• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
resistbody - майстор
И аз преправях стълбището още на ниво проект, казах че не ме интересува какво е ми струва но искам да е с площадки, не вито...
После по план нивото което трябваше да е -0.15 беше много трудно за кофриране и си направихме стандартна плоча с първо стъпало 30см, промених по време на строежа и броя на стъпалата, за да имам по-висока площадка за да я ползвам за "мазе"...
Не знам какво се плашите от промени по време на строеж... всичко е поправимо на тоя етап...
skostadinov - специалист
вт май 02, 2023 9:46 pmresistbody написа:
И аз преправях стълбището още на ниво проект, казах че не ме интересува какво е ми струва но искам да е с площадки, не вито...
После по план нивото което трябваше да е -0.15 беше много трудно за кофриране и си направихме стандартна плоча с първо стъпало 30см, промених по време на строежа и броя на стъпалата, за да имам по-висока площадка за да я ползвам за "мазе"...
Не знам какво се плашите от промени по време на строеж... всичко е поправимо на тоя етап...
Ем то не е до плашене. При теб е друго защото ти си строиш сам с роднини и приятели. При мен всяко недоумение коства много нерви на майсторите защото вместо да работят, стоят и умуват и губят време съответно и пари. Майсторите при мен до колкото разбрах са на етапи. От точка А до Б толкова пари. Колкото по-бързо приключат етапа, толкова повече пари ще изкарат в рамките на даден месец.
Съответно това забавяне се отразява на плановете на строителя и накрая рефлектира и в/у мен.

Отделно на това са и документалните бумащини с които трябва да се занимаваш при промени.

И другото е, че хора като теб, които са технически грамотни в сферата знаят какво точни искат и как да се направи и съответно им е лесно да следят. Хора като мен с познания в съвсем друга сфера им е трудно да следят всичко дали ще стане както искаш защото като го няма в проекта или е заложено друго, миг невнимание и хайде вече е късно или сложно :-D

И всичко това пак е горе долу ОК ако си попаднал на кадърни и съвестни изпълнители.
В противен случай комбинацията от кофти и неточни проекти заедно с кофти и нехайни изпълнители и липса на техническо грамотно лице за инвеститорски контрол === епик фейл.

Та накратко това е проблема с промените и кофти проектите.
BLUEPUPIL - майстор
Както се вижда от проекта, за избягване на
типичното точково натоварване на плочата са
налице, както предположих, подложни греди.
Тук правя намигване към schuldiner с думите,
че единичната „възглавница“ е обърната
конзола и нейното приложение се ограничава
за сметка на подложните (цели) греди, както
е в проекта. И се съгласявам с Schuldiner, че
при 18см плоча, нещата са песен. Най-вероятно
тя е с полезен товар от 150кг/м2. Но такъв тип
плочи (тавански/покривни) може да са и с
100кг/м2., тогава казаното от мен за ст. греди,
може да се окаже по-разумното решение, при
използваемо таванско. Да не говорим, че БГ
нормите допускат (при определени условия)
за плоски покриви нормативния товар да е
50кг/м2 (отделно снега), тогава монтажа на
Фотоволтаични системи (20кг/м2) няма как
да мине без ст. „скара“.

Не препоръчвам употребата на „метални скоби“.
Има чудесни планки/шини. Не съм съгласен
със следните два детайла:


Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg



Препоръчвам поповете на слязат до долу т.е.
удвояване и утрояване. Там където има
проблем със стъпването на подовата греда се
прави обърнато „А“. И последен вариант ст.
поп с долна планка (да не се вреже в
подложната греда) и горно уширение тип „Т“.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (54.64 KиБ) Видяна 961 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
schuldiner - майстор
Приемам "намигването", да не навлизаме чак в такива подробности...
Въпросните детайли ги изпълнявам 1:1 визуално, но не можеш ме накара да подпра само на патерицата. Ако не явно, ще го направя скрито - двете греди с изрязано перо да влизат по 2-3 см в 14-ката, съответно толкова да стъпват и на стълба. Отвън няма да си личи :)
Тез ъглови профили са голям @й ако не са абсолютно точно по размера. Значи само фасониран материал, което си е ограничение.
BLUEPUPIL - майстор
Изцяло дървените връзки, заимствани от
дърводелството се провалиха и останаха
в историята, особено в сеизмични райони.
Няма нищо лошо да се зарязва, но трябват
греди с големи сечения, което е скъпо и
непрактично.

При дървения покрив са решени почти
всички проблеми с изключение на един,
връзките. И най-вече стъпването на 2,3
или 4 греди на един поп.

ср май 03, 2023 5:39 pmschuldiner написа:
Тез ъглови профили са голям @й ако не са абсолютно точно по размера. Значи само фасониран материал, което си е ограничение.
Затворените и „П“ образните, особено
тези с по-дълги рамена са за закоравяване
и предаване на момент. В случая това не
е необходимо. Отворения („Г“ образен)
тип не изисква дървен материал с прецизни
размери. Комбинацията между странични и
долни „Г“ образни планки (шини) е лесна
за изпълнение и всеки заварчик може да
Ви ги направи при липса на преса. Да не
говорим, че могат да се ползват и готови
винкели към които се заваряват ламарина
(3мм) или шини.
Събирате ст. елементи от долните две
снимки в едно.

Прикачен файл:
1A.jpg
Прикачен файл:
2A.jpg


Като втори вариант остава долните „Г“
образни да се сложат странично. Както
е на долната снимка и видеото.

Прикачен файл:
33.jpg

schuldiner - майстор
Почти не ползвам мебелни сглобки, така че не ги защитавам, но просто не е вярно, че изцяло дървените връзки са се провалили и са останали в историята. Истината е, че са трудоемки, искат много умения и отличен дървен материал, което ги прави /не/оправдано скъпи. Въобще не са за т. нар. масово строителство.

Между другото, при по-критичен прочит в твоите снимки има много недоразумения... Любимо ми е укрепването на маията след столицата на снимка А1. Друго недопустимо, според мен, е крепежите да са само на 1-2 см от края на гредата. При чама влакната са ясно изразени и успоредни, та сцепване дори след пробиване е мнооого вероятно. Но да не флуудваме повече... на коментирания покрив могат да се монтират колкото е необходимо попове. Не е задължително три-четири греди да стъпват на един поп. При необитаем каратаван стандартно, дори вече не се замислям, билният поп е дублиран и към двете маии, като допълнителните са завъртяни на 45 градуса, за да е по-лесно пасването на зареза по наклона. Самите маии ги дялкам колкото да паснат една към друга, към пояса и поповете са в пълна височина. И , естествено, никога не зарязвам нито ребрата, нито маията при столицата към стрехата.
На колегата на чертежа това, което трябва да се коментира с проектанта /другото може да се скрие :-D / е ветрилообразният монтаж на последните ребра към ъглите. Съмнително като естетика, ако остане открита стрехата и още по-съмнително за изпълнение в 90% от случаите.
Като се загледах в описанието, видях любимите ми "скоби Ф10 - 40 бр." Вместо тях 100 бр. винтове торнадо 6х160 ще свършат по-добра работа https://www.google.bg/url?sa=i&url=http ... AdAAAAABAJ
Гипсокартон на два пласта над жил. помещения противопожарна мярка ли е? Някак не мога да си представя какво искат...
skostadinov - специалист
чет май 04, 2023 2:08 pmschuldiner написа:
Но да не флуудваме повече... на коментирания покрив могат да се монтират колкото е необходимо попове. Не е задължително три-четири греди да стъпват на един поп. При необитаем каратаван стандартно, дори вече не се замислям, билният поп е дублиран и към двете маии, като допълнителните са завъртяни на 45 градуса, за да е по-лесно пасването на зареза по наклона. Самите маии ги дялкам колкото да паснат една към друга, към пояса и поповете са в пълна височина. И , естествено, никога не зарязвам нито ребрата, нито маията при столицата към стрехата.
На колегата на чертежа това, което трябва да се коментира с проектанта /другото може да се скрие :-D / е ветрилообразният монтаж на последните ребра към ъглите. Съмнително като естетика, ако остане открита стрехата и още по-съмнително за изпълнение в 90% от случаите.
Като се загледах в описанието, видях любимите ми "скоби Ф10 - 40 бр." Вместо тях 100 бр. винтове торнадо 6х160 ще свършат по-добра работа https://www.google.bg/url?sa=i&url=http ... AdAAAAABAJ
Гипсокартон на два пласта над жил. помещения противопожарна мярка ли е? Някак не мога да си представя какво искат...
Флуудвайте си колкото ви е кеф. Аз от все спор и всеки коментар научавам по нещо, така че за мен всичко е полезно :)

Относно необитаемия таван. Със сигурност няма да е обитаем, така че определено може да се подпира колкото е необходимо.

Относно стрехите - със сигурност нямам намерение да ги оставям видими. Тоест отдолу ще са затворени или с някакъв aqua панел и после мазилка или с някаква друга обшивка, която да пасне на цялостния екстериор на къщата (още не сме го мислили, кое как ще изглежда отвън точно)

Относно тези фиби - и аз като ги видя ми се пре.... ако трябва да бъда честен. Изобщо не съм обърнал внимание. По принцип за покрива нямам притеснения дали ще се изпълни добре. Изпълнителя с който се договорихме е доверен човек и доста съвестен. Баща ми също има дост абогат опит с покриви, така че смятам ще ог направят здраво и красиво :)

Относно този гипсокартон. - Ако трябва да бъда честен изобщо не се бях зачел. За чий х...е писано това един бог знае. И аз не мога да си го представя изобщо. Вероятно е поредното безумно изискване по някаква норматива. При положение, че тавана ще е необитаем и няма да има видима част към жилищните части, някак не виждам как ще дам толкова излишни пари да обшивам всичко с картон отдолу. Не мисля, че някой от приемателната комисуя ще се качва на тавана да гледа покрива :)
resistbody - майстор
пет май 05, 2023 12:06 amskostadinov написа:

Относно стрехите - със сигурност нямам намерение да ги оставям видими. Тоест отдолу ще са затворени или с някакъв aqua панел и после мазилка или с някаква друга обшивка, която да пасне на цялостния екстериор на къщата (още не сме го мислили, кое как ще изглежда отвън точно)
виж тази система https://devorex.com/bg/%D0%9F%D1%80%D0% ... %B8-SOFFIT

Навремето бях решил да я правя така, ама като минах на покрив от ТП и отпадна обшивката...
skostadinov - специалист
пет май 05, 2023 12:24 amresistbody написа:
пет май 05, 2023 12:06 amskostadinov написа:

Относно стрехите - със сигурност нямам намерение да ги оставям видими. Тоест отдолу ще са затворени или с някакъв aqua панел и после мазилка или с някаква друга обшивка, която да пасне на цялостния екстериор на къщата (още не сме го мислили, кое как ще изглежда отвън точно)
виж тази система https://devorex.com/bg/%D0%9F%D1%80%D0% ... %B8-SOFFIT

Навремето бях решил да я правя така, ама като минах на покрив от ТП и отпадна обшивката...
Благодаря ти! Гледал съм ги тези да. Има и други подобни, но ще трябва да ги видя на живо някъде.
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: