• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
@MamaMy - не работя домакиня, но тук поне съм се подсигурила с миенето на прозорците да ми е удобно и да имам достъп до всички, без да ми трябва вишка :-) ще видим в реалността как ще е…

@kivanov - идеята е точно която @kozl е посочил - парапет, по-принцип никой няма работа на тая “тераса” и за да не я заграждам, това беше решението :-)

@kozl - всички неотваряеми и на двата етажа са с триплекс, а долу даже две от големите отваряеми са с триплекс заради размера си

Никой ли няма даде акъл за хидрото?!?
kozl - майстор
ср мар 22, 2023 12:26 amDessie написа:


Казуса е, че с преналиването на плочата са заляли битумната хидроизолация и фибрана…. Къртене на бетон, чоплене на фибран и наставяне на газопламъчното не е вариант :-/
Мислех си за “отлепване” на дренажната мембрана, циментово хидро от фибрана към газобетона нагоре… после за защита на циментовото хидро фибран за цокъл и отгоре нова дренажна мембрана…
Това дето не е вариант е най-сигурния начин. Другото е компромис.
За какво е дренажхата мебрана нагоре? Стените под земя трябва да са бетонови.
Ако има стени под нивото на терена, които не са бетонови - това е един компромис и несъединената хидроизолация от основите към тези стени - втори компромис.
Това е моето виждане.
Но пък живота е низ от компромиси :?
Dessie - специалист
@kozl - няма небетонови стени под терена. Знам, че е компромис с къртенето, обаче ще е страшен гърч и много риск с дограмите. Газопламъчно пък, абсурд …
По-принцип няма логика в задигането на дренажната мембрана над първия ред зид, идеята е да се въстанови по периметъра на плочата….
nelina_london - специалист
Деси,много е хубаво с дограма и цветът ,който внася рамката. Хич не благородно ти завиждам за "рампата" за миене на прозорци :)

Хидрото на основите, при нас , е по същия начин .Дренажната мембрана стига до нивото на настилката отвън. Итонга е с циментово хидро -Ceresit CR90 .Не съм го мислила, строителят го избра .
schuldiner - майстор
За да спреш капилярното проникване е достатъчно да хидроизолираш итонга плюс ръбчето, което се е получило от изливането на бетона. Не го мисли, не е проблем.
Аз бих го направил с рулонна битумна до първия ред зидария, надолу през бетона и да виси над фибрана 20-30 см и после да се затисне от насипа.


Dessie, от предищните чертежи и снимки не се виждаше добре пропорцията на къщата. Ако щеш вярвай, това ми е любимото съотношение височина/ширина. Много се зарадвах на снимките.

ПП Всеки с проблемите си. Същите витрини вкъщи от десетина години не ги мием. Дори ги минавам редовно с тебешир. Проблемът е, че отразяват дърветатат отпред и птичките влитат на скорост, щото си мислят, че е продължение на градината. Един кос успя да пукне пакета... Чак котките се научиха да чакалят за лесна плячка... С жена ми решихме по-добре къщата да изглежда мърлява, отколкото да убиваме още птички.
Dessie - специалист
За хидрото се уговорихме със строителя за Mapei Planiseal 288, двукомпонентно. Ще го полагат с мрежа с леко застъпване на ръба на керамиката, ръбчето на плочата и надолу до където могат да замажат. След ден-два отгоре му се лепи фибрана, с някакви леки дюбелчета само във фибрана закачам мембраната да е 5 см над кота 0 и засипваме…. Дружно ще се молим да няма драма 🫣

@shuldiner - силно, ама много силно се надявам да оправя нещата и да няма рискове от капилярна влага, дано да върже :-)
За хубавите пропорции заслугата е на проектанта, аз и любимия нямаме принос :-) Ние влагаме усилия в изпълнението, но вече леко започва да прилича на къща и без да се фукам, ама и аз много я харесвам и е най-убавата в махалата :-)
За птичките - подобна драма имам във Варна с лястовичките в комплекса - отразява се небето в прозорците и падат с трясък, ужасно е. Малко “сиганска работа” , обаче действа - стари компактдискове завързани с корда и вече не се удрят

@nelina_london - не завиждай :-), системата още не е тествана. :-) Тия дни ще стигна да облепвам и ще доложа как е :-) , че покрай приключването на стоманобетонните работи отвикнах да съм на високо и онзи ден от едно поглеждане от покривната плоча надолу получих сърцебиене :-)

@kivanov - забравих одеве да допиша за дограмата, че се мотаех по задръстванията… Etem EW70 за прозорците, Е75 за вратата. Стъклопакетите са триплекс с нискоемисийно - бяло- нискоемисийно. Лепенка слагаха само отвън по заръка на проектанта, била с двойно действие, на партера с профил 5-ца, на втория етаж заради нивото на настилките заявих и монтираха 8-ца. Много са добри момчетата и в офиса, и монтажниците. Даже ВиК-то ми, който по принцип е изключително взискателен одобри като монтаж и работа.
schuldiner - майстор
Това с капилярната влага е много преекспониран проблем. Скоростта на проникване е в порядък по-ниска от скоростта на оттичане. Ще рече, трябва да си в перманентен мочурляк, за да тръгне мокро по зида. Не го мисли, просто намажете с нещо за всеки случай, щото пък итонгът като се намокри бавно съхне.

За птичките пробвахме доста неща - залепен силует на врана, коледни лапмпички през юли:) , всякакви висящи финтифлюшки... Таранят на пълна скорост, тъжна работа. Като матирахме е добре, максимум една-две годишно.

От 3-4 години се навърта ято десетина гривека. Отпорих им две дъски от стрехата ако искат да гнездят там, дето много отдавна имаше гълъби, ама засега не искат. Иначе са ми почти като домашни кокошки. Е5ал съм ти лъскавата къща, ако не мога да завъдя свободни птици... В каратавана имам прилепи и може би затова избягаха врабчетата... Всичко е толкова безсмислено, ако не носи радост. Ама хора разни...
kozl - майстор
По принцип гоним правило хидроизолацията 20 см над терена по стените, а отгоре захлупена с топлоизолация XPS.
За дограмата на партера щеше да е добре хидроизолационната обработка на долния профил да се слепи с хидроизолацията по стената.
Цокъла има ли го оформен като видимо подчертан или не, се атакува от отразените от рикошета дъждовни капки на височина към 50 см. А
Освен омокрянето на цокъла ако до него е земя и кал ще се полепи по стената.
Та от значение е и как ще се оформи пространството пред долната ивица на сградата. Дали ще събира вода, как ще я отвежда или ще действа като дренаж.
Dessie - специалист
Изключвайки белята на строителя, точно така ще стане - хидроизолация на 30 см нагоре от кота терен и 20 от прозорци. Захлупва се с фибран - в областта на прозорците - до тяхното ниво, в областта на стените на 40 см. Около къщата ще има бетонови пътеки с наклон за отвеждане на водата, отделно дренаж е изпълнен, но все още не е заустен.

За хидрото покрай дограмата - ако леко подмажат лепенката от вън на 4-5 см ок ли е? Малко по-късно като отида ще пусна снимка…
Dessie - специалист
Ехааа, темата ми е потънала в небитието… ама то, като не съм се вясвала от края на март, така става :-)
Пак вървя с големи забавяния, поради независещи и непредвидими от мен препятствия.. :-(
В последната седмица на март започнахме електрото. В крайна сметка избрахме за изпълнител човек, който беше правил къщата на наш приятел. Щял да си води и помощник, та по-бързо да върви работата. Първата седмица - всичко беше ток и жица, обаче на втората взе да идва само помощника :-) оказа се, че на “майстора” жената не била добре -ок, давай да върви работата. На третата седмица помощника влезе в болница, че не се чувстваше добре и обекта ми остана празен… оказа се, че помощника получил инфаркт няколко часа след изписването от болницата и останах без ел.техник. Дойдоха празниците и реално чукнах две седмици с празен обект и без нищо съществено свършено. От началото на миналата седмица “майстора” ми прати друг негов колега, та работата върви, но все пак - сам е, а работата не е малко. Може би при добро стечение на обстоятелствата другата седмица ще е готово и ще остане да се прави заземяването и мълниезащитата. Сумарно до тук заминаха около 800 м мостов с различни сечения, при ютп-то май 500 ще стигнат :-) Спайдърмен пасти да яде е работата. Онзи ден купих захранващия от уличното табло към ГРТ- то - 21м и леко ме изненадаха с цена, ама то като го погледнах - ми те 30 кг мед. Във вторник съм направила силова план-програма и освен полагането на кабела ще довършим канализационните тръби към ПС, ПП тръбата от дренажната шахта към уличната канализация и малко вертикална планировка.
ОВК-то също идва да опъва спироканалите за климатиците, та да сме готови за мазилки и замазка.
Дъждовете от последните седмици много ми бавят външните работи, но пък след иззиждането на вентилационните шахти на покрива, вече близо месец всичко вътре е сухо :-) тия бетонни тухли ми докарват уртикария, само като ги видя някъде - качихме повече от 110 бр до покрива на ръце :rolleyes:

Ооо, да… монтирахме и външната стълбата за към покрива - е, не напълно, но стълба има. Площадката и ще чака изпълнението на покрива :-)

Събирам оферти за покрива/терасите и меко казано съм ошашавена от цените - 300 лв/м2 8-[
Вярно, че са много операции и материали, ама все пак….
Онзи ден по случайност втори път се видях с един от офериралите ( известен е в средите) и му обяснявам, че офертата му е непълна, защото много удобно е пропуснал 90 м2 паропреграда, битумен грунд и хидроизолация, тоя взе да ми високоумства, че той нямало да си губи времето да ми смята всичко точно до сантиметър и че затова в офертата му отдолу пишело, че се заплащат реално изпълнени количества. То това супер, ама на 200 м2 да изтървеш близо 100м2 не граничи с реалността :axe: Разбирам да е 10% отклонение - реалистично, ама близо 50% не е отклонение в моите представи, чиста измама си е. Ама той ми бил писал най-добрия детайл за изпълнение на пасивна къща, правел хидроизолации от 25 години, дрън-дрън… но все пак нямало да се занимава да изчислява… еми здраве да е, ще се намери някой друг, дето ще си направи офертата като хората.
Други пък, пак “много добри” удобно разписали за отводняването на еркерите от по 10 м2 едни воронки с дебит за по 240 м2 с баснословни цени и съответно офертата им отново замина в кръглата папка без особено внимание какви други тъпотии са написали по-надолу #-o Продължавам с търсенето…

Ето и малко снимки:
Прикачен файл:
IMG_2738.jpeg
Прикачен файл:
IMG_2739.jpeg
Прикачен файл:
IMG_2676.jpeg
Прикачен файл:
IMG_2691.jpeg
IMG_2691.jpeg (104.09 KиБ) Видяна 202 пъти
Последна промяна от Dessie на нед апр 30, 2023 5:51 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: