• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
@resistbody - 95% от прозорците са френски и са големи и да, тъмен цвят ще са :-) Благодаря за име на добавката за зидане, ще я погледна.

@Lutchezar - времето ще е януари-февруари. Покрива е бетонен и се надявам до края на годината да го излеят. От средата на декември по план ще зидат

@radius - това не усложнява ли ситуацията излишно?
schuldiner - майстор
За външния хастар че усложнява - вярно е, но пък не е излишно. Не съм чул някой да се е оплакал, че го е правил. За обратното примери много.

Зидането под 5 градуса си е рисково. Шпакловките отвън също. Водата се държи много гадно между 1 и 4 градуса. Добавките може да я държат течна дори на минус, но структурата ѝ се променя. Иначе ако се ползват влагоуловители не е проблем ТИ да е преди вътрешните мазилки. За обратното рискът е да се омокри зидарията и да попие към къщата.
Dessie - специалист
Идеята е да се изпълнят дейности, без да се нарушава протокола, ама и без да се чака месец май. Питам ви като хора с опит, щото буквара мълчи, когато опита говори :-)
skostadinov - специалист
пон ное 28, 2022 11:44 amDessie написа:
@radius - това не усложнява ли ситуацията излишно?
Абе то за излишното не е излишно, даже си е много хубаво това дето казва radius, но обределено ще оскъпи нещата и може би ще те забави. Иначе знам, че е добре да се имзажат тухлите преди ТИ. Обират се доста от неравностите което улеснява полагането на ТИ и избягването на въздужен поток между ТИ и тухлата в случай, че някой недобросъвестен изпълнител реши да лепи само на кюфтета без да слага лепило по цялата периферия на топлоизолационните плочи :)
Dessie - специалист
Честита Коледа!
Идвам отново да се отчета, че тия дни ми гръмна главата и вече се чудя накъде да хващам и кое след кое да нареждам….

На 02.12.2022 изляха вертикалите на 2-рия етаж, стълбището и бордовете на “терасите” и имахме късмет, че на следващия ден пак започнаха да валят жаби :-)

На 14.12.2022 разкофрираха междуетажната плоча - леле, екстаз :-) взе да ми става хубаво, че все пак започва да прилича на нещо. В следващите дни, в които не усъмвахме на -2 градуса и заринати от педя сняг започнаха да кофрират покривната плоча. Този път отново ни спънаха леко от арматурния двор ( 2 дни търсиха свободен камион за 11.35 м пръти на една от “терасите”), но в крайна сметка на 22-ри я докараха. Ако в двата работни дни, които идват не ни провали времето или пък нещо друго, може и да се сдобием с покрив тази година :-) пък догодина бордовете му …. Малко като приказката за полупроводниците тази година, пък догодина цели проводници, ама каквото - такова :-)

Миналата седмица стиснахме ръцете с фирмата за дограма. Поръчахме ETEM EW70 за прозорците и Е75 за входната врата, монтажен профил на всички прозорци, хидро лепенка, комарници. От фирмата заявиха и капарираха профилите към гърците и стъклата към Тракия глас. Избързахме за да спестим някой лев от покачващите се цени. След зидарията ще идват да снемат реалните размери и последващ монтаж.

Все още съм в чуденка как ще продължаваме в следващия месец - двата етажа отделно ли да ги зидат или да изчакам да разкофрират покривната плоча в края на януари и да правят всичко на раз. От една страна хем ми се иска да не спира работата, хем пък и да не изтезавам хората в студовете, хем пък и да не рискувам много със зидарии на дневни температури под 5 градуса, въпреки антифриза….Имаме и много работа по вертикалната планировка на терена - все още в единия ъгъл има насип с височина 4 м, който е близо до къщата и вече му е време да се маха, обсадния дренаж, ВиК, мълниезащита….
Не сме решили и дали ТИ и после вътре или обратното, макар, че все повече клоня към първо вътре и после фасада с идеята да не затварям цялата влага вътре… Тъпото при този подход е, че пак ще трябва за мин.2 месеца да спрат за да се чака съхненето и не знам накъде….
На всичкото отгоре одеве се видях с един “младеж”, който евентуално ще бъде инвеститорски контрол и тотално оплетох конците в колебания как да приложа учебниците в реалния живот :-) пускам си евентуалния план за действие, пък приемам идеи и критики:

1. От 9-10 януари да оправят терена - да махнат съществуващия насип в терена, да се направи дренажа около къщата, да се задигне хидроизолацията от плочата още 30-40 см нагоре и да се довърши обратния насип около нея, да се положат ВиК тръбите към мрежата на СВ.
2. В края на януари да започнат зидариите цялостно на двата етажа, хидро и топлоизолацията на покрива
3. Монтаж на дограма
4. Изграждане на Ел и ВиК в къщата
5. Вътрешни мазилки и замазки (ТИ да остане за есента, примерно)
Едит: забравих за покрива, та да допълня…
nelina_london - специалист
Деси ,а кога ще се правят и какви ще са външните пътеки ?
Питам защото са след ТИ и отвън няма никакъв шанс дворът да прилича на нещо, докато не се завършат .
В твоя случай ,бих правила вътрешните мазилки +ТИ паралелно .
За Етемската входна врата предупреждавам да не слагате ролкова брава .С нея уплътнява добре само ако има механизъм амортисьор ,който връща вратата обратно ,като при магазините .
Dessie - специалист
вт дек 27, 2022 12:01 amnelina_london написа:
Деси ,а кога ще се правят и какви ще са външните пътеки ?
Питам защото са след ТИ и отвън няма никакъв шанс дворът да прилича на нещо, докато не се завършат .
В твоя случай ,бих правила вътрешните мазилки +ТИ паралелно .
За Етемската входна врата предупреждавам да не слагате ролкова брава .С нея уплътнява добре само ако има механизъм амортисьор ,който връща вратата обратно ,като при магазините .
Хм, мислех пътеките и верандата и оградата да ги оставя за април-май … хем да не бързам в студа и снега, а и да оползотворя чакането на съхненето вътре…идеята на посочената вертикална планировка в т1. не е да залеся, а само грубо да подравня терена, защото особено в задната част на имота имам да свалям още 10-тина камиона пръст. За озеленен и прилично изглеждащ двор още не си и мечтая :-)

За ТИ и вътрешните ми се иска да станат заедно, това означава максимална бързина, но какво правим с прословутата влага? Нали уж трябвало да излиза, ако всичко е мокро вътре и запечатано отвън? Одеве ми цитираха, че в брошурката на тухлите на Винербергер пишело, че водата от зидарския разтвор се изпарявала напълно до 170-тия ден…. Не съм го проверила де…

За ролковата брава - това т.нар. автоматична ли е? Която като я затвориш отвън и заключва? След бързо търсене в нета ( намерих и твоята тема за ремонт) - май такава е, ще го коригираме в движение явно :-/
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон дек 26, 2022 11:26 pmDessie написа:
Честита Коледа!


... да не изтезавам хората в студовете ...
Честита Коледа!
Няма начин, тези хора трябва да работят, ако не на твоя обект, то другаде. Организирай им топла супа
nelina_london - специалист
Ролковата брава е тази ,която няма езиче ,вместо него има топче ,а вратата е с дълга тръбна дръжка отвън и отвътре .Точно ,поради факта ,че няма език избутва леко вратата .Не е тази с автоматичното заключване ,за която говориш . При нея може да имаш тръбна дръжка отвън и обикновена отвътре ,например .

Писала съм ,че ние направихме първо ТИ .Стартирахме я октомври и приключихме декември,защото чакахме дограмата и се правеше на парче ,там където може .Турбозолът стартира декември и приключи януари .Държахме прозорците на ножица и вътре изсъхна за около 60-70 дни .Зидарията ,обаче , бе готова в края на август месец .
Освен Ел.и ВИК ,няма ли да правите и инсталациите на климатика и рекуператора ?
Dessie - специалист
вт дек 27, 2022 9:19 amn_a написа:
пон дек 26, 2022 11:26 pmDessie написа:
Честита Коледа!


... да не изтезавам хората в студовете ...
Честита Коледа!
Няма начин, тези хора трябва да работят, ако не на твоя обект, то другаде. Организирай им топла супа
Аехахаха, това е добро!

@nelina_london - входната врата е втория вариант, който си описала, но все пак след празниците ще потвърдя с фирмата, че да не стане някой фал :-)

Преди турбозола ще се направят всички инсталации - ВиК, Ел, климатизация. В тази връзка - кога се изграждат нисковолтовите - СОТ, видеонаблюдение, интернет окабеляване? И те ли са тогава?
По отношение на ТИ и вътрешни мазилки - зидарията ти е имала два месеца да съхне, макар, че после пак е омокрена. Което пак повдига въпроси без отговори от типа “кое е първо - кокошката или яйцето?”. Снощи разсъждавах до късно за тая работа - не е ли по добре всичко мокро наведнъж и да се приключва, отколкото да се мокри 5 пъти и всяко да се чака да съхне. Така или иначе не се чака 1 година. Неколкократното омокряне след съхнене не е ли равносилно по отражение на материалите на еднократно такова? Все в едни такива въпроси без отговор се окопавам :-)
В тази връзка - уплътненията на дограмата пострадаха ли от прахта от последващите процеси?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: