• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
schuldiner - майстор
Само за икономия и бързина е шейната. Вертикалната конвекция се прекъсва /при желание, предимно на външни стени/ с плътен разтвор или пяна/вата/геотекстил през два-три реда. Като го правиш за себе си, не е лошо да се сложат и превръзки към колоните - на втория и предпоследния ред се набива арматура в бетона и се захваща на 40-50 см в зида с разтвор. Странично и към горна плоча зидът завършва с 2 см фибран или фуга, запълнена с пяна.

На "моя" обект тухлите са младост - зидарите яко псуват... криви, чупят се... Казват, с хубави тухли се старят повече, а с тези не си струвало ни шейната, ни фугите и превръзките. Ама "инвестиционно строителство" - кой го е грижа. А и на мазачите два етажа надолу им е все тая :-D
kozl - майстор
пон яну 09, 2023 11:39 pmresistbody написа:
На снимката са мирковските тухли със стария калъп... първия етаж ми е с тях почти целия.. много тежки нямаха вдигане.. но успях само 20 палета от тях да взема
Издържат ли на намокряне и влага или се разпадат?
Dessie - специалист
Шейната е за бързина и икономия на разтвор. Разтвора е с по-голяма топлопроводимост от керамиката. По тази причина Винербергер се опитаха да пласират разтвор с перлит, ама цената му излизаше 3-на на обикновения. Това им беше и опорката като предлагаха 38-ците, които нямали нужда от външна изолация за да покрият изискванията на наредба 7. После дойдоха пяните. Там не съм гледала и ровила кое и как….

@resistbody -кебе имат два варианта на 25-ци. Едните са Нео и са почти квадратни, другите са по стандарта на широкоформатните:
Прикачен файл:
20C1EC96-5CB6-41CF-89F3-73A34C65CA74.jpeg
20C1EC96-5CB6-41CF-89F3-73A34C65CA74.jpeg (43.96 KиБ) Видяна 709 пъти
Прикачен файл:
3323A1B3-37A1-4451-8820-C55622DCBE6D.jpeg
3323A1B3-37A1-4451-8820-C55622DCBE6D.jpeg (12.6 KиБ) Видяна 709 пъти
skostadinov - специалист
вт яну 10, 2023 7:42 amschuldiner написа:
На "моя" обект тухлите са младост - зидарите яко псуват... криви, чупят се... Казват, с хубави тухли се старят повече, а с тези не си струвало ни шейната, ни фугите и превръзките. Ама "инвестиционно строителство" - кой го е грижа. А и на мазачите два етажа надолу им е все тая :-D
Тоест накрая какво излиза? Както обикновено отзивите за различните тухли не са еднозначни. Явно и младост и мирково и винербергера, всички са горе долу еднакво зле и е малко на късмет дали ще уцелиш на крива партида с много брак, криви и недопечени или препечени тухли :)
resistbody - майстор
вт яну 10, 2023 7:54 amkozl написа:
пон яну 09, 2023 11:39 pmresistbody написа:
На снимката са мирковските тухли със стария калъп... първия етаж ми е с тях почти целия.. много тежки нямаха вдигане.. но успях само 20 палета от тях да взема
Издържат ли на намокряне и влага или се разпадат?
Не са мръднали валя ги година и кусур докато ги покрия ....

skostadinov написа:
Тоест накрая какво излиза? Както обикновено отзивите за различните тухли не са еднозначни. Явно и младост и мирково и винербергера, всички са горе долу еднакво зле и е малко на късмет дали ще уцелиш на крива партида с много брак, криви и недопечени или препечени тухли :)
Възможно е..
schuldiner - майстор
Тоест накрая какво излиза?

Като мине турбозолът, кой го е грижа какви са били тухлите. Това на сграда за продаване... За твоята - ти си знаеш. Важно е на преградните зидове наистина да се остави фуга към плочата, че после при нормалното слягане да не се нацепят зидовете барабар с новата мазилка.
savagebs - специалист
Когато строих 2020та ползвах младост 25 стронг за външните стени бяха към 2.2лв с ддс , поротерм 12НФ за вътрешните, шахтите за ВИК са от поротерм 8нф
За тухлите младост мога да кажа че са здрави и прави, при пробиване с боркорона за конзолни кутийки често хрърчат искри, за вътрешните стени избрах поротерм , малко по скъпо идваше спрямо младост но материала в тях ми се стори повече.Разтворя за зидане Риофикс или вебер, какъвто имаше в склада.Бетонираше се после се зидаше , горния ред се закамяваше към бетона с лепило за плочки, неща да разчитам на пяна в дългосрочен план.
Dessie - специалист
Идвам да се отчета какво свърших в предходните 10-тина дни:
* Първо и най-значимо за мен - премахнахме огромния насип в двора ( наследен от некоректни строители в близост). Беше в ужасна близост до къщата и щеше да пречи и застрашава зидариите и дограмите. На места беше почти 6,5 м висок и на около 50 см от единия ъгъл на “терасата”. Трудно се оказа с механизацията - идваха трима да гледат, оферти дават докато гледат в небето, работи им се нещо лесно, пък моите изисквания ги затрудняват :-) Насипа трябваше да се сваля от обратната страна и маневрирането трябваше да е на супер малко място, добра координация с камиони, имаше и много пръст за местене …. В крайна сметка през позната попаднах на супер слънчев човек, който си обича работата и знае какво прави и го прави уникално добре. Знам, че има още много работа по вертикалната планировка, но не му е дошло времето, пък и достъпа е затруднен временно:-) важно беше да се махне много високото преди зидарии и дограми, че после при свалянето а падне някоя буца, а съм си прегризала вените :x

Преди:
Прикачен файл:
BA4D8037-F9FF-4D54-A7F3-7A11868992B2.jpeg
Прикачен файл:
DEE9381A-0A08-41C2-802A-9BFB9300DEE0.jpeg
След:
Прикачен файл:
2F8A5A11-09D1-4A3F-87F5-F7930BA29248.jpeg

* Платих днес тухлите, итонга и зидарския разтвор. Ако времето е хубаво, идната сряда ще започнат с доставките и зидането. Ще зидат тухли Кебе с разтвор на Рьофикс. Забравих да си заявя добавката и лепилото за итонг, но и това ще стане :-)

* Вчера подмазваха шупли на бетона, имат още малко за утре, че днес да не ги отвее вятъра. В петък ще започнат да разреждат леко кофража на покривната плоча, евентуално в понеделник ще свалят целия и само ще подпрат тук-там за още малко време.

* Търся оферти за ВиК и Ел, ако имате препоръки - давайте ги на ЛС или пък тук :-) имам въпроси и за пречиствателните станции, ама ще поровя в другите раздели на форума, пък ще споделя после тук
skostadinov - специалист
Браво Dessie Напредваш. Дано времето се задръжи така прилично, че да могат спокойно да иззидат всичко.

Относно Ел и ВиК имам хора (мои близки). Ако искаш ще ги попитам дали имат капацитет дали проявяват интерес и ще ви свържа.

За пречиствателните станции съм ровил доста и накрая стигнах само до 2 марки за които до сега не съм открил негативно мнение. Едниите са на GRAF - Германия, а другите са чешки HG & Sons Ltd - Технология BIO CLEANER.
По принцип аз се бях насочил към чешките. Дори оферта имах от тях (доста стара вече), но все повече обмислям да заложа на GRAF.
Краси от форума ме насочи към фирмата Pi Trade, които ги предлагат тук в БГ. Имат и доста други интересни неща. Съседа до мен също е с GRAF и каза, че е много доволен. Няма миризми, няма изпомване, няма купуване и зареждане на бактерии и т.н. Общо взето каквото и да гледаш, търси анаеробни ПС. При тях бактериите се завъждат сами и бързо правят огромни колонии, които изяждат почти всичко. Много са устойчиви и дори да няма приток на отходни води за известен период от време, при първото постъпване и процеса започва доста бързо отново. И 2-те марки ПС зкарват 98-99% пречистена вода, годна за поливане и т.н.
resistbody - майстор
Малко ОФФ... и тема за размисъл по тема на проектите....
Имота който аз строя има партида ВиК и т.н. има канализация от 30++ години... и OMG моя проект е с ЯМА ???? Реално никой няма да знае къде е тая яма(дето я няма) и ако реша да защитя проекта, няма да плащам канал + пречистване на общината защото по проект съм на яма и не изливам в градската канализация ;) Видях го като ми дадоха папката с плановте, ама ми беше писнало от чакане и викам всичко е ОК.. то и ЕЛ е тотал щета, но аз държах само на конструкция да е с акъла си...
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: