• 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пон мар 06, 2023 4:44 pmBLUEPUPIL написа:
Малко късно, ама нека го изговоря (постта е писан миналата
седмица):
Съсредоточи се върху настоящето:
1..Осигури мин. бет. покритие на армировката от външната
страна на външните сутеренни стени от 7-8см;
2..Мин. клас бетон С25/30, добре уплътнен;
3..Предупреди изпълнителя, че желаеш кофража на плочите
да стои 28 дни, без частично декофриране;
4..Моделирай котите да позволят плоча по-дебела с 2см.
Столчетата, държащи горната арм. също стават по-високи с
1.5-2см. 85м2 х 2см= 1.7м3 бетон. Срещу него получаваш
по-малко вибрации, по-малко дългосрочно провисване и
най-важното усилваш възможностите на плочата на кота
+0.00 да преразпределя сеизмичните сили, предавани от
вертикалните елементи към основите;
5..Фусовете на колоните и шайбите да са насадени с
отклонение до под 1см и да са огънати, за да позволят
безпрепятствено слагане на арм. скелет на колоната.
Втората възможност е да се направят от прави пръти, но
с около 2см по малки;
6..Фусовете на колоните и шайбите да стърчат над плочата
не по-малко от 70см.

Как се армират колони и шайби? Като стигнеш до тях.
:wink:
Точка 1-3 вече сме ги изговорили и сме се разбрали да е така както си написал. За 4 ще говоря да видим какво може да се направи. По проект плочите при мен са 18см. Но ще видим с котите какво ще излезне и ако има как ще ги удебелим.
5 и 6 са неща, които на мен нищо не ми говорят, но ще споделя с баща ми и ще го помоля да ги изговори с техническия, че като си говорят поне да говорят на един и същ език и да се разбират :D

Благодаря за съветите!
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
qw.png
qw.png (6.83 KиБ) Видяна 818 пъти



По миналата седмица от арм. двор с който работя
ми докараха неогънати скелети на колони. Голямо
текучество, така се оправдаха. Нямах време да ги
връщам и ги качиха с крана. Решихме следващата
колона да влезе в долната, а не обратното и Blue-то
да сложи още няколко пръта на невралгичните места
и заедно с по-гъсти бигли да закърпи положението.
Цирк, ама какво да се прави.
#-o

Само за маниаци, връзка на колоните
в средата на етажната височина.
:shock:


Прикачен файл:
QW1.png
QW1.png (5.35 KиБ) Видяна 802 пъти
Dessie - специалист
@Blue - три пъти четох докато разбера какво не му е “наред” на първия чертеж :-D после се върнах да чета четвърти път, та разбрах какво си направил и че първия чертеж си е наред, пък ти си играл мача наобратно 😂
Детайла от втората картинка колко често се прилага? Не съм виждала подобно нещо в жилищно строителство?!?
MamaMy - майстор
Не е ли добре връзката на дебелите железа поне да е със заваряване? Гледах строежа на един небостъргач в Испания и в основата навсякъде арматурата се заваряваше. Дори и биглите освен привързване им се правеше и заварка. Вярно, че заварчиците бяха все мароканци и не бяха от най-таферните, но имаше един испанец разбирач който проверяваше заварките и все ги връщаше да си дооправят нещата.
skostadinov - специалист
Напоследък не ми остава никакво време да пиша.

Най-после и при мен се раздвижиха нещата. За щастие поне за сега времето е доста благосклонно към мен и моя проект.
За малко повече от месец откакто открихме строителната площадка (16.02) успяхме да направим доста неща.
Сутерена вече е готов и на 21.03 наляхме плочата на кота -0.12, вътрешните стълби за сутерена и фундамента и стените на външните стълби за сутерена.

BLUEPUPIL за пореден път се оказа прав. Както архитектката ми, така и конструктора (като цяло целия проектанткси екип) са пълни некадърници и са си оставили ръцете на доста места. На 1 чертеж пише 1, на другия друго. Много небивалици и недомислени неща. Общо взето имаше доста нерви покрай това защото майсторите вместо да следват чертежите и да работят се налага да премислят всичко и да коригират неща в движение. За щастие съм попаднал на качествен строител (като се замисля може би това е по-важно от кофти избора на проектанти) и качествени майстори. Бригадира който се занимава основно с кофражите и армировката е доста кадърен и технически грамотен. Забелязва проблемите в проекта и или директно прилага адекватно решение или веднага звънят с техническия, за да дискутираме и да вземем решение заедно. На всичкото отгоре работят доста бързо и без никакво подпиране. Работят и събота и неделя понякога. Изобщо за сега не мога да кажа лоша дума за тях.

Днес беше планирано да се започва с хидроизолациите но почти цял ден валеше. Все пак успяха да изчистят защитния бетон в/у хоризонталната хидроизолация, да направят холкера и да замажат местата на които имаше леки шупли в бетона. След обяд дъжда спря и започнаха да мажат с битумен грунд. В същото време започнаха и да подготвят нещата за следващото стълбище и вертикалите към кота +2.98.

Следва полагане на хидрото, полагане на втори ред дренажни тръби (положиха няколко тръби в траншеи на около -30см от кота подложен бетон още пред да започнат с трамбоването на изкопа тъй като искаха да хванат всички води по периферията и да ги отведат в събирателната шахта), ревизии за дренажите след това поетапно засипване и трамбоване.
Надявам се времето да се задържи, така че до края на месеца да сме засипали.

Междувременно днес подписах договор и капарирах дограмата и пречиствателната станция. Подадох най-после заявление за административен адрес и взех оферта от Блитц Гард за мълиезащитна и заземителна инсталация. Те обаче казаха, че не им е нужно да полагат коловете в изкопа защото си имат машина с която ги набиват на каквато дълбочина е нужно. Предпочитат да изпълнят всичко, когато е готов и покрива. Просто ще им положа една тръба/гофре в което да вкараме проводника от заземителните колове към ГЕРТ в сутерена.

Ето и малко снимки:

Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
5.jpg
skostadinov - специалист
Прикачен файл:
6.jpg
Прикачен файл:
7.jpg
Прикачен файл:
8.jpg
Прикачен файл:
9.jpg
Прикачен файл:
10.jpg
skostadinov - специалист
Прикачен файл:
11.jpg
Прикачен файл:
12.jpg
Прикачен файл:
13.jpg
Прикачен файл:
14.jpg
Прикачен файл:
15.jpg
Dessie - специалист
Оооо, браво за излизането от изкопа! То си е празник :-) наистина бързо действат и е супер, че са грамотни.
Малко като черна станция, ама все пак от опит - проверявай и събирай бележките от бетона, че са едни тъпи хартийки и лесно се губят и после става мазало със сертификатите. Другата седмица ще ходя да искам от Интербетон сертификати и копия на бележки от август 2022 :rolleyes: , защото бившия строител е идиот и освен ПБЗ-то е загубил и тях :x

Какво хидро ще полагат като марка? Ти си с вана, нали?

Не се ядосвай на недомислия в проекта, щом има решение- значи не е проблем. По проекта не съм имала нещо недомислено, малко арматура липсваше в КС-то (нямаше и 200 кг ) за две дублиращи се греди, но пък изпълнението е от типа “you had only one job” :-) Аз в началото много палех за дребнотии, ама то работата вече е на изтръпване :-) ей ти го текущия казус с хидрото на газобетона - проектанта го е измислил, нарисувал детайл… изпълнението е :butthead:
BLUEPUPIL - майстор
чет мар 23, 2023 12:42 amskostadinov написа:
BLUEPUPIL за пореден път се оказа прав. Както архитектката ми, така и конструктора (като цяло целия проектанткси екип) са пълни некадърници и са си оставили ръцете на доста места.


Eто полезни насоки за следващия етап:
Надлъжните пръти на колоните изглеждат доста
нагъсто (ако осевото надлъжно разстояние между
тях е по-малко от 10см, мерено между осите на прътите)
- икономия на площ. В комбинация с липсата на шайби
(доколкото се вижда), колоните ще поемат целия
сеизмичен товар. И ако плочата е безгредова, нещата
стават още по-сложни.
Затова качественото изпълнение на колоните, най-вече
от първия етаж е от първостепенно значение.
Какво/как трябва да се направи?
1..Бигли/стремена за колоните
Бигла N8(500МРа) е добре да се огъне около ролка с Ф40.
135 градусови куки.

Прикачен файл:
QWZ1.jpg
QWZ1.jpg (95.08 KиБ) Видяна 473 пъти


От долу нагоре, първата бигла
е на 3см от плочата (иде реч за „светли“ разстояния)
след това са през 5см до около 40см, до около 70см са
през 7-8см, към 1м стават през 10см в средата през 15см.
Нагоре следва сгъстяване със стъпка аналогична на
долните бигли, но в обратен ред. Последните 30см под
плочата или гредите са от първостепенно значение за
здравето на конструкцията.
2..Бетони за колоните
Бетонът ще трябва да е с две взаимно противоречащи си
характеристики. Хем да е доста пластичен, хем да е с
висока якост. (Тук отварям скоба да кажа, че ако не се
спазят настоящите препоръки по отношение на бетона
има голяма доза вероятност бетонът да се „предаде“ много
преди армировката). Да няма шупли и каверни, но и да
не е превибриран, което при бетони, които не са
достатъчно гъсти води до опасно разслояване (по-едрият
материал се утаява).
:idea: Та с думи прости, най-едрата фракция да е да речем до
16-18мм, качествен суперпластификатор в достатъчно
количество и обработката да приключи до края на втория
час от изсипването на материалите в бетоновоза.

За тези, които тепърва ще строят. Не изоставайте от
здравата логика и модата и направете колоните големи.
Да са с по-нисък процент армировка, защото слабото място
е бетона. И защото решаващи за поемането на
хоризонталните сили е не армировката, а по-големите
напречни сечения.
:cool:
И накрая любимото ми, да могат колоните да се пълнят
от кюбел с гъст бетон.
:wink:
skostadinov - специалист
чет мар 23, 2023 8:47 amDessie написа:
Оооо, браво за излизането от изкопа! То си е празник :-) наистина бързо действат и е супер, че са грамотни.
Малко като черна станция, ама все пак от опит - проверявай и събирай бележките от бетона, че са едни тъпи хартийки и лесно се губят и после става мазало със сертификатите. Другата седмица ще ходя да искам от Интербетон сертификати и копия на бележки от август 2022 :rolleyes: , защото бившия строител е идиот и освен ПБЗ-то е загубил и тях :x
Празник ще е за мен като затворим скатовете, но да определено като има нещо видимо ентусиазма расте доста. За бетона и арматурата и тем подобни за сега всичко си е при тях. Баща ми проверяваше дали всичко е поръчано и доставено така както сме се разбрали. Сега като излезнем от земята ще актуваме/протоколираме 2 или 3 от описаните по дговор и оферта етапи, които се застъпват и ще поискам да ми предоставят бележките.
чет мар 23, 2023 8:47 amDessie написа:
Какво хидро ще полагат като марка? Ти си с вана, нали?
Ами за хидрото малко тъпо се получи защото докато изговорим нещата със строителя още в самото начало и той вече беше поръчал материалите. Реално е вана, но детайлите нагоре са малко по-странни. Отдолу положиха 2 пласта рулонна (съответно 4,5кг/м2 и 5.5кг/м2) на Изола Петров. Дебелия слой отгоре е Полизол Мост. Говорих си със строителя и вече при свършен факт му казах, че бих предпочел да заложим високо качество хидроизолация на което той отговори, че това което е зибрал е много добро. Той ми обясни, че преди доста години са работили с Изола Петров и в един момент са спрели защото качеството не е било на ниво. После са имали доста години в които са ползвали редица други продукти. Последните години от Изола Петров ги убеждавали да работят отново заедно. Били сменили мениджмънта и политиката, направили пълно обновление на производствените линии с модерни италиански машини, бля бля. Изпратили им мостри на продукти, за да тестват и каза, че в момента качеството им е много добро.
Отгоре положиха защитния бетон като хоризонталните части надстърчаха с по 30-40см извън мястото на фундаментите.

Преди два дни разчукаха защитния бетон, почистиха, направиха холкер. Сега идеята им е следната (казаха, че до този метод са стигнали с доста проба грешка и практиката ги е довела до тук и от доста време прилагат тази технология и за сега нямат обекти с пробиви. А ми изпрати клипове и снимки от техни обекти при които буквално има целогодишни мини рекички, които минават през вече положените дренажи):
1. Мажат един слой грунд.
2. На около 1 м над холкера пускат надолу и лепят газопламъчно рулонна изолация 1пласт (тази която са взели в случая е Nord Bitumi) като вертикалната част се спуска и залепя с хоризонталната (на около 30см от фундаментите)
3. От кота нула надолу до подложния бетон минавайки и в/у вертикалната рулонна част, холкера и т.н. полагат 3 слоя мазана хидроизоляция с някакъв доста здрав армиращ материал.
4) След това XPS 10см и отгоре дренажната мембрана

Определено ми се искаше, да дам малко повечко пари и да се използват някакви вносни материали от евентуално по-висок клас, но реших, че е по-добре да ги оставя да изпълнят технологията с която са наясно и с която работят от години вместо да ги карам да ползват продукт и технология, които не познават и накрая да осерат всичко.

Надявам се, че комбинацията от двоен дренаж (на -30 под фундамента и следващия до самия фундамент) водплътен бетон, водонабъбващата лента на Sika (това си беше моя прищявка. Положихме я м/у фундаментите и сутеренните стени) и гореспоменатата хидроизолация не би следвало да имам проблем. Още повече, че има някакив подпочвени води на са слаби струйки и няма кой знае какъв напор и някакво голямо налягане или прочие.
чет мар 23, 2023 8:47 amDessie написа:
Не се ядосвай на недомислия в проекта, щом има решение- значи не е проблем. По проекта не съм имала нещо недомислено, малко арматура липсваше в КС-то (нямаше и 200 кг ) за две дублиращи се греди, но пък изпълнението е от типа “you had only one job” :-) Аз в началото много палех за дребнотии, ама то работата вече е на изтръпване :-) ей ти го текущия казус с хидрото на газобетона - проектанта го е измислил, нарисувал детайл… изпълнението е :butthead:
Абе да ти кажа за сега смея да кажа, че доста леко и почти винаги с усмивка приемам всички проблеми. Не си го слагам твърде много. Следвам твоята максима "Правя всичко което мога пък да става каквото ще". Ще видим за напред как ще е.

BLUEPUPIL Човече много съм бос в тази тема и почти нищо не разбирам от това което казваш, но твоите съвети ги споделям с баща ми и когато мога със строителя и разчитам, че баща ми следи до колкото може нещата да се изпълняват добре. За сега майстора който основно работи по кофража и армировката доказва, че работи доста добре и прецизно, така че до голяма степен вече се доверявам и на неговите умения и съвест ( а определено е доста съвестен) Иначе при мен плочите не са безгредови. Като гледам гредите са 45 x 25. 18см от гредата е в плочата и 27см стърят под плочата. Има и някакви скрити греди, които са си само в плочата. Но при мен и самите полета са малки. Най-голямото разстояние м/у колона мисля е 5м. Колоните са всички 25см дебели и варират само в широчина от 25 до 75см.
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: