• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
пон май 29, 2023 6:55 amschuldiner написа:
Абе то 1% е достатъчен, ама принципно не е добре с тия едностранни наклони... Ясно че при теб заради прозорците трябва водостоците да се крият далече :) Хората сигурно си знаят, но за всеки случай - 1% средно, но при воронката повече, при билата по-малко. При воронката има няколко презастъпвания на мембраните, които повдигат с 3-4 мм и се натрупва "преграда" точно където не трябва :-D Не бива да се забравя височината на притискащия фланец, т.е. воронката трябва да е заложена още по-дълбоко от нормалните.
Височината на борда - мин. 5, 10 см... Важното е да не кисне във вода тенекето.
Имам опция за още един улук в долния ляв ъгъл, защото под него има “тераса” за отводняване, но ми се струва, че заради гредата ще стане още по-сложно с наклоните
Прикачен файл:
IMG_3013.png
На терасите поне площта е малка, та някак си не е чак толкова драматично :-)
BLUEPUPIL - майстор
Работил съм по британския стандарт BS. Забележете,
че иде реч за минимално допустим наклон. Навремето
като се приемаше Еврокод старите кучета обясняваха,
че 1.5см е минималното разрешено бет. покритие, а
опонентите им питаха, защо тогава над 90% от
проектите са с 1.5см. В БГ минималното става норма.
Та според горния стандарт локалният (за малка площ)
мин. наклон за отделни детайли при завършен плосък
покрив, например при натрупване на няколко пласта
изолация е 1:80(1.25%). Проектният наклон на ската
е мин. 1:40(2.5%).


Прикачен файл:
QW1.jpg
QW1.jpg (28.61 KиБ) Видяна 938 пъти


Уважаващият себе си архитект, не би трябвало да слиза
под 3%. Затова се прави горната плоча с било и два/
четири ската с наклон от поне 5%. Не после да се
трупа „мъртва маса“ за наклони. Създаването на
наклон с XPS също е идея, която на практика е трудно
да бъде изпълнена качествено. Не мога да разбера,
защо се проектират все още плоски покриви с мин.
наклони, като дори и производителите на изолацията
искат по-големи наклони за „100% функционалност“.
Приемаме един от най-неблагоприятните варианти за
къща. Едностранен наклон 5% за 10м скат са 50см.
Какво пречи да се направи задигане/борд от да речем
70см. Една двуетажна къща в „кубичен“ стил и плосък
покрив, може да бъде реализирана и без греди над
прозорците (мечта на някой IT ladies), като най горе
(на покрива) се направят 70-80см ст. бет. греди по
периферията, изпълняващи ролята на парапет или борд.
И накрая, кофражът на плоча с наклон от 5% не е чак
толкова скъп при наличие на било и два ската
(двускатен покрив с малък наклон).
Аз бих оставил плоския покрив само по периферията,
ивица широка 1м. Останалото, задигане и метал.

Прикачен файл:
QW3.jpg
QW3.jpg (7.51 KиБ) Видяна 938 пъти
schuldiner - майстор
пон май 29, 2023 11:04 amBLUEPUPIL написа:
...
Блу, 90%, че и повече от бетонджиите се затрудняват да изливат наклонен бетон :-D Едни познати от 25 години с кофражи и бетони се занимават, ама не бяха учували за конус по Абрамс. Наблъскали добавки "за водоплътност" и се чудят що бетона бяга все в ниското при 5-6% наклон :-D
На старите EPDM-мембрани германецът даваше 1% ако снадките са по наклона /или ако е нацяло/ и 1,5% ако снадките са напречно. При дебелина 3 или 4 мм на мембраната. Обаче се практикуваше "водна проба". Т.е. тогава се е смятало, че херметичността на снадките е по-важна от идеалния наклон. Аз и сега така мисля.

ПП Най-простият метод за задаване на наклон под ТИ е с пясък или филц:-D :-D :-D Полета от по десетина квадрата се ограждат с "филцозадържател" - едни перфорирани ламаринени профили, много подобни на лайсните за майки на замазката. Нивелират се, пясъкът/филцът се уплътнява, редят се ТИ-плочи, найлон, скара, замазка... И да ма теч на хидрото, пясъкът няма да избяга, щото перфорираният профил го дренира и държи на място. Ама не съм виждал такава система от има-няма ... няма да кажа колко години, че ще изляза много дрът.
Dessie - специалист
От преди малко имам нова топла-топла оферта с няколко много кефещи ме параметъра:

1. APP мембрана на Bituver ( Saint Gobain) - нямам впечатления за никоя марка, по-скоро тук ме блазни по-високия клас мембрана
2. Цена с около 30% по-ниска от досегашните, които получавах
3. Гаранция 15 години ( леко ми е съмнително какво покрива изобщо подобна гаранция и дали ако след 5 г се обадя на който и да е правещ покриви няма да ме отсвири) , по останалите оферти е 10 години

И две притесняващи ме:
1. Паропреграда от найлон в/у бетона ( всъщност може би не ме притеснява толкова, т.к. по-напред коментирахме, че може… търся потвърждение дали е ок?)
2. Наклон се дава само със замазка ( на места ще бъде около 18-19 см). Как ще съхне това чудо и каква е вероятността да не стане аналогично на даден наклон с ТИ?

@BLUE - ако бетонджиите се бяха опитали да правят наклон с плочата, щях да съм в Сливенския… те на равното се оакаха, какво остава за нещо с повишена трудност… остай тая работа… тъпо, но факт, че не само моите осират пейзажа. Гледам тук на съседната улица, на един от строежите правят бетонен скатен покрив - ми откакто го разкофрираха и го огледах от далеч - ми жал ми е за хората дето ще живеят там и за похабения материал. Вярно, че като се сложат 10-те покрития отгоре и отдолу нищо няма да се вижда, ама толкова лошо изпълнен бетон бях виждала само по клипчета в нета от типа “как не се прави”. Съгласна съм, че е хубаво да има технологии, но изпълнителите трябва да ги търсиш с особени детективски методи :-)
kivanov - специалист
пон май 29, 2023 8:40 pmDessie написа:
От преди малко имам нова топла-топла оферта с няколко много кефещи ме параметъра:

1. APP мембрана на Bituver ( Saint Gobain) - нямам впечатления за никоя марка, по-скоро тук ме блазни по-високия клас мембрана
2. Цена с около 30% по-ниска от досегашните, които получавах
3. Гаранция 15 години ( леко ми е съмнително какво покрива изобщо подобна гаранция и дали ако след 5 г се обадя на който и да е правещ покриви няма да ме отсвири) , по останалите оферти е 10 години

И две притесняващи ме:
1. Паропреграда от найлон в/у бетона ( всъщност може би не ме притеснява толкова, т.к. по-напред коментирахме, че може… търся потвърждение дали е ок?)
2. Наклон се дава само със замазка ( на места ще бъде около 18-19 см). Как ще съхне това чудо и каква е вероятността да не стане аналогично на даден наклон с ТИ?
Кажи ся до кога ще бягаш от EPDM-а :)
пон май 29, 2023 8:40 pmDessie написа:
@BLUE - ако бетонджиите се бяха опитали да правят наклон с плочата, щях да съм в Сливенския… те на равното се оакаха, какво остава за нещо с повишена трудност… остай тая работа… тъпо, но факт, че не само моите осират пейзажа. Гледам тук на съседната улица, на един от строежите правят бетонен скатен покрив - ми откакто го разкофрираха и го огледах от далеч - ми жал ми е за хората дето ще живеят там и за похабения материал. Вярно, че като се сложат 10-те покрития отгоре и отдолу нищо няма да се вижда, ама толкова лошо изпълнен бетон бях виждала само по клипчета в нета от типа “как не се прави”. Съгласна съм, че е хубаво да има технологии, но изпълнителите трябва да ги търсиш с особени детективски методи :-)
Докато говорех с арх. и конструктора и ги слушах как искат да направят нещо яко и т.н. просто ми светна лампата, че всичко, което измислят накрая се реализира от бай мангау и по-добре да правят нещо просто, но изпълнимо.
Dessie - специалист
пон май 29, 2023 11:03 pmkivanov написа:
Кажи ся до кога ще бягаш от EPDM-а :)

:-D не бягам от нищо, ама честно казано нямам бюджет за такова :-) хич не оспорвам, че е хубаво и дълготрайно инак :-) , та приемлив компромис се търси :-)
Ти до къде докара строежа, че отдавна не съм видяла постове в темата ти?
kivanov - специалист
пон май 29, 2023 11:34 pmDessie написа:
пон май 29, 2023 11:03 pmkivanov написа:
Кажи ся до кога ще бягаш от EPDM-а :)
:-D не бягам от нищо, ама честно казано нямам бюджет за такова :-) хич не оспорвам, че е хубаво и дълготрайно инак :-) , та приемлив компромис се търси :-)
Ти до къде докара строежа, че отдавна не съм видяла постове в темата ти?
Аз като гледам цените на другите неща са доста близки до него (май полагането им е по-скъпо) и просто ми се струва мега сложно. Аз чакам да спре да вали и да правя всичко отвън :)
Dessie - специалист
вт май 30, 2023 9:46 amkivanov написа:
Аз като гледам цените на другите неща са доста близки до него (май полагането им е по-скъпо) и просто ми се струва мега сложно. Аз чакам да спре да вали и да правя всичко отвън :)
Намерих ти ценовата оферта дето си я пускал в темата ти : при цена на материал 49 лв/м2 и труд 23,50 идва почти двойно на цената на битумната. Нещото, което ми бяга в математиката на офертата - ти замазка над пир панелите нямаш ли? Ако нямаш, понеже пише “напълно залепена”, то какво ще затисне да не се разлети всичко?
kivanov - специалист
вт май 30, 2023 5:22 pmDessie написа:
вт май 30, 2023 9:46 amkivanov написа:
Аз като гледам цените на другите неща са доста близки до него (май полагането им е по-скъпо) и просто ми се струва мега сложно. Аз чакам да спре да вали и да правя всичко отвън :)
Намерих ти ценовата оферта дето си я пускал в темата ти : при цена на материал 49 лв/м2 и труд 23,50 идва почти двойно на цената на битумната. Нещото, което ми бяга в математиката на офертата - ти замазка над пир панелите нямаш ли? Ако нямаш, понеже пише “напълно залепена”, то какво ще затисне да не се разлети всичко?
Имам замазка, но тя е в друга оферта и в/у нея се лепи. Значи аз нещо съм се заблудил с цените. Вземам си тъпия съвет обратно :-D Премисли ги нещата, но поне за мен покривът е супер важен, защото не искам след 5-10 години да се занимавам и да псувам.
Dessie - специалист
:-D хич не ти е тъп съвета, не си го взимай :-D покрива е важен, както и още куп неща… не ми се занимава и на мен след 5-10 години, но ситуацията текущо е такава :-)
Намерих им клиповете на тия системи и конкретно на твоята - замазка се прави върху бетона / или плоча с наклони ( затова ти е в отделна оферта) отгоре ПИРа се дюбелира, нанася се лепило ( много як валяк имаха за разнасянето) и мембраната. Предполагам и паропреграда се слага преди замазката, но нямаше инфо….изглежда лесно и необъркваемо като детайл, но цената му е твърде технологична поне за мен
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: