• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
чет ное 03, 2022 10:48 amkivanov написа:
чет ное 03, 2022 10:44 amskostadinov написа:
Ами нищо, ще знам и аз за следващата къща :D
Имам си списък "нищо, ще знам и аз за следващата къща" :) Здраве и щастие да има :)
Еми какво да се прави. Явно е неизбежно да има дертове и драми в този процес :)
BLUEPUPIL - майстор
Хората които съм видял да „успяват“ още на първата
си къща са или занимаващи се със строителство или
момчета тип „направи сам“ (има ги тук във форума),
които са (по думите на дядо ми) тертиплии или пък
са от третия вид- намират точните хора и им плащат
доста.
Най-неприятното е да даваш доста пари и да
получаваш crappy продукт.

Има вече и „направление“ в проектирането, тагнато
като „дуракоустойчиво„, „foolproof“. В момента
работя върху нещо такова с площ 99м2 и размери 9х11м.
Давам Insider Preview.
Основите са общо високи, колкото е ширината на кофражния
шперплат 122-125см. Няма уширени стъпки; ширина 70см;
само под оградните стени, вътре няма напречни греди в основите.
Едно малко виброваляче влиза вътре и трамбова чакъла до
„оглушаване“. Няма долна плоча. И т.н.
:wink:
skostadinov - специалист
чет ное 03, 2022 2:03 pmBLUEPUPIL написа:
Хората които съм видял да „успяват“ още на първата
си къща са или занимаващи се със строителство или
момчета тип „направи сам“ (има ги тук във форума),
които са (по думите на дядо ми) тертиплии или пък
са от третия вид- намират точните хора и им плащат
доста.
Най-неприятното е да даваш доста пари и да
получаваш crappy продукт.

Има вече и „направление“ в проектирането, тагнато
като „дуракоустойчиво„, „foolproof“. В момента
работя върху нещо такова с площ 99м2 и размери 9х11м.
Давам Insider Preview.
Основите са общо високи, колкото е ширината на кофражния
шперплат 122-125см. Няма уширени стъпки; ширина 70см;
само под оградните стени, вътре няма напречни греди в основите.
Едно малко виброваляче влиза вътре и трамбова чакъла до
„оглушаване“. Няма долна плоча. И т.н.
:wink:
Вероятно си прав. Би ли споделил за хората, които са нови и не са запознати с какво точно се занимаваш и дали работиш в БГ.
resistbody - майстор
Това което бих променил ако се наложи пак да строя, е да е безгредова плоча или с обратни греди... Най-много време съм загубил с кофражните дейности... Арматурата двама я вързахме за почти седмица..
Това което съветвам другите е да не си слагате стени паянти 12см..
skostadinov - специалист
чет ное 03, 2022 10:18 pmresistbody написа:
Това което бих променил ако се наложи пак да строя, е да е безгредова плоча или с обратни греди... Най-много време съм загубил с кофражните дейности... Арматурата двама я вързахме за почти седмица..
Това което съветвам другите е да не си слагате стени паянти 12см..
Добре де какво им е паянтовото на стените изградени от тухла 12см? Може ли да изброиш всички негативи?
Хората в днешно време правят строителство почти изцяло сух монтаж и то в модерното и скъпо строителство и всичко е картонени стени. Те по-добре ли са?
Ако е относно това, че се чувало какво се говори в съседната стая, аз лично не съм убеден колко голяма ще е разликата ако сложиш 25-ца тухла. Едно е ясно, че ще изядеш не малко от така или иначе супер скъпата в днешно време нетна квадратура.
resistbody - майстор
пет ное 04, 2022 9:05 amskostadinov написа:
Добре де какво им е паянтовото на стените изградени от тухла 12см? Може ли да изброиш всички негативи?
Хората в днешно време правят строителство почти изцяло сух монтаж и то в модерното и скъпо строителство и всичко е картонени стени. Те по-добре ли са?
Ако е относно това, че се чувало какво се говори в съседната стая, аз лично не съм убеден колко голяма ще е разликата ако сложиш 25-ца тухла. Едно е ясно, че ще изядеш не малко от така или иначе супер скъпата в днешно време нетна квадратура.
Паянти е нарицателно, не че са паянтови.. веднъж правих такава за да увелича една баня с 12см.. после като пускаш трбите се молиш да не минеш от другия край.. то и сега ще имам 2 паянти между баните и картонена стена на сервизното..
Наскоро ходих да връщам малко подпори и се качвам до майсторите... и кво да видя спалня 20квадрата + дрешник 5кв и стената му откъм коридора паянта... какво като загуби 12см на тая огромна стая.. то тухлите са ти най-евтиното перо при строежа..
Лично мнение, нали споделяме за какво няма да направя на следващата къща...
skostadinov - специалист
пет ное 04, 2022 10:28 amresistbody написа:

Паянти е нарицателно, не че са паянтови.. веднъж правих такава за да увелича една баня с 12см.. после като пускаш трбите се молиш да не минеш от другия край.. то и сега ще имам 2 паянти между баните и картонена стена на сервизното..
Наскоро ходих да връщам малко подпори и се качвам до майсторите... и кво да видя спалня 20квадрата + дрешник 5кв и стената му откъм коридора паянта... какво като загуби 12см на тая огромна стая.. то тухлите са ти най-евтиното перо при строежа..
Лично мнение, нали споделяме за какво няма да направя на следващата къща...
Разбира се, че всеки има право да харесва и споделя каквото пожелае. Аз уважавам мнението на всеки. Не винаги го споделям, но винаги го уважавам.
Инак разбрах те какво имаш предвид.
nelina_london - специалист
Тънките тухлени стени са проблем ,когато в тях трябва да се вграждат тръби или да се закача нещо тежко .Почти цялата ни северна част от къщата е с такива стени между сервизите помещения .Тъй като не са към основните помещения шум няма ,но при положение ,че всичките ни интериорни врати са с 1,5 см процеп ,заради рекуперацията е малко все едно , колко са дебели стените .
В ъгъла на кухнята имаме куфар от гипскартон ,за да скрие аспирационната тръба и обратната вода в тази част на къщата .Лично съм блъскала яко вата преди да бъде затворен и при всяко изпразване на пералнята или ваната се чува шум точно в този участък .
skostadinov - специалист
пет ное 04, 2022 12:00 pmnelina_london написа:
Тънките тухлени стени са проблем ,когато в тях трябва да се вграждат тръби или да се закача нещо тежко .Почти цялата ни северна част от къщата е с такива стени между сервизите помещения .Тъй като не са към основните помещения шум няма ,но при положение ,че всичките ни интериорни врати са с 1,5 см процеп ,заради рекуперацията е малко все едно , колко са дебели стените .
В ъгъла на кухнята имаме куфар от гипскартон ,за да скрие аспирационната тръба и обратната вода в тази част на къщата .Лично съм блъскала яко вата преди да бъде затворен и при всяко изпразване на пералнята или ваната се чува шум точно в този участък .
Ясно! Благодаря ти Нелина за споделения опит.
Тоест отново зависи според проекта и случая дали така наречените "паянти" са проблем или не са.
skostadinov - специалист
Между другото би ми било много полезно ако хората, които са наясно с тези процеси ми отговорят на някои от следните въпроси:

При отваряне на строителната площадка доколкото разбрах ще ми е нужен договор за авторски надзор с всички специалисти/проектанти, които са участвали в проектирането. Разбира се съвсем нормално всяко посещение на някой от специалистите се заплаща, което е напълно нормално.
До колкото аз съм наясно конструктура задължително трябва да идва няколко пъти на различни етапи да приема някакви неща.

Въпроса ми е задължително ли е останалите специалисти (Архитект, Ел, ВиК, ОВК, и т.н.) също да идват или идват само ако аз като инвеститор изрично ги помоля да дойдат, за да погледнат нещо и да се дискутира на място? Изобщо хич не ми е ясен този процес.

Ако се налагат промени след като вече е издадено РС, до колкото знам се правят екзекутиви. Предполагам в зависимост какви са промените и по коя част са тези промени то те трябва да се проверят от съответния проектант, който е правил тази част и съответно проектанта да сложи подпис и печат.След което се внасят в общината за одобрение. Правилно ли съм разбрал?
Също ме интересува като се внесат дадени екзекутиви в общината за одобрение, пак ли се чака много или става по-бързо?
Как се определя таксата която се плаща за тези екзекутиви?

Благодаря ви предварително!
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: