• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lisko - майстор
Скромно се присъединявам към най-вРЪлите фенове на Деси и ще следя темата с най-добри пожелания за бърз и желан завършек.
MamaMy - майстор
Също се записвам да следя темата. Аз не съм от хората с волско търпение. Малко ми остана да се саморазправя с един геодезист. Търпението ти Деси с администрацията е завидно. Аз щях да очистя някой чиновник ако ми спретне такова чакане. Това не е държава. Да искаш да си похарчиш парите и да няма кой да ти ги вземе официално. За под масата не говорим. :shock:
Dessie - специалист
Благодаря на всички за пожеланията и комплиментите :-)

@feikot - факт, с Лазар списвахме в една друга тема тук. Продължавам да твърдя, че има много полезни хора тук и оценявам мнението на всеки !

@MamaMy - геодезистите са друга бира, особено от една известна софийска фирма са дооооста дебилни :-), та едва ли си първият, на чийто шамари да се ударят, случайно :-)
kozl - майстор
пет юли 01, 2022 12:22 pmDessie написа:


Започвам със серията въпроси за да знам какъв е реда и подледователността на събитията, които евентуално ме очакват в близките дни. Плясвам снимка на детайл, който аз разбирам така: отваря се изкопа със съответната дълбочина( копае се до здраво), трамбова се и отгоре се плисва подложен бетон на 10см. След 3-4 дни ( по обяснения за набиране на якост на @Blue) се започва кофриране, армиране и изливане на самите фундаменти. След тях идва реда на хидроизолацията, която не виждам отбелязана. След това засипване и трамбоване с чакъл/пръст на полетата. Полагане на топлоизолация в основите също не виждам кога се случва в детайла? Добавям уточнението, че почвата е стабилна, но глинеста и задържа вода. Та моля, някой грамотен да ми обясни:
1. Преди подложния бетон трябва ли да се насипва с чакъл в изкопа? Защо?
2. Преди подложен бетон слага ли се найлон? Защо?
3. Хидроизолацията как и кога се извършва? Мазана и едно като черно фолио с копчета? Препоръчани марки и за какво са гледам при полагането?
4. Топлоизолацията - плътност и начин на поставяне?
5. Това полиетиленово фолио ( от детайла) какво прави и какви спецификации трябва да има?
6. Дренажа кога се прави? Препоръки за марки и спецификации?
1. Трябва ако е необходимо според обстоятелствата. Например ако основата за фундиране е негодна се изгребва и може да се замени с уплътнен трошен камък или с бетон.
2 Преди подложен бетон не помня да сме ползвали найлон под него.
3. За хидроизолацията най-добре е проектантите да я мислят в проекта. Сега с тези ивични основи хидроизолацията става сложна за изпълнение. Може да се прави общ изкоп и цялото дъно с подложен и предпазен бетон, м-у които да се заложи хидроизолацията под сградата, после да се обърне по външните ивични фундаменти и по стените.
Това трябва да се обмисла при проектирането, защото увеличава се изкопа, насипа, бетона ..... цената на строежа. Хидроизолацията и тя скъпа и много често се пренебрегва. Както и във вашия проект е пренебрегната хидроизолацията. Черното фолио с копчете не е хидроизолация. Това е част, елемент от пакет за хидроизолиране, при който има и дренаж. Моето мнение е, че ако няма дренаж ползването на копчестото фолио е безмислено. Във вашия проект липсва хидроизолация по финансови причини, както писа в първия пост. Ивичните фундаменти се обмазват с битумен грунд (това е може би най-евтиното) да се защити бетона в някаква степен и това е. Без хидроизолация иначе скъпо. Но поискайте проект за дренаж. В проекта за дренаж трябва да се даде детайла за изпълнение около фундамента и стените под терена.
4. За топлоизолация под настилка (по показания детайл) ползваме най-често FIBRAN 300L. Има и други марки, но тази съм запомнил. Реди се катопсвободно положени плочи, като за тази, която посочих е със специални страници, които се застъпват плоча с плоча.
5. За фолиото писах. Най-често се ползва рециклирано ПЕ фолио 100 микрона, че поне два пъти по евтино от първичното.
6. Както писах в т.3 дренажа се почва от проекта. А се изпълнява според организацията на строителя. Обичайно се изпълнява заедно със засипване около основите.
Dessie - специалист
@kozl -благодаря! И все пак, малко пояснения:
1. Строителя предлага 10 см трошен камък преди подложния бетон с думите “да се уплътни основата” . Пак казвам - изкоп още няма, явно е някаква “застраховка” към момента. Искам да знам къде и как може да ме пързалят :-) Ще се спестят пари от там, където е разумно да не бъдат пиляни, но пък и не искам да правя високорискови компромиси особено пък с фундаментите.
2. Над трамбования трошен камък да се положи найлон, “за да не ръси кал по подложния”. Тук изникват някои въпроси - този найлон няма ли да се компроментира при наливането на бетона , кал ще има така или иначе, нали затова е подложен бетон и дали не е просто още време за губене и мотаене на работници из изкопа?!?
3. Ще се прави общ изкоп и ще се залива целия с подложен бетон. Хидроизолацията няма да бъде пренебрегната. Нямам идея защо не е упомената в детаила, но вчера зададох същите въпроси на проектанта - задължително ще я има. Неговият съвет е по-скоро да спестим дренажа. Дренаж също ми се иска да направим. Да, ясно, че ще оскъпи, но ми се иска да не разкопавам на някакъв следващ етап при вече появили се проблеми, особено в основите. Вчера прочетох за фолиото с копчета, вече знам, че служи за отвеждане. Не познавам материалите, пък тук много знаещи и питам :-) Да разбирам, че препоръчваш дренаж, вместо хидроизолация при късо финансиране?
4. Прочетох, че и хпс-а няма плътност, та остава да избистрим дебелината и полагането му според вида хидроизолацията.
5. Има ли полза да се инвестира в армиран найлон?

Добавям - фундаментите ще се изпълняват с водиплътен бетон, има ли смисъл от още добавки - попаднаха ми Пенетрон и разни други кристализиращи?
brick - специалист
съб юли 02, 2022 9:29 amDessie написа:
@kozl -благодаря! И все пак, малко пояснения:
1. Строителя предлага 10 см трошен камък преди подложния бетон с думите “да се уплътни основата” . Пак казвам - изкоп още няма, явно е някаква “застраховка” към момента. Искам да знам къде и как може да ме пързалят :-) Ще се спестят пари от там, където е разумно да не бъдат пиляни, но пък и не искам да правя високорискови компромиси особено пък с фундаментите.
2. Над трамбования трошен камък да се положи найлон, “за да не ръси кал по подложния”. Тук изникват някои въпроси - този найлон няма ли да се компроментира при наливането на бетона , кал ще има така или иначе, нали затова е подложен бетон и дали не е просто още време за губене и мотаене на работници из изкопа?!?
Найлон на това място е абсолютно излишен. Вашият строител или не е наясно с ролята на подложния бетон и условията, при които работи, или пък нещо ви будалка.

За трошения камък има резон, но не са нужни чак 10 см, а 2-3 см и то от най-дребната фракция, колкото да се изолира пръстта на изкопа при трамбоването й преди изливане на подложния бетон, а самия подложен бетон - от калта. При самото изкопаване багерът трябва да оставя на дъното на изкопа "остъргана" плътна стара глина, без да я разрохква, за да се намали необходимостта от трамбоване, а при недобро трамбоване - слягането в бъдеще. (Говоря за глина, защото прочетох в друга ваша тема в коя местност е парцелът.)
MamaMy - майстор
съб юли 02, 2022 9:29 amDessie написа:
...Добавям - фундаментите ще се изпълняват с водиплътен бетон, има ли смисъл от още добавки - попаднаха ми Пенетрон и разни други кристализиращи?
Нямам много голям опит с добавки за бетон, но след няколко експеримента си закупих количества от тази на Теком
Въобще не е скъпа, а ефекта е отличен. Наливах на няколко места за външно ползване. Спестява водата в сместа и наистина цимента след това не се мокри. Може да ме оборят разни специалисти, но аз този бетон няма да го обработвам повече с нищо. За пътеки и основи намирам добавката за идеална. Да не се счита за реклама. Пробвах и на Сика, Мапей и някаква Изо-нещо си. Не я помня, а съм изхвърлил шишето. Тази на теком я пробвах след като четох тук viewtopic.php?f=16&t=39811&start=20 . Излиза стотинки на м3 и не е по-лоша. Трудно се намира в нета защото рекламата на останалите е много силна. :cool:
Dessie - специалист
@brick -едва ли не е наясно, по скоро е пързалка за някой друг лев :-) затова и питам :-)

@MamaMy - благодаря! Добавям я в бележника :-)
BLUEPUPIL - майстор
съб юли 02, 2022 10:38 ambrick написа:
При самото изкопаване багерът трябва да оставя на дъното на изкопа "остъргана" плътна стара глина, без да я разрохква, за да се намали необходимостта от трамбоване, а при недобро трамбоване - слягането в бъдеще. (Говоря за глина, защото прочетох в друга ваша тема в коя местност е парцелът.)
Накрая багера сменя кофата с такава без зъби.
Или разрохканото се обира с мотики.
:lol:

Прикачен файл:
QWAS1.jpg


съб юли 02, 2022 9:29 amDessie написа:

Добавям - фундаментите ще се изпълняват с водоплътен бетон, има ли смисъл от още добавки - попаднаха ми Пенетрон и разни други кристализиращи?
Добавката за водоплътност не е достатъчна,
трябва и висок клас бетон напр. С25/30.

Преди години по страниците на този форум
BLUE-то спореше, че основите трябва да са
от същия клас бетон, както плочите и колоните
С20/25. Ако пък иде реч за водоплътни бетони, пазещи
армировката от корозия- то един клас отгоре С25/30.

Много изостанахме с кач. на бетоните.
И все пак се движим напред, не са М100
или М150.
:wink:
schuldiner - майстор
То и аз още споря, че всичко в основите трябва да е един клас над тва отгоре, ама няма кой да чува. Хидроизолация, която е проектирана за 50+ години живот, не може да е евтина. Топлоизолацията също. Трасета на канали, комуникации... абе всичко.
И за пореден път - водоплътен бетон означава самоуплътняващ се бетон, а че става по-устойчив на вода се дължи на по-малките пори при съхненето. Ако не се спази докрай технологията никакъв магически балсам не помага. А технологията иска точно количество и качество на всички съставки - и на цимента, и на пясъка, и на чакъла, и на добавките. Да, движим се напред, понаучихме се кое може да се вибрира и кое не, научихме се да ползваме качествен кофраж, да добавяме полимери, но все още има хора, които не разбират разликата между армиран и неармиран бетон под земята. Блу, кога последно си виждал боядисана арматура? Ако вземем да се вглеждаме във всички детайли, на господин Ерджан ще му писне и ще си намери друг обект...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: