• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
ср май 03, 2023 12:22 pmBLUEPUPIL написа:
Препоръчвам поповете на слязат до долу т.е.
удвояване и утрояване. Там където има
проблем със стъпването на подовата греда
се прави обърнато „А“.
ср май 03, 2023 5:39 pmschuldiner написа:
==== но не можеш ме накара да подпра само на патерицата. Ако не явно, ще го направя скрито - двете греди с изрязано перо да влизат по 2-3 см в 14-ката, съответно толкова да стъпват и на стълба. ===

Прикачен файл:
Q1.jpg
:wink:

чет май 04, 2023 2:08 pmschuldiner написа:
Между другото, при по-критичен прочит в твоите снимки има много недоразумения... Любимо ми е укрепването на маията след столицата на снимка А1.
Снимката (А1) имаше за цел да покаже
планката, а не маията. Връзката на маиите
винаги е била предизвикателство.
....Абстрахирайте се от дълбокото зарязване.


Прикачен файл:
W1.jpg
Прикачен файл:
W2.jpg
skostadinov - специалист
То стана като традиция при мен. В края на миналия месец писах и чак сега пак успях да събера сили да не заспя и да драсна някой ред :)

При мен нещата все още може да се кажат, че що годе вървят по план.
Строителя си свърши неговата работа на 99%. Наляха вертикалите за последната плоча. Седмица след това вече бяха готови с кофража и армировката за последната плоча и борда над нея. В началото на Май наляха плочата. Няколко дни след това наляха и борда. Няколко дни по-късно разкофрираха каквото можаха (без плочите разбира се) и започнаха да се подготвят лека полека за освобождаване на СП. Събраха основния инвентар, поизчистиха малко.
Започна надпревара с времето, допълнителните ангажименти по другите обекти и плановете за обратните насипи.
Виждайки, че времето е много променливо и, че организацията на строителя по другите обекти става все по-сложна реших да му предложа да ми махне от офертата сумата за обратните насипи и аз сам да се погрижа за това.
Той взе, че прие и аз бързо си ангажирах едни местни тигри, които разполагат с техника и с които съборихме и извозвахме порутената постройка в имота преди да започнем строежа.
С баща ми подготвихме малко терена. Поизчистихме малко СП, изчистихме изкопите малко. Положихме един слож геотекстил хоризонтално в/у дренажния камък, че според строителя било нужно само тръбата да се увие, но от това дето бях чел и от това, което ми бяха казали хора, които се занимават с дренажи знам, че е добре освен тръбата да се увие и самата траншея. Цялата траншея нямаше кой да я прекопава, но репихме хоризонтално поне да положим един слой :)
Дюбелирахме и завършихме до самата плоча с дренажната мембрана, колкото да пази фибрана от слънцето и дъжда, докато му дойде времето да се оформят цокли, пътеки и т.н.
За щастие хората с механизацията откликнаха много бързо и успяхме да изпреварим лошото време.
Докараха един малък 3тонен багер, един бобкат и един 3тонен вибрационен валяк и за 3 дни обратните насипи останаха в миналото. Решихме вместо да ползваме почвата, която бяхме оставили на отвал в съседните имоти да ползваме почвата от прилежащия терен, който така или иначе ще искам да моделирам в бъдеще. Та така хем по-бързо и лесно, хем и терена подравнихме малко. Мисля, че се получи доста добре и то за 1/2 от цената :) Разбрахме съвсем скоро да дойдат с един голям багер и един бобкат и да отнемем поне още 70-80см почва и да ги издърпаме и сбутаме назад. Хем ще подравним малко съседните терени, които са леко в дере и не се очертва в близко бъдеще да се оправят (много наследници, а и нямат лице към път, а пък вече е минала 1ва регулация). Та така при мен нивата ще станат доста по приемливи и ще мога доста по-лесно да се справя с денивелацията която имам.

След насипите замразихме малко работата. Хем да си починем малко, хем и аз да мога да се фокусирам в/у работата ми. Имах и доста документация да оправям свързана с подсигуряването на последващо финансиране.

На 05.06 идва фирмата за покрива и в същото време с баща ми захващаме зидариите. Надявам се само строителя да успее да дойда да разкофрира последните 2 плочи, че да може да се работи по-спокойно. Днес на шега се захванах да проверя дали КС-то на архитекта за зидариите е точно (досега в останалите КС-та имаше доста разминавки, които ми докараха леко неприятни изненади при връчването на протокола до кота 0 :) ). Оказа се, че сметките за 12ките тухли е ОК, но за външните зидове има заложени с 5 палета повече тухли. Явно моята архитекта е смятала преди да е готова конструкцията и после е забравила да преизчисли след нанасянето на реалните колони :)
Та като го сметнах по цените които имам оферирани за тухлите и разтвора дойде разлика от 1500лв. 1500лв които щях съвсем скоро да платя и после да се чудя какво да ги правя тези тухли.

Подхванал съм да организирам и последващите процеси с инсталациите.

Един въпрос към вече опатилите и минали по пътя. Според вас удачно ли е още от сега да си харесам и поръчам входната врата и тази за сутерена и съответно да се монтират още от сега или да слагам нещо временно и после като минат мръсните процеси да слагам хубавите врати? Чудя се ако го опаковам хубаво дали пак ще успеят да им разкажат играта? То и дограмите ще трябва да ги опаковам сериозно като ги монтират ама...

Ето как изглежда сега ситуацията при мен.

Прикачен файл:
20230522095058679_466791ad4e324a6780b4c959e7221797_J99923029.jpg
Прикачен файл:
20230522095047982_9f48a1a3cf134390ad3386a4f6628954_J65804661.jpg
Прикачен файл:
20230522095041275_cb6b1950a10840c89404f81582493a95_K03541091.jpg
Прикачен файл:
20230522095031017_eaf9458d5c5246daad05d98599b6bc28_K03541066.jpg
resistbody - майстор
За врата сложи времянка, моята етажна е купена но седи подпряна до след замазка..
nelina_london - специалист
Ако вратата ,която планираш е с каса ,не се монтира преди мазилки и замазки .Ако е от дограма ,си се монтира заедно с дограмата .
Прозорците се опазват след монтаж .По-трудно е с мръсотиите ,които падат по касата на отваряемите френски ,където се прекрачват .Там се облепя с тиксо ,защото неминуемо се надират.
Dessie - специалист
Йей, напреднали сте значително. Вратите ако ще се ползват - времянки. Моята входна е от дограмата и я монтираха заедно с нея, но е опакована и заключена още след монтажа :-) ползва се гаражната времянка за вход/изход. Те от Новоферм и не искаха да монтират гаражната без мазилка и замазка, седи им в склада и чака :-)
Обаче, гледам…. Чака те много копаене и моделиране на терен…..
skostadinov - специалист
Ясно. Благодаря! Значи ще търся някакви врати времянки.
Аз попитах тези с дограмата колко би ми струвала една врата ако те ми я направят и ме отказаха. Казаха ми около 5-6К. Реших, че по-добре един horman да сложа. Гледам, че има оферти на добри цени.

Иначе аз съм решил плъзгането като го монтират направо да го заключа и да не го ползват точно, за да не напълнят релсите с боклуци.
пон май 29, 2023 7:08 amDessie написа:
Йей, напреднали сте значително. Вратите ако ще се ползват - времянки. Моята входна е от дограмата и я монтираха заедно с нея, но е опакована и заключена още след монтажа :-) ползва се гаражната времянка за вход/изход. Те от Новоферм и не искаха да монтират гаражната без мазилка и замазка, седи им в склада и чака :-)
Обаче, гледам…. Чака те много копаене и моделиране на терен…..
Еми има си за моделиране да. Но никак не е много. Само да преместим фургоните и за 2 дни ще го направим перфе. Тез местните момчета с механизацията са доста пъргави и кадърни.
После вече ще бъде пипкаво с подпорните стенички, които ще се наложи да правим на места.
За момента съм се спрял на вариант с габиони, които да си сглобим и пълним сами. Човека с багерите ми предлага и вариант за подпори с големи морени, които има на склад изкопани от района. Големите се поставят с багера, а по-малките на ръка. Но ще видим, кое ще излезне най-изгодно и ще изяде най-малко от така или иначе малкия двор.

Някви идеи за евтини врати времянки тип направи сам?
Dessie - специалист
За вратите - или китайки или пригоден шперплат с малко профили и панти. Виж в олх дали няма са ти изпадне нещо :-)

Моделирането е много и два дни според мен няма са стигнат, освен ако просто не местиш пръстта в съседния двор :-) или фирмата няма 7-8 камиона, които да ти даде за 2-3 дни изцяло на разположение да ходят на разтоварище и нон-стоп да има камион под багера. Не се ориентирам добре в пространството, но май фургоните са отзад, а отстрани нямаш много място за маневри на механизация :?
skostadinov - специалист
пон май 29, 2023 8:01 amDessie написа:
За вратите - или китайки или пригоден шперплат с малко профили и панти. Виж в олх дали няма са ти изпадне нещо :-)
Ще се оглеждам.
пон май 29, 2023 8:01 amDessie написа:
Моделирането е много и два дни според мен няма са стигнат, освен ако просто не местиш пръстта в съседния двор :-) или фирмата няма 7-8 камиона, които да ти даде за 2-3 дни изцяло на разположение да ходят на разтоварище и нон-стоп да има камион под багера. Не се ориентирам добре в пространството, но май фургоните са отзад, а отстрани нямаш много място за маневри на механизация :?
Деси почти навсякъде нивото на терена вече е на проектните нива. Тоест около 20-30см под проектните/желаните нива. Като поприключим с грубите дейности отгоре ще насипем с 20тина см хумус, че в тази глина нищо няма да оцелее.

Единствено трябва да се приведе във вид терена под и пред фургоните. Виж снимката.
Това му е хубавото да работиш с местни хора. Първо познават всичко и всички в района и знаят откъде може да се влезне с машините. Базата с машините е на 500м от имота и си идват на ход за 5 мин. После знаят къде си имат дупки за пълнене и по-рядко ходят до депо.
Аз имам съгласието на съседа да му ползвам терена, така че ще преместим фургоните временно в неговия имот. Идеята е машините да минат през имота на съседа и земята няма да се извозва а директно ще се издърпа и разстеле назад в имота зад мен който е голям (около 3дка) и запустял и който попада малко в дере. Тоест ще им направим дори услуга защото ще им го подравним. Та реално влизат един 20т. Багер и един бобкат и тази процедура ще е готова за макс 2 дни. После остава вече разбира се да си оправя огради/подпори където ще имам и да подравним с хубав слой хумус.

Прикачен файл:
20230522095058679_466791ad4e324a6780b4c959e7221797_J99923029.jpg
Dessie - специалист
Пффф, едитнах 200 пъти…. Та имах предвид по-горе - ако не достъпваш от друго място и извозваш - няма как за два дни, при последните утчонения - ясно, ще го бъде за две смени :-)
skostadinov - специалист
пон май 29, 2023 8:29 amDessie написа:
Пффф, едитнах 200 пъти…. Та имах предвид по-горе - ако не достъпваш от друго място и извозваш - няма как за два дни, при последните утчонения - ясно, ще го бъде за две смени :-)
Да ти кажа и през моя имот да си минават пак ще се оправят. Аз като видях как действат по време на изкопите направо се изумих. Ам то като си разбираш от работата не е проблем.
Правят си рампи, укрепват си и минават на всякъде. А и комбинацията с багер и бобкат или фадрома доста ускорява нещата. Багера не му се налага да мести земята само я разкопава и подготвя и другия мести/разстила/разнася и става доста бързо.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: