• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
пет окт 21, 2022 7:43 amschuldiner написа:
Не знам защо пита radius, но аз като видя недостроено/изоставено в съседство, избягвам района - обикновено има причина.
Строежът ви се получава прилично. Знам, постарахте се да се подготвите, а и не икономията е на първо място, но така се получава дотук - задоволително. Напред нещата може да се развият всякак, дано да е в по-добра посока!
Ти говориш за кооперацията - да тя може и да остане така, може и някога да бъде оправена. Там е от строителния бум през 2011 и до 2017 изглеждаше като нещо, което всеки момент ще се довърши - беше облицована с плочи, имаше дограма. След 2017 започна разрухата - по-голямата част от апартаментите са купени “на зелено” ипотекирани в банки ( май ги консолидираха в една), но последния етаж е на частно лице. После май се беше оказало, че са и с двойни ипотеки, строителите са във вечността, схема някаква…. @radius май пита за черно-бяло-кафявото пред имота - това са еднофамилни къщи в строеж, май са някъде около акт 15 вече :-)
Аз не очаквам, че ще си остана сама на ливадата. В района са последните незастроени петна в южната част на града, а те са такива, защото са проблемни - наследници, регулация, еко и зелени специалисти, големи петна от по 7-8 декара, банкови схеми разни. В момента в радиус от 1 км се строят още 3 къщи и един комплекс, има и забатачени стари постройки, които също ще им “дойде времето”. Цял квартал ще се оформи, но трябва време за всичко :-)
schuldiner - майстор
а те са такива, защото са проблемни
това имам предвид - ако бяха атрактивни имоти, дори и проблемни, вече щяха да са влезли в употреба. Бялата къща не е ново строителство, ама и в нея не личи да живеят хора. Дано да се наместят нещата и да сте от последните, които строят, че то вечната строителна площадка наоколо също много вгорчава живота :)
Dessie - специалист
пет окт 21, 2022 11:54 amschuldiner написа:
а те са такива, защото са проблемни
това имам предвид - ако бяха атрактивни имоти, дори и проблемни, вече щяха да са влезли в употреба. Бялата къща не е ново строителство, ама и в нея не личи да живеят хора. Дано да се наместят нещата и да сте от последните, които строят, че то вечната строителна площадка наоколо също много вгорчава живота :)
Ако се загледаш в хронологията на снимане, ще забележиш, че бялата къща вече я няма , както и основите на още 3-4 такива :-) и зад нея се показаха още редови къщички. Била е първата построена от стария им проект за 16 такива, след време направиха нов за редови къщи и както казах са почти готови. Поне по нашата улица скоро не се очертава друго, май …. Иначе на съседната улица едни сладури са с 9 дка и ще правят комплекс, ама като им свършат делата с РИОСВ и общината :-) мина година откак сложиха колчетата и оградата, напролет ги очаквам :-)

Хич не искам да те убеждавам, че там е ок, но за мен е ок :-) в близките 10-15 години не виждам възможност да се справя логистично с дете и живот извън София. Това ще означава да съм шофьор на пълен работен ден :-) със сигурност има и по-добри райони, с по-хубави гледки и прочее, но бързото и лесно движение в града ми е приоритет
Dessie - специалист
Отдавна не съм се отчитала :-) на 15.11.2022 след 100 перипетии ( сбъркани нива на вече нареден кофраж, грешно доставена арматура и счупена бетон-помпа) най-накрая наляха междуетажната плоча. Заради тъпия кофраж и пренареждането му и 120-те шпризи и два пъти повече доки отдолу не можаха да кофрират стълбището и ще остане с вертикалите за тази седмица:
Прикачен файл:
70912381-D197-4519-B4C4-1538B6893A17.jpeg
За тухлите - избрах Младост за 25-ците, за 12-ките най-вероятно ще са Кебе. Събирам мнение за добавки към зидарския разтвор, така, че да могат да работят при ниски температури?!?

Посъбрах и някои оферти за дограма. Някой има ли отзиви за Etem EW70 като профил? А за Е68? 75-цата ми идва над бюджета, за 45-цата пък самите дограмаджии ми обясняват, че бил стар профил и тинтири-минтири. При пвцтата избора ще е между Кьомерлинг 88, Саламандър блуеволюшън 82 и Рехау Синего май… не разбирам преимуществата на алуминии пред пвц, някой ако разясни ще съм благодарна….

Още една чуденка : Първо затварям тухлите с ТИ замазана с мрежа и без мазилка и започват да работят вътре или оставям тухлите цяла зима да ги вее и вали и работят вътре и напролет ТИ?
nelina_london - специалист
Добре, де ,Деси ,все се чудя защо не мерят по няколко пъти ,за такива отговорни и трудоемки неща...? На нас ни бяха объркали витите стълби -една 50 см.широка ,друга 20 см :)
Като потребител на големи остъклявания и големи врати ,те съветвам са избереш алуминия .Дори и да не Е75 . Съжалявам ,че не дадохме тогава още 8 хил.лв. за него ,вместо ПВЦто .Не съм разглеждала останалите , споменати от теб , модификации .Имаме Е45 ,сложен на апартамент преди повече от 10 г ,но не съм живяла там ,за реален отзив .Важното е да е стабилен профил ,за да носи остъкляването ,коефициента Uf е все тая .
Dessie - специалист
@nelina_london - не знам защо, честно… имат планове, уж гледат и кофражисти и тия дето приемат арматурата, ма ей на…. Изгубихме 10 работни дни хубаво, топло и слънчево време, сега ще бъхтят на студа….миналата седмица четох конско, че късно идват, пък бързат да си ходят щото се стъмнявало, валяли жаби и прочее. Оная сутрин с имах среща с конструктора в 8.30 да приема армировката на вертикалите - човека дойде, огледа, каза и си тръгна. Стоя аз, чакам, пия кафе и пуша цигари ( няколко) , работници започват да пристигат в 9.30 и весело нагъват банички … Кракен може да ми диша прахта, щом от съседните къщи взеха да надничат :-) Скоро и от нощно напикаване ще се оплакват, вече като ми видят колата и се насмитат всичките. За стълбите - три пъти ги връщам, пак не са готови, а даже не е трудно стълбище - право е :-) единственото “сложно” е първото стъпало да е 32см, последното да е 12… днес сутринта ги върнах за кофража на бордовете на навесите - готови били, опънали канапи да ми покажат :-), чудно, ама то пак дунавска вълна… Чак ми е чудно как изкараха 2 месеца в началото без да ги окрещявам непрекъснато и всичко беше 6+

И утре е ден, пак ще ме изненадат с нещо :-)

За дограмите - даже и не подозирах за съществуването на EW70 и Е68 на Етем. 70-ката ми я предложи пловдивска фирма, като по-бюджетна алтернатива на Е75. За Е68 ми я предложи голям изпълнител на дограми и никъде по по-малките фирми не я предлагат…
nelina_london - специалист
След кратък рисърч в сайта на Етем ,бих казала ,че следващият по качества, след Е75 е ЕW70 . Ако финансите стигнат за него и го изпълнят добре ,гарантирам ,че ще де държи по-добре във времето от високия клас ПВЦта ,особено с южното изложение . :wink: Само Пловдивската фирма да не е Русгер ,за там толкова хубави неща мога да кажа ..
:axe: Заслужиха си да ги спомена ,след като ни спукаха най-големия стъклопакет при повторен монтаж за отстраняване на техни грешки и ни мотаха ,че уж ще го сменят ...Мина едната година гаранция и ни зарадваха с новината ,че ще го сменят само срещу 2 хил.лв и кран да си наемем...
Ние си спестихме половината главоболия ,като не присъствахме на 80% от грубия строеж .Е ,дойдохме на време , за да предотвратим огромни грешки ,чак не ми се коментират отново ....Иначе ,и при нас положението е било ,на кой когато му е кеф да дойде на работа .В хубаво ,невалежно време се стартира на първи март ,а септември, все още не бе довършен покрива .Взимаш глог ,мента и валериан и така ...
resistbody - майстор
нед ное 27, 2022 9:25 pmDessie написа:
Събирам мнение за добавки към зидарския разтвор, така, че да могат да работят при ниски температури?!?

https://www.marisanbg.com/bg/terafleks- ... e/page/276

При пвцтата избора ще е между Кьомерлинг 88, Саламандър блуеволюшън 82 и Рехау Синего май…

Ако нямаш големи "френски" прозорци и витрини и тъмен цвят на профила, не трябва да те притеснява ПВЦ-то, алуминия е хубав но по-скъп... При мойте оферти рехау синего беше доста по-скъпо от саламандър блу 92..


Още една чуденка : Първо затварям тухлите с ТИ замазана с мрежа и без мазилка и започват да работят вътре или оставям тухлите цяла зима да ги вее и вали и работят вътре и напролет ТИ?

Тврде оптимистично и пак доста антифриз ще трябва да купиш... остави ТИ за по-топло време.. сума къщи хората си живеят на тухла без мазилка и няма проблеми с вятр и дъжд.. пък даже имат и обърнати 4-ки :D
Lutchezar - майстор
Като дете пътувахме през Унгария. И ми направи впечатление че навсякъде има много празни измазани къщи. Естествено питам защо са празни. Обясниха ми че поне година не трябва да се живее в тях, трябвало влагата да намалее. Та оттогава се чудя как ние измазваме и се нанасяме😂🤣😂.
Ако времето и температурите позволяват съветвам да измажеш, ще се работи по-нормално вътре.
Въпросът е кога по план ще стигнеш до покрив?
radius - майстор
Аз сложих хастарна мазилка преди изолацията, та това също е вариант хем да запечаташ, хем да не е много и хем да ти духа после по-малко от контактите :wink: .
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: