• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
ср мар 08, 2023 8:06 amkozl написа:
От друга гледна точка не са подходящи при отсъствие от дома :?
Нема кой да го вдига :-D
Хладилника, СОТ-а :?
По-добре да хвърлиш манджа за 50-200лв, отколто уреди за 2-5000лв... Сота ще ти се обадят че е паднала батерията... по принцип е добре винаги да има близък с ключ, даже не му трябва да знае сота при форсмажорни обстоятелства...
yordanovdir - напреднал
Общо ще го пиша, че не помня детайлите, но предполагам ще се разбере.В нашето табло съм сложил устройство на SE, което следи зададено от ползвателя по-ниско и по-високо напрежение и управлява монофазен контактор на SE.Монтират се на дин шина.Първото е с размери на АП, второто на 2АП.Има и светлинна индикация какво прави в момента.Изключва и включва без външна намеса.
Поздрави на дамите!
nikolov333 - майстор
вт мар 07, 2023 9:48 pmkanevg написа:
нед мар 05, 2023 11:44 pmDessie написа:

@kanev - дай някой линк на тия защити? Боса съм и сигурно ще напиша глупост, ама ДТЗ-то не прави ли това?
ДТЗ-то служи да изключи веригата при определен праг на ток на утечка.
Ако например ви се прииска да бръкнете с два пръста в контакта :lol: ..
с ДВАТА ПРЪСТА, не винаги ще изключи, ако сте изолирани от земя и може да"светнете".. :idea: :lol:
Dessie - специалист
Друго питане ( може би пак от серията тъпи, ама….) :
Как се решава входа на външните комуникации към къщата? Текущо имам стълб на Електрохолд с външно табло, ама все пак трябва да влезе до ГРТ-то някак си? Същото и за нет доставчика? Ако приемем, че електрото влиза веднъж за винаги, то с нета не е така… как се изпълнява детайл, така, че оптиката да може да бъде подменена при нужда? Обмислях гофра през една от стените, обаче тая гофра какво я правя в дворното пространство и как я изолирам от влизане на буби, мишки, вода и прочее гад?
gnt69 - майстор
пет мар 10, 2023 6:43 pmDessie написа:
Обмислях гофра през една от стените, обаче тая гофра какво я правя в дворното пространство и как я изолирам от влизане на буби, мишки, вода и прочее гад?
С по хубавите гофри,силиконови. Друг вариант е ТРЪБА HDPE Ф40 черна.
skostadinov - специалист
пет мар 10, 2023 6:43 pmDessie написа:
Обмислях гофра през една от стените, обаче тая гофра какво я правя в дворното пространство и как я изолирам от влизане на буби, мишки, вода и прочее гад?
Гофри и тръби каквито искаш има за вкопаване. Гледай само да е нещо по-здравичко, че има и едни дето за нищо не стават :) .
Оптиката зависи каква е, но освен ако нямаш някакви безумни чупки по трасето не мисля, че ще имаш драма да теглиш и подменяш. Аз също ще полагам от тези подсилените гофрета и черните тръби, които колегата е споменал по-горе за множество неща, които ще минават през двора и влизат в сутерена.
Прикачен файл:
Gofre-za-kabel-s-vodach-cherveno-2000x2000h.jpg
Dessie - специалист
При мен по-скоро казуса е, че в двора е подземно, пък в къщата надземно и точно заради сгъвките ми се струва някакво идиотско. Викам примерно А1, идват монтажници, дърпат от някоя шахта кабел, минават под оградата ( не е ясно как), изкопавам им мини канал през тревата, който после оправям и трябва да влязат в къщата. Тя обаче е 20-30 см над кота терен => излизат из под земята , правят 2 чупки през стената и влизат в евентуалния шкаф… Не е ясно и кабел от къде ще дойде от вън, защото път няма, камоли шахти ?!?
skostadinov - специалист
пет мар 10, 2023 10:43 pmDessie написа:
При мен по-скоро казуса е, че в двора е подземно, пък в къщата надземно и точно заради сгъвките ми се струва някакво идиотско. Викам примерно А1, идват монтажници, дърпат от някоя шахта кабел, минават под оградата ( не е ясно как), изкопавам им мини канал през тревата, който после оправям и трябва да влязат в къщата. Тя обаче е 20-30 см над кота терен => излизат из под земята , правят 2 чупки през стената и влизат в евентуалния шкаф… Не е ясно и кабел от къде ще дойде от вън, защото път няма, камоли шахти ?!?
Е добре де, нали още си на груб строеж. Правиш си канал в двора където ти е удобно (ако искаш под ограда, ако искаш през нея) и си пускаш гофрето до гаража или там където планира мъжа ти да си слага мрежовия шкаф. Не разбирам защо чупки трябва да има. Боркорони има за всичко и дупчат всичко. Остави си една ревизионна шахтичка пред оградата или някъде където ти е удобно и от ISP-то така или иначе ако покриват района ти ше трябва да ти докарат кабел до имота. Дали ще го пуснат по въздух до къщата или ще го дръпнат в заложеното от теб трасе за тях няма значение.
В София и околностите на много места Vivacom, A1 и подобни имат договор с общините да опъват въздушно оптиката и съответно кутиите стоят на стълбовете. При мен в Бистрица е така и кутиите на A1 и Viacom са на един стълб на CEZ който е в двора ми и който ще махаме като приключим грубия :)
Ти по всяко време можеш да провериш картата с покритие на сайтовете на ISP-тата или да си пуснеш запитване и те ще ти кажат каква инфраструктура имат около имота ти и какви са им плановете.
Dessie - специалист
Извън бъдещата ограда не мога да правя нищо :-) от общината ме бяха върнали за някакъв чертеж, в който проектанта беше нарисувал тротоарни плочки :rolleyes: да се смее ли човек, да реве ли…. Шахта пък е тотален абсурд извън моя имот, и сега ме привикват през 2-3 месеца да обяснявам защо съм “унищожила” пътя, който беше в моя имот, къде ми е регулационната линия и тям подобни тъпотии. Ерго - пътя и тротоара са кал, насипани обилно с трошляк от мен и съседа, абсолютно благотворително, но за това дума не се отваря в жалбичките на дамите и господата, първо поколение с обувки. По принцип до оградата ми е задължение на доставчика, в двора аз се оправям, те имат задължение в къщата да боднат медия конвертора в тока и в кабела и са чао.
Казуса с пускането на гофрето възниква, че влизайки в двора подземно, в къщата няма как да остане на същото ниво, било то в гаража или където и да е, защото къщата е на +0.20 от кота терен и кабела трябва да де качи още +20 от хпс и замазка, ако приемем, че шкафа ще е на подс. Ясно е, че тръбата ще остане под хпс и замазката, обаче ми се получават две колена, мин на по 45 градуса. Отделно от това, от външната страна на фасадата ще трябва да се появи някаква влагоустойчива кутия, която да скрие дупката, през която ще мине гофрата…

Официално заявявам, че от Вимакс Клима са завършени идиоти с по няколко степени. Рязко ми преляха чашата и ще им сипя с големия черпак…
Звънях им през януари, исках да им изпратя проекта за ОВК за да разгледат, оферират и да направим план за действие. Казаха да свършат зидариите и тогава. Звъннах им на 10-ти февруари, пратих проекта, щяли да дойдат на оглед на 10-ти март в 14.00 часа. Ама какво има да гледат, дайте първо оферта да видя цени, после ще се гледаме… не, искали оглед, ама да знам, че се заплащал 30 лв, Е, хубаво….Изтърсвам се днес в 13.45 на обекта и започвам да ги чакам…. В 14.15 звъня и питам в офиса къде са?!? Те били работели плаващо и щяли да дойдат между 14.30 и 16.30 . Моляяяяя :axe: изреждам клетви и затварям телефона. Имам си друга работа на обекта, ако дойдат докато съм там , ок, ско не, здраве да е. След около половин час се появява един младеж, на който вежливо обясних, че 14.00 означава точно 14.00, а не 15.10 и има невероятния късмет да се запознае с мен, единствено и само защото съм имала друга среща на обекта :-D влиза и се оглежда… започва нов опит за разговор:
- ми да разкажете какво искате?
- А? Аз да ти разкажа?!? Ти за какво си тук, момче?
- ами от офиса ме пратиха на оглед, защото сте имали някакви неясноти…
- имаш грешка… нито съм искала оглед, нито имам неясноти. Дала съм проект и КС, искам оферта, какви неясноти?!?
- аз гледах проекта, обаче проектанта ви не си е свършил работата и не си е направил сметките добре. Тия машини няма да отопляват/охлаждат!
- в грешка си, проектанта си е свършил работата
- ама тя едната машина е за 30 м2, другата за 50 м2 и то при височина 2,6 м. Не си е свършил работата и не е сметнал….
- проектанта си е сметнал всичко, не се притеснявай… човека си е сложил подписа с тапията, ти проектант ли си?
- ми аз не съм, ама то и с тия големи прозорци… не е сметнато…ако нещо се случи с машините няма да поемем гаранционно отстраняване на повредата, защото им надвишавате тройно оразмеряването…
- знаеш ли, мисля, че е време да си тръгваш….
- ама то…
- тръгвай си бе, човек… аз искам оферта, ти идваш да ми високоумстваш… чао :axe: :проба: :finga:
Добре, че не си направи устата за 30-те лв, че тогава щеше да му се иска да не е идвал изобщо :lol: в последния месец съм отчаяна от всякакви търговци/представители/консултанти. Учудващо ми е даже, как тия фирми не фалират с подобен персонал?!? Аз отивам и казвам какво искам - те ми високоумстват?!? Поръчвам нещо, което е е наличност на сайта - оказва се, че го няма, не знаят кога ще има, не можели да помнят и да ми се обадят като има наличност…. Ем, джихад тогава бе… иначе работа нямали, бизнеса бил на ръба, едва оцелявали… ми не трябва да оцеляват такива нервокъсници и лешпери :axe:
brum - майстор
Мантрата, че нямало да признаят гаранцията защото къщата била голяма за термопомпата не я разбирам. Ще съм благодарен ако някой обясни защо я има и как това ще мине пред КЗП.

И аз имах подобни проблеми, но си намерих хората за отопление и вентилация. Комуникацията с клиента е двупосочна и добре аргументирана. Лесно стигнахме до разумно решение. Само с един бойлер дето имаше драма, че не беше най-правилният, та се замотахме близо 2 месеца докато успеят да го подменят. При интерес ще дам на ЛС контакти.

За кабелите - и при мен къщата е над терен. Има една точка в която минават всички кабели и влизат в къщата. Кабелите за захранване на пречиствателната, мрежовият кабел, захранващият, за дворното осветление. На тази точка има "куфар" на цокъла на къщата който ще се облече с гнайс (цокъла също е с гнайс).

За гофре - пълна фира са евтините. Тежестта на земната маса ги мачка. Копах допълнително трасе за мрежовият кабел и ползвах HDPE тръба за водопровод. Гладка от вътре, кабела върви сравнително лесно даже без да е смазван. Сам го опъвах и леко съжалих, че не съм сложил 32-ка.

Така и така сте в началото - помислете добре къде искате мрежовото оборудване сега. При мен има две комуникационни табла по средата на всеки етаж. Цялото оборудване е вътре. Включително има място за компактен сървър.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: