• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
iliya_i - майстор
нед апр 30, 2023 10:01 pmnelina_london написа:
Обяснете откъде идва този проблем с милиметри, защото и моята логика е като на Деси .
Как развързвате здраво стегнат възел?
Побутвате и подръпвате оттук, оттам. Даже не го виждате да помръдва. Но накрая се разхлабва и се развързва.
Същото е.

Сама казахте, че при вас кутиите са били запенени. Но при Деси не са. Те това е проблема. Докато се измаже и стегне мазилката и част от връзките ще са хлабави. А като се натоварят после, при ползване на инсталацията с нещо повече от зумер за прозвъняване, тук там ще спре тока.
За това трябва да се подсигури преди замазването на кутиите.
Ама тя неще.
Е аз, и други казваме, но не можем да я заставим.
После тя ще си бере ядовете.
Dessie - специалист
Офффф, за пореден път казвам НЕ Е ГОТОВО!
Б@хти кутиите, дето 3 страници анализ им се направи и никой не каза от какво ще се разместят кабелите …
Нали не смяташ, че на обекта стоят 5 човека и като им свършат топчетата от сополи, започват да подръпват кабелите….
nelina_london - специалист
Деси ,недей се коси !Оказа се ,че аз съм много по-тъпа ,отколкото си мислех , и с бедна фантазия ,щото пак не мога да си представя компрометирането на връзката :?
Lutchezar - майстор
Момичета, хубаво правите че не четете темите за връзките в кутия. Ще ви се изправят/накъдрят косите!

Това за минимализма беше шега към BLUE, Деси не към теб. На теб ти се възхищавам как се справяш. Нормално е някоя страна да не ти е чак толкова силна. Та драмата е че според някои усуканите кабели с времето или при опън нарушават контакта си. Съответно или ги запояват, или ги заменят с ваго клеми. Преди слагаха лустър клеми, но те пък трябвало да се натягат от време на време.
Личен опит: къща от 1934. Всичко е усукано. Никъде не е прекъснало. Но кабелите са истински. Лошото е че всичко трябва да се прави наново и не е ясно колко ще изкара.

Но явно жените се дразнят от кутии, висящи кабели и в този дух. Не всички, но не сте само вие двете, и други познавам.

Аз например сега трябва да копая канали в мазилка за захранването на разни метеостанции. Те хубаво са безжични, но в режим на батерия или намалява яркостта на дисплея, или се откача от рутера. Пълно щастие няма.
milchomi - напреднал
Да се изкажа като електроинженер за кутиите. Има формула, която казва, че мощността, която се отделя е равна на напрежението на квадрат върху съпротивлението, Ключът е заровен в това съпротивление - когато съединените проводници имат голяма допирателна площ, то съпротивлението на връзката е нищожно и всичко е ОК. Когато обаче проводникът е едножилен и относително твърд, то при разместване на съединените проводници се получава микрохлабини във връзката, съответно допирната площ спада, съпротивлението се увеличава и във връзката започва да се отделя топлина и да се нагрява, което води до последващо влошаване на контакта. Нещата се случват във времето по-бързо или по-бавно в зависимост от товара, закачен към връзката. Ако е телевизор или лампа, няма и да разберете, че имате проблем, но ако е фурна, пералня или друг мощен уред, то бързо ще узнаете.
За феновете на минимализма в разпределителните кутии - погледнете едно решение от "братската" китайска страна https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 1834532832
Последна промяна от milchomi на вт май 02, 2023 2:02 pm, променено общо 3 пъти.
BLUEPUPIL - майстор
нед апр 30, 2023 1:01 pmLutchezar написа:
Аз ако може всички кутии ще направя с незавинтващи се капаци и с лесен достъп, все някак ще се впишат в дизайна. Идеята на кутията е да имаш лесен достъп и да има място за манипулация.

Прикачен файл:
QZ1.jpg

Няма много странични отвори, ама за
тази цел има бургии.
пон май 01, 2023 12:50 pmmilchomi написа:
====== Нещата се случват във времето по-бързо или по-бавно в зависимост от товара, закачен към връзката. Ако е телевизор или лампа, няма и да разберете, че имате проблем, но ако е фурна, пералня или друг мощен уред, то бързо ще разберете.

Ако мостовакът е „по-дебел“, по-трудно
се „разхлабва“ и има по-голяма контактна
площ. И 6мм2 ще се справят с фурна
по-добре от 4мм2, при еднакъв процент
на компрометиране на връзката.


Dessie и nelina_london, няма да се
притеснявате за вашите ел. инсталации.
Да сте живи и здрави и да се радвате
на построеното. Има голяма доза
вероятност връзките в кутиите да ви
надживеят, без да създават проблеми.
Просто аз и още няколко перфекционисти
(аз съм маниак) се опитваме да покажем
най-доброто на форумната аудитория.

Усукването на мостови проводници е
стара и издържала проверката на времето
техника за направа на връзка, при полагане
под мазилки. Главният въпрос е, има ли
нужда от периодична ревизия (5-10г) на този
тип връзка. Ако отговорът е „да“, то тогава
ще ви е необходима по-голяма кутия с достъп
до нея. Защо ви е по-голяма кутия? Защото
мостовакът (особено този на БГ пазара) не
обича да го огъват „остро“ и „много“. Вече
го казах, до 90 градуса и с голям радиус на
огъване. Другият въпрос е, разхлабва ли се
връзката? Ако е „да“, то ще се наложи леко
„стягане“. Аз не препоръчвам да го правите
както е направена първоначално връзката,
с клещи и усукване, защото се увеличава
риска от пукнатини. По-добре е леко
стягане на лустер клемите, които са
поставени така, че след отваряне на
капака на кутията не се размества
абсолютно нищо, единствено отверката
леко завива винтовете на клемите, ако
е необходимо (въпрос на нютон-метри).

Разбира се най-съществен остава въпросът
за дизайна на интериора. Вкопаването и
криенето на инсталации (тръби, кабели и
пр.) е по-скоро резултат от липса на добро
проектиране. В този ред на мисли все
по-често в световен мащаб се реализира
идеята за ел. инсталация изпълнена с
минимален брой кабелни връзки,
обикновено реализирани в големи кутии
с кабелни терминали (стягане с болтове)
и многожилни проводници.

Прикачен файл:
QZ2.jpeg
QZ2.jpeg (30.41 KиБ) Видяна 645 пъти
Прикачен файл:
QZ3.jpg
Последна промяна от BLUEPUPIL на пон май 01, 2023 1:38 pm, променено общо 4 пъти.
resistbody - майстор
Това ми идва твърде индустриално... моята инсталция е с по 2-3 кутии в стаите с размери 150/90/60 конзолните са ми на 66мм дълбочина за да има място да набутам аванс.. Кухнята ми е на отделно табло с АП за всеки консуматор(по плота са на едно АП)
B0bi - специалист
Виждал съм някоя и друга кутия на тавана за етажа под него и в "ревизия". Някъде пък почти не слагат разклонителни кутии. Връзките за ключовете са в конзолата на ключа. Котнтактите са от един в друг.
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 6:41 pmB0bi написа:
Виждал съм някоя и друга кутия на тавана за етажа под него и в "ревизия". Някъде пък почти не слагат разклонителни кутии. Връзките за ключовете са в конзолата на ключа. Котнтактите са от един в друг.
Варианти има много. Дали ще е както си описал, дали ще са директни линии и всички връзки в таблото или голяма кутия под таблото, дали ще има по-големи ревизионни кутии, които можеш да скриеш в мебел или зад някаква декорация и в които се правят връзки за цяла стая или група от стаи и от там тръгват цели магистрали, и т.н.

Не виждам смисъл обаче да се продължават да се търсят варианти при положение, че инсталацията на Деси е почти готова и ще е болезнено да се преправя. Дали има смисъл да ревизира връзките в направените вече разклонителни кутии на базата на препоръките от по-вещите съфорумци, които вече са се изказали, тя сама ще си прецени.
B0bi - специалист
Да кажа и че не съм виждал да се гипсират кутии в картонени стени. Жичкаджийте си прокарват кабелите и си връзват кутийте при сложен картон от едната страна. Всичко е като паежина. После - вата и се затваря. Това го гледам от доста години и все още не съм чул за проблем поради това изпълнение. Отделно времянки с всякакви наставки ... Ми не си спомням някога да е коментирана компрометирана такава, щото се разхлабила от мандахерцане. Изказванията ви ми звучат силно теоретични и не съвсем от практиката.
Не ангажирам никого с мнението си. Споделям многогодишни наблюдения (по стечение на обстоятелствата) в областта на строителството.
Бих попитал кой от коментиращите работи като електромонтажник в строителството?
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: