• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Изолация на пода:
1..Ивични основи;
2..Трамбован чакъл до горния ръб на
гредите от основите;
3..Сандвич от 2см XPS+ Хидро мембрана
с дълъг живот+ 10см XPS;
4..Свободно стояща армирана плоча- 8-10см;
5..От вътрешната страна на външните стени
изолацията от пода, без термомост и прекъсване
се вдига покрай стената на 50см;
6..Въшна изолация;
7..Вътрешните колони са изолирани на височина
50 см от пода, отново без прекъсване на връзката
с подовата изолация.
За връзката между външната изолация и тази над
последния етаж- после.
Най-лесно става, ако няма плоча. :wink:
nelina_london - специалист
Точка 5та не успях да си я обясня .Колко дебела е тази изолация от вътрешната стена на стените и как се изравнява стената над тези 50 см ?
schuldiner - майстор
Дали е необходима топлоизолация под плочата зависи от дълбочината на основите. Аз размери не видях, но в района често стигат до минус 3 метра или докато му писне на багериста. Апропо, дали е глина с мергел или чист пясък... някои истинска геология правил ли е? Поне някъде в съседство? Въобще не е гарантирано, но по кладенците също може да се съди какво е надолу. Познавам много добре местността и там където водата е на 18-20 метра обикновено е чист пясък с морски вкаменелости. На каменистото, ако въобще има вода, тя е на 7-8 метра. При денивелация на терена по-лошият вариант за строеж е глината. Освен другите пробреми, при дъжд нерядко водата избива през пода на сутерените, т.е. хидро под основите е задължително.

Силно съветвам покривът да е с оттичане в улук /може и скрит/, с наклон към южната страна и бордове/паравани на другите.

Нелина, проектантът решава докъде е достатъчно да има топлоизолация отвътре за прекъсване на термомоста. Ако искаме да е и дизайнер... ами просто ще я продължи до тавана... Дебелината е като на пода.
rook - напреднал
schuldiner - направихме геодезично проучване, но са в архитекта резултатите. По бегли спомени мисля, че беше глинеста със ситни камъни (някаква фракция, но не сещам точната терминология) и тук таме по-големи камъни. Дълбочината на основите още не я знам. Геолога беше направил проба в по-високата част на дълбочина 2 метра, а в по-ниската на 0,6метра.
Покрива ще е с оттичане към трите ъгъла. Възможно е да се направи с отворен борд към юг, но на там е високата част на терена и не е много удобно. Предпочитам да си има бордове от всички страни.
Благодаря за мнението ти

BLUEPUPIL - и аз съм в чуденка за точка 5. За топлоизолация или хидроизолация. Споменаването на думата "термомост" ме навежда на топлоизолация, но няма ли друг начин? Освен на пода и тавана, не ми се иска другаде топлоизолация вътре. Много добра идея за сандвича.
Благодаря за мнението.
nelina_london - специалист
schuldiner,не очаквам архитектът да го играе дизайнер ,но от него се очаква подробен конструктивен чертеж и този 10 сантиметров зъб ,предложен на 50 см от пода иска решение за продължение на стената .Все пак , това касае всички външни стени .Добре ,тухлените стени ще се иззидат с 38ца тухла над въпросната изолация и ще смалим помещенията с тези сантиметри ,а бетонените колони и шайби?Тях ще ги налепим с изолация догоре ,защото гипскартонът там е безмислен .Просто ми се иска да видя такъв подробен разрез .
Отоплението не е уточнено ,но едни 80% от новите къщи залагат на подово и тогава изолацията над плочата си е задължителна .
resistbody - майстор
Аз пък заложих само на изолация по периферията... не сме Сибир все пак.. и над плочата.. Евентуално сложи фоамборд ако толкова се вкарваш в филма... докато замръзне почвата и е дошла пролетта..
Иначе съседите ми се смяха като сложих 10-ка XPS в основите и 20-ка EPS за външно... рязко скочи отоплението и взеха да ми викат добре направи..
BLUEPUPIL - майстор
1..Колко е ширината на външната зидария? 25см?;
2..Колко е ширината на външните колони? 25см?;
3..Отвън на външните стени, до 1.2м от терена може
да има наддаване на цокъла, колкото си поискате.
4..За 10-12 сантиметровият зъб от вътрешната страна
на външните стени на 50см от пода ще ви направя
чертежче, как да го елиминирате.
5..За вътрешните колони, ако приемем, че са на
мин. 3-4м от външните стени, можем да допуснем,
че топлинните загуби, ако не се вдига изолацията
от пода на 50см около колоните, са по-малки от
тези по външните стени. Ако искате премахване
на термомостта при долната част на вътрешните
колони и не искате „зъби“ или загуба на вътрешен
обем от скриващи гипсокартони и пр., то минавате
на следващото ниво в играта, елиминирайки изцяло
вътрешните колони и слагате 12 метрови двойни
„Т“-та или ферма, развита под билото на скатния
покрив. Комбинацията от горна ст. бет. плоча и
потенциалните и термомостове, трудно съжителства
с по-високите нива на топлоизолация.
rook - напреднал
Архитекта каза, че конструктивната чсат е готова и следващата седмица ще я обсъдим. Вички предолжения от ваша страна ще се опитам да ги изкоментираме с него.

BLUEPUPIL - Благодаря за нагледния пример.

Няколко изображения които направих на една 3д програмка по идейния проект. Тук не се вижда наклона на терена и вероятно югозападния ъгъл ще е вкопан, а севроизточния ще надстърча. Не мога да кача запад, че само до 5 файла може, но на нея стена няма нищо -плътна е.
Прикачен файл:
Resizer_16561323456371.jpg Етаж 1

Прикачен файл

Resizer_16561322930259.jpg Фасада север

Прикачен файл

Resizer_16561323046947.jpg Фасада изток

Прикачен файл

Resizer_16561323179825.jpg Фасада юг

Прикачен файл

Resizer_16561323634633.jpg Етаж 2
BLUEPUPIL - майстор
Архитектът защо не приложи идеята за
плосък покрив и ниско-високо тяло?


Прикачен файл:
QZ12.jpg
QZ12.jpg (33.86 KиБ) Видяна 1385 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: