• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
През май 2016 с любимия закупихме имот в София с неуредени сметки по регулацията .Та даааа ура “ще си построим къща”! И тук започна сагата : едно мотаене и обикаляне за правене на мотивирано предложение, чакане на срокове за обжалване, информиране на съседи и прочее. Минаха около 6 месеца, оправихме ситуацията, отбиха ни 15 м2, които ни бяха принадили от съседа. Взехме виза, трябваше да се съгладува с Чез електро, Софийска вода и Зелени системи. С Чез нямаше драма, Софийска вода е друга бира - за нея - по-надолу. Честно казано, най-втрещена бях от Зелени системи, които нямат намиране, та дори звънях в Столичен инспекторат за да попитам къде да ги търся тия хора. Офиса им се оказа на последния етаж на мола в Надежда. Първи опит - отивам в 14.15 - е да, ама те работели до 14.00…. Ем, хубаво, и утре е ден…. Отивам, тъмен коридор, няма на кой “Добър ден” да кажеш. Намирам в някоя от стаите едно девойче, което на бързо ми изрецитира какво да дам. Осъзнах, че другото, освен визата дори не съм разбрала какво е :-) Хайде да ми говорите по-бавно, че бавно Ви разбирам :-) Последваха бавни обяснения, че искат декларация от ландшафтен архитект озеленител, която да се завери в общината ( за месец) и платежно от банката през три блока от тях ( точно тази и никоя друга) и след като предам всичко, да дойда след месец . Уоу, още два месеца в най-добрия случай. Ем, държавни структури, ко да се прави. Намерих ландшафтен архитект и направихме декларация за липса на растителност. Входирах в общината да я заверят. През това време Софийска вода ми дадоха точка за включване на 250 м от имота и да отивам в НАГ да искам указания. В НАГ ми отне само две седмици да докопам, човека на който да покажа скицата от Софийска вода и да ми каже, че всъщност не е имало нужда да чакам приемен ден за него, а само да входирам документите през деловодството. Ок, входирам. Чакам месец, излизат указания - да изграждам водопровод 250 м с фи незнам си колко си, шахти и незнам-си-какво още. Ай пак- помощ от приятел - ко прайм? Трябвало проект да се направи, да се входира в общината, те да издадат РС и после да го подаря на Софийска вода. То няма лошо, ама се оказа, че трасето трябва да мине през седем частни имота с кой знае колко собственици, всеки от който да ми “ направи” право на преминаване, т.к техните имоти също са с неприложени сметки по регулацията и към общината. Кауза пердута, минаваме на вариант сондаж.
Започваме да търсим проектант.
Наш приятел ни даде контакти на шурея , на баджанака му на щерката :-) Дойде на срещата младо и прекрасно момиче, поразпита ни какво искаме и знаем ли как го искаме. Нищо не знаехме как - заявихме, че искаме хол около 50-60 м2 и веранда с барбекю, къщата общо да е около 250 м2. Мина се седмица -две и получихме “идеен проект” , върху който да помислим. Идеите и не бяха лоши и имахме единствено молбата да изкара стълбището към втория етаж извън хола. Обадих и се, обясних. Отговора беше, че след две седмици ще го направи, идваха коледни и новогодишни празници, щяла да ходи на почивка. Ок, разбира се, все пак - хора сме , трябва и да се почива :-)
Мина месец, нищо не се случи, че даже спря да си вдига и телефона - мхм, връщаме се пак сначале да търсим проектант :-) Да де, ама то проектантите не са под път и над път с табелки на челата, та пак се започна едно разпитване на приятели и познати за препоръки. Ми хубаво, намерихме. Отидохме на среща - обяснихме за хола и барбекюто, уточнихме да е около 250 м2, показахме визуално кубчетата, които ни харесват, натъртихме няколко пъти, че не искаме мазе и “човека” даже ни поздрави с обяснението, че “мдааа, то хем е скъпо, хем и там има повечко вода - прави сте! Без мазе!” Излязохме от офиса окрилени, че всичко е ток и жица този път и че това е Човека.
Минаха се две седмици, поканиха ни да видим идеята - на пръв поглед -супер - хол с исканите размери, двоен гараж, даже с един еркер беше покрил верандата, та нямаше нужда от допълнителни конструкции за навеси. Мда, площта беше 360 м2, но все пак пък изглеждаше супер и продължавахме напред :-) подписахме договора, уговорихме плащанията и си тръгнахме супер доволни. Мина още някой друг месец - направихме уж някакви минимални корекции в разположенията на вертикалите в баните и в крайна сметка получихме папките, които трябва да входираме в общината за РС.
Ура, входирах в общината, сега ще чакаме одобрение на проектите и ей сега след малко ще ни дадат РС. :-) Казаха ми след две седмици да дойда в приемен ден за да видя дали са одобрили проектите.
Ей тук започна същинската ужасия :-) за двете седмици даже не бяха разпределили проектите на архитект от общината. Започна се едно ходене всеки четвъртък след обяд и всеки петък преди обяд да гледам по един съгласувателен лист кой какви забележки има към проектите. А те, забележките бяха от най-безумни до най-разумни. Водих конструктор да обяснява и да показва на ВиК, къде на чертежите е отбелязано, че изгребната яма е с водоплътен бетон, спорих с озеленителката дали паркинг елементите нарушават % озеленяване и други тъпотии. Като стигнахме до геодезията обаче , сопа. Не сопа ми цял дънер. На кадастрална карта път пред имота няма. Е как няма, като даже е асфалтиран?!? Ми няма, има по проект , ама терена е частен и съседа трябвало да дари на общината 2 дка от неговите 9 дка ливади за път и тротоар и аз трябвало да го накарам, защото иначе РС няма да видя….. Уговарям си среща със съседа, обяснявам в какъв казус попадам и питам той какво възнамерява са прави. Щял да строи комплекс, ама по-натам. Уговаряме се да ми учреди право на преминаване. Пак се започва едно вадене да документи, мотивирано предложение, скици и посещение на геодезисти. Изготвяме проекта, той вади документите искани от нотариуса и отиваме на сделка. Четем, плащаме и си тръгваме, с уговорката, че като излезе вписването нотариуса ще ни звънне. Минават не повече от два часа, АВ отказвали вписване на сделката, защото искали такса върху данъчната оценка на 9 дка, а не на 150 м2 , за които искам право на преминаване. Или да сме вадели данъчна оценка само 150 м2. Еб@си и откачените хора в тая държава - общината не можела да дава оценка за част от цял имот, АВ пък искат хиляди за подпис на право на преминаване през 1/60 от имота. Следват скандали и караници с нотариус, АВ и който още ми се изпречи пред очите. Джихад на правото на преминаване, уговаряме се със съседа да го изчакам няколко месеца и ще си уреди процедурата по дарението към СО. Ок, чакаме. При поредния ми престой в общината, геодезиста вижда, че всъщност 5 м2 от тротоара попадат в моя имот и трябва да ги даря, иначе няма РС. Ок, давай… проекти, заснемане, данъчни оценки, проекти на скици, разделяне на имота, вписвания - 2000,00 лв такси и плащания по-късно, почти успявам да даря на СО въпросните 5 м2. Звънят от СО “ Ами всъщност не сте представили бележка за 50,00 лв такса вписване в АВ”. Ейййй, изроди - дарявам Ви част ( макар и малка) от имота си, свършила съм Ви всичката работа по скици, заснемане и други, платила съм Ви данъка за цяла година напред и ми звъните за 50 лв?!? Няма такава наглост?!?
Плащам 50-те лв и псувам… ай, давай да върви. На фона на всичкото търчане и документи, тия 50 лв са като за цигари. Чакам две седмици и излиза заветния лист. Съседа също е направил неговото дарение. Тичам към общината в приемен ден и бия шут на вратата на архитектата, размятайки хартийките за двете дарения и казвам “ Ай, разписвай вече за това РС, че побелях една година тук!” Жената ме погледна, покани ме да седна и ми даде лист и химикалка с думите “ Ами всъщност, аз имам някои забележки по част Архитектура на Вашия проект. Записвайте си, че са доста!” Уоу, какво пък толкова…. Ми ей на …..15 броя за героя. Само идиотизми на проекранта и то пълни тъпотии, дето дори и аз нищо незнаещата и неразбиращата няма да ги натворя. Сред тях бяха неправилни котировки и неспазени отстояния, 30% надвишаване на ЗП и още куп глупости. Тръгвам си попарена от общината, звъня на архитекта…. “Абе ти идиот ли си? От Лъки бой ли ти се падна проектантската правоспособност?!?” Препращам забележките с обещанието, че до две седмици ще е готов с нови проекти, отговарящи на условията. Оправяме ситуацията, премахваме някои неща и отново входирам в общината. Чакам поредните две седмици, отивам в приемен ден, архитектката е в отпуск за две седмици….. ми добре. Изчакваме. Реално минава месец преди да стигне да погледне редактираните проекти. Гледа, одобрява. Урааааа! “Дай чувал с пари за РС”, ок , ето заповядайте. “Елате след две седмици”. На следващата седмица обявиха първия локдаун заради Ковид, жестоко… шаш и паника, ще се мре ли, няма ли….хич и не съм се сещала за общината и епичното РС. На 20.05.2020 в крайна сметка го получихме. Да се радва ли човек, да плаче ли….ей тъй се получават биполярните разстройства :-)

Докато текат гореспоменатите срокове и си разпитвам из форума за тухли и други неща се заговорих с милата ни съфорумка @nelina_london. Стигнахме до енергийната ефективност и с ужас установих, че с моя проект за пореден път има някакъв грандиозен проблем, макар и недогледан от общината( или пък не ги интересува). В опит да разбера от къде идва голямата енергоемкост се връщам в 5-ти клас в час по физика ( явно тогава много съм бягала от тоя час) и се започва едно смятане, пресмятане, търсене на коефициенти и безкрайни екселски таблици със сметки. В крайна сметка установявам хиляди грешки при преснятанията на проектантския екип, но най-същественото е, че всъщност къщата има мазе. Да, не е обозначено като мазе, защото няма вход/изход, по детайл е дадено да се засипе с чакъл и е високо 140 см - точно като за военно полева подготовка. Любимия не вярва или по-скоро не иска да повярва… уговаряме среща с архитекта и разговора тече така:
- Извинете, това мазе ли е?
- Аааа, не! Не е мазе!
- А какво е?
- Ами то заради дълбокото фундиране се получава като мазе, ама не е…
- Е добре де, наложително ли е толкова дълбоко фундиране?!?
- Ами то….там…. Ами ако искате може да удълбочим е още един метър и ще стане пълноразмерно мазе?!?
- Добре де, защо не ни го казахте това по-рано?!?
- Е, вие казахте, че не искате мазе?!?
Последваха уговорки как мазето за военно-полева подготовка да стане пълноразмерно мазе, как ще се осъществи в хода на строителството , изготвяне на промяна на плановете по чл.154 от ЗУТ и ново плащане. Къщата нарастна до 580 м2 с мазето - прогимназия, в която аз, детето и любимият ще се търсим с gps и ще си комуникираме по радиостанции на определена честота :-)

Докато се направят проектите за промяната цените взеха да растат главоломно. Решихме, че ще чакаме да поотмине ковид ситуацията и да се поуспокоят нещата. Изтървахме поредното лято. През есента на 2021 започнахме да търсим оферти за изпълнението на прогимназията. Очаквахме повишение, но не и всичко по 3. Евентуалната крайна цена до тапа според офертите надвишаваше 500к в евро. Последваха дни за размисъл - нужни ли са ни 600 м2 къща, как ще се обслужва и поддържа тая прогимназия и ще имаме ли изобщо силите да я завършим….

В началото на декември решихме, че е по-добре проекта за прогимназия са си остане само проект в папки и да потърсим друг проектантски екип, който да направи изцяло нов проект за къща 250 м2 и с условието да се съберем в бюджет до 200 к в евро за етап до тапа. Вече горе-долу имах идея с какво се захващаме имах и набелязан проектант.
Уговорихме среща, изговорихме възможни варианти за действие и започнахме отначало за пореден път….
През януари вече имахме готов идеен проект, който трябваше да мине вече при другите специалности в проектантския екип. Преди това, в края на декември направихме контролен шурф в имота, за да определим дълбочина на фундиране и до някаква степен да си отговорим на въпросите защо в стария проект трябваше да се фундираме на -2.2 м, кое налагаше фундаментна плоча в основите и други такива екстри. След разговор с геолога и ровене и четене в старите проекти, изскочи нов розов заек от шапката…. Геоложкия доклад в стария проект е направен по архивни данни - ок, не е чак толкова зле. По-зле се оказа, когато всъщност се зачетох в доклада и сравних скицата на пробовземането - ми нищо общо :-) по скица пробовземането от имота до нас, а по доклад номер на имот, който е на повече от км от нас и то в блато…. Ами жестоко, даже 2.20 е плитко за фундиране в блато, как и пилоти нр са ни изпроектирали, не знам :-)
В началото на март 2022 вече имахме пълната проектна документация на новата къща, която щяхме да входираме като промяна по чл.154 от ЗУТ. Преди входирането, обаче трябваше да се открие строителна площадка на база старото РС. Отне ми месец за събиране на документи, поставяне на ограда и изграждане на площадка за измиване, за която неколкократно обяснавах в общината, че е тотално безмислена, при положение, че измитата строителната механизация ще излиза на черен път, т.к текущо съществуващия асфалтов път попада напълно в границите на нашия имот. Не се съгласиха, ляхме бетонова измивна площадка и спазихме буквата на закона. Дойде Денят, дойде и служителката от общината, поогледа се и каза “ Е, Вие по телефона неколкократно ми обяснявахте, че е такова положението, но аз пък не очаквсх да е чак тооооолкова зле” . Ами да - ще се измива строителна механизация, която измита ще излиза на черен път, насипан с чакъл от местните :-), не е чак тооолкова зле, нали :-) Мина седмица и излезе документа, направихме и заверихме заповедната книга. Дойде момента да входирам промяната по чл.154. Входирах и изчаках седмица. В първия възможен приемен ден отивам да видя какво се случва - о, чудо! Разпределен е, даже има забележка. Ти да видиш - забележката е за липса на нотариално заверена декларация, която просто е сложена във втория класьор :-), както и да е, отстраняваме ситуацията и продължаваме…. По самите проекти няма забележки, минават през всичките специалности в общината за две седмици, което според мен си е абсолютен рекорд :-) поне аз така го изживях :-) забавиха се с издаването на заповедта, но в крайна сметка от понеделник вече е в сила и започва новия екшън - как да построя къща и да оцелея без да убия никого :-)

Ами дълго стана, но пък в крайна сметка реално това са си 6 години :-)

Благодаря на всеки, който ме изчете и се надявам поне на някого да съм полезна :-)

От тук нататък започва голямото питане кое, как, защо и кога се прави :-)
LazarGanev - "Велик майстор"
Dessie, изчетох поста на един дъх, вече съм ти фен :cooler:
nelina_london - специалист
Деси,за прогимназията бях в течение ,но за всички перипети и огромното ти търпение и упоритост - не .Спокойно може да се преквалифицираш в писател или най-малкото блогър на тема строителство :) .От мен имаш възможно най-гръмкото "Успех,момиче !" .Следя с най-голям интерес . =D>
шоп - майстор
Записвам се за темата. Дано намерите читав изпълнител за да не продължават да Ви белеят косите.
Успехи!
Dessie - специалист
пет юли 01, 2022 12:59 amnelina_london написа:
Деси,за прогимназията бях в течение ,но за всички перипети и огромното ти търпение и упоритост - не .Спокойно може да се преквалифицираш в писател или най-малкото блогър на тема строителство :) .От мен имаш възможно най-гръмкото "Успех,момиче !" .Следя с най-голям интерес . =D>
Ти конкретно имаш голям принос в осъзнаването на грешките, които бяхме допуснали, за което неведнъж съм казвала, че съм ти безкрайно благодарна! Рядко срещам хора, коити безкористно да влизат в обувките на отсрещния и да искат да помогнат. Респект!

@шоп - ай, дано, ама надали :-) хем тайничко се надявам, хем вътрешно знам, че сега започва деуг цирк :-)

Ще дописвам с въпроси днес, но по-късно в деня, че ми е малко кът времето :-)
schuldiner - майстор
Мдаа, за пореден път се убеждавам, че не е в мен проблемът... Имам огромна непоносимост към бюрокрация и сам в подобна ситуация не бих се справил. Или щях да търся кой да помогне, или щях да се откажа още първата година. От една страна уважавам всички, които докарват нещата до край и им завиждам, от друга - това начинание силно противоречи на здравия разум. А най-важната част предстои...
Успех и много късмет с намирането на правилните хора!
Dessie - специалист
@shuldiner - с бюрокрацията се свиква, пък аз до голяма степен съм претръпнала още преди да се хванем с този проект. Имам 18 г трудов стаж основно с администрации :-), вадят ме от обувките де, ама каквото -такова. Имаше момент, в който любимият предложи да го продадем - щях да ревна, само като се сетих колко време и ресурс съм вложила :-), та не ми се даваше задна, надявам се да не съжалявам :-)

Започвам със серията въпроси за да знам какъв е реда и подледователността на събитията, които евентуално ме очакват в близките дни. Плясвам снимка на детайл, който аз разбирам така: отваря се изкопа със съответната дълбочина( копае се до здраво), трамбова се и отгоре се плисва подложен бетон на 10см. След 3-4 дни ( по обяснения за набиране на якост на @Blue) се започва кофриране, армиране и изливане на самите фундаменти. След тях идва реда на хидроизолацията, която не виждам отбелязана. След това засипване и трамбоване с чакъл/пръст на полетата. Полагане на топлоизолация в основите също не виждам кога се случва в детайла? Добавям уточнението, че почвата е стабилна, но глинеста и задържа вода. Та моля, някой грамотен да ми обясни:
1. Преди подложния бетон трябва ли да се насипва с чакъл в изкопа? Защо?
2. Преди подложен бетон слага ли се найлон? Защо?
3. Хидроизолацията как и кога се извършва? Мазана и едно като черно фолио с копчета? Препоръчани марки и за какво са гледам при полагането?
4. Топлоизолацията - плътност и начин на поставяне?
5. Това полиетиленово фолио ( от детайла) какво прави и какви спецификации трябва да има?
6. Дренажа кога се прави? Препоръки за марки и спецификации?

Прикачен файл:
3B5E5C96-1941-4799-BCEB-2CD5FB7B0159.png
kozl - майстор
На чертежа НЯМА хидроизолация. Има найлон и топлоизолация.
Това според мен не е плоча, а армирана стоманобетонова настилка. За това под нея трябва да има добре уплътнен материал. Примерно трошен камък.
Полиетилена ще спре капилярно покачване, ще спре парите и ще възпрепядства изтичане на бетон в уплътнения насип.
Dessie - специалист
пет юли 01, 2022 1:15 pmkozl написа:
На чертежа НЯМА хидроизолация. Има найлон и топлоизолация.
Това според мен не е плоча, а армирана стоманобетонова настилка. За това под нея трябва да има добре уплътнен материал. Примерно трошен камък.
Полиетилена ще спре капилярно покачване, ще спре парите и ще възпрепядства изтичане на бетон в уплътнения насип.
Да де, няма на чертежа, но трябва да се изпълни. Иначе за настилката си прав. Благодаря за разяснението за найлона.
feikot - специалист
Браво бе ! Аз се бях отказал още на уговарянето на съседа да дари 2 дка... Успех в начинанието, кофти момент ценово хванахте, но пък кой да знае.
Заставам зад думите ти относно Нелина, на мен също ми помогна изчерпателно и детайлно по въпроса за каналните климатици. Лазар е другия човек, който винаги може да помогне със съвет или безкорисно мнение, за което има уважението и благодарността ми. В общи линии във форума ще срещнеш доста полезни хора, такива които ще ти говорят глупости далечни от реалността като informer и много точни мнения от трети. Още веднъж успех !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: