• 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
Емиии..и нашата е сложена като на Деси .Голямо чудо беше ,всеки имаше мнение по въпроса .Гледам ,че в пуснатото ръководство пише ,че се полага с пъпките навътре, за да осигури въздушен слой за дишане. Нашата идея бе , да не дойде вода отвън ,от пътеките около къщата .Отвътре ,ако има капилярна , ,тя ще се заформи под фибрана ,не между него и дренажната .
schuldiner - майстор
Егати сложното една мембрана да не вдянат как се слага... техници...
Другото гадно е че като се засипва с машини обратният насип, голямата контактна площ на НЕправилно положената мембрана постига яко триене/сцепление с фибрана или хидрото по вертикала и го смъква. Естествено, самата дренажна мембрана също се свлича, като прихващането с лайсни не помага особено. Правилното е послойно с внимателно уплътняване. Тогава все тая накъде са пъпките. Вентилация било... те и каналите на фибрана са за вентилация...
kozl - майстор
Дренажната мембрана е с цел да ускори оттичането на водата към дренажа.
Обаче в практиката се уверих, че има некомпетентност в употребата на дренажната мембрана.
Едни я ползват като защита на хидроизолацията, некои вместо хидроизолация, други я слагат щото видели, че се слага, а то няма дренаж :shock: .
Смисълът на дренажната мембрана е да осигури "каналчета" по които да тече водата към дренажа. Много важна е ролята на дренажната мембрана в системите за зелени покриви за бързо отвеждане на подпочвената вода, където продължителната влажност на почвата е критична за повечето растителни видове.

Как трябва да се поставя дренажната мембрана :?
Зависи от структурата на целия изолационен пакет. Моето мнение е че най-сполучливо е да е с изпакналото към хидроизолацията, а от към вдлъбнатата страна на чашките да има мин 50 мм XPS за защита с основна цел за хидроизолацията, а и също за мембраната и нейната ф-ция.
В учебниците, които сме изхвърлили, дренажната мембрана не бе позната и дренажа се структурираше с тръби, дренажен материал и филтри. Употребата на дренажна мембрана в описания по-горе пакет тип сандвич, позволява да се спести дренажния материал към дренажа и да се засипва с наличен земен материал.

Последно спорих с колега Строител, който беше пропуснал да положи дренажната мембрана м-у хидроизолацията и XPS-а и я изтъпани с вдлъбнатото на чашките към XPS-а. А сега си представете, че като се засипе с обратен насип от глинеста почва изкопана от изкопа за основите, тази почва ще запълни добре пространството около изпъкналите чашки, а към XPS-а ще се получи плътен допир от към вдлъбната страна на чашките и къде са тогава дренажните каналчета :?
Ми няма ги и целта на дренажната мембрана е опорочена и мембраната ненужно употребена. И когато дренажната мембрана е неправилно поставена или ненужна се почват едни локуми от Строитела, оти котка по гръб не пада, че това било защита, хидроизолация и накрая се стига, чи ако не е по този начин по койо я е изпълнил Строителя, он гаранция не дава.
Това е то дренажната ментебрама :-D
schuldiner - майстор
@kozl
Аз съм от тези, дето я ползват само за защита на хидрото - нещо ръбесто от обратния насип да не го пробие... Хидроизолацията отвежда водата до дренажа, дренажната мембрана да води където си иска, не ми пречи.
Но точно описаният проблем с насипването със самосвал или фадрома, т.е. по много наведнъж, ме тревожи най-много. Значи, спестяваш час-два насипване, но усираш седмичен труд за десет пъти повече пари, и на всичкото отгоре непоправимо... Защото нямам представа като отлепи към цокъла как се е разлепило по снадките под земята. А да почистиш изкопа за да ревизираш изолацията... някой друг ще е, не аз.
kozl - майстор
ср май 03, 2023 8:38 amschuldiner написа:
Но точно описаният проблем с насипването със самосвал или фадрома, т.е. по много наведнъж, ме тревожи най-много.
Е и мен ме притеснява. Особено когато в офертата пише уплътнен насип, а се изсипва самосвала до запълване на обема и отгоре се трамбова повърхностно насип с дълбочина над 2 метра. И после настилките защо потъват :?
То си има технология. Но пък има и тарикати. И пак ще зависнем към парите.

То на всяко мое писане съм добавил и парите оти да са винаги видни в подписа под писаното :-D
BLUEPUPIL - майстор
Без уплътняване (трамбоване)!


Прикачен файл:
22.jpg
Dessie - специалист
Привет, имам няколко въпроса за покрива:
1. При детайл битумен грунд, паропреграда, хпс, замазка, битумен грунд, двуслойно битумна хидроизолация, следва ли хпс по хоризонталната част да се лепи? По вертикалите и бордовете е ясно.
2. Следва ли замазката да бъде отделена от хпс с найлон?

@shuldiner - моля, ако имаш време прати ми офертата :-)
kozl - майстор
На въпроса с въпроси:
За какво ще се лепи XPS-а?
За паропреградата ли :?
А какъв е материала на паропреградата?
Паропреградата може да е обикновено полиетиленово фолио, оцеляло от надупчване след полагането на топлоизолацията в-у него. Са представям си как се лепи XPS за полиетилен :-D
А защо трябва да има найлон м-у топлоизолацията и замазката :?
Да не се залепи едното за другото :?
Да не изтече замазката м-у фугите на топлоизолацията :?
Да не навлажни топлоизолацията ако е от вата :?
Dessie - специалист
@kozl - паропреградата ще е битумна рулонна 3 мм без посипка. Да разбирам, че просто се нареждат плоскостите отгоре ли?
Найлон между хпс и замазката и на мен ми е странен, но вече във втора оферта се явява, та реших да питам?!?
kozl - майстор
За паромембраната и топлоизолацията, аз считам, че зависи от грапавината на плочата какво ще се прави.
Ако е грапаво и има опасност за пробив на мембраната се налага да се подравни плочата съз замазка в-у нея паромембраната. XPS-а считам, че не необходимо да се "лепи" с цим.лепило. Ако има за запълване, то е по-добре да се запълва преди паромембраната, а не в-у нея. Така мисла :?
Някъде защитават паромембраната с геотекстил и отгоре топлоизолацията.
А някъде практикуват с битумна паромембрана - първи слой хидроизолация в-у замазка с наклон. После XPS-а, в-у него армирана замазка и отгоре 2 пласта битумна хидроизолация, втория с посипка. Ползват воронки с две нива на оттичане. Аз не съм привърженик на тази система, въпреки, че се води двойно осигуровка.

Замазката се полага земновлажна. Ако се налива нещо течно (лек бетон) ще трябват найлони по фугите или по-добре запълване на фугите с пяна. Па и зависи колко широки са фугите :?
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: