• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
нед мар 12, 2023 9:54 amskostadinov написа:
Ако вече сте помислили за всичко това, прощавай за непоискания съвет :)
Благодаря ти! Май сме добавили всичко от списъка, с изключение на моторизираните перголи ( няма да са движими) и системата за поливане. По принцип имам идея за отделно РТ навън, захранващо всичко външно - контакти, евентуално осветление по ограда, дворна барака :-)
Чакам обаждане от дограмаджиите, че тръгват от цеха и нямам търпение вече :-) Би трябвало до края на седмицата да са готови, че да влизат и ЕЛ момчетата и ОВК-то. Ще тормозя ВиК-то и строителя да измислим отводняване на покрива, че от два дни дъждове имам локви от вода, изкапала през сервизните отвори и не ме кефи ситуацията :?
Дали ако запеним около тръбите ще намалее сълзенето?
kivanov - специалист
пон мар 13, 2023 9:28 amDessie написа:
нед мар 12, 2023 9:54 amskostadinov написа:
Ако вече сте помислили за всичко това, прощавай за непоискания съвет :)
Благодаря ти! Май сме добавили всичко от списъка, с изключение на моторизираните перголи ( няма да са движими) и системата за поливане. По принцип имам идея за отделно РТ навън, захранващо всичко външно - контакти, евентуално осветление по ограда, дворна барака :-)
Чакам обаждане от дограмаджиите, че тръгват от цеха и нямам търпение вече :-) Би трябвало до края на седмицата да са готови, че да влизат и ЕЛ момчетата и ОВК-то. Ще тормозя ВиК-то и строителя да измислим отводняване на покрива, че от два дни дъждове имам локви от вода, изкапала през сервизните отвори и не ме кефи ситуацията :?
Дали ако запеним около тръбите ще намалее сълзенето?
При мен е с пяна и си сълзи. Ама не е драматично.
brum - майстор
Пяната не е хидроизолация. Има други материали дето вършат такава работа. Ползвах едно дето е като гипс, но сиво. Мокри се, прави се на кюфтета и се запълват отворите. Все едно измазваш с него. Стяга доволно бързо. Отворите дето ги запушвах течаха като река при дъжд, че отводняваха улицата. След като ги запуших с това и капка не минава. Отгоре е измазано и шпакловано.

Sika Monoplug се казваше.
Dessie - специалист
То това с пяната няма да е за постоянно, че да търся някакъв супер ефект… просто да не се излива в ъгъла на хола, че имам неравност в плочата и става доволно голяма локва….пък и ми трябва да може лесно да се махне, защото едното е за въздуховода на аспирацията, който ще се прави другия месец…

Монтираха рамките на втория етаж, забравих да снимам 🤦🏼‍♀️, че до последно разчиствах двора от боклуци от последните ветрове и се сетих като бях на другия край на квартала 🤪
nikolov333 - майстор
Пробийте дупка с фи23мм в най-ниската точка на плочата да стане като сифон и вкарайте в нея hdpe търба 3/4 с полиуретанов силикон около нея да не сълзи. Тръбата я изведи нанякъде където е най-удобно, да не ти пречи. Така отводнявах моята плоча преди да покрият, понеже стоя доста време без покрив..
Dessie - специалист
Утре ВиКто ще направи отворите за улуците по еркерите и там ще я играем тая схема. Иначе ако го направя това на всяка сервизна дупка, ще се опаша вътре с тръби, а единствения отвор ми е гаража :-)
Andronoff - специалист
Тъжно ми е, че старата ми професия отпреди 20-тина години е все още така недоглеждана от проектанти и строители, което води до тъпотии като питане по форуми, получаване на съвети от чули-недочули, самоуки инженери, мостови кабели, спойки и спайки и тем подобни булшит от време оно.

Малко сме тези, които обръщаме внимание на ел инсталацията и изпълнението й. Повечето клиенти не ги интересува как е изпълнено, с какви материали и от какви майстори, само и само да е евтино и да им святка лампата, като натиснат копчето. Ще купят възможно най-евтините автоматични прекъсвачи, ще спестят от ДТЗ и други защити, но ще си купят G-class на старо с AMG пакет и газова уредба.

Според мен не е правилно да се спестяват пари и да се правят "проекти" на коляно от пишман майстори, защото няма да се вижда. Представете си, че е нещо, което се вижда, пак ли така ще го направите?

Като не ви се къртят широки канали в тухла, винаги може да прекарате инсталацията по под/таван, с разклонения към ключ/контакт с минимално рязане на канали в стената. Спойките са overkill, спайките, колкото и да се кълнат в тях стари и нови майстори, са просто евтин начин за свързване, който обаче крие известни рискове. Мостовият кабел за мен е тъпотия, която няма място в съвременен проект.

Сори ако съм наранил нечии чувства :-D
kanevg - специалист
вт мар 14, 2023 6:09 pmAndronoff написа:
Тъжно ми е, че старата ми професия отпреди 20-тина години е все още така недоглеждана от проектанти и строители, което води до тъпотии като питане по форуми, получаване на съвети от чули-недочули, самоуки инженери, мостови кабели, спойки и спайки и тем подобни булшит от време оно.

Малко сме тези, които обръщаме внимание на ел инсталацията и изпълнението й. Повечето клиенти не ги интересува как е изпълнено, с какви материали и от какви майстори, само и само да е евтино и да им святка лампата, като натиснат копчето. Ще купят възможно най-евтините автоматични прекъсвачи, ще спестят от ДТЗ и други защити, но ще си купят G-class на старо с AMG пакет и газова уредба.

Според мен не е правилно да се спестяват пари и да се правят "проекти" на коляно от пишман майстори, защото няма да се вижда. Представете си, че е нещо, което се вижда, пак ли така ще го направите?

Като не ви се къртят широки канали в тухла, винаги може да прекарате инсталацията по под/таван, с разклонения към ключ/контакт с минимално рязане на канали в стената. Спойките са overkill, спайките, колкото и да се кълнат в тях стари и нови майстори, са просто евтин начин за свързване, който обаче крие известни рискове. Мостовият кабел за мен е тъпотия, която няма място в съвременен проект.

Сори ако съм наранил нечии чувства :-D
Не вярвам че Dessie ще сложи най-евтините АП, или ще спести от ДТЗ.
За връзките има клеми WAGO, и ни трябваха години да научим клиентите си че това е много по-добро от стандартното "усукване" на кабели в разклонителните кутии.
По пода, ако няма подово отопление е опция за полагане на кабелите, но ако всико е на машинна мазилка включително и таваните, пак се опира до мостовите кабели.
BTW и аз не ги харесвам :wink:
Dessie - специалист
@Andronoff - хубу де, дойде, сипа с големия черпак и всъщност не каза как е ок според теб?!? Опция за прекарване по тавани/подове няма - по таваните ще има картон на няколко места, в пода пък не ми е ок да има токове - ако вземем, че се наводним, ко прайм?!? Мостовите кабели нямали място в съвременен проект - кои имат?!?

Проект “на коляно” никой няма да прави… приспособявам към собствените си нужди и идеи, темплейта, който ел.проектанта е изготвил, защото не виждам никакъв смисъл на коридор 5 м да имам 4 девиаторни ключа и влизайки от входната врата до хола да си играя на пианист. Същата схема е и за коридора на втория етаж - ми не, мерси :-) за чий х@й ми е трибутонен ключ във всяка спалня - с едно копче паля една секция на таванното тяло, с второто паля другата, с третото - нощни лампи? Аз да не съм хотел?!?

Качвам няколко снимки на вече поставените рамки на дограмата, утре ще остъкляват:
Прикачен файл:
7679C120-DF20-4A48-9670-6050D51E8A71.jpeg
Прикачен файл:
F59ADEF8-2E96-4CD1-B151-1C91DC14748D.jpeg
Прикачен файл:
900DD188-C2EA-47BB-B83B-C42F06F70CE3.jpeg
Andronoff - специалист
@Dessie, сипвам, точно защото четейки последните ти няколко мнения в тази тема, разбирам, че не някой ел майстор, а ти правиш "проект на коляно". Не знам за какви темплейти ми говориш и какви щуротии, но ел проект се прави по задание от клиента още в самото начало - това, че трябва да се пригоди за твоите нужди, означава, че не е било направено и съществуващият, одобрен от ЕРП и община проект, не става. Чета тук обсъждане за защити, катодни, максимално напреженови, заземявания.. Сори, ама това трябва да го има в проекта, а ако го няма и се направи въпреки това, не знам как ще реагират от ЕРП когато дойде време за приемане на обекта. Разбирам да искаш да преместиш някой контакт, да съкратиш някой девиатор - дреболии, но ти фундаментално променяш основни неща и "имаш идея за РТ на двора". Това е проектът на коляно, за който говоря.
Пак искам да натъртя, че не искам да засягам ничии чувства, но както казах - много малко хора уважават тази професия и чули-недочули, решават да правят дивотии.
Относно полагането на кабели - СВТ е предвиден за монтаж на открито, та не мисли, че ще е проблем да бъде прекаран в гофре по пода. Рязането на канали в стени е неизбежно при всички случаи, въпросът е да се сведе до минимум.
Петметровият коридор пък съм сигурен, че ако сега му орежеш ключовете, ще съжалиш. И най-вероятно не са 4 девиатора, а 4 "стълбищни" ключа на импулсно реле.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 50

Тема "Моето пътешествие “Да построим къща”" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: