• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пет окт 28, 2022 10:43 amkivanov написа:
Ще стане работата. Пази си отпимизма, че той ще те крепи :) Трябва да споделиш и името на арх., че да си знаят и другите хора :) Имам едно усещане, че шеговито ще почнеш към 1 април :)
Не се и съмнявам, че ще стане. Въпроса е кога и на каква цена :) Оптимизма и ентусиазма не съм си помислял и за миг да ги оставям на заден план :)
Ами Март-Април-Май, когато дойде какво да ти кажа. Относно арх. стига да на се приеме зле от аудиторията ще го споделя.
пет окт 28, 2022 10:47 amDessie написа:
Мда, интересни занимания :-) за неслучването на архитект напълно те разбирам, ние уцелихме на третия опит :-) община Панчарево нямат ли приемен ден - ако имат, отивай да си буташ проекта напред. Предвиди за откриването на СП, че трябва да имаш ограда и площадка за измиване, напоследък ми прави впечатление, че искат да си връзват гащите :-) виж си и проекта, да няма някакви безумни неща вътре по отношение на безопасност на труда
По отношение на сондажа - явно има някакви промени, защото аз взех РС само на база уведомление към БД. Според ЗУТ правенето на собдаж май се води строеж? Как е захранен с ток?
Вероятно имат приемен ден в Панчарево, но аз в момента живея във Велинград и ще ми е трудно да пътувам често за да бутам всичко сам. За тази цел реших да си платя на моя човек, който си е Бистричанин и си има контакти в общината. Та реално аз натискам него да ходи да проверява. Имам и входящ номер, тъй че може другата седмица по телефона да пробвам :)
За СП. Оградихме вече имота с колове и мрежа. Надявам се да свърши работа. Аз го направих най-вече, заради сондажа, че при мен всичко е празно все още и от там са свикнали да си минават някви хора. Та исках да видят, че вече не може да минават :) За площадката за измиване ми сподели kivanov, че ще ми искат. Реално сега като ми преправят паркоустройството и геодезията с правилно моделирания терен, ще мога да си направя добре сметка, евентуално кои процеси мога да започна и да приготвя. В частност понеже по ПБЗ площадката е там където в последствие ще ми минават колите и ще имам навес за коли, тъй че може да измислим нещо да съчетаем така нещата, че да не се налага да изливаме бетон, който после да къртим, ами да го използваме по-рационално.
По отношение на ПБЗ, какво да ти кажа. Гледах го 2 пъти. Не разбирам много и не мога да хвана дали има някоя безумица. Изглежда ми читав. Ако някой разбира и има желание да помогне. Бих могъл да го споделя.
По отношение на сондажа. Ако не се лъжа от 2019 или нещо от сорта има някакво изменение и вече не минава номера да идеш само да вземеш една служебна бележка от общината, че имаш сондаж и всичко точно (така е било при съседа). Не може мисля да минеш и само с Удостоверение за първоначалното уведомление. Сега искат задължително сондажа да е регистриран в БД и съответно искат удостоверението за регистрацията. Демек трябва да си минеш по каналния ред. Сонждаите които са за битови нужди са с уведомителен режим и не се изисква РС, не се изисква разрешение от БД и т.н. Просто пускаш едно уведомление, че имаш намерение да изграждаш. Чакаш 2 седмици и ако няма обаждане от тях или писмено изпратен отказ, можеш да го правиш. И след като го направиш. Пак пускаш едно заявление за регистрация и в 30 дневен срок би следвало безплатно да си регистриран (безплатно мисля, че ще е до края на Ноември 2022). Както стана ясно от БД искат някой от общината да отиде на място и да провери дали има сондаж наистина. Разбра се обаче, че от НАГ ги мързи и може да минеш метър само със снимки. Но предполагам ако попадне преписката при някой уставняк може и да си почакаш няколко месеца само докато се накуми да отиде да провери :) Но кой знае може пък и да си затварят очите някъде и да минава и без регистрация.

Не съм сигурен, че те разбрах за кое захранване с ток питаш. Ток в имота нямам все още. Предполагам като взема РС ще мога да подам заявление да ми пуснат временния. Иначе сондажа съм го покрил в момента и не го изпомпвам. Понеже съм чел на много места, че трябва да се изпомпва постоянно в началото, за да се разработи, та говорих това със сондьорите, но те ме увериха, че това не е нужно. Още повече при мен понеже всичко било глина надолу и няма опасност от запушвания и прочие. Колко е вярно предстои да разберем.

Dessie при теб какво стана със сондажа. Не видях в твоята тема дали си писала повече по този въпрос.
skostadinov - специалист
пет окт 28, 2022 11:42 amBLUEPUPIL написа:
Чувствам се чак неудобно, че част от моите мрачни предсказания се материализираха!
Няма нужда да се самообвинявате, просто сте поредната ..........,
пусната по строителната пързалка.
Еми каквото такова.
пет окт 28, 2022 11:42 amBLUEPUPIL написа:
Кой ще изготвя, подписва, подпечатва и обосновава/защитава екзекутивите?
Нямам си на идея как стоят нещата, но предполагам, че по която част са промените трябва да се гони съответния проектант и съответно той да подписва. Аз реално не очаквам да има много такива промени. Общо казано нещата са ОК. Повечето детайли за които съм споменал, мисля не са такива за които ще се налага да правя екзекутиви.
пет окт 28, 2022 11:42 amBLUEPUPIL написа:
Продължавам да се надявам да моделирате парцела
по най-високите стандарти:
рампи (пешеходни) max. наклон=5%
безстъпален достъп до входа на къщата
Ами ще видим какво ще предложат моите приятели ландшафти. Общо взето идеята е да го направим сравнително равен и по-практичен и използваем. Но стълби със сигурност ще има до входа за къщата :)
пет окт 28, 2022 11:42 amBLUEPUPIL написа:
Недей!
Ползвайте въображението си!
В интерес на истината все още не съм решил на 100% за това, но ще видим. За да използваш въображението си в някои неща, мисля трябва да имаш богато въображение или да си видял много подобни неща :) Аз за радост или тъга не мога да се похваля с това :)
Dessie - специалист
Аха, това, че имаш кой да нагряваш да ходи до общината съм го изтървала :-) дано човека да ги натиска, че да свършиш работа
За СП поне отпред ще ти искат плътна ограда, провери да няма изненади после
За ПБЗ - не съм компетентна, но в моя стар проект имаше по легенда каломаслоуловител и някакви други неща, дето струваха 5 торби пари :-(

За сондажите - аз взех РС само на база уведомление към БД, че възнамерявам да правя такъв. Историята беше оплетена, но тръгна от там, че ВиК-то на общината нещо не беше дочела и в съгласувателния лист ми беше писала забележка, да им дам нотариално заверена декларация, че съм съгласна да ползвам водата от сондажа, проби на водата и някакви други щуротии. След куп уточняващи разговори с нея, БД и Чез електро се оказа, че няма как да се направи сондаж преди РС, защото Чез отказват да пуснат ток без РС, БД ми казаха, че уведомлението върши работа и да обясня на общинското ВиК, че няма как да стане това, което иска. Дали съм минала между капките - не знам :-) РС ми е разписано края на февруари 2019, в сила е от май 2019. За промяната по 154 от зут по отношение на ВиК не са ми искали нищо. Аз сондаж все още нямам, може и да нямам изобщо. Най-вероятно ще се включа към Софийска вода, които вече имат водопровод пред имота ми :-)
skostadinov - специалист
пет окт 28, 2022 3:52 pmDessie написа:
Аха, това, че имаш кой да нагряваш да ходи до общината съм го изтървала :-) дано човека да ги натиска, че да свършиш работа
Ами и аз на това се надявам. Той ми каза, че съм мечтател когато му споменах, че по закон трябва в 2 седмичен срок да издадат РС когато си с доклад. :-D Каза всички знаят какво пише в закона, но никой не го спазва. Каза ми, че мин. 3-4 месеца ще откарам, та да видим. За това се надявам най-късно до края на Януари да имам заветното РС. Но ще го томорзя докрай де :)
пет окт 28, 2022 3:52 pmDessie написа:
За СП поне отпред ще ти искат плътна ограда, провери да няма изненади после
Ами предстои да разберем. Ако съдя по всички останали строителни обекти които виждам в района, всички са волна програма. Никъде не успях да видя подобно изискване за плътна ограда или някаква точна специфика. Нито в ЗУТ нито никъде. Но ако се наложи ще измайсторим нещо.
пет окт 28, 2022 3:52 pmDessie написа:
За ПБЗ - не съм компетентна, но в моя стар проект имаше по легенда каломаслоуловител и някакви други неща, дето струваха 5 торби пари :-(
Прегледах пак. В легендата нищо специфично няма. Но в обяснителната записка има описано подобно нещо. Аз обаче го разбирам, че мога да изскопая една дупка с капак отгоре която да се води попивна яма. Колкото да мине инспекцията. После пред мен има канал :) Дано да не бъркам жестоко.
Прикачен файл:
2022-10-28_16h45_53.png
2022-10-28_16h45_53.png (89.42 KиБ) Видяна 1386 пъти
пет окт 28, 2022 3:52 pmDessie написа:
За сондажите - аз взех РС само на база уведомление към БД, че възнамерявам да правя такъв. Историята беше оплетена, но тръгна от там, че ВиК-то на общината нещо не беше дочела и в съгласувателния лист ми беше писала забележка, да им дам нотариално заверена декларация, че съм съгласна да ползвам водата от сондажа, проби на водата и някакви други щуротии. След куп уточняващи разговори с нея, БД и Чез електро се оказа, че няма как да се направи сондаж преди РС, защото Чез отказват да пуснат ток без РС, БД ми казаха, че уведомлението върши работа и да обясня на общинското ВиК, че няма как да стане това, което иска. Дали съм минала между капките - не знам :-) РС ми е разписано края на февруари 2019, в сила е от май 2019. За промяната по 154 от зут по отношение на ВиК не са ми искали нищо. Аз сондаж все още нямам, може и да нямам изобщо. Най-вероятно ще се включа към Софийска вода, които вече имат водопровод пред имота ми :-)
Разбрах те. Ами браво, че си успяла да минеш без да изграждаш. Честно казано мина ми през главата дали да не пробвам да подам уведомление и в последстиве заявление за регистрация без да изграждам сондажа, тъй като ми бяха казали, че никой няма да дойде на място да провери. Но реших да не рискувам. В крайна сметка, така или иначе имах планове в някакъв момент да сондирам, за да не плащам вода за поливане.

Щом вече има водопровод пред имота ви, това е чудесно.
Аз вероятно ще се вържа хем към сондажа, хем към незаконния водопровод който минава през имота ми, хем ще оставя и заготовка за връзване към централния водопровод като стигне до мен. Така като гледам как всички до мен са решили да строят, вероятно до 1-2 години и при мен ще дойде :)
шоп - майстор
пет окт 28, 2022 11:57 amskostadinov написа:
Вероятно имат приемен ден в Панчарево, но аз в момента живея във Велинград и ще ми е трудно да пътувам често за да бутам всичко сам. За тази цел реших да си платя на моя човек, който си е Бистричанин и си има контакти в общината. Та реално аз натискам него да ходи да проверява.
Дано не съм лош пророк, но май само сте си платили и дали парите на вятъра.
За всеки входиран документ има срок в който трябва да получите отговор. Дали е с положителен или отрицателен отговор за Вас няма значение. Държавните служби гледат да си спазват сроковете, защото знаят, че при една тъжба, колко и какви наказания ще последват. Та в този ред на мисли: на вълка шията му е дебела, защото си върши работата сам.
Dessie - специалист
По принцип работата на проектанта е да ходи в общината, ама малко го правят :-) затова често се налага да се ползват “хора”, ако нямаш възможност/ желание да си го движиш сам. За съжаление институциите често правят нещата в последния момент , пресен пример имам от кадастъра :- ) срок за даден документ бърза поръчка 3 дни, питам няма ли експресна, нямало :-( отивам на третия ден, женицата вади листа от принтера, слага подпис и печат и ми казва “заповядайте” :-)
Понякога коридора между деловодството и кабинетите е като черна дупка, друг път самите служители са затънали до ушите в папки. Неколкократно ми се е случвало да си търся проектите из коридори, стаи и бюра - взел го някой да го гледа, оставил го някъде, където не му е мястото, забравил си го на бюрото, пък идва всеки трети вторник на месеца…. Затова предложих възможността да се отиде в приемен ден и да се погледне какво става и без скандали :-)
skostadinov - специалист
съб окт 29, 2022 12:15 pmшоп написа:
Дано не съм лош пророк, но май само сте си платили и дали парите на вятъра.
За всеки входиран документ има срок в който трябва да получите отговор. Дали е с положителен или отрицателен отговор за Вас няма значение. Държавните служби гледат да си спазват сроковете, защото знаят, че при една тъжба, колко и какви наказания ще последват. Та в този ред на мисли: на вълка шията му е дебела, защото си върши работата сам.
Щеше ми да си прав, но някак си мисля, че в община Панчарево не са на това мнение. Ако си спазваха сроковете и законите след като съм внесъл с доклад по закон в 2 седмичен срок трябваше да имам РС или евентуално на 1вата седмица трябваше да има някакви забележки или прочие.
И след първата и след втората, ако не се лъжа и след 3тата седмица проверихме и нямаше абсолютно никакво движение по проекта. Та не знам.
Има не малко случаи, които са чакали повече от 6 месеца там. Преди седмица или 2 писа в една група на Бистрица един човек дето си купил имот в Бистрица (ливада). Минал през всички мъки (над 6 години), но стигнал до заветната смяна на статута. Всичко документално е готово и изрядно. Чака само подпис от кмета на Панчарево. И така си чака вече повече от 6 месеца без да му казват защо и без да има основателна причина. Пуснал жалби насам натам. Глас в пустиня. Корупцията е жестока там. И не ми се иска да го мисля с тез жалби сега като му се нагледат, колко време ще го мотаят на всяка една стъпка :(
Та не знам какво да си мисля. На мен едно ходене до София ми струва близо 100лв (гориво, съпътстващи разходи), ако сложа и времето което губя... няколко ходения ми избиват това което ще платя на Методи.
съб окт 29, 2022 1:02 pmDessie написа:
По принцип работата на проектанта е да ходи в общината, ама малко го правят :-) затова често се налага да се ползват “хора”, ако нямаш възможност/ желание да си го движиш сам. За съжаление институциите често правят нещата в последния момент , пресен пример имам от кадастъра :- ) срок за даден документ бърза поръчка 3 дни, питам няма ли експресна, нямало :-( отивам на третия ден, женицата вади листа от принтера, слага подпис и печат и ми казва “заповядайте” :-)
Понякога коридора между деловодството и кабинетите е като черна дупка, друг път самите служители са затънали до ушите в папки. Неколкократно ми се е случвало да си търся проектите из коридори, стаи и бюра - взел го някой да го гледа, оставил го някъде, където не му е мястото, забравил си го на бюрото, пък идва всеки трети вторник на месеца…. Затова предложих възможността да се отиде в приемен ден и да се погледне какво става и без скандали :-)
Реално това беше една от причините да избера тази архитектка. Точно защото договорката ни беше тя да се занимава с набавяне на изходни данни и в последствие входиране и получаване на РС. Като я видях обаче какъв човек е и колко и липсват бизнес уменията и комуникацията и колко се мотае като трябва да свърши нещо. Просто се отказах да се занимавам с нея. Реално този Методи е на разположение винаги. Звъня му днес и ако не днес, то на другия ден е заминал и е свършил работа.

Но накрая ще видим какво ще дойде.
Благодаря на всички за коментарите, съветите и куража!
kivanov - специалист
Моите няколко думи по темата с избора на архитект. Четох доста в нета и общо взето групирах причините до:
1. Той/Тя има котакти в общината и ще стане по бърз/лесно.
2. Той/Тя е познат на познат на познат на собственик на кученце от площадката пред блока.
3. Той/Тя е правил къщата на роднина.
4. Той/Тя го има в нета и е правил много неща/сертифициран е за нещо.
5. Той/Тя е правил оная яката къща.

В началото като пълен noob (https://en.wikipedia.org/wiki/Newbie) и знаещ в коя държава живее веднага се метнах на 1 и почнах да се заслушвам в легенди за разни хора. Видях обаче някакви проекти на такива хора и стигнах до извода, че вероятно голяма част от тях успяват да намират проекти заради контактите си. Отказах се от този вариант.

След това минах на вариант 2 и съответно си мислех, че с такъв човек няма как да се скарам или да споря, защото не искам да нагрубя кученцето. Честно казано нямам много познати, които строят и номер 1 и 2 бързо отпаднаха.

Минах на вариант 4 и след кратко проучване в нета събрах около 10 архитекта. Срещнах се с всички и всеки си имаше неговата визия и се опитвахме да се харесаме един на друг. Един човек дори ми подари примерен проект специално по моите изисквания. В крайана сметка не станаха нещата, защото тези хора просто не разбираха какво искам. Вярно е стараеха се, но бяха основно архитекти, които строят блокове и къщи за продан.

Един ден реших да се поразходя насам натам и случайно видях една къща и си казах "ебаси яката къща" Вярно не беше на 100% моя тип, но си личеше какви са мераците на арх. Намерих кой е. Взех координатите и това беше най-добрият ми избор. Да, можеше нещо да е по-различно, но този човек наистина знае какво прави.

Проектът ми мина в район Витоша без доклад за съответствие. От общината специално казаха да поздравя архитекта си за безупречния проект. След това той е неотлъчно до мен в изпълнението. Коментираме нещата и правим корекции при нужда. Той инициира срещи със строителя за да му набива канчето и т.н.

Горният ред е подреден и по цена. Съответно най-скъпият вариант е последният, но честно казано ми е спестил много време и доста пари на вятъра.
skostadinov - специалист
Ами нищо, ще знам и аз за следващата къща :D
kivanov - специалист
чет ное 03, 2022 10:44 amskostadinov написа:
Ами нищо, ще знам и аз за следващата къща :D
Имам си списък "нищо, ще знам и аз за следващата къща" :) Здраве и щастие да има :)
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: