• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
ср мар 15, 2023 8:12 pmDessie написа:
Точно съм в размисъл контактите на плота как да са - ниско долу на гърба или някаква изскачаща вариация….
Тия отварящите се са готини, но е безмислено в такова да включа кафемашината, например… от друга страна леко ме притеснява разливането на течност дали няма да предизвика инцидент. В моята кухня се готви и мие активно, а понякога съм много калпава в ръцете :lol:
Другото, което се замислям е, че всъщност ще ги прибирам/вадя с мерак първите два-три месеца и после ще ми писне и ще си стоят отворени :?
Може би най-удобно ще е на 2-3 см от плота, хем не отварям/затварям нищо, хем няма риск да разлея нещо върху тях..
И аз смятам че не са удачни за кухня а повече за офис бюро...
Има едни изваждащи се за в горните шкафчета, но тогава губиш мястото там..
Нашите на всички кухни са 3-5см под горните рафтове.. 2бр двойни реално стигат и са малко като се развихриш :D
Ще ти пусна снимки на вайбър... за лед осветленито препорчвам фрезоване и вкарване на лентата вътре, тея дето са в горния перваз не светят кой знае колко и повече ти пречат... при мен даже едната е проста заепена директно, че когато правихме кухнята нямаше такива глезотии, а само халогенни лампи...

@iliya_i , сипа му с неговия стил :D
iliya_i - майстор
ср мар 15, 2023 8:12 pmDessie написа:
Точно съм в размисъл контактите на плота как да са - ниско долу на гърба или някаква изскачаща вариация….
Тия отварящите се са готини, но е безмислено в такова да включа кафемашината, например… от друга страна леко ме притеснява разливането на течност дали няма да предизвика инцидент. В моята кухня се готви и мие активно, а понякога съм много калпава в ръцете :lol:
Другото, което се замислям е, че всъщност ще ги прибирам/вадя с мерак първите два-три месеца и после ще ми писне и ще си стоят отворени :?
Може би най-удобно ще е на 2-3 см от плота, хем не отварям/затварям нищо, хем няма риск да разлея нещо върху тях..
На 5-10 см под горния ред шкафове. Да са достъпни при непреместваеми уреди под тях. Например кафемашина, микровълнова и др.
А и няма опасност от разливане. Ако ползваш двойни контакти с по-дългата страна хоризонтално.

ПП
Под невидими имах в предвид контактите под плота - за печка, миялна, пералня, кухненски бойлер ако има. За хладилника - на 5 см зад него от достъпната странична стена на хладилника се достига с ръка.

В моята кухня има 10 контактни излаза, 5 от които с двойни контакти. И пак се налага да се ползва един разклонител, защото на едната стена не стига един контакт :-D
MamaMy - майстор
Това с контактите в кухнята (над плота) няма смятане. И аз ги смятах, смятах и остави 3бр двойни, а се оказа, че не ми достигат поне още 3. Все си мисля, че и 10 да бях оставил пак нямаше да стигат. Под плота задължително трябва да има за съдомиялна, за прасето под мивката и евентуално твърда връзка за печка и котлони. Над плота има постоянни уреди като осветление, микровълнова, кафе машина, хлебопекарна, ширма, хладилник, индукционен котлон. И допълнително разни блендери, шейкъри, миксери и нещата сериозно загрубяха. Останалите контакти в стаята също не са малко 3 двойни, но ми стигат. Тези над плота са кът.
Dessie - специалист
@resistbody - мислех го и това за вграждане в горните шкафове, или тия изскачащите наобратно монтирани и да висват- да обаче едните ще искат двойни дъна на горните шкафове, другото пък заема място в някой ъгъл и пак трябва да му се сучини някоя кутия…
LED-a ще е вкопан в дъното на шкафа с неговите си бленди и мисля да му бодна един датчик, с който да се пали.

@iliya_i - замислих се да са долу на 2-3-5 см от плота за да не се виждат висящите кабели на постоянно включените уреди

@MamaMy - кунята е Г - 5х3 м, на твърда връзка / скрит контакт ще са фурна, котлони, аспиратор, микровълнова, миялна, мелачка на мивката. На плота/гърба трябва да предвидя - кафемашина, фраер, миксер, гофретник/тостер + още 3 свободни за всеки случай, та гледам около 7-8 бр ще дойдат, та направо 4 двойни :-)

Я да забия тъп въпрос - възприето ли е цената за труд по част ЕЛ да е по-висока от стойността на материалите? Говорим за окабеляването и изграждането на ГРТ, не за свързване на ключове, контакти и монтаж на лампи ?!!
Ал_ - специалист
MamaMy, уби ме :-D то вярно зависи и от големината, но тук се готви активно, а има всичко на всичко достъпни един двоен контакт над плота, едното гнездо на който е постоянно заето от кафе машината, плюс един, който си е към самата фурна. Той е най ползваният, и е голямо удобство. Този за аспиратора не го броя, че е скрит, а осветлението го паля с осветлението на аспиратора.
П.П. Деси, лично за мен обвързването на стойността на труда със стойността на материалите в която и да е сфера е несъвместимо
nork - специалист
Ай стига ги дъвкахте тез контакти бре.....
На 2м плот слагате двойка контакти и си свиркате. Хем има достатъчно, хем са разпределени през достатъчно разстояние да има за всичко което ви потрябва.
iliya_i - майстор
ср мар 15, 2023 9:26 pmDessie написа:
@iliya_i - замислих се да са долу на 2-3-5 см от плота за да не се виждат висящите кабели на постоянно включените уреди
Това ще е изключително неудобно за подвижните уреди. Но все пак ти или съпруга ще ги ползвате.
Помисли си евентуално за две нива. За миксер горе. За кафе - долу.
BLUEPUPIL - майстор
Скрито, открито, под, над, в!


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (103.21 KиБ) Видяна 521 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (84.06 KиБ) Видяна 521 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (68.84 KиБ) Видяна 521 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
BLUEPUPIL - майстор
И както се досещате в подобни случаи
не може и не трябва да се пропуска
кухненската ел. конзола тип Blue.
Правоъгълна рамка от inox, наблъскана
с контакти и ключ(ове) за safety.
Може да има и допълнителни капаци.


Прикачен файл:
6.jpeg
6.jpeg (43.09 KиБ) Видяна 520 пъти
kanevg - специалист
чет мар 16, 2023 11:05 amBLUEPUPIL написа:
И както се досещате в подобни случаи
не може и не трябва да се пропуска
кухненската ел. конзола тип Blue.
Правоъгълна рамка от inox, наблъскана
с контакти и ключ(ове) за safety.
Може да има и допълнителни капаци.



6.jpeg
Eeee, това е много яко!
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: