• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пет фев 24, 2023 9:59 pmgnt69 написа:
пет фев 24, 2023 8:29 amskostadinov написа:
При мен бордюри има, но това не помага. Едно, че входа на СП е почти на кръстовището и няма как да има бордюри точно на входа. Второ, че в момента има образувано като спускалце от трошляка който помага да не се изкарва кал. А и честно не вярвам, че бордюра би могъл да спре човека с пежото дошъл ми на гости онази вечер :)
Пиша за сините линии по посока на движение на колата на катастрофиралия. Ако бордюрите се изпълнят по указания начин от уличната регулация, ако стърчат на 15 сантима отгоре на асфалта няма да имаш никакви проблеми никога. Пътя трябва да се разшири към квартал 90А. В сега съществуващото положение най застрашени са ти паркоместата, къщата не толкова. Сега пътя е изграден по черните линии, сините са предвиждане.


20230223_233502.jpg
Разбрах те! Ем, нищо не е перфектно за съжаление, но аз пак съм щастлив, че имам асфалтов достъп до имота и пътя ако не друго поне се поддържа и снегопочиства редовно. Повярвай в Бистрица това си е проблем.

Бордюрите, оградите всичко ще се оправи на 2ри етап, но за сега ще сме си под риск.
BLUEPUPIL - майстор
Защо се бавиш?
:lol:
:idea: Наеми още кофражи и хора
и за една седмица да излезеш
от земята, идват дъждовете и
ще стане ад.

:arrow: Опаковай стените на изкопа с дебели
найлони и отгоре опъни армировъчна
мрежа 4000х2000; 200х200; ф5.
20бр. х 30лв с транспорта= 600лв;
найлон 150м2 х 2лв= 300лв;
още 100лв за колчета и за 1000лв
си готов. Няма да затрупаш някой
работник. Ако път се случи ще мине
по „щадящата“ процедура.
:shock:
The speed is crucial...
:cool:
skostadinov - специалист
съб фев 25, 2023 10:38 amBLUEPUPIL написа:
Защо се бавиш?
:lol:
:idea: Наеми още кофражи и хора
и за една седмица да излезеш
от земята, идват дъждовете и
ще стане ад.

:arrow: Опаковай стените на изкопа с дебели
найлони и отгоре опъни армировъчна
мрежа 4000х2000; 200х200; ф5.
20бр. х 30лв с транспорта= 600лв;
найлон 150м2 х 2лв= 300лв;
още 100лв за колчета и за 1000лв
си готов. Няма да затрупаш някой
работник. Ако път се случи ще мине
по „щадящата“ процедура.
:shock:
The speed is crucial...
:cool:
Кой е казал, че се бавя. Наел съм си фирма и хората си действат. Темпото е що годе добре спрямо моите разбирания. Аз не мога да си кофрирам сам и да наемам чужди работници и да ги пускам да работят паралелно с другата фирма. После отговорността чия ще е?

Не разбрах обаче, ти щеше да ми кажеш как да се защитя, за да избегна още коли в изкопа, а в същност пак говорим за укрепване на изкопа от свличане и дъждове.

Ако вече си споделил идея за предпазване на изкопа от коли, но не съм те разбрал моля за извинение.
BLUEPUPIL - майстор
съб фев 25, 2023 1:35 pmskostadinov написа:

Не разбрах обаче, ти щеше да ми кажеш как да се защитя, за да избегна още коли в изкопа, а в същност пак говорим за укрепване на изкопа от свличане и дъждове.
Тук се разминаваме. Аз твърдя, че и двете са важни,
ако искаш качествени основи с нужното ниво на
водонепропускливост. Ама явно още от началото
на темата има, как да го нарека, самоуспокоителен
подход.
съб фев 25, 2023 1:35 pmskostadinov написа:
Ако вече си споделил идея за предпазване на изкопа от коли, но не съм те разбрал моля за извинение.
Нали я изговорихме вече и ти я отхвърли.
[-X
пет фев 24, 2023 1:00 pmBLUEPUPIL написа:
=== малка вибронабивачка да набие
6 метрови IPE 180-200 през 1.5-2м ====
откъм пътя и редя талпите и запълвам
отзад с чакъл. Изсипвам самосвали с инертни
материали в горните 2/3 от лицето на парцела
между изкопа и оградата.
И добавям:
Откъм пътя правиш 50см висока „мантинела“ от платна
или дъски и забити колчета в подножието на
купчината от инертен материал, висока поне 1м.
Отзад запълваш. Долната 1/3 от лицето на
парцела е свободна за достъп.
:wink:

Ако питаш защо ти е да укрепваш изкопа откъм пътя,
защото когато, да речем 25 кубиковата гондола
разтовари няколко пъти, всичко ще влезе в изкопа.
#-o

Има и други начини за решаване на тези въпроси, но
при този начин на фундиране и при тези конструктивни
решения, явно иде реч за по-скромни разходи и няма
смисъл да ги говорим.
:)

Един от компонентите на темата ми напомня на един
виц:
Нане пита Вуте:
-Ти какво я прави твоята коза като се разболя?
-Дадох и това и направих онова.
На другия ден Нане пак среща Вуте и му дума:
–Направих всичко, дето ми каза, ама козата умря.
А Вуте с гордост и самочуствие заявява:
- Ми тя и моята умря.

:partyman:
Martina_22 - помощник
Изчетох цялата тема и ви поздравявам за търпението и упоритостта! Надявам се оттук нататък всичко да върви гладко и в срокове. Стискам палци!
И ние имахме търкания с проектанта си, но доста по-леки в сравнение с вашите. Може би ги дразни ако някой прекалено много се опитва да им се намесва в работата, но от друга страна - това е дом и е нормално клиента да има своето виждане 🤷‍♀️ Определено не съм толкова в детайли както Вие във вашия проект, но ако мога да помогна с някакви съвети като човек минал през това съм насреща ☺️ при нас скоро ще се отлива последната плоча и после следва покрива.
BLUEPUPIL - майстор
пон мар 06, 2023 9:56 amMartina_22 написа:
И ние имахме търкания с проектанта си, но доста по-леки в сравнение с вашите. Може би ги дразни ако някой прекалено много се опитва да им се намесва в работата, но от друга страна - това е дом и е нормално клиента да има своето виждане.
Иде реч за къща. Почти всичко е възможно.
От просторно мазе, само с две колони в средата,
до всекидневна с размери 6х10м. От Вас се иска
само едно, да забравите за колони широки 25см,
скрити в зида. И най-важното, да „неутрализирате“
още в началото, стремежа на архитекта да се
прави на конструктор, като задава сечения с
недостатъчни размери, които налагат компромиси
за Ваша сметка. Първият въпрос към архитекта,
трябва да бъде: „Ще направите ли това, което
искаме?“ И му/и връчвате файловете с вашите
мечти. Ако не може или не иска, чао. И се
плаща след като сте се уверили, че предложените
чертежчета и рендерчета са това, което искате.
Дребните търкания за изместването на колона,
шайба или греда се решават още на ниво
фундаменти и в присъствието на конструктора.

Това са конструкции с проектен живот, преди основен
ремонт, от 50г и при добро проектиране и изпълнение
ще са годни за експлоатация 100г. През които, Вие
и децата Ви ще гледате тъпите изпълнения на
някой архитект. Няма да им се давате.
Парите са ваши!
:yawinkle:
Martina_22 - помощник
Няма да им се давате.
Парите са ваши!
:yawinkle:
[/quote]

Благодаря за изчерпателните съвети, при нас вече е късно, но дано някой, който сега започва попадне на коментара Ви, определено ще му е от полза. Не сме се давали, изисквахме си нашето до последно що се отнася до разпределението и визията. За колоните - всички са 25 см, но мача е свирен. Горчивата истина е че много трябва да проучваш и да проверяваш всичко, защото въпреки че си плащаш за нещо уж на професионалисти, всеки гледа да те пусне по пързалката, проектантите са най-малкото зло в цялата приказка.
skostadinov - специалист
нед фев 26, 2023 11:29 amBLUEPUPIL написа:
Тук се разминаваме. Аз твърдя, че и двете са важни,
ако искаш качествени основи с нужното ниво на
водонепропускливост. Ама явно още от началото
на темата има, как да го нарека, самоуспокоителен
подход.
Ами аз не смятам, че подхода ми е грешен. Информирам се, интересувам се и правя каквото мога. Опитвам се да търся правилните хора, но не винаги ми се получава. Дали се самоуспокоявам, ами да разбира се. Ако не го правя до сега да съм изтрещял напълно с всичко останало, което ми е на главата извън проекта "Нов Дом". Кой да чакам ме успокоява :) ?
На мен ми изглежда, че ти си ме нарочил още от самото начало и си решил само да критикуваш, но аз го приемам и не ти се впрягам, тъй че няма грижи.
нед фев 26, 2023 11:29 amBLUEPUPIL написа:
Нали я изговорихме вече и ти я отхвърли.
[-X
пет фев 24, 2023 1:00 pmBLUEPUPIL написа:
=== малка вибронабивачка да набие
6 метрови IPE 180-200 през 1.5-2м ====
откъм пътя и редя талпите и запълвам
отзад с чакъл. Изсипвам самосвали с инертни
материали в горните 2/3 от лицето на парцела
между изкопа и оградата.
И добавям:
Откъм пътя правиш 50см висока „мантинела“ от платна
или дъски и забити колчета в подножието на
купчината от инертен материал, висока поне 1м.
Отзад запълваш. Долната 1/3 от лицето на
парцела е свободна за достъп.
:wink:
Не си спомням да съм отхвърлял най-малкото защото не не успявах да разбера/асимилирам какво точно ми предлагаш, но сега мисля, че разбрах и ще се наложи да го отвхърля. Не съм сигурен, че ако наложа на строителя да направи всичко това, той ще се съгласи поради простата причина, че няма да остане никакво празно място на СП и ще стане невъзможно за работа.
Благодаря все пак! Оценявам професионализма и съвета ти!
пет фев 24, 2023 1:00 pmBLUEPUPIL написа:
Ако питаш защо ти е да укрепваш изкопа откъм пътя,
защото когато, да речем 25 кубиковата гондола
разтовари няколко пъти, всичко ще влезе в изкопа.
#-o
Коментирал съм всички мои притеснения и изисквания със строителя. Споделил съм и идеите получени от вас. Поръчал съм разни допълнителни табели и сигнализации, които и сляп да си да можеш да ги видиш. Тоест направил съм каквото съм могъл. Повече от това здраве. Не мога да му се бъркам на строителя. Мисля, че изкопа и неговото укрепване е негова отговорност. Не мога да го уча и да го принудя да прави неща, които са извън моята компетенция.

BLUEPUPIL вече няколко пъти съм те питал, но така и не ми отговори. С какво се занимаваш професионално? И всъщност извън професията строил ли си дом за себе си?
skostadinov - специалист
пон мар 06, 2023 9:56 amMartina_22 написа:
Изчетох цялата тема и ви поздравявам за търпението и упоритостта! Надявам се оттук нататък всичко да върви гладко и в срокове. Стискам палци!
И ние имахме търкания с проектанта си, но доста по-леки в сравнение с вашите. Може би ги дразни ако някой прекалено много се опитва да им се намесва в работата, но от друга страна - това е дом и е нормално клиента да има своето виждане 🤷‍♀️ Определено не съм толкова в детайли както Вие във вашия проект, но ако мога да помогна с някакви съвети като човек минал през това съм насреща ☺️ при нас скоро ще се отлива последната плоча и после следва покрива.
Благодаря ви! Гледам вече да не се връщам назад и съм приел, че всичко това ще ми е ценен урок. В крайна сметка сам съм си направил избора, така че няма на кого да се сърдя :)

Аз оценявам и съм благодарен за всякакви съвети, така че споделяйте смело. Не винаги приемам и изпълнявам всичко споделено, но уважавам и оценявам всички мнения. Вярвам, че в дискусията се раждат добри идеи и ако не друго, то поне човек обогатява знанията си.

Поне за сега на този етап изглежда, че избора ми на строител не е грешка. Доста спокоен и интелигентен човек. Технически доста грамотен и подготвен. Премисля всичко преди да говори. Отделя ми нужното внимание и винаги е достъпен, когато и да го потърся. От началото на строежа беше по цял ден там и дори работеше редом със служителите когато се налага. Сега минава всеки ден. Понякога и по няколко пъти на ден. До момента е инвестирал доста пари в моя строеж, а още не съм му платил и стотинка :)
Баща ми е на терен по цял ден с тях и следи всичко. За сега и неговото мнение е доста положително. Сподели, че кофражистите и тези дето полагат армировката са доста добри майстори и работят доста бързо и качествено.

За 2 дни кофрираха и армираха фундаментите. Не спряха да работят дори в дъжда. В Петък наляха бетона в основите (22 м3 B30 Cw 0.8 ). Днес започнаха с обратния насип и трамбоването.
Прикачен файл:
20230306124000207_eaf9458d5c5246daad05d98599b6bc28_K03541066.jpg


Сега съм седнал да изчистя всички комуникации, които трябва да влязат и излязат през сутеренните стени, за да може да положим тръби, тъй като тези неща нямаше кой да ги нанесе в чертежите :D
Някой ако има полезни съвети в тази насока да споделя.
За момента съм предвидил следните неща:

Вход
  • електрическата линия от ГЕТ към главно разпределително табло в сутерена
  • гофре/тръба за оптика
  • студена вода от 3 източника (сондажен кладенец, стар незаконен водопровод и линия от шахта в близост до пътя която ще заложа за бъдеще, когато централния водопровод стигне до мен)
  • вентилационна тръба от ПС, която планирам да изкарам на покрива
  • заземяването (тук строителя обеща да ме свържа с някаква много чиатава фирма, която да дойде, да замери и да си набие шишове в земята докато имаме широк и удобен изкоп)
Изход
  • гофре/тръба за ел. зареждачка за кола, която може да се появи в бъдеще
  • гофре/тръба за ел. захранване на дворна врата
  • гофре/тръба за контакти и захранване на разни нещица по двора и верандата
  • гофре/тръба за осветление по двора
Ще се консултирам с ел хората в какви кръгове да ги обединя тези неща и евентуално да пусна само 1-2-3 гофрета до удобна точка в двора където да има разпределителна кутия или прочие.
  • захранване и упраление за ПС
  • водна линия за ПС
  • водна линия за кранове и вода на различни точки в двора (тук ще трябва да се съгласувам с моя човек за ВиК, че схемата при мен е сложна с многото източници
  • захранване и управление на сондажна помпа
  • тръби за отходните води от баните, кухнята и мокрото помещение
BLUEPUPIL - майстор
пон мар 06, 2023 1:50 pmskostadinov написа:
Днес започнаха с обратния насип и трамбоването.
Малко късно, ама нека го изговоря (постта е писан миналата
седмица):
Съсредоточи се върху настоящето:
1..Осигури мин. бет. покритие на армировката от външната
страна на външните сутеренни стени от 7-8см;
2..Мин. клас бетон С25/30, добре уплътнен;
3..Предупреди изпълнителя, че желаеш кофража на плочите
да стои 28 дни, без частично декофриране;
4..Моделирай котите да позволят плоча по-дебела с 2см.
Столчетата, държащи горната арм. също стават по-високи с
1.5-2см. 85м2 х 2см= 1.7м3 бетон. Срещу него получаваш
по-малко вибрации, по-малко дългосрочно провисване и
най-важното усилваш възможностите на плочата на кота
+0.00 да преразпределя сеизмичните сили, предавани от
вертикалните елементи към основите;
5..Фусовете на колоните и шайбите да са насадени с
отклонение до под 1см и да са огънати, за да позволят
безпрепятствено слагане на арм. скелет на колоната.
Втората възможност е да се направят от прави пръти, но
с около 2см по малки;
6..Фусовете на колоните и шайбите да стърчат над плочата
не по-малко от 70см.

Как се армират колони и шайби? Като стигнеш до тях.
:wink:
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: