• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
@resistbody - мдааа, точно същите реплики чувам и аз :-)

@shuldiner - хич и не се ядосвам, правя каквото мога, пък да става каквото ще :-) от укрепване не разбирам, за целта конструктора е на терен, оглежда, мери и си дава указанията. Аз само се опитвам да дооправя нещата :-) според конструктора всичко е в допуск и няма драма, иначе @gnt e прав, че всеки плюе предишния, колкото и добре да си е свършил работата, играно е много пъти с ремонтите :-) много ми се искаше от начало до край да го избутат едни и същи хора, за да си спестя слушането на подобни неща, но тъжната истина е, че не ставаха. А разбираш дали стават едва, след като работата вече е до голяма степен свършена :|
kanevg - специалист
вт фев 07, 2023 10:42 pmskostadinov написа:
вт фев 07, 2023 9:53 pmkanevg написа:
Мдаа, преди всичко зависи от строителя, кофражите с които разполага и опита му...
Аз лично за моят строител само суперлативи мога да кажа...
Нови кофражи и бандове, добро укрепване, лее шайби и колони на три паса, и вибрира на три.Няма изплюти кофражи, плочите са много равни, никакви отклонения по вертикалите на колоните.
Изображение
Колега ако не ти е проблем сподели на л.с. кой е строителя.
Иначе прав си. От строителя ще да зависят тези неща най-вече, ама то качествените строители със свещ да ги търсиш в таз тъмна гора :)
Строя във Варна и строителят ми е ангажиран за година и половина напред :) .Попаднах на него случайно, по препоръки от познат.Ходих и някоко пъти на къщи които строеше преди да почне при мен - не можах да намеря забележки, а аз съм много претенциозен... :)
kanevg - специалист
вт фев 07, 2023 11:46 pmDessie написа:
Контролирах, минавах с нивела, гледах, мерих - всичко ток и жица, специално за колоните и шайбите. Идва помпата, наблъсква, вибрират на всеки метър и резултата е 8-[
За плочите - кофража отстрани лесно изплесва, това е ясно, но пък не е фаталистично ( освен ако не отвори де :-) ), но във хоризонталата как им се получават тия неравнини, идея нямам…
Не е работа на инвеститора да контролира строителя, ако е той е с необходимия опит трябва да си знае работата.
Би трябвало обаче конструктора като приема кофража и арматурата преди леене да даде някакви насоки, ако нещо не му харесва.
brick - специалист
ср фев 08, 2023 7:19 amkanevg написа:
вт фев 07, 2023 11:46 pmDessie написа:
Контролирах, минавах с нивела, гледах, мерих - всичко ток и жица, специално за колоните и шайбите. Идва помпата, наблъсква, вибрират на всеки метър и резултата е 8-[
За плочите - кофража отстрани лесно изплесва, това е ясно, но пък не е фаталистично ( освен ако не отвори де :-) ), но във хоризонталата как им се получават тия неравнини, идея нямам…
Не е работа на инвеститора да контролира строителя, ако е той е с необходимия опит трябва да си знае работата.
Би трябвало обаче конструктора като приема кофража и арматурата преди леене да даде някакви насоки, ако нещо не му харесва.
Инвеститорът сам решава какво му е работа :-D
А конструкторът не "би трябвало", а има задължението да извършва контрол. Друг е въпросът на практика кой и колко го прави..
Dessie - специалист
Тук съм съгласна с мнението на @brick - може и да е диагноза за някое ОКР по новите стандарти, но няма начин да не контролирам нещата. Конструктора е идвал за всяка армировка, с изключение на последната плоча - беше в болница с пневмония. Там прие по снимки и видео, но пък аз помогнах да станат нещата с усилено гледане и четене на проектите и абсолютното им изпълнение, че даже и малко в повече, както самият той се изрази :-) нямам намерението да взимам на никой хляба, нямам и самочувствието, че много знам, но правилото “ проверката е висша форма на доверие” важи с пълна сила в живия живот. И да, понякога практиката е различна от буквара, но едното не отменя другото и все някъде по средата е истината.
schuldiner - майстор
ср фев 08, 2023 8:09 ambrick написа:
ср фев 08, 2023 7:19 amkanevg написа:
вт фев 07, 2023 11:46 pmDessie написа:
Контролирах, минавах с нивела, гледах, мерих - всичко ток и жица, специално за колоните и шайбите. Идва помпата, наблъсква, вибрират на всеки метър и резултата е 8-[
За плочите - кофража отстрани лесно изплесва, това е ясно, но пък не е фаталистично ( освен ако не отвори де :-) ), но във хоризонталата как им се получават тия неравнини, идея нямам…
Не е работа на инвеститора да контролира строителя, ако е той е с необходимия опит трябва да си знае работата.
Би трябвало обаче конструктора като приема кофража и арматурата преди леене да даде някакви насоки, ако нещо не му харесва.
Инвеститорът сам решава какво му е работа :-D
А конструкторът не "би трябвало", а има задължението да извършва контрол. Друг е въпросът на практика кой и колко го прави..
Независимият контрол е от възложителя, а инвеститорски на практика не съм виждал /ако не броим някой от родата, дето "поназнайва"/, макар вечно това да препоръчваме като точка първа, още на идеен проект.
Прекрасно е да си имате доверие, още по-прекрасно е то да се оправдава. Сега строителят на kanevg ще е свободен не след 1,5, а след 2-2,5 години... оставете го малко да почине, ще го претоварите с вашите претенции за качествено строителство :-D

Dessie, не се шашкай, добре ти се получава.
Dessie - специалист
Преди години купихме апартамент в новопостроена кооперация - инвестиционния контрол живееше в нея, външен и нищо общо нямащ със строителя. Понеже ми беше съседната врата го питах за всичко, касаещо ремонта ми, проекта и изпълнението. Човека знаеше проекта наизуст и пак имаше отклонения, защото така се наложило.
В интерес на истината, след като реших, че ще се разделим със изпълнителите на стоманобетонния скелет се опитах да си наема такъв контрол и се сблъсках челно с товарен влак…. Разбирам, че в учебниците пише много неща, но практиката сочи друго и няма как да чакам 170 дни за да се изпари водата от разтвора за зидане, нито да чакам 2 години на празна и неизмазана къща, за да видя с колко ще провиснат плочите или ще улягат шайби/колони. Практиката да идват 1-2 пъти седмично на обекта също не ми хареса. В другия вариант пък с целодневно стоене на обекта, цената беше отказващо висока. Та, явно ще го караме на моя контрол :-)
skostadinov - специалист
ср фев 08, 2023 9:30 amDessie написа:
В интерес на истината, след като реших, че ще се разделим със изпълнителите на стоманобетонния скелет се опитах да си наема такъв контрол и се сблъсках челно с товарен влак…. Разбирам, че в учебниците пише много неща, но практиката сочи друго и няма как да чакам 170 дни за да се изпари водата от разтвора за зидане, нито да чакам 2 години на празна и неизмазана къща, за да видя с колко ще провиснат плочите или ще улягат шайби/колони. Практиката да идват 1-2 пъти седмично на обекта също не ми хареса. В другия вариант пък с целодневно стоене на обекта, цената беше отказващо висока. Та, явно ще го караме на моя контрол :-)
Добре си направила според мен. То колкото е трудно да си намериш читав строител, толкова е трудно да си намериш и читаво техническо лице, което да контролира. Тъй че действай си ти и това е. Поне е интересна материя и ще натрупаш много нов опит който не се знае кога, къде и за какво може да ти потрябва :)

Добре де всички говорите за тези провисвания на плочи, греди и т.н. Някой може ли да ми обясни това нормално ли е? На мен някак ми се струва доста странно да имаш проектирана плоча в повечето случаи с пре-пре-пре запасено количество арматура. Отдолу под нея колони, греди, чудеса и накрая да провисне. Аз говоря с баща ми, който е строил доста неща, говорих и с разни приятели архитекти, които и строят и висчки казват, че ако всичко е сметнато правилно не би трябвало да има подобни провисвания.
Ясно е че почвата колкото и добре да е уплътнена ще сляга известно време след като се натовари с конструкцията отгоре и. Но това слягане как точно причинява провисване в плочи, греди и т.н.? Какво представлява това провисване всъщност?
Dessie - специалист
За провисването - честно, нямам идея как се случва. Дали е нормално - не мисля, че е. При сметнат проект не би трябвало да се случва, но има много налични случаи, та явно нещо не е спазено - дали бетон, дали арматура или други човешки грешки. В началото на миналото лято ремонтирах един апартамент в Младост, строен е 2004, тухла и стоманобетон. В коридора на апартамента, непосредствено до асансьорните шахти и стълбищната клетка, таванната плоча имаше повече от 5 см отклонение за 1,2 м. И не, проблема не беше в мазилката, в плочата е. Говорих си със съседите отгоре - те го купили на зелено и гледали още по време на строителството - в началото било добре, после слягало….преди 2-3 години на приятел взе да му пропада терасата на къщата, уж всичко спазено по проект… та, не знам… от типа “на вуйчо ми, на лелинчо му, на балдъзата” съм чувала за колони и шайби пропаднали с по 2 см надолу, без пропуквания. Обяснението било, че скоро след бетонирането на вертикалите била тръсната плочата отгоре и тя ги била натискала :?
kanevg - специалист
Преди време BLUEPUPIL беше написал някои правила относно декофрирането на плочите:

Плоча-21 дни.
Ако искате мин. първоначални
провисвания- 28 дни.
Ако не сте договорили добре кофража
и ви го свалят на 14-тия ден, няма да
се притеснявате, ще направим оглед
и където е нужно ще подпрем със стоманени
колони, греди и горното „подшиване“ ще се
опитаме да го скрием в по-дебела замазка.


Като гледам строителите масово не го спазват това и декофрират на 14-тия ден.
И после плочите на големите отвори провисват.
Ама той мазача щял да го оправи... :)
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: