• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
Да си призная, не помня как ти беше по проект водосточната тръба, а днес ми е много мързеливо, за да ровя по-назад... За преход ПВЦ-тенекиена тръба ли питаш? Т.е. от Ф110 към Ф100... Защо направо не пуснете ПВЦ до долу? Много добре се боядисва всякакви цветове, една цяла тръба е 6 м без снадки, има си фабрични всички скоби и крепежи...
И я пак подскажи, как е в проекта - воронката е в козирка и надолу тръбите продължават извън фасадата или има коляно и относително хоризонтална част, за да излезе тръбата навън?
Dessie - специалист
В проекта има недоразумения, но в реалноста, воронката ще е на стреха ( еркер) и тръбите вървят извън фасадата :-) Точно за връзката ПВЦ към тенеке питам, а пък гледам и не се предлагат много тенекета на ф110… :? Май са на 100 или 120 мм. Не ми се иска да свивам на 100 мм, защоти и без това съм само с една воронка и май е на ръба на отводняването за площта

С какво се боядисват ПВЦ тръби- с фасадната боя ли? Няма ли да се олюспи? Безопасно ли е? Нали стареело ПВЦ-то от ув лъчите? Да не се натрошат на прах след 2-3 години?

Имаш ли отзиви за воронките на Top Wet?
MamaMy - майстор
ПВЦ-то старее на слънцето. На една тераса направих отичането с такава тръба без да я боядисвам. Беше от сивите Ф25. За моя изненада преди няколко месеца се счупи. Няма и 20 години откакто е сложена. Срамота! Очаквах да е вечна :lol: Втората съм я боядисал. Очаквам поне двойно да изкара. :wink:
schuldiner - майстор
При стандартна ширина на рулонна ламарина 1 или 1,25 метра, Ф80, Ф100 и ф120 се произвеждат с минимум отпадък. Ф110 е с много отпадък, а да се комбинират няколко размера по едно и също време в цехови условия е анти отвсякъде... При металните никое "Фи" не е точен диаметър, имай го предвид. Причината е същата. Освен ако не даваш заявка за изработка "по детайл на клиента" и да ти калкулират и отпадъка...
Боята разбира се трябва да е УВ-устойчива. Или поне да може да се добавя по малко автоемайллак или "3в1". По-гъзарските кооперации ги вапсат с медната имитация. Съседската е на 20 години и тръбите са си като нови. Аз имам детска къщичка, правена преди 14 години и улучетата някак ги свих от ламарина, ама водосточките са от ф50, боядисано със сребриста протекта. Нищо им няма, докато поцинкованите улуци са тръгнали...
Не ги знам тези марки... Във Варна материали леко над средно качество трудно се продават, затова и повечето търговци дори не ги предлагат.
Dessie - специалист
@Mamamy , @ shuldiner - разбрах ви, ще слагаме ПВЦ-та с боя :-) хич не ми се занимава с поръчкови щуротии и чакане :-)

@shuldiner - то средно качество няма… както говорихме по-напред в темата - или 20-30 лв или 200-300-500 …. Ако имаше нещо за 100-150 може би избора щеше да е по лесен… Аз не държа на премиум марка :-) идеята е максимално да се застраховам с/у протичане в областта на воронката/сифона. Ти кои ползваш и би препоръчал? Реално ми трябва една вертикална воронка - ще отводнява 120 м2, на другите места мога да мина с някакви “сифони” - съответно 30 м2, 3 х 10 м2.

И още един въпрос - найлона за паропреграда с какво се снажда м/у отделните парчета? За застъпването на отделните парчета с по 10-15 см прочетох, но никъде не обясняват с какво се обработват снадките. Намерих тиксо за ПЕ - лепят повредени оранжерии с него, ОК ли е?

П.П:
Много трудно се ориентирах и в техническите описания за л/с на различните воронки/сифони. Утре ако имам време ще пусна пост за това
Dessie - специалист
С малко закъснение пиша инфото , което намерих за изчисляване на дебита на воронки/сифони за отводняване на открити тераси и плоски покриви:
Обикновено в сайтовете/техн. карти се намира тази информация:
Прикачен файл:
IMG_3054.png
Никъде обаче, или поне не и на лесни места не пише каква площ може да се отводни на единица отводнител :-) През сайта на HL намерих калкулатор, който обвързва квадратурата с дебита, но се появи ново неизвестно - “ интензивност на дъжда” :-), в случая стандартно заложено 300 l( s*ha) :-)
Аз лично, явно много съм бягала от часовете в училище, та подобно инфо ми беше много чуждо. След поредните няколко търсения в гугъл, се оказа, че има еврорегламент, на базата на който за оразмеряване на отводнителните елементи и в който е заложена гореспоменатата стойност от 300 l(s*ha) като минимална за 5 мин за последните 5 години. Препоръчва се да се иска статистика от НИМХ. Намерих и статистика за стойностите на оразмерителния дъжд по времетраене от 0 до 90 мин и повтаряемост от 0,5 до 100 години ( за България зоните са две, но има разлика, София попада в Зона 2) :
Прикачен файл:
IMG_3055.png
Прикачен файл:
IMG_3056.png




Та формулата за изчисляване:

( оразмерителен дъжд *1*отводнителна площ) / 10000 = необходим дебит на воронка /сифон, където “1” е отводнителен коефициент, а “10000” са м2 в един хектар

При площ от 120 м2 плосък покрив и оразмерителен дъжд 5 мин 402 литра ( в рамките на последните 5 години) би следвало да ми трябва отводнителна воронка с дебит минимум 4,8 л/с.

Подобни са изчисленията за аварийното отводняване, но там се гледа повтаряемостта за 100 години.

В крайна сметка за покрива (120 м2) и гаража (30 м2) взех воронки Top Wet TW110 с фабрично заварен битумен маншет с прогнозен дебит 8,5 л/с и реално измерен дебит 5,6 л/с, което би трябвало да е достатъчно, все пак за покрива взех и един барбакан 100х100, който ще го играе авариен в случай на нужда. За “терасите” взех три сифона с битумни маншети и приключих терзанията :-) Отне само 4 дни ровене, изчисляване и търсене на наличности, все едно злато търся по софийските улици :shock:

Взех и двойните отдушници, които @shuldiner ми показа по-напред в темата.

По прогноза следващите 3 дни няма да вали :prayer: [-X [-o< , та утре започва полагането на пароизолацията, ТИ и замазките
съб мар 11, 2023 8:01 pmresistbody написа:
съб мар 11, 2023 6:26 pmmilchomi написа:
Взех още миналата година от Lidl фреза за 150лв - Ширина на жлеба: 8 – 26 mm Дълбочина на жлеба: 0 – 30 mm. Достатъчна е за целта. После ако става за нещо - в ОЛХ-а и да ми се маха то главата. Мисля да поръчам от Али-то ваничка за запояване на кабели и всички силови връзки да ги направя по този начин.
Яде тухлите като вафла, но задължително с прахосмукачка... аз копая, въпреки че ще ползвам основно мостовак защото зидарията ми идеално права и нямам изпортени бетонни елементи на първия етаж...
Даже до преди малко дупчих отворите за кутийте, изяснихме с един инжинер колко и къде да са кутийте за връзките... няма да слагам кутия над всеки контакт, а ще ползвам по-големи кутий и повече връзи в тях... малко повече кабел отива ама така съм решил.. аз исах без кутии ама няма как... то има де... от контакт в контакт ринг инсталация, но се отказах...
Няма смисъл от запояване, имам промишлен обект и товара на някой кргове стига до 5-6кв, а всичко е на спайки правени от 25 годишен самоук инжупер ;)
А какво означава "инжупер"?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
вт авг 29, 2023 2:34 pmAni V написа:
А какво означава "инжупер"?
За този въпрос ли се регистрира?
Ал_ - специалист
вт авг 29, 2023 2:34 pmAni V написа:
А какво означава "инжупер"?

Младо гадже в мини жуп. Вземете ги научете тия езици вече!
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: