• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
пет юни 09, 2023 2:20 pmBLUEPUPIL написа:
Недей да качваш всички тухли на
плочите с махнати подпори. Ще
увеличиш първоначалнато провисване.
:shock:
Хмм за това не се бях замислял. Колко време след изливането на бетона не трябва да се натоварва?
BLUEPUPIL - майстор
пет юни 09, 2023 2:30 pmskostadinov написа:
пет юни 09, 2023 2:20 pmBLUEPUPIL написа:
Недей да качваш всички тухли на
плочите с махнати подпори. Ще
увеличиш първоначалнато провисване.
:shock:
Хмм за това не се бях замислял. Колко време след изливането на бетона не трябва да се натоварва?
Ако тухлите са за свят 25х25х12- 5кг х180бр=900кг
Плочата е изчислявана за 150кг/м2; поле
20м2 х 150кг/м2= 3т ~3бр. палета. Уловката
е, че товара е съсредоточен на малката площ
на палето 120х80. Защо свалиха кофража?
Качваш по малко, зидат и после пак. Защо
ги бързате тези кофражи, платете за още
2 седмици и да нямате грижи и притеснения.
skostadinov - специалист
Този път реших да разваля традицията да пиша на 2 месеца :)

Ето какво ново при мен.

За горе долу месец и предвид многото дъждовни дни все пак успяхме да напреднем прилично.

Покрив
Покрива и улуците са завършени. Според мен стана много добре.
Фирмата за покрива ми препоръча и изпълнител за мълниезащитата и заземяването.
Реших, че е най добре да се свърши на етап преди да се затвори покрива, за да се укрепи и изолира мачтата максимално добре.
Предложиха ми да сложим активен мълниеприемник с изпреварващо действие (по проект е пасивен) и да изпълним с един токоотвод с изолиран кабел скрит под фасадната изолация вместо 2 неизолирани проводника по билата и после зад водостоците (както е по проект). Идеята ми хареса и се съгласих.

Зидария
Както бях споменал вече намерихме маниту на добра цена и реших да послушам съветите на BLUE и да не качваме всички палета неведнъж. Качихме 1/3. След като свършиха, изчислих какви тухли и разтвор ще са нужни по етажите и малко след средата на Юни викнахме човека с маниту-то 2ри път и качихме останалите палета (без тези за сутерена и 2 палета за преградни стени на 1ви етаж)

В края на Юни външната зидария беше готова и всички отвори за прозорци подмазани и готови за размери.
Евала на баща ми! Сам самичък за по-малко от месец иззида всички 25ци.
Сега действа по интериорните стени.

Добре, че не се доверих на КС-то на арх. и реших да си ги сметна сам преди да поръчвам. Щяха да ми останат близо 7 палета 25ци, които бяха надписани. Интересното е, че дори и при моите сметки пак ми остана 1 1\3 пале 25ци. Имаше изключително малко брак, а и баща ми ме жали и внимава и използва рационално.

След като бяха готови външните стени купих още малко хидроизолация и XPS, за да коригирам някои пропуски и грешки и да обмажа малко от зидарията и да направя връзката от плочата нагоре към цокъла преди да сме засипали с още пръст.

Днес взеха финални размери за дограмите и на 10-12 Август ще монтират. Похвалиха зидара :) Имаше съвсем леки разминавания в рамките на 2-3мм по хоризонтала и вертикала (между етажите).

Днес взех и протокол образец 14 и започнах да събирам подписи, че заради кредита ще ми се наложи да входирам в общината и да чакам удостоверение за степен на завършеност.

Междувременно започнах да подготвям терена за втори етап на моделиране. Ще изгребем и издърпаме част от земната маса, назад към съседните имоти, които така или иначе пустеят и са леко в дере. Също ще насипем още 20-30 см в дврора около къщата, че в момента сме около 30см под плочата на кота0 и ако трябва да пълня всичко само с хумус ще ми се извие свят.
Така ще си намаля денивелацията и ще остане само около 1м (в момента е около 2м от ръба на имота до мястото където ще ми е верандата.

Започнах да подготвям и сметките и материалите за сградното ВиК. Решихме да си го правим с баща ми.

Това е от мен за сега.

Прикачен файл:
20230705_182116.jpg
Прикачен файл:
20230705_182043.jpg
Прикачен файл:
20230705_180906.jpg
Прикачен файл:
20230705_181059.jpg
Прикачен файл:
20230705_180424.jpg
skostadinov - специалист
Ето още малко снимки :)


Прикачен файл:
20230705_183216.jpg
Прикачен файл:
20230705_183257.jpg
Прикачен файл:
20230705_183112.jpg
Прикачен файл:
20230705_182509.jpg
Прикачен файл:
20230705_180424.jpg


Между другото някой дали може да сподели добра марка ППР тръби за водопровод?

Някой има ли впечатление за тази марка? Дали си заслужава по-високата цена (разликата е най-вече във фитинги и кранове) и има ли смисъл от този слой фибростъкло?

AQUATHERM GREEN
https://bg-maistor.com/aquatherm-ppr?filter_razmer=f20
skostadinov - специалист
Присетих се сега за входните врати!

След като фирмата, която ми прави дограмата ме отказа с непосилна цена за врата, реших да отида да видя на живо Horman.
Ами не останах особено впечатлен. Разбира се гледах някакъв среден клас модел (Thermo65), че другите не са за простосмъртни, но като цяло не ми се стори нищо специално. И за Thermo65 няма почти никакви варианти за допълнителни опции като по висок клас взломозащита, скрити панти и т.н. В момента има акция и реално 3500лв излиза една врата средна хубост с монтажа. Не съм сигурен, че си заслужава парите.

После ходих да погледна някакви италиански блиндирани врати Dierre. Тук нещата за сходна или съвсем леко по-висока цена изглеждат вече по съвсем друг начин от към сигурност, екстри и от към масивна конструкция.

Някой да сподели други идеи за читави входни врати с прилична топло изолация подходящи за къща?
MamaMy - майстор
Много ми харесва как става къщата. Само тия керемиди антрацит не мога да ги приема. Това лятото ще се нагрява до температурата на изпичане. По бих бил склонен да си боядисам покрива със сребърен феролит. Но това си е лично мое мнение. Иначе и бетона и зидарията са на топ ниво. Личи си, че не ги е претупал някой "майстор". Най-много ми харесва, че няма тухли с отворите навън. Това като го видя и ми се :vom: .
schuldiner - майстор
Много удовлетворяващо е да видя такова внимание към детайлите - още от бетона, при зидарията, в покривната конструкция, чак до керемидите и улуците... Някъде по-рано писах... не е само от майсторите - ясно че първо трябва да могат, но да поискат всичко да е без забележка вече е заслуга на възложителя :-D

MamaMy, антрацитът е новото... абе не знам какво, да речем "модерно". Вече преминава, щото едно е да ти се откроява къщата на фона на керемидено червените, друго е дюс черна махала... Върви с фасада "капучино". Пак по-добре от праскова или пепел от рози :-D :-D :-D
Dessie - специалист
Йей, супер става!
Докато ти е прясно - фирмата с мълниезащитата да ти замери съпротивлението. С колко и какви кола го изпълнихте?
Не ти трябва взломоустойчива врата, имат поне 3-4 прозореца за влизане и винаги е по- лесно без значение от щори и други екстри. Избери врата от добър материал, който държи на вода/ ув/ студ.
skostadinov - специалист
вт юли 11, 2023 1:33 amMamaMy написа:
Много ми харесва как става къщата. Само тия керемиди антрацит не мога да ги приема. Това лятото ще се нагрява до температурата на изпичане. По бих бил склонен да си боядисам покрива със сребърен феролит. Но това си е лично мое мнение. Иначе и бетона и зидарията са на топ ниво. Личи си, че не ги е претупал някой "майстор". Най-много ми харесва, че няма тухли с отворите навън. Това като го видя и ми се :vom: .
Радвам се, че ти харесва :)
Керемидите са цвят гранит металик. Това е някакъв нов цвят на Bramac уж с допълнителни защити и уж се води, че заради метализирания отблясък отразява uv лъчите, а не ги поглъща директно като това уж намаля погълнатата темп. Ясно е че всичко това е пунта мара, но ми хареса цвета защото си пасва доста добре с дограмата, която също е с метализиран отблясък (RAL 9004 - финиш шегрен).

вт юли 11, 2023 6:05 amschuldiner написа:
Много удовлетворяващо е да видя такова внимание към детайлите - още от бетона, при зидарията, в покривната конструкция, чак до керемидите и улуците... Някъде по-рано писах... не е само от майсторите - ясно че първо трябва да могат, но да поискат всичко да е без забележка вече е заслуга на възложителя :-D
Стараем се доколкото можем с баща ми. Но каъо цяло заслугата е на кумеца ми на който съм изключително благодарен. Той ми препоръча и фирмата за стоманобетона и фирмата за покрива. А от там пък хората в тези фирми препоръчват други сериозни фирми и нещата за сега вървят сравнително гладко и без големи драми и проблеми.

вт юли 11, 2023 7:27 amDessie написа:
Йей, супер става!
Докато ти е прясно - фирмата с мълниезащитата да ти замери съпротивлението. С колко и какви кола го изпълнихте?
Всичко си замериха. Чакам само протоколите и там другите бумащини да ми изпратят. Те си набиваха някакви шишове със специална машинка и същевременно мерят съпротивлението на земята и така докато не достигнат необходимото. Ако не се лъжа за мълниезащитата са набити 4 или 5 и отделно още един успоредно до другите.
За заземяването мисля сходно или с един по - малко и пак така един кол успоредно до другите.

Шината за земното я вкараха директно в сутерена където ще сложа ГЕРТ-то.
вт юли 11, 2023 7:27 amDessie написа:
Не ти трябва взломоустойчива врата, имат поне 3-4 прозореца за влизане и винаги е по- лесно без значение от щори и други екстри. Избери врата от добър материал, който държи на вода/ ув/ студ.
По принцип си права. Искат ли да влязат ще влязат. То допуснеш ли ги да стигнат до вратата или прозореца, те са вече влезли :)
Но някак като ще даваш 3-4к все ти се иска да получиш нещо солидно, а Horman някак ми се сториха доста елементарни.
adventure1 - напреднал
Супер е палата, но ползвал ли си бентонитена водонабъбваща лента между плочите и основите за спиране на капилярната влага или някакъв друг продукт с подобни свойства?
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: