• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
Извинявам се за глупавия въпрос, но при чистия четирискатен покрив какъвто е при мен къде са уламите?
radius - майстор
Уламите са в някое друго измерение.
schuldiner - майстор
Ами като не си се сетил басейнът да е на покрива

Прикачен файл

IMAGE_6417011_40_0[1].jpg
IMAGE_6417011_40_0[1].jpg (52.97 KиБ) Видяна 933 пъти
BLUEPUPIL - майстор
нед юни 04, 2023 1:27 amradius написа:
Уламите са в някое друго измерение.
нед юни 04, 2023 6:51 amschuldiner написа:
Ами като не си се сетил басейнът да е на покрива
И двамата сте прави. И въпреки това продължавам да виждам улами, не добре подготвени за вода. За „нащърбените“, рязани керемиди да не говорим.
съб юни 03, 2023 6:13 pmskostadinov написа:
Извинявам се за глупавия въпрос, но при чистия четирискатен покрив какъвто е при мен къде са уламите?
Когато пиша се обръщам към по-широка аудитория с цел икономия. Конкретно за твоят тип покрив. Възрожденската къща с турски керемиди има малък наклон и е арх. шедьовър. После излязоха „марсилските“ керемиди, наклонът стана 50% и се изгуби красотата. Сега има керемиди, които позволяват отново малки наклони. Въпреки това, малкият наклон си е проблем, да речем под 19°(35%). Ето го противоречието при четирискатния керемиден покрив: красота vs. вода. Затова любителите на керамичните и бетонни керемиди се насочиха към двускатни покриви, които са красиви дори и при средни наклони от около 26-27° (50%). А четирискатният покрив върху правоъгълна къща започна все повече, по естетически причини, да се прави с малки наклони 14-18°(25-33%) и метални керемиди.
skostadinov - специалист
Здравейте!

Малко update от мен.
На 01.06 строителя изпрати 3 души и започнаха да разкофрират плочите и да извозват кофражите. Идеята беше да работят Чет, Пет, Съб и да се изнасят. За 2 дни бяха разкофрирали и изнесли почти всичко. В Пон (05.06) довършиха разкофрирането, натовариха всичко, почистиха и с това приключихе ангажимента помежду си.
Като дръпна чертата мога с чисто сърце да кажа, че съм изключително доволен от работата на строителя. Преди няколко дни получих и последния проткол с който да изчистим всички сметки и останах изненадан, че има единични цени (например за бетонови работи), които са калкулирани на по-ниски цени от офертните. Явно цената на бетона е паднала в някакъв момент. Но като цяло си мислех, че никой строител няма да ти намали цената и да я свали под тази в офертата, която си приел :)

На 05.06 дойде фирмата за покрива. Започнаха да разчертват и да замерват нива и т.н. Дойде и материала за конструкцията и го качихме с кран на плочата. Момчетата казаха, че борда и плочата са перфектни и има съвсем леки отклонения в рамките на милиметри. Като цяло казаха, че рядко попадат на подобни обекти и, че трябва да похваля строителя:)

Поръчах първата партида тухли, малко развтор, арм. пръчки и с баща ми започнахме да подготвяме за зидариите. Наех една машина за рязане, че да не се мъчим с флекса :)
Във Вт.(06.06) дойде първия курс тухли. За мое голямо учудване и нещастие камиона не успя да влезне достатъчно навътре в имота защото започна леко да потъват гумите и шофьора се уплаши (предния ден 20 тона камион с кран влезна и разтовари дървения материал, но тоз с тухлите явно ...) Крана беше с къса стрела и общо взето нищо не свърши. Разтовари палетата където можа и замина.
И познайте кой се наложи да мъкне като хамалин всичко на ръка :D
Реших, че няма да я бъде тази. Разбрахме с човека от който поръчвам тухлите да изтегли цялото количество, което ми е необходимо от завода да е при него и да ми махне транспорта от офертата. Обадих се тук там и намерих човек с по-голям камион който на 2 курса да натовари всички палета и да ги докара до обекта. Организирал съм и човек с маниту (17м стрела), за да разтоварва и да качим всичко на плочите.

И така до тук сме в момента. Баща ми зида, аз хамалствам и помагам с каквото мога :)
Прикачен файл:
20230608134013696_eaf9458d5c5246daad05d98599b6bc28_K03541066.jpg
Прикачен файл:
20230608233229754_eaf9458d5c5246daad05d98599b6bc28_K03541066.jpg
schuldiner - майстор
Бетонът ти наистина радва!
За покрива съм убеден, че колегите ще се справят. Обаче... защо навсякъде се възпроизвежда неправилен модел на построяване?! Разбирам, математиката не е най-силната страна на строителите, ама това са елементарни /базови/ неща. Линия се построява през две точки, а равнина - през две линии. Като монтираш първо маиите, рискуваш ребрата да се надигнат с 5-6 см от същата подложка, на която стъпват и диагоналните греди. Да, става с подрязване на гредите по предварително изчисление, но е неточно. Примерно ако вместо 6 см маията е зарязана 5,5 или 6,5, това ще се отрази в надигане или увисване на стрехата/челната дъска от порядъка на 7-8 см. Правилното от гл.т. геометрия е първо подложна столица и било; по тях се нивелира междинната столица; между столиците се пускат две ребра, максимално раздалечени; двете ребра задават равнина, по която се монтират маиите. То може маиите въобще да не се зарязват при подпирането в подложната столица, ама е за по-напреднали :-D - още при монтирането на подложката ъглите на правоъгълника се скосяват /по изчисление според наклона/. А и съвсем не е задължително маията да продължава извън плочата . Така само слиза излишно надолу - колкото по-широка стреха и стръмен покрив, толкова по-надолу спрямо ребрата. Съответно при обшиването на стрехата гредите в ъглите остават видими... И това снаждане на маията, което са подготвили е леко грешно, но да не издребняваме. На картинка всичкото изглежда много професионално :)
skostadinov - специалист
пет юни 09, 2023 7:01 amschuldiner написа:
Бетонът ти наистина радва!
За покрива съм убеден, че колегите ще се справят. Обаче... защо навсякъде се възпроизвежда неправилен модел на построяване?! Разбирам, математиката не е най-силната страна на строителите, ама това са елементарни /базови/ неща. Линия се построява през две точки, а равнина - през две линии. Като монтираш първо маиите, рискуваш ребрата да се надигнат с 5-6 см от същата подложка, на която стъпват и диагоналните греди. Да, става с подрязване на гредите по предварително изчисление, но е неточно. Примерно ако вместо 6 см маията е зарязана 5,5 или 6,5, това ще се отрази в надигане или увисване на стрехата/челната дъска от порядъка на 7-8 см. Правилното от гл.т. геометрия е първо подложна столица и било; по тях се нивелира междинната столица; между столиците се пускат две ребра, максимално раздалечени; двете ребра задават равнина, по която се монтират маиите. То може маиите въобще да не се зарязват при подпирането в подложната столица, ама е за по-напреднали :-D - още при монтирането на подложката ъглите на правоъгълника се скосяват /по изчисление според наклона/. А и съвсем не е задължително маията да продължава извън плочата . Така само слиза излишно надолу - колкото по-широка стреха и стръмен покрив, толкова по-надолу спрямо ребрата. Съответно при обшиването на стрехата гредите в ъглите остават видими... И това снаждане на маията, което са подготвили е леко грешно, но да не издребняваме. На картинка всичкото изглежда много професионално :)
Ами аз си признавам, че не разбирам много и за това не се бъркам. Но от това което видях онзи ден (всеки ден се качвам да погледна) преди да монтират маиите имаше монтирани няколко ребра. Чудех се защо са сложени защото не ми изглеждаше логично. На другия ден ги нямаше о бяха монтирани маиите. Та се чудя сега като чета какво казваш да не би да са ги сложили временно именно само, за да дадат ниво.

Иначе правят някакво зарязване, но точно ли е или не нямам си на идея. Мерят нещо постоянно с оптика, с нивелири и т.н.Но правилно ли е не знам :)

След ще пратя няколко снимки, които съм правил аз, че камератите долу не хващат какво става горе.
skostadinov - специалист
Прикачен файл:
20230606_191726.jpg
Прикачен файл:
20230606_191923.jpg
Прикачен файл:
20230607_184911.jpg
Прикачен файл:
20230607_184921.jpg
Прикачен файл:
20230607_184914.jpg



Не мога да разбера защо снимките са правилно ориентирани, но при качване с-мата ги обръща :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет юни 09, 2023 8:08 amskostadinov написа:
Не мога да разбера защо снимките са правилно ориентирани, но при качване с-мата ги обръща :?
При отваряне на снимката си е на лице... защо-защо, 'сичката им работа такава ;-)
Да спорѝ работата по къщата!
BLUEPUPIL - майстор
Недей да качваш всички тухли на
плочите с махнати подпори. Ще
увеличиш първоначалнато провисване.
:shock:
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: