• 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
ср фев 08, 2023 9:30 amDessie написа:
Преди години купихме апартамент в новопостроена кооперация - инвестиционния контрол живееше в нея, външен и нищо общо нямащ със строителя. Понеже ми беше съседната врата го питах за всичко, касаещо ремонта ми, проекта и изпълнението. Човека знаеше проекта наизуст и пак имаше отклонения, защото така се наложило.
Практиката да идват 1-2 пъти седмично на обекта също не ми хареса. В другия вариант пък с целодневно стоене на обекта, цената беше отказващо висока.
Ако не е тайна, каква беше "отказващата" цена.
В по-далечна перспектива се чудя дали да ставам консултант или рентиер :-D За по-малка от сегашната заработка няма да тръгна да ръся акъл, та ми е интересно има ли хляб в идеята. За моето питам:wink: , печалбата на инвеститора е гарантирана.
Dessie - специалист
@shuldiner - 250 лв/ден.

П.П. И нека сега да започнат коментарите как строим къща за един чувал пари, пък се скръндзам за тия дребни :-)
skostadinov - специалист
чет фев 09, 2023 6:20 amDessie написа:
@shuldiner - 250 лв/ден.

П.П. И нека сега да започнат коментарите как строим къща за един чувал пари, пък се скръндзам за тия дребни :-)
Като се замислиш ако си ти на мястото на професионалиста (ако изобщо е такъв де) тогава около 5000лв заплата е подобаващо ако е там по цял ден всеки ден.
Но от друга страна като сметнеш, че грубия строеж си е кажи речи едни 5-6 месеца това са си около 25-30К което не е никак малка сума.

Аз също не бих ги дал особено след като е непознат човек, който не се знае колко е профи.
В случая при мен сумата ще излиза някъде на половина. Като платя на баща ми някаква заплата и квартира и храна и то си отива пак към 2500+лв/м. Но поне съм сигурен какво може и чий интереси ще защитава.

Щом имаш времето ти да следиш нещата, най добре така :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет фев 09, 2023 7:58 amskostadinov написа:

Но от друга страна като сметнеш...
1. 5К не са пари за специалист... 2. Няма какво да прави там по цял ден...
skostadinov - специалист
чет фев 09, 2023 8:03 amn_a написа:
чет фев 09, 2023 7:58 amskostadinov написа:

Но от друга страна като сметнеш...
1. 5К не са пари за специалист... 2. Няма какво да прави там по цял ден...
А колко трябва да са парите за специалист, който само ще наблюдава, ще дава знание и упражнява контрол?
И ако не е там по цял ден, колко важни процеси може да пропусне, които се покриват само в рамките на няколко часа?
schuldiner - майстор
чет фев 09, 2023 6:20 amDessie написа:
@shuldiner - 250 лв/ден.

П.П. И нека сега да започнат коментарите как строим къща за един чувал пари, пък се скръндзам за тия дребни :-)
Благодаря!
Не е чак отказваща, а прилична. То почасовите консултации почват от 50 и нямат горна граница...
Обаче проблемът не е че се скръндзате, а че безплатните съвети ги пропускате покрай ушите :-D Ти ще уважаваш ли специалист, който работи на цената на общаците? Естествено, някакъв баланс... то затова е свободно договарянето :)
Един забавен парадокс:
На съседния обект едни циганчета... Собственикът се навърта "няма ли да се освободиш скоро, че виж какви ги забъркаха". Като видях - оле мале! А като разбрах, че са договорили и двойна цена... После казвам на човека: Ами нормално, на колегите им е сложно да четат чертежи, не умеят и нямат инструменти, плюс разходи за квартира, транспорт... всичко за тях е много по-трудно. А трудът се заплаща - значи правилно цената е по-висока при тях.
kozl - майстор
чет фев 09, 2023 9:17 amschuldiner написа:
чет фев 09, 2023 6:20 amDessie написа:
@shuldiner - 250 лв/ден.

П.П. И нека сега да започнат коментарите как строим къща за един чувал пари, пък се скръндзам за тия дребни :-)
Благодаря!
Не е чак отказваща, а прилична. То почасовите консултации почват от 50 и нямат горна граница...
Обаче проблемът не е че се скръндзате, а че безплатните съвети ги пропускате покрай ушите :-D Ти ще уважаваш ли специалист, който работи на цената на общаците? Естествено, някакъв баланс... то затова е свободно договарянето :)
Един забавен парадокс:
На съседния обект едни циганчета... Собственикът се навърта "няма ли да се освободиш скоро, че виж какви ги забъркаха". Като видях - оле мале! А като разбрах, че са договорили и двойна цена... После казвам на човека: Ами нормално, на колегите им е сложно да четат чертежи, не умеят и нямат инструменти, плюс разходи за квартира, транспорт... всичко за тях е много по-трудно. А трудът се заплаща - значи правилно цената е по-висока при тях.
+1.
Съвсем скоро и аз пак сърбах подобна попара с ЕС на сградата където живее майка ми. Трябваше ремонт на покрива. На ОС ме избраха за безплатен консултант. Едно говорихме при пазърлъка, друго се случи при изпълнението. Аз им спрях плащането и се стигна до ОС на ЕС. При което аз изброих пропуснатите и некачествено изпълнени операции. Отсреща пълно неразбиране. И като поде думата един "специалист"от ЕС, който не е стъпвал горе при ремонта - как и без това и без онова можело и в синхрон с мнение на домоуправителя, аз напуснах ОС и се отказах и зарекох нищо безплатно повече. Така за втори път ми се случва, явно първия път като измерих и направих чертеж на покрива и КСС по цените на фирмата в която работех и всичко пак безплатно и ме нарекоха мошенник и обирджия #-o . След ремонт от некви специалисти доведени от домоуправителя на половин стойност от КСС-то което аз правих, духна ветър и излетяха новите ламарини от покрива.
skostadinov - специалист
чет фев 09, 2023 9:42 amkozl написа:

Благодаря!
Не е чак отказваща, а прилична. То почасовите консултации почват от 50 и нямат горна граница...
Обаче проблемът не е че се скръндзате, а че безплатните съвети ги пропускате покрай ушите :-D Ти ще уважаваш ли специалист, който работи на цената на общаците? Естествено, някакъв баланс... то затова е свободно договарянето :)
Един забавен парадокс:
На съседния обект едни циганчета... Собственикът се навърта "няма ли да се освободиш скоро, че виж какви ги забъркаха". Като видях - оле мале! А като разбрах, че са договорили и двойна цена... После казвам на човека: Ами нормално, на колегите им е сложно да четат чертежи, не умеят и нямат инструменти, плюс разходи за квартира, транспорт... всичко за тях е много по-трудно. А трудът се заплаща - значи правилно цената е по-висока при тях.
+1.
Съвсем скоро и аз пак сърбах подобна попара с ЕС на сградата където живее майка ми. Трябваше ремонт на покрива. На ОС ме избраха за безплатен консултант. Едно говорихме при пазърлъка, друго се случи при изпълнението. Аз им спрях плащането и се стигна до ОС на ЕС. При което аз изброих пропуснатите и некачествено изпълнени операции. Отсреща пълно неразбиране. И като поде думата един "специалист"от ЕС, който не е стъпвал горе при ремонта - как и без това и без онова можело и в синхрон с мнение на домоуправителя, аз напуснах ОС и се отказах и зарекох нищо безплатно повече. Така за втори път ми се случва, явно първия път като измерих и направих чертеж на покрива и КСС по цените на фирмата в която работех и всичко пак безплатно и ме нарекоха мошенник и обирджия #-o . След ремонт от некви специалисти доведени от домоуправителя на половин стойност от КСС-то което аз правих, духна ветър и излетяха новите ламарини от покрива.
[/quote]

Напълно съм съгласен с вас 2мата. Всеки човек трябва да си цени труда. И ако си уверен в уменията си и си се доказал множество пъти трябва да си търсиш цената на която оценил труда си. Определно е много вярно, че безплатното не се цени и не му се обръща внимание. Случаи и истории колкото щеш по темата.
Тук въпроса е обаче кой какво може да си позволи и къде е границата м/у разумното и не толкова разумното за всеки човек.
Аз подкрепям Деси и лично не бих давал по 5к + на месец за инвеститорски/технически контрол (за мен ако човека не е всеки ден на 100% в това до голяма степен се обезмисля начинанието).

Ясно е, че ако всичко трябва да е перфектно трябва да се отделят много средства и то накрая излиза, че да построиш една къща за семейството трябва да си мулти милионер :) Няма как да се мине без някакви компромиси и за това всеки преценя къде да са компромисите и колко да са те.
Dessie - специалист
Вижте, аз уважавам труда и времето на хората. Идва някой, казва си цената и преценявам дали ме устройва или не, не споря дали това му е цената :-) Цената за мен е отказваща, за някой друг може да са дребни като за цигари. В моя бюджет излизаха 9 месеца * 5 к и за мен 45к са си пари. И да, сигурно дава ценни съвети и има много знания, но аз не мога да си го позволя. Втория фактор за отказа беше, че аз така или иначе наблюдавам нещата и в най-добрия случай щеше да намали наполовина престоя и заниманията ми, но пак не мога да прехвърля всичко, което означава, че пак не работя пълноценно другата си работа, от където да компенсирам разхода по заплатата му :-) . Третата причина бяха разминаванията във разбиранията за времето. Разбирам, че по техническа документация пише, но реално нямам времето за да чакам всичко по буквар и да вляза след 2 години за да е всичко сухо, улегнало и да не ми прашасат уплътненията на дограмата.
kivanov - специалист
Моите 50 стинки по темата. Моят надзор ден ходи за по 30 минути, а когато е нужно събота и неделя. Понякога го няма за седмица, но преди това е дал инструкции. Звъня му по всяко време с въпроси и т.н. При нужда се обажда на строител/конструктор/технически и т.н. Понякога оставям да движи и караниците :) Плащам му 1000лв на месец. Според мен няма нужда да е 12/7 там.
  • 1
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: