• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessie - специалист
Да, разбирам те напълно за финансовото изражение на сутерена и продължавам да твърдя, че препроектирането на нашата къща беше най-умното решение по отношение на бъдещия строеж. :-)

Уоу, готино изглеждат тия керемиди. Не знаех, че има толкова цветови избор.

Не съм разглеждала системите за фасадите… какви са преимуществата на стиропора на дупки?

Поздравления за избора на дограмата, аз се отказах от плъзгането с повдигане и го разцепих на две отваряеми крила и един фикс. Прецених, че там където беше предвиден ( изход към барбекюто) прекалено често ще се налага да се влиза и излиза и това постоянно бутане и теглене бързо ще му види сметката на механизма при размера, който беше заложен, особено с детските ръчички. Пък и прецених, че 5к не ми се дават за тая глезотия :-) и ще ги оползотворя другаде :-)

Стискам палци да ти се получи плана, аз моя го сменям вече за милионен път, по независими от мен причини, ама няма как…
skostadinov - специалист
нед апр 30, 2023 7:32 pmDessie написа:
Да, разбирам те напълно за финансовото изражение на сутерена и продължавам да твърдя, че препроектирането на нашата къща беше най-умното решение по отношение на бъдещия строеж. :-)
:-D
нед апр 30, 2023 7:32 pmDessie написа:
Уоу, готино изглеждат тия керемиди. Не знаех, че има толкова цветови избор.
Имат доста модели и цветове да. За толкова години на пазара са помислили за всеки детайл :)
нед апр 30, 2023 7:32 pmDessie написа:
Не съм разглеждала системите за фасадите… какви са преимуществата на стиропора на дупки?
Абе да ти кажа честно не мисля, че има има някаква разлика откъм топлоизолационни качества. Уж трябва да има по-добра паропропускливост, но това за мен си е прах в очите. Това, което ме кара да се спра на Baumit, че и те като Bramac са си измислили доста добре системното решение и ако се изпълни добре става много добре. Имат качествени материали (разбира се на съответната цена). Допада ми доста идеята, че може дюбелирането да става преди да положиш EPS-a :D https://youtu.be/zuZKquay1-k?t=89
нед апр 30, 2023 7:32 pmDessie написа:
Поздравления за избора на дограмата, аз се отказах от плъзгането с повдигане и го разцепих на две отваряеми крила и един фикс. Прецених, че там където беше предвиден ( изход към барбекюто) прекалено често ще се налага да се влиза и излиза и това постоянно бутане и теглене бързо ще му види сметката на механизма при размера, който беше заложен, особено с детските ръчички. Пък и прецених, че 5к не ми се дават за тая глезотия :-) и ще ги оползотворя другаде :-)
Ами да ти кажа честно аз много си държах на това плъзгане и викам като ще е гарга да е рошава. От това, което съм чел, видял и чул това е едно от най-добрите плъзгания. ПОръчах си и плъзгащ комарник към него и става супер. Ще видим накрая какво ще излезе :)
нед апр 30, 2023 7:32 pmDessie написа:
Стискам палци да ти се получи плана, аз моя го сменям вече за милионен път, по независими от мен причини, ама няма как…
А дано и аз стискам на всички крайници пък да видим :-D
Dessie - специалист
Ще я разгледам фасадната система, благодаря за линка :-)

Плъзгащия комарник си го оставих, че иначе бяха едни компромисни решения за тая двукрила врата и не ги харесах. Те комарниците ми, дръжките и други джунджурии още дълго ще си стоят при дограмаджиите де, ама ги направихме комплексно с офертата за дограмата, та и аз с гаргите :-)

Като те чета, имаш по-ясни идеи от мен в главата, та ако и строителя играе на твоя страна, ще станат по план нещата :-)
skostadinov - специалист
нед апр 30, 2023 9:48 pmDessie написа:
Ще я разгледам фасадната система, благодаря за линка :-)

Плъзгащия комарник си го оставих, че иначе бяха едни компромисни решения за тая двукрила врата и не ги харесах. Те комарниците ми, дръжките и други джунджурии още дълго ще си стоят при дограмаджиите де, ама ги направихме комплексно с офертата за дограмата, та и аз с гаргите :-)
Трябва Гарги да има, няма как :-D
нед апр 30, 2023 9:48 pmDessie написа:
Като те чета, имаш по-ясни идеи от мен в главата, та ако и строителя играе на твоя страна, ще станат по план нещата :-)
Абе то идеи, планове то чудо. Но знаеш, накрая почти никога не се получават както си планирал.

Между другото, Деси ако имаш някаква примерна оферта за ВиК и Електро които можеш да споделиш, бих ти бил много благодарен. Придвижвам си документацията за допълнително финансиране и трябва да предоставя едно комплексно КСС възможно най-скоро, а пък все още не съм взимал оферти за тези неща инсталации.
nelina_london - специалист
Малко със страх се включвам ,щото виното може да ми е дошло недостатъчно тази вечер и едни работи да не си ги представям ,а при други фантазията да работи прекомерно ,но имам някакви мои ,лични опасения с EPS open therm .
Нали като основно негативно качество на EPS се спряга отворената му структура ,за разлика от XPS и вероятността преминаващите пари в студено време ,в комбинация с тънката шпакловка и мазилка (тоест тази ,която редовно се прави)да доведат до цикли на замръзване и размразяване ,които нарушават структурата и влошават изолационните му качества .Е тогава какво правим с още по-дишащия стиропор ,който вече си има и дупки ?
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 12:05 amnelina_london написа:
Малко със страх се включвам ,щото виното може да ми е дошло недостатъчно тази вечер и едни работи да не си ги представям ,а при други фантазията да работи прекомерно ,но имам някакви мои ,лични опасения с EPS open therm .
Нали като основно негативно качество на EPS се спряга отворената му структура ,за разлика от XPS и вероятността преминаващите пари в студено време ,в комбинация с тънката шпакловка и мазилка (тоест тази ,която редовно се прави)да доведат до цикли на замръзване и размразяване ,които нарушават структурата и влошават изолационните му качества .Е тогава какво правим с още по-дишащия стиропор ,който вече си има и дупки ?
Аз не съм сигурен, че това е така: "основно негативно качество на EPS се спряга отворената му структура"
Напротив аз мисля, че именно за това се ползва EPS, за да може водните пари бавно и славно по един или друг начин да излизат навън. В противен случай всичко живо щеше да ползва само XPS и да правим термоси.
Аз изобщо не съм експерт, но за да има замръзване трябва първо да се получи конденз. Не съм наясно как се изчислява точката на оросяване и колко лесно/трудно е парите преминаващи през тухлите и EPS-a да кондензират и замръзнат.
Предполагам, че фирма като Baumit с толкова дългогодишен опит имат редица опити и тестове и преди да наложат нещо на пазара са доказали, че работи.

Но ако трябва да бъда честен изобщо не робувам на марката. Просто ми харесва системното решение, което предлагат. В зависимост от бюджета и ред други неща има голяма вероятност да си променя решението и да избера друг продукт/система.

Ще се радвам ако има някой, който да е по грамотен от мен в тази тематика да сподели опит и впечатления за този тип с-ма.
nelina_london - специалист
Естествено ,че "дишането" е в плюс за конструкцията ,но като материал, точно зарази дишането е подложен на циклите на замръзване и размразяване и това е един от най-големите доводи на любителите на вата срещу тези на EPS .Или ,че след N на брой години ,стиропорът ,подложен на тези влияния ,ще е влошил драстично изолационните си качества ,за сметка на дълговечната вата .
Преди 2 години , в по- мразовитите и влажни дни съм виждала как на стандартно санираните къщи около нас , се виждат всички фугички на стиропора през мазилката ,просто са замръзнали .Ако шпакловката и мазилката са по -дебели ,по стандарт, това би се случвало по-рядко ,но ...да не навлизаме пак в тази тема .
Съвсем скоро ,попаднах на ново научно изследване ,при което стиропор е накиснат във вода за 28 дни .След това е подложен на 30 цикъла на замръзване и размразяване ,и след като изсъхне показателите са се променили минимално .От 0,358 (по спомен ) на 0,364 .Е,докато е мокър, естествено показателите са различни ,но и при ватата е така .

P.S. и ние използвахме на Баумит EPS и бездюбелно лепило .
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 2:25 pmnelina_london написа:
Естествено ,че "дишането" е в плюс за конструкцията ,но като материал, точно зарази дишането е подложен на циклите на замръзване и размразяване и това е един от най-големите доводи на любителите на вата срещу тези на EPS .Или ,че след N на брой години ,стиропорът ,подложен на тези влияния ,ще е влошил драстично изолационните си качества ,за сметка на дълговечната вата .
Преди 2 години , в по- мразовитите и влажни дни съм виждала как на стандартно санираните къщи около нас , се виждат всички фугички на стиропора през мазилката ,просто са замръзнали .Ако шпакловката и мазилката са по -дебели ,по стандарт, това би се случвало по-рядко ,но ...да не навлизаме пак в тази тема .
Съвсем скоро ,попаднах на ново научно изследване ,при което стиропор е накиснат във вода за 28 дни .След това е подложен на 30 цикъла на замръзване и размразяване ,и след като изсъхне показателите са се променили минимално .От 0,358 (по спомен ) на 0,364 .Е,докато е мокър, естествено показателите са различни ,но и при ватата е така .
Вероятно има доста смисъл в това което казваш, но аз самия не съм запознат с материята и не мога да го оценя. Като наближи този етап ще опитам да намеря правилните хора с които да се консултирам. Все още не съм го мислил много този етап, тъй като изолацията ще остане да се прави следващата пролет.
Реално на мен много ми се иска да сложа вата, но май няма да ми стигнат силите. Не съм пускал за оферти все още, но като гледам какви са цените предполагам, че ще ми стане лошо :D
И другото, което много ме отказва от ватата е, че е почти невъзможно да направиш мазилката сравнително равна в/у нея и като пекне слънцето на фасадата и започваш да се чудиш дали си на морето или в планината :D
пон май 01, 2023 2:25 pmnelina_london написа:
P.S. и ние използвахме на Баумит EPS и бездюбелно лепило .
Това е супер. Какви са ти впечатленията? Става ли добре и достатъчно здраво? Хем много ми харесва, хем в мен има все пак някакво притеснение дали тези дюбели и това лепило ще държат здраво 20см EPS подложени на силен вятър и прочие.
Ровя да търся някакви спецификации и по-детайлни технически документации, но за сега не съм намерил правилното все още.

М/у другото замислям се напоследък за дограмата и пародифузните мембрани. Със сигурност няма да е добре да ги оставя на слънце/дъжд/студ за няколко месеца. Чудя се ако просто подмажем около прозорците с някакво лепило/шпакловка колкото да покрие мембраните и да ги предпази от UV лъчите дали ще е достатъчно надежден вариант според вас?
nelina_london - специалист
От телефона ми е трудно да копирам цитат и после моя отговор ,затова ще си действам като разказ :)

Споменавала съм ,че половинката от 20г.се занимава само с изолации .Той е практик ,а аз съм по теоретичната част .
Всички "маркови" ЕPS в БГ са добри като структура и еластичност .А,за бездюбелното баумитско лепило ,не се притеснявай .Лично го подложихме на тест със залепяне на парче стиропор за тухла и след седмица пробвахме да го отлепим .Накратко ,премина теста .Дюбели пак се поставят по ъглите и в бетонните части -колони ,плочи .
Ватата може да бъде изпълнена качествено ,без да си прозират отделните листове ,това което отчиташ ,но е свързано с повече операции ,опит,и пак отиваме до повече количество материал -шпакловка и мазилка .Последните материали много обичат да ги пестят .
Пародифузните мембрани си имат УВ защитата но трябва да се погледне конкретния модел и да се оцени колко може да издържат незащитени на атмосферно влияние .Иначе една шпакловка отгоре ,определено може да ги защити за по-дълъг период .
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 4:14 pmnelina_london написа:
От телефона ми е трудно да копирам цитат и после моя отговор ,затова ще си действам като разказ :)

Споменавала съм ,че половинката от 20г.се занимава само с изолации .Той е практик ,а аз съм по теоретичната част .
Всички "маркови" ЕPS в БГ са добри като структура и еластичност .А,за бездюбелното баумитско лепило ,не се притеснявай .Лично го подложихме на тест със залепяне на парче стиропор за тухла и след седмица пробвахме да го отлепим .Накратко ,премина теста .Дюбели пак се поставят по ъглите и в бетонните части -колони ,плочи .
Ватата може да бъде изпълнена качествено ,без да си прозират отделните листове ,това което отчиташ ,но е свързано с повече операции ,опит,и пак отиваме до повече количество материал -шпакловка и мазилка .Последните материали много обичат да ги пестят .
Пародифузните мембрани си имат УВ защитата но трябва да се погледне конкретния модел и да се оцени колко може да издържат незащитени на атмосферно влияние .Иначе една шпакловка отгоре ,определено може да ги защити за по-дълъг период .
Благодаря ти! Ще го имам предвид!
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: