• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
Не правя проект “ на коляно”, всичко, което си споделям и обсъждам тук търпи одобрението/неодобрението на съответния изпълнител. Темплейта е типова бланка, т.е. проектанта по част Електро е не е проявил творчество, не е вложил индивидуалност, а още повече да се е допитвал до моите идеи и нужди при изготвяне на проекта си :-)
Идеята за допълнително РТ на двора може и да не съм я обяснила добре - става въпрос за табло с 3 бушона, от които да захраня поливачка, осветление по оградата и един празен, за осветление на евентуална градинска барака. Това РТ пак ще си е свързано със заземителната, мълниезащитна и всякаква друга каквато е предвидено в проекта, ще го изпълни квалифициран човек, няма да е нещо дето ще го сглобя с детето докато пия кафе на двора. Сега ще пробвам през телефона да видя как да кача проектите, които имам….

Едит: дано се вижда нещо:
Прикачен файл:
997C8D10-8898-49CB-9776-B66F697D737B.jpeg
Прикачен файл:
5080D194-1315-42C3-8D86-73A4A856C51C.jpeg
skostadinov - специалист
Andronoff

И аз подкрепям Деси в случая. Смея да твърдя, че и при мен всички проектанти по отделните части са изплюли просто една стандартна подложка без да има никаква нотка на индивидуалност, без някой да е проявил желание да се свърже с мен, за да се обсъждат детайли (при положение че експлицитно бях помилил за такава среща - тук го отдавам на глупостта на моята архитекта). При мен пак добре, че имах цялостен интериорен проект в/у който са стъпили Ел, ВиК. И пак имаше отклонения и пак има недоумения като например, че имам 100м2 сутерен в който имам място да направя подстанция, но вместо Ел. проектанта да ми заложи кабел подземно да влезе в сутерена и там да е ГЕРТ на къщата и от там да тръгнат линиите за етажните табла. Той си го е пуснал да правим ГЕРТ в антрето където мястото е кът. Няма заложено земно (може и да е по подразбиране знам ли), няма заложено такива екстри като катодни отводители, напреженови изключватели и т.н. Експлицитно казах, че не искам мостов кабел никъде и че искам всичко да дърпам в гофрета. Разбира се получих проект с мостовак. След като настоях за гофретата дойде промяна в която беше заложил да дърпаМЕ СВТ в гофретата :D :D :D. Накрая трябваше да им кажа какъв кабел да ми заложат, че да получа нещо смислено. Предполагам ако нямах подложката на интериорния проект щеше да е тотална щета.

Тъй че за това после се налага да се мислят на коляно неща и да се правят промени. Разбира се и при мен както и при Деси тези промени ще се правят от сертифициран техник и ще се пускат ако трябва екзекутиви, че да не се сърдят от приемателната комисия.

Общо взето всеобщия проблем е че масата хора не влагат нищо в работата си. Не я вършат с желание, което води до кофти резултати и до всеобща неудоволетвореност.

Dessie Честито ти дограма. Какъв цвят по RAL се води профила?
Dessie - специалист
@skostadinov - благодаря! Искрено и се радвам, защото започва да придобива вид :-) цвета е 7016
skostadinov - специалист
вт мар 14, 2023 9:20 pmDessie написа:
@skostadinov - благодаря! Искрено и се радвам, защото започва да придобива вид :-) цвета е 7016
Е какво говориш. Аз се радвам като малко дете на кофражите за сутеренните стени и това, че дупката започва да се запълва и вече може да се види нещо, та представям си какво ще е като стигна до вашия етап с Краси :) Душевен екстаз.... :)
Andronoff - специалист
Шокиращо е в ел проект да няма заложено заземяване :?
Ако не се лъжа, то е неизменна част от този проект, както и мълниезащитата.
Това си граничи с престъпно безхаберие според мен - едни пари се дават за един generic проект, на който реално му плащаш само подписите и печатите.
Все повече се замислям за отваряне на проектантско бюро :-D
Dessie - специалист
@ skostadinov - Ааа, разбирам те напълно - висях с часове на телефона да гледам камерата и умирах от кеф гледайки ги как кофрират, армират или бетонират. Като се върнахме в Сф през септември и стъпих на кота 0 ден след изливането ми беше като все едно съм покорила Еверест :-) после дали защото имаше неуредици и забавяния или просто се натрупа умора от ежедневието, бетонирането се превърна в поредния срок за догонване :-) не, че не ми носеше ентусуазъм, но нервите, които хабях в предходните дни ме изсмукваха, а гадното време - още повече.
Честно казано даже слагането на знамето някак си ми мина ей така в бързината :-)
Покрай смяната на строителя и поемането на нещата изцяло в мои ръце някак си се върна ентусиазъм и радост, пък и вече взе видимо да има резултат от всичките наляти пари. Освен това, смея да се похваля, че екипите, с които се работи в момента са супер готини и реално успявам да отметна много повече работа по къщата, докато се навъртам уж около тях ;-)

Днес на обекта бяха дограмаджии, ВиК и ОВК, никой не пречи на другите, всеки се съобразява и никой не ми вика “алоууу, шефке…” :axe:

@ Andronoff - има заземяване, има и мълниезащита…баш тая картинка не се е качила…
skostadinov - специалист
вт мар 14, 2023 9:57 pmAndronoff написа:
Шокиращо е в ел проект да няма заложено заземяване :?
Ако не се лъжа, то е неизменна част от този проект, както и мълниезащитата.
Това си граничи с престъпно безхаберие според мен - едни пари се дават за един generic проект, на който реално му плащаш само подписите и печатите.
Все повече се замислям за отваряне на проектантско бюро :-D
Сега отново се загледах в чертежите и обяснителните записки и рално видях, че има заземителна утедба и при мен макар да има разминаване м/у това какво пише в записката и чертежа :) Така, че извинявам се за заблудата.
Това обаче не променя особено факта, че пари се дадоха доста над средбата цена, а резултата е посредствен. Сега какво реално е стигнало до самите проектанти (какво се е пазарила Арх. С тях не знам защото така и не получих възможност да разговарям с тях) :D
вт мар 14, 2023 10:04 pmDessie написа:
@ skostadinov - Ааа, разбирам те напълно - висях с часове на телефона да гледам камерата и умирах от кеф гледайки ги как кофрират, армират или бетонират. Като се върнахме в Сф през септември и стъпих на кота 0 ден след изливането ми беше като все едно съм покорила Еверест :-) после дали защото имаше неуредици и забавяния или просто се натрупа умора от ежедневието, бетонирането се превърна в поредния срок за догонване :-) не, че не ми носеше ентусуазъм, но нервите, които хабях в предходните дни ме изсмукваха, а гадното време - още повече.
Честно казано даже слагането на знамето някак си ми мина ей така в бързината :-)
Покрай смяната на строителя и поемането на нещата изцяло в мои ръце някак си се върна ентусиазъм и радост, пък и вече взе видимо да има резултат от всичките наляти пари. Освен това, смея да се похваля, че екипите, с които се работи в момента са супер готини и реално успявам да отметна много повече работа по къщата, докато се навъртам уж около тях ;-)

Днес на обекта бяха дограмаджии, ВиК и ОВК, никой не пречи на другите, всеки се съобразява и никой не ми вика “алоууу, шефке…” :axe:

@ Andronoff - има заземяване, има и мълниезащита…баш тая картинка не се е качила…
Разбирам те напълно. Чувствата/усещанията са сходни и споделени.
iliya_i - майстор
Деси, това с трите контакта в стая се правеше преди 30 - 40 години. Предвиди си за 2 мобилни телефона, телевизор, компютър за децата, прахосмукачка, че и за един локален отоплителен уред (ако евентуално се наложи) във всяка спалня.

А в този единствен контакт в кухнята, кое по-напред ще включиш?
Dessie - специалист
вт мар 14, 2023 10:26 pmiliya_i написа:
Деси, това с трите контакта в стая се правеше преди 30 - 40 години. Предвиди си за 2 мобилни телефона, телевизор, компютър за децата, прахосмукачка, че и за един локален отоплителен уред (ако евентуално се наложи) във всяка спалня.

А в този единствен контакт в кухнята, кое по-напред ще включиш?
Точно :-) разчертано и индивидуализирано е вече, но момъка по-горе държеше да ми сипе, че правя проект “на коляно”. Иди обяснявай, че нямаш сестра после…
skostadinov - специалист
вт мар 14, 2023 10:26 pmiliya_i написа:
А в този единствен контакт в кухнята, кое по-напред ще включиш?
Аз не мога да видя много добре през телефона защото снимките се отварят с кофти резолюция, но от това което виждам в кухнята има повече от 1 контакт :)

Dessie Дивана в хола да не е модел Matacao 2 на Feydom ? :)
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: