• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Вие продължавате да не вниквате в това което Ви пиша.

Няма конфронтация и желание за не плодотворна полемика.

Няма нищо лошо в това да имате мазе.
Ама го направете да е безпроблемно.

Трябва да си отговорите на въпроса, след колко години ще протече хидроизолацията, дето ще Ви изтипосат.

Стана въпрос за североизтока, там съм полагал фундаменти с гаранция на хидроизолационната с-ма от 50г.

Цената обаче е неконкурентна на фона на цената на бетона в БГ, с който може да направите буферен обем, на най-уязвимата страна (а защо не на две или дори на три от 4-те стени на мазето) т.е. двойна стена на основите със светло разстояние между двете паралелни ивични ф. стени от 1-2м, без да излизате или с излизане от проекцията (очертанията) на първия етаж върху терена. Вътрешната стена винаги е суха т.е. няма потенциал за Радон.

Това ще Ви даде възможност да:
1..Изместите дренажа на разстояние от сухата стена; Нещо, което е непрекъснато подценявано, при липсата на подпорна стена с дренаж.
2..Ще Ви даде възможност да използвате и двете „стени“ за основи, което ще намали натоварването върху почвата и ще се отрази доста благоприятно при справяне със земния хоризонтален натиск от склона- хлъзгане т.е. може да се икономиса бетон от друго място, тъй като вече няма да е нужен там; Ще даде възможност да насадите колони и в двете стени, което ще направи възможно по-богатото организиране на интериора и екстериора.

Геоложките условия са сложни. Голям наклон; Потенциал за значителен склонов отток; Залагам на не добре уплътнени глини, които се държат посредствено когато са оводнени. Предиспозиция към бъдещи свлачищни процеси при засилване на процеса на урбанизация. Високо земно ускорение на почвата. Това не е „изпилена“ сграда за продан, затова направете „богати“ основи. На конструктора му кажете, че искате преоразмерени фундаменти с натоварване върху почвата от макс. 1кг/см2. Които да се държат безупречно при земетръс и които да дадат възможност на конструкцията да се справи без видими пукнатини при екстремни хоризонтални натоварвания и леки сезонни раздвижвания на склона.

Готов съм да се обзаложа, че предложеното от мен решение ще бъде по-евтино за период от 50г от чутовните хидроизолациони с-ми и тяхната нестихваща нужда от подмяна, кърпене и ревизиране, при това всеки път придружени от копаене и зариване.

Предавам се, това е последен опит да Ви отклоня от заредената с проблеми и печално изстрадана строителна „конвенционалност“. След като имате достатъчно средства, няма абсолютно никаква нужда от елементи на sloppy design и poor decisions по отношение на основите и мазето.

Разбра се, че не търсите икономия, но дали основите и мазето са наясно с този факт или изобщо не са разбрали, че им е разрешено да преминат на по-високо ниво в строителната йерархия, и че ще могат да се фукат пред останалите основи на къщи в Бистрица.
:wink:
skostadinov - специалист
пет юли 15, 2022 3:15 pmBLUEPUPIL написа:
Вие продължавате да не вниквате в това което Ви пиша.

Няма конфронтация и желание за не плодотворна полемика.

Няма нищо лошо в това да имате мазе.
Ама го направете да е безпроблемно.

Трябва да си отговорите на въпроса, след колко години ще протече хидроизолацията, дето ще Ви изтипосат.

Стана въпрос за североизтока, там съм полагал фундаменти с гаранция на хидроизолационната с-ма от 50г.

Цената обаче е неконкурентна на фона на цената на бетона в БГ, с който може да направите буферен обем, на най-уязвимата страна (а защо не на две или дори на три от 4-те стени на мазето) т.е. двойна стена на основите със светло разстояние между двете паралелни ивични ф. стени от 1-2м, без да излизате или с излизане от проекцията (очертанията) на първия етаж върху терена. Вътрешната стена винаги е суха т.е. няма потенциал за Радон.

Това ще Ви даде възможност да:
1..Изместите дренажа на разстояние от сухата стена; Нещо, което е непрекъснато подценявано, при липсата на подпорна стена с дренаж.
2..Ще Ви даде възможност да използвате и двете „стени“ за основи, което ще намали натоварването върху почвата и ще се отрази доста благоприятно при справяне със земния хоризонтален натиск от склона- хлъзгане т.е. може да се икономиса бетон от друго място, тъй като вече няма да е нужен там; Ще даде възможност да насадите колони и в двете стени, което ще направи възможно по-богатото организиране на интериора и екстериора.

Геоложките условия са сложни. Голям наклон; Потенциал за значителен склонов отток; Залагам на не добре уплътнени глини, които се държат посредствено когато са оводнени. Предиспозиция към бъдещи свлачищни процеси при засилване на процеса на урбанизация. Високо земно ускорение на почвата. Това не е „изпилена“ сграда за продан, затова направете „богати“ основи. На конструктора му кажете, че искате преоразмерени фундаменти с натоварване върху почвата от макс. 1кг/см2. Които да се държат безупречно при земетръс и които да дадат възможност на конструкцията да се справи без видими пукнатини при екстремни хоризонтални натоварвания и леки сезонни раздвижвания на склона.

Готов съм да се обзаложа, че предложеното от мен решение ще бъде по-евтино за период от 50г от чутовните хидроизолациони с-ми и тяхната нестихваща нужда от подмяна, кърпене и ревизиране, при това всеки път придружени от копаене и зариване.

Предавам се, това е последен опит да Ви отклоня от заредената с проблеми и печално изстрадана строителна „конвенционалност“. След като имате достатъчно средства, няма абсолютно никаква нужда от елементи на sloppy design и poor decisions по отношение на основите и мазето.

Разбра се, че не търсите икономия, но дали основите и мазето са наясно с този факт или изобщо не са разбрали, че им е разрешено да преминат на по-високо ниво в строителната йерархия, и че ще могат да се фукат пред останалите основи на къщи в Бистрица.
:wink:
Мисля, че сега разговора изглежда по друг начин :) Благодаря ви! Идеята която споделихте ми допада и то доста. Има доста смисъл в цялото това нещо. Ще опитам да изкомуникирам това с арх.
В случая казвате, че е възможно да се заложат колони и в двете успоредни стени, но задължително ли е? Това ще изисква ли промени в етажите над сутерена?
При такава схема втория ред стена има ли нужда от вертикална хидроизолация или ще е достатъчно да се сложи само м/у подложния бетон и фундамента?
BLUEPUPIL - майстор
пет юли 15, 2022 3:40 pmskostadinov написа:
В случая казвате, че е възможно да се заложат колони и в двете успоредни стени, но задължително ли е?

Не!



пет юли 15, 2022 3:40 pmskostadinov написа:
Това ще изисква ли промени в етажите над сутерена?
Само, ако имате желание за това.
Например да направите панорамна
тераса, каято да не е конзола(провисване)
, а да стъпва на колони.



пет юли 15, 2022 3:40 pmskostadinov написа:
При такава схема втория ред стена има ли нужда от вертикална хидроизолация ...?
Тази отвътре не- тя е „сухата“ стена. Изолацията
и дренажа са на външната стена, която ще изпълнява
функциите и на подпорна.


С думи прости хидроизолационен разкош!
=D>

Колегата да не се прави на ощипана мома,
ами да направи основи, дето ще вършат и
голяма част от хидроизолационната работа.
:wink:


Не се сърдете на BLUE-то! Той е ваш доброжелател.
Просто Ви подготвя за тежките битки с изпълнителя.
Казахте, че се доверявате на архитекта. Направете
го и със строителя и ще имате поводи да поствате
снимки, придружени с въпроси в разтревожен стил,
на фона на неприятния процес наречен Running Out of Budget.
:lol:
kivanov - специалист
чет сеп 29, 2022 6:14 pmBLUEPUPIL написа:
Казахте, че се доверявате на архитекта. Направете
го и със строителя и ще имате поводи да поствате
снимки, придружени с въпроси в разтревожен стил,
на фона на неприятния процес наречен Running Out of Budget.
:lol:
Те това е описва всичко в строителството на къща. :-D
BLUEPUPIL - майстор
Именно!
Затова се приготвяте психологически
за втори градеж на втора къща!
Малцина са успелите от първия път!
(Има и приятни изключения от горното
правило, като например някой момчета
от форума, който не обичат да губят
строителната игра).
:wink:

Или пък не се мусите на съветите на
BLUE-то, защото те са насочени към
по-прощаваща грешките стр. философия,
която ще Ви позволи в бъдеше сравнително
безпроблемна „реорганизация“ без да се налага
да събаряте и/или да строите наново.
:yawinkle:
nikolov333 - майстор
Аз лично уж изчетох всичко във форума и почти две години гледах клипове в ютуб преди да го почна и въпреки това не спазих няколко ключови конструктивни момента в името на дизайна и функционалноста.. за сега без серьозни последствия, но ако бях чул мнението на блу-то на време, със сигурност щях да се вслушам, доколкото ми го позволяват бюджета и изпълнителя, че там са най-големите драми в строежа.. :drinkers: :partyman:
skostadinov - специалист
Здравейте!

Доста време мина откакто писах последно, но напоследък нямам време за нищо.

До къде докарах нещата?
Общо взето до под кривата круша :-D

Проблема с архитектката

С архитектката ми тотално ударихме дъното. Вече бях споменал, че си имах още в началото някои пререкания и премеждия с нея, но все още смятах, че е компетентен човек и добър професионалист който си разбира от работата и бях склонен да преглътна горчивината от 2та леки скандала, които имахме в края на идейната фаза. В момента в който уж беше готова с техническата част нещата обаче ескалираха много бързо.
Всичко това е много дълга история. Никак не ми се иска да се връщам назад защото бързо агресирам по темата, но ще опитам много накратко да резюмирам. Ако някой желае мога да му дам повече детайли относно премеждията и приключението с арх.
Макар, че бях готов да си плащам за всичко и го бях казал множество пъти, общо взето почти нищо от това което исках като детайли не беше направено. Наложи се да правим доста промени, което явно не беше ОК. В един момент ме принуди да и платя ДДС понеже в някакъв етап се наложило фирмата и да мине по ДДС (като склювахме договора фирмата не беше по ДДС и всички цени бяха финални). Стигнахме до адвокати и доста напрежение. Стигнахме до прехвърляне на авторски права и отказване и т.н. В крайна сметка в името на това да не започвам всичко от начало и да губя още маса време, а и пари, аз реших да преглътна егото си и да приема факта, че съм допуснал грешка при избора на архитект. Помолих да оправи поне фрапиращите грешки и да добави поне някои от детайлите които искам. Накрая получих един напълно посредствен проект, който да покрие санитарния минимум с цел да мине и да се вземе РС. Мъка. За всички останали детайли ще се наложи да ги мисля в движение, да следя и гоня строителя сам за тях и ако се налага ще правим екзекутиви или пък ще се договаряме с надзора да смижва с едното око.

Урока научен, продължаваме напред :)

Проблема с ВиК
Докато се довършваше техническата част на проекта започна едно голямо проучване на фирми за сондаж и геофизични замервания. Оказа се че района на с. Бистрица е много труден за сондиране поради факта, че има много гранитни морени почти навсякъде и много малко фирми имат нужната техника и желанието да се захванат с проекта. От над 20 фирми/сондьори, които прозвънях, повече от половината ми отказаха. Почти всики от тези, които бяха готови да работят искаха над 200-250лв на метър без каквито и да било гаранции. Още повече, че почти всички ми казваха, че там водата излиза на дълбоко и ще трябва да се дупчи около 100м. За справка 98м е сондажа на съседа. Изправи ми се косата при мисълта, че ще трябва да дам около 20 000лв само за сондажа (отделно помпи, хидрофори, пресостати и т.н.). В крайна сметка намерих една фирма от Благоевград. Доста сериозни хора с много машини, с доста опит. Шефовете вишисти геолози. В последствие разбрах от моя шеф, че и той е дупчил с тях и реших, че ще са те. Дадоха ми оферта 150лв/м за ф125, което беше възможно най-ниската оферта. Казах си това са хората така, че ще ги чакам колкото е нужно.
Почаках ги близо 2 месеца, но в крайна сметка дойдоха продупчиха, направиха всичко за което се бяхме разбрали и си тръгнаха. На 52м спряха. Казаха, че според тях няма нужда повече. Вода има, но още не сме мерили статично и динамично ниво и тем подобни. Фирмата ми даде протокол и бързо се заех да подам заявление за регистрация в басейнова дирекция, за да не губя време. Там срока им беше 30 дни. Подадох нещата по електронен път чрез с-мата за Е връчване. Учудващо за мен бързо се задействаха. Пуснаха писмо до столична община, че някой трябва да отиде да провери на място дали има изграден сондаж. Седмица по-късно ми звъннаха от НАГ София и ме помолиха да им изпратя снимки понеже нямали възможност да отидат на място :-D Наснимах и пратих снимките заедно с протокола и 2 дни след това получих констативен протокол, който трябваше да подпиша и да върна по мейл. Жената беше много учитива и ми каза, че до няколко дни ще подаде служебно към БД и ми каза, че реално през следващата седмица би трябвало да са готови от БД и съответно, че мога да ги притеснявам да ми изпратят регистрацията. Предстои да разберем.

По пътя за заветното РС
Подадохме проекта към надзорна фирма за доклад. Общо взето забележки нямаха към проекта или може би нещо съвсем дребно. Отстраниха го проектантите и зачаках.
Междувременно моята красива архитектка се сети в последния момент, че тъй като няма законен водопровод пред имота ми от Пожарната ще изискват да има пожарен хидрант на 150м от имота. Та дааааааа..... Най-близкия ПХ се оказа на 270м тъй, че се наложи по проект да имам и резервоар за Пожаро безопасност. Поредния шок. Разбрахме се, че така или иначе ще слагам буфер за сондажа, тъй като се съмнявам дебита да е достатъчен да покрие всички битови нужди и поливане през лятото. Та същия този буфер може да се ползва и за пожарни цели.
Имаше доста почивни дни и реално близо 3 седмици ме замотаха с цялата тази работа.
В крайна сметка доклада беше на лице. Направихме си среща с арх. приех проектите с приемо предавателен протокол и по живо по здраво. Разбрах се с моя човек от Бистрица който ми движеше ПУП-а да внесе той проектите, защото повече не исках да имам вземане даване с моята красива арх.
И така на 05.10.2022 внесохме проекта без регистрацията за сондажа от БД. Вече 3 седмици никакви новини няма от община Панчарево. Тоест изобщо не са стигнали до там, че да разпределят проекта на някой да го погледне преди да го подадат на гл. Арх. за подпис :-D
Тъй че хората, които ме убеждавахте, че плановете ми са доста оптимистични се оказахте прави :-D

Момент на разочарование
Всъщност голямо разочарование нямаше защото така или иначе имах едно на ум, че нещата могат да се замотаят и да изпусна годината за строеж. Така и стана.

Новата надежда
Сега надеждата е, че до края на годината или най-късно до края на Януари ще имам РС. През февруари евентуално да разкрием строителната площадка и да подгоня строителните фирми. И живи и здрави ако късмета е с мен на пролет да започнем. Предстои да разберем.

Междувременно
Докато чакам за РС, реших да потърся добър ландшафтен архитект който да ми погледне проекта за паркоустройство и геодезията с цел да ги преправи, че да моделираме малко терена и да усвоим двора подобаващо.
Ако архитектата ми беше малко по-далновидна и проактивна щеше да ме попита дали искам да направим нещо по-интересно и аз с радост бих си платил, но тя така и не ми задеде нито един въпрос не само за паркоустройство ами почти за никоя част от проекта. За нещастие всеки път в който се опитах аз да поема инициативата стигахме до скандали. Та така вместо тя да ми вземе парите сега ще ги дам на друг и ще се наложи вероятно да правим екзекутив. За щастие имам приятели ландшафтни арх. които имат и фирма за озеленяване. Та с тях ще сътворим нещо по-прилично тъй като проектите които имам в тези части са просто колкото да покрият минимума без много мисъл.

След като приключим с паркоустройството планирам да си платя на някой който да ми направи прилични визуализации на къщата, за да мога да усетя как ще изглежда цялостно екстериора и за да можем по-лесно да се ориентираме с какво да завършим фасадата, какви цветове да подберем и т.н.
За нещастие арх. и това не пожела да свърши макар, че ми беше обещала и макар, че пак бях готов да си платя допълнитлно ако е нужно.

Ииии... край! До тук съм в момента.
Ако някой желае ще пусна новите чертежи, които вече са финални. Или поне за сега :)
kivanov - специалист
Ще стане работата. Пази си отпимизма, че той ще те крепи :) Трябва да споделиш и името на арх., че да си знаят и другите хора :) Имам едно усещане, че шеговито ще почнеш към 1 април :)
Dessie - специалист
Мда, интересни занимания :-) за неслучването на архитект напълно те разбирам, ние уцелихме на третия опит :-) община Панчарево нямат ли приемен ден - ако имат, отивай да си буташ проекта напред. Предвиди за откриването на СП, че трябва да имаш ограда и площадка за измиване, напоследък ми прави впечатление, че искат да си връзват гащите :-) виж си и проекта, да няма някакви безумни неща вътре по отношение на безопасност на труда
По отношение на сондажа - явно има някакви промени, защото аз взех РС само на база уведомление към БД. Според ЗУТ правенето на собдаж май се води строеж? Как е захранен с ток?
BLUEPUPIL - майстор
Чувствам се чак неудобно, че част от моите мрачни предсказания се материализираха!
Няма нужда да се самообвинявате, просто сте поредната ..........,
пусната по строителната пързалка.
пет окт 28, 2022 9:40 amskostadinov написа:
За всички останали детайли ще се наложи да ги мисля в движение, да следя и гоня строителя сам за тях и ако се налага ще правим екзекутиви или пък ще се договаряме с надзора да смижва с едното око.
Кой ще изготвя, подписва, подпечатва и обосновава/защитава екзекутивите?

пет окт 28, 2022 9:40 amskostadinov написа:
Докато чакам за РС, реших да потърся добър ландшафтен архитект който да ми погледне проекта за паркоустройство и геодезията с цел да ги преправи, че да моделираме малко терена и да усвоим двора подобаващо.
Продължавам да се надявам да моделирате парцела
по най-високите стандарти:
рампи (пешеходни) max. наклон=5%
безстъпален достъп до входа на къщата

пет окт 28, 2022 9:40 amskostadinov написа:
След като приключим с паркоустройството планирам да си платя на някой който да ми направи прилични визуализации на къщата, за да мога да усетя как ще изглежда цялостно екстериора и за да можем по-лесно да се ориентираме с какво да завършим фасадата, какви цветове да подберем и т.н.
Недей!
Ползвайте въображението си!
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: