• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
Скоро разглеждах една нова къща в нашето населено място .Проектантът предвидил изолацията и подовото на първи етаж ,но не предвидил замазката на втори етаж .И така , последното стъпало е с 7 см по-високо от останалите .
rook - напреднал
Вчера се видяхме с архитекта. Покрива ще е по системата - стоманобетонна плоча, паромебрана, наклон от плочи EPS, Хидроизолация, XPS, мембрана или геотекстил, посипка. Моето желание беше за обратен покрив, но той не искаше да се утежнява конструкцията със замазката за наклон, пък и аз нямам против някой и друг сантиметър повече изолация.
За стъпалата не обърнах много внимание вчера, но мисля че на груб строеж ще са с широчина 115-120см и височина около17 см, като първото ще е около 30см (преди изолацията и замазката), мисля, че предвиди и височината на последните стъпала да са по ниски(преди поставянето на изолацията и замазка). Двураменно стълбище с площадка от извити стълби (като на nelina_london). Височина от плоча до плоча 325см.
Основите ще са изолирани само по периферията отвън и над плочата(по проект). Аз имам желание да сложа и под плочата. Никой няма да гледа какво съм сложил под плочата и как са изолирани основите (така ми каза) и ако искам да изолирам повече – няма проблем.
rook - напреднал
Здравейте.
Може да се каже, че има някакъв малък напредък при проекта. Вече е почти готова част конструкция, но исках въздуховодите да минават през гредите, а не под тях, за да останат в окачения таван. Конструктора иска да знае къде и какви отвори трябват. Видях се с ОВК проектанта. Тежък разговор. Според него не е необходим рекуператор, ако въздуха не е мръсен. Само тогава имало нужда. Малко поспорихме. Почна да ми предлага стенните. Пак спор доколко са ефективни, ако са само по един, а не по два, който да работят противоположно. Споменах му, че не искам да е енталпиен. Остана учуден, че знам за нея и започна да ме изпитва какво представлявала, как се осъществява, от какъв материал е топлообменника на такъв рекуператор и т.н. Като му отговорих на всички въпрос, съгласи се на централен рекуператор. Имаше спор за дебита, как ми трябвало 2000-3000 м³ за час, че да ми насмогвал на аспиратора за кухнята. При положение, че се готви венъж на седмица или две, няма нужда да го слага в сметките. Разбрахме се той да сметне какво ми е необходимо според него, а аз до колко ще се съглася, това е отделен въпрос.
В началото бях голям фен на подовото, но като теглих чертата и минусите ми се видяха повече от плюсовете. Централна климатизация ми допадна, като очаквах някакви предложения от него. Предложи само и единствено подово. За него това е най-доброто. Един от големите минуси за мен е охлаждането. Подовото не е много подходящо за това. Негови изчисления полазвали, че точката на оросяване е 17,8 градуса и няма проблем на 19 градуса да е подовото. В други къщи, които ги е проектирал се охлаждали с подово. Съгласих се на подово, като се разбрахме да има тръби за конвектори, които да чакат в окачения таван, ако някой ден решим, че не ни устройва охлаждането с подово.
Другата седмица пак ще се видим, когато е готов с изчисленията.
Сега конструктора чака да направим ОВКто, за да си завърши неговата част.
nork - специалист
ср юли 06, 2022 9:24 pmrook написа:
Здравейте..........
Ей го следващият :rolleyes:
Абе хора, вие физика в началното училище не сте ли учили? Ще ми се охлажда с 20° вода в пода.....
Значи тоя овк инДжИнер хвани го удари в някой ръб, ама по здрав и главата няколко пъти :!:
Lutchezar - майстор
ср юли 06, 2022 9:24 pmrook написа:
....

Негови изчисления полазвали, че точката на оросяване е 17,8 градуса и няма проблем на 19 градуса да е подовото.
....
А спомена ли как осигурява тази температура на водата в другите къщи?
Сигурно ли е че изобщо разбира нещо по темата?
nelina_london - специалист
Някъде из форума имаше потребители с намерения да се охлаждат с подово .Нямам спомен ,някой да е споделил положителен резултат след изпълнението ,напротив .И да игнорираме конденза ,краката изстиват, а помещенията не се охлаждат нормално ,както каза nork - физика .
Съжалявам, че ще го кажа ,но проектантът ви ,ако практикува само отопление на къщи ,то се е научил да прави схеми за парно и подово и съответно това ви предлага .
Направо не ми се ще да коментирам предложеният размер за рекуператор и доводът за него .Всъщност ,при охлаждане с подово ще трябва енталпиен рекуператор,за да отвежда влагата навън. HRVто не ги може тези работи .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Последният споменат проектант ми изглежда ... некомпетентен

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (87.41 KиБ) Видяна 1320 пъти
skostadinov - специалист
Конденз при подово/таванно/стенно охлаждане с подово не е задължително да има. Особено ако всичко е проектирано/сметнато и изпълнено както трябва. Студени крака също не е необходимо да има. Все пак ти можеш сам да контролираш температурата на пода. Друг е въпроса дали е достатъчно и дали може да се охладиш ефикасно само с подово. Особено ако си с южно изложение и големи прозорци както при nelina_london. Има много успешни примери на хора, които ползват подовото за охлаждане, но при повечето е в комбинация с нещо друго (таванно, стенно, конвектори, климатици, др). Тоест подовото може да се ползва само да подпомага за охлаждането.

Аз лично обичам топлото да идва от пода, а студеното от тавана, но хора всякакви, с различни виждания и усещания за комфорт :)

Иначе от написаното до тук и на мен ми се струва, че архитекта на rook е от тези дето не обичат да слушат клиента, ами се опитват да си пробутат своите виждания на всяка цена.
yordanovdir - напреднал
Изцяло се присъединявам се към горните мнения.Прежалвай каквото и да е вложено в този проектант и намирай някой компетентен.Този, по всяка вероятност ще те вкара в големи приключения.
nelina_london - специалист
skostadinov,у нас , с южните прозорци слънцето изобщо не влиза лятото ,така че не само ,че не са фактор ,но и лятото се държат по-добре и от източнитите .Rook,също ще е с южни прозорци ,но при него може да има ослънчена ивици в помещенията при липса на еркери и стрехи .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: