• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
Защо не преместите стълбището в ъгъла на сградата, така излазът на покрива няма да седи грозно.. или да се обособи като кула нещо... ще ви пратя на лично една така изпълнена..
Lutchezar - майстор
съб юни 25, 2022 2:16 pmBLUEPUPIL написа:
Архитектът защо не приложи идеята за
плосък покрив и ниско-високо тяло?
Защото искат къщата да е кубче.
Говори се за вода, но дума не става за канал, как ще се реализира?
nelina_london - специалист
Върнах се няколко пъти да прочета всички първи описания ,докато разглеждах проекта .Набелязах някои детайли над които да помислите .
Говори се за гараж ,продължение на който може да формира навес над входната врата ,което означава че гаражът ще е с топла връзка към къщата .Не фигурира в сегашния идеен план и ако смятате да го изграждане на по-късен етап това ще ви коства нова строителна площадка в двора -настилки
и озеленяване или ще липсват дотогава или ще се разрушат .В най добрият случай ще има основа с бетон .
Изобщо гаражът +козирката над вратата ще променят идеалът за кубчето, затова ви съветвам да бъде плануван заедно с къщата .
На следващо място е излазът на покрива ,който е проектиран като необитаем ,но ще бъде изпълнен с идеята за обитаем .Убедена съм ,че от там има гледка ,иначе се обезсмисля замисълът му ,но помислете за какво точно ще се ползва .Дали ще е за купон (ще трябват парапети ) ,за слънчев тен ,за четене на книга или т.н се иска да има мебели ,които трябва да се съхраняват някъде или ще заключват към подбран елемент ,най-малкото за да не литнат и едва ли ще ви се слиза 2 етажа по-надолу до кухнята за чаша с питие .Приятел си закупи подобна къща ,като основният му мотив бе покривната тераса с невероятна гледка към планината .Пет години по-късно ,нито е ползвал покривната тераса ,нито има намерение, поради написаните по-горе съображения .
При липсата на покрив за веранда или еркер ,служещ за малък нанес,предполагам че ще сте на вариант пергола .
По разпределението не разбрах какви са малките помещения до баните .Вероятно складово и перално .
BLUEPUPIL - майстор
съб юни 25, 2022 7:33 pmnelina_london написа:
На следващо място е излазът на покрива, който е проектиран като необитаем, но ще бъде изпълнен с идеята за обитаем. Убедена съм, че от там има гледка, иначе се обезсмисля замисълът му, но помислете за какво точно ще се ползва. Дали ще е за купон (ще трябват парапети ), за слънчев тен, за четене на книга или т.н се иска да има мебели, които трябва да се съхраняват някъде или ще се заключват към подбран елемент, най-малкото за да не литнат и едва ли ще ви се слиза 2 етажа по-надолу до кухнята за чаша с питие. Приятел си закупи подобна къща, като основният му мотив бе покривната тераса с невероятна гледка към планината. Пет години по-късно, нито е ползвал покривната тераса, нито има намерение, поради написаните по-горе съображения .
При липсата на покрив за веранда или еркер, служещ за малък нанес, предполагам че ще сте на вариант пергола.
Цитираното е важно и според мен има
практично решение, ако прекрасната
тераса се свали от покрива и се разположи
на втория етаж. А пък перголата трудно
може да замени навеса.


Прикачен файл:
1.jpg

Прикачен файл:
2.jpg
nelina_london - специалист
Идеята ми не бе да давам идеи за трансформации ,а просто да се помисли по-задълбочено върху някои детайли .
Ние също нямаме тераси .При наличието на двор и на мен ми идват неоправдани ,особено след като разбрах себестойността им , но това е моята гледна точка ,не всеобщата .
Мога да изброя много неща ,за които не сме се сетили и са вече неосъществими ,въпреки ,че сме мислили цяла година по проекта .
rook - напреднал
Идеята е максимално проста форма - малка околна повърхнина(по-малко топлинни загуби), по-лесно изпълнение, по-бързо и по-евтино от къща с разчупена архитектура.

Lutchezar - канализацията ще е пречиствателна станция.

nelina_london - гаража ще е от термопанели и вероятно пода ще е от бетон. Идеята е да се направи ядрото(къщата), а периферията ще се допълва с времето. Всяко нещо иска ресурси. Към момента сме средоточени върху къщата, като обърнем и внимание (доколкото е възможно) към детайлите за бъдещите доработки/подобрения. И козирката/топлата връзка ще се изгради като самостоятелна конструкция, без да се захваща физически към къщата. Да не се нарушава топлоизолацията и мазилката. Когато и за каквото има ресурси - необходимост, ще се изгражда.
От покрива към момента ще има гледка, но утре съседа ще реши да построи къща и не знам какво ще остане от нея. Искам достъпа да е лесен, за поддръжка на самия покрив и на бъдещото оборудване на покрива. Да, има идея да се ползва понякога да се попечеш на слъннце, за някоя напитка или нещо друго дребно. Купоните ще са на двора. Парапети ще се сложат някъде в бъдещето. Пак се връщам на ресурсите и на ядрото.
Не е проблем, че къщата няма да изглежда на кубче(паралепипед), след добавките. Причината за простота на формата не е еститическа и нарушаването ѝ, не е проблем, стига да не засяга енергоефективността(в отрицателна посока).
Нямам нищо против да споделиш за нещата, които искаш да промениш при вас към момента. От терен до терен и от къща до къща може да има огромна разлика, но все нещо ще е полезно.

BLUEPUPIL - идеята ти е добра и вече сме я обсъждали с жената. И двамата не искаме тераси, защото няма да ги използваме често, а трябва да увеличим долния или намалим горния етаж и двата варианта са нежелани. Гледката принципно се появява от 4-5 метра нагоре.

Благодаря на всички за отделеното време, за споделените виждания и за полезните коментари. Знам, че никой не ми е длъжен за нищо и оценявам това, което правите.
nelina_london - специалист
Разбирам поетапното строене ,защото ми е ясно какви средства се отделят за всеки детайл .
При нас също гаражът и навесчето са отделени от къщата с изолация .Покривът им е сравнително нискобюджетен с OSB и фибростъкло,но конструкцията е от тухли и няколко стоманобетонени греди .И докато съм на темата гараж да кажа ,че ако не предвиждате спомагателна постройка ,то той трябва да има достатъчно място да побира останали атрибути ,които за всеки са различни, но при нас са колела ,зимни гуми ,инструменти .Косачката и дворните лопати са в друга постройка ,но ако няма такава и те трябва да са в гаража .
Какво бих променила сега ...От нещата касаещи самата къща на първо място е стълбището .
Бих го направила класическо двуравенно с площадка ,нищо че си губи площ .При нас площадката е от вити стъпала, които са доста удобни за ежедневна експлоатация ,но една щора на стълбищния прозорец не може да се смени без големи акробатики .
На второ място слагам миенето на прозорците на втори етаж .Неотваряемата част е по-голяма от отваряемата .Търсеше се визия и съвпадение с долните прозорци и бях решила ,че ще ползвам робот за прозорци .Той не върши никаква работа с птичите екскременти и сега ще купувам телескопична четка, захранваща се с вода ,за да ги мия от двора .
Входната врата е с ролкова брава ,заради децата и не уплътняване добре зимата .Не и без автомат за прибиране на вратата ,какъвто не харесвам .
Не сме предвидили ключове за лампите с фотоклетка, особено за фасадните ми е важно .
Не сме изкарали кабел за фотоволтаик на покрива ,с идеята да има инсталация с панел за топла вода ,който при нашите ,чести отсъствия лятото ще създава проблеми .
Имаме 5 изхода от първи етаж ,като не броя вратата за автомобил .Два от тях изобщо не се ползват ,просто защото отвън няма чехли ,които да обуеш .Не, че нямаше да ги има вратите ,но щяха да се направят по-тесни ,само за проветрение .
Нямаме шнапер на вратата за верандата ,това е поправимо ,но не сме стигнали до него .
Нещата на които най -много се радвам са килерът към кухнята ,под стълбите ,външната мивка с плот ,която е част от външната фасада и работният плот към нея .
BLUEPUPIL - майстор
Удобно Стълбище
Височина на стъпалото 16см
H=320см; 320/16=20бр височини;
Дълбочина на стъпалото 29см 29х19бр.=551см;
Светла ширина 100см + 10см парапет=110см
Дотук площ 551х110=6.06м2
Площадки
Двураменно стълбище
2бр. х 220х110=4.84m2
Общо 6.06+4.84=10.9м2
Едораменно стълбище
2бр. х 110х110=2.42m2
Средна площадка 4х29=116см х110=1.28м2
Общо 6.06+2.42+1.28=9.76м2
С думи прости, ако стълбището е удобно
то отнема средно по около 10м2 на етаж.

Икономично Стълбище
Височина на стъпалото 18см
H=320см; 320/18=18бр височини;
Дълбочина на стъпалото 25см 25х17бр.=425см;
Светла ширина 90см + 10см парапет=100см
Дотук площ 425х100=4.25м2
Площадки
Двураменно стълбище
2бр. х 200х100=4.00m2
Общо 4.25+4.00=8.25м2
Едораменно стълбище
2бр. х 100х100=2.00m2
Средна площадка 4х25=100см х100=1.00м2
Общо 4.25+2.00+1.00=7.25м2
С думи прости, ако стълбището е неудобно
то отнема средно по около 8м2 на етаж.
Ако се махне средната площадка, което
противоречи на идеята да няма повече от
10 стъпала без площадка стават 7м2.

В крайна сметка става въпрос за 3м2.
Или иначе казано, не мога да разбера
инвеститори, които буквално съсипват
достъпа до втория етаж, за да икономисат
общо за двата етажа 6м2.

Съвет към инвеститорите:
Годината е 2022 или минавате на едноетажна
къща или правите стъпала не по-високи от 16см
.

Запитайте се как ще изглежда това стълбище
след 30 години, спрямо модата и спрямо вашата
възраст.
nelina_london - специалист
Blue,ако тези изчисления са инспирирани от моите откровения ,то трябваше да уточня ,че нашето стълбище е със стъпала 16/29 ,като витите са още по-широки в центъра на стъпалото .Споменах ,че ми е много удобно ,просто и стълбището има френски прозорец и щората веднъж се бе откачила ,та трябваше да се правят гимнастики .
Пак натъртвам,че удобството е субективно понятие. Например ,на мен еднораменните стълбища са ми неудобни ,но пък са по-красиви .
resistbody - майстор
Друг финт при стълбищата е да се почне изчертаването от идейната дебелина на финишното покритите.. примерно мойте първи стъпала са по 30см високи..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Съвети при проектиране/строеж на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: