• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
нед юли 10, 2022 8:59 ambrick написа:
Добре е авторът да се вслуша относно фундирането на различни нива. У нас е забранено, няма как да мине през общината, и който ви е правил идейния проект, явно не е запознат с този факт или умишлено ви подвежда на този етап. Конструкторът няма начин да го остави така и просто ще удълбочи фундамента в останалата част от къщата (където е обратният насип), и ще имате мазе на цялата площ, със съответното отражение върху бюджета ви. Другият вариант е да се откажете от мазето, както ви предлага Bluepupil.
Аз не мисля, че ще правим фундиране на различни нива. Просто арх. подложка на идейна фаза с която разполагаме ние остана доста груба форма докато чакахме ПУП-А. Арх. каза, че ще си изчисти всичко преди да я подаде към конструктора. На скоро обсъждахме с арх. и общо взето от едната страна основите ще са доста надълбоко точно за да се фундира на едно ниво. Иначе варианти има за фундиране на различни нива, както вече са споменали и други хора, но и аз не го искам този вариант. В началото заданието ми беше, че абсолютно не искам мазе, но въртяхме сукахме и накрая се примирихме да имаме мазе защото исках първия етаж да ми е на едно ниво. Не исках да имам различни нива и стъпала(макар и 2,3) в дневната и верандата. Доста варианти ми предложи арх. но накрая избрахме варианта с мазето и реално вече е планирано в него да се ситуират доста неща (ТП, бойлери, колектори, и т.н. и т.н.)
Има доста трески за дялане нашата архитектка и може да е всичко друго, но не и незапозната и некомпетентна.
Просто ситуацията при нас беше, че се знаеше че м/у идейната фаза и старта на техническата част ще има близо година време и арх. не се напъваше да свърши всичко предварително, което на мен не ми хареса много, но....
BLUEPUPIL - майстор
Чл. 41. (1) За сеизмични райони с ≥ 0,27 фундаментите на сградите или на отделните секции от тях се поставят на едно ниво. Това изискване се отнася и за ивичните и единичните фундаменти при фугите.
(2) При ивични фундаменти на съседни секции, положени на различни нива, преходът от ниската към високата част се проектира с отстъпи не по-високи от 0,60 m и с наклон 1:2. Ивичните фундаменти на двойните стени се проектират така, че да стъпват на едно ниво по протежение на 1 m от двете страни на земетръсната фуга.

----------

(5) По изключение се допуска при почви от групи А и В съгласно табл. 1 две съседни секции да се фундират на различни нива или ако това се налага от технологични съображения, при условие че се докаже сеизмичната осигуреност на секциите.

табл. 1
Групи почви
A-Скали или други скални образувания, които включват не повече от 5 m по-слаби повърхностни видове
B-Много плътни пясъци, чакъли или много твърда глина с мощност не по-малка от 30 m, които се характеризират с нарастващи почвени показатели в дълбочина
skostadinov - специалист
съб юли 09, 2022 3:23 pmBLUEPUPIL написа:
...
Следващото предложение, на което много държа (явно
ставам сантиментален и състрадателен), защото виждам
порив за засилване в недотам добра посока е да ползвате
система от подпорни стени. Целта е да премахнете земния
натиск от основите и да държите водите на разстояние.
Между улицата и входа на къщата пускате наклон от 3-5%.
Това ще премахне стъпалата за достъп до къщата, което е
едно от решаващите изисквания за удобна архитектура.
На второ място ще позволи къщата да слезе надолу с поне
1м, което ще се отрази изключително благоприятно на
екстериорното възприемане на къща „втъкана“ в
кореспондиращия живописен алпийски хиндерланд,
а не къща кацнала на склона.
:wink:
Вчера докато пишех бях в движение и общо взето не успях да асимилирам всичко което бяхте написал. Сега след като препрочетох отново всичко ми стана ясно какво казвате и предлагате. Всъщност този вариант с подпорните стени и терасирането на двора беше първото нещо за което си помислих в момента в който направихме геодезическото заснемане и осъзнахме, че всъщност денивелацията е малко повече от колкото се вижда с просто око. Тогава все още търсех всячески варианти да избягам от мазето точно поради опасенията за влага и т. н. Минахме през тези дискусии с арх. но лека полека се убедих, че едни непредвидени първоначално пари ще трябва всякак да ги дам. Дали ще е за подпорни стени и терасиране на двора, дали за по дълбоко фундиране и дренаж и малко повече хидроизолация (освен ако сметките не са по сложни от колкото си мисля, би трябвало да става дума за разлика от около 25 м2) или пък всичко взето заедно. В крайна сметка реших, че ще правим мазе и ще го ползвам за техническо помещение и склад. В противен случай трябваше да имам техн. помещения на партерния етаж, което пък увеличава стъпката на къщата (реално и такъв вариант беше предложем в даден момент).

съб юли 09, 2022 11:57 pmBLUEPUPIL написа:
Тези 25к, пак ще отидат за бетон в
земята и скъпа хидроизолация, при това
без да се премахнат стъпалата и влагата
(която ще се завърне след 10-тина години).
Като казах, че не ми се иска да се връщам в изходна позиция и да жертвам едни 25k имах предвид парите, които съм платил за архитектурно и интериорно проектиране. Както вече съм писал в първия пост, интериорния проект вече е приключен отдавна. Тоест за да премахна мазето в което е предвидено и техн. помещение и склад, това ще предизвика промяна и на двата етажа и ще трябва да започнем отначало ако не с всички проекти, то поне с повечето. А и като знам колко време отделихме докато стигнем до вариант на който да се спрем :shock:
съб юли 09, 2022 11:57 pmBLUEPUPIL написа:
Усещам неразбиране на стр. тематика.
:idea: Намерете си консултант, на когото
може да се доверите. Не такъв мегаломан
като BLUE-то. Защото предусещам, че стр.
хиени ще Ви разкъсат и ще има разочарования.
Със сигурност има неразбиране на стр. тематика. Аз все пак съм далеч от тази материя. Опитвам се да чета и уча до толкова до колкото да мога да задавам сравнително адекватни въпроси и да мога да следя за някои неща. За едно нещо със сигурност се радвам, че избрах тази арх. и то е, че тя е от хората, които не обичат да пилеят и всячески се опитва да ме разубеждава и да спира емоционалните ми пориви за всевъзможни глезотии, които ще ми струват скъпо, но не се знае дали ще ми донесат много стойност.

Относно контрола на строителния процес и превенцията на издънки водещи до проблеми, единствената ми утеха е, че баща ми, който е в строителната сфера от повече от 20г(15 от които в Италия) ще бъде моя инвеститорски контрол. Ще бъде по цял ден на терен с проектите и ще следи всичко.
съб юли 09, 2022 11:57 pmBLUEPUPIL написа:
Аз пък, без „все пак“ искрено и от сърце
Ви желая успех в строителното начинание.
:wink:
Аз пък искрено се радвам и съм много благодарен както на вас така и на всички други, които отделят от времето си да четат и да пишат коментари с цел да помогнат. Наистина оценявам това и благодаря на всички!
BLUEPUPIL - майстор
Мазе (-2.25)- 0.22(безгредова плоча)=2.03м
светла височина. Направи го поне 2.3м
:wink:

Прати една китка от мен на пестеливата
архитектка.
:lol:
skostadinov - специалист
вт юли 12, 2022 2:07 pmBLUEPUPIL написа:
Мазе (-2.25)- 0.22(безгредова плоча)=2.03м
светла височина. Направи го поне 2.3м
:wink:

Прати една китка от мен на пестеливата
архитектка.
:lol:
:) Ще и пратя китка нп.
Но пак да повторя, че явно не се забелязва. Това което се вижда като арх. подложка е доста заблуждаващо признавам, но не е това което ще се направи като краен вариант. По-скоро груб ориентир. Може би сгреших, че ги качих. Просто нямам по-нов вариант в който вече голяма част от нещата за изчистени. В момента в който ги получа ще ги кача.

Между другото бихте ли споделили някакви съвети за евентуални заготовки, които е добре да се положат в сутерена и за които да следя да не се забравят. Ако не цялата, то почти цялата комуникация ще влиза в сутерена и ще се разпределя от там (интернет, тв, предполагам вода и т.н.)
BLUEPUPIL - майстор
вт юли 12, 2022 2:17 pmskostadinov написа:
Но пак да повторя, че явно не се забелязва.
Това което се вижда като арх. подложка е
доста заблуждаващо признавам
, но не е това
което ще се направи като краен вариант.
По-скоро груб ориентир. Може би сгреших,
че ги качих. Просто нямам по-нов вариант в
който вече голяма част от нещата за изчистени.
В момента в който ги получа ще ги кача.
Това намирисва на неуважение към аудиторията,
от която искате съвети.

А първоначалните щрихи или идеен проект, за които
твърдите, че сте платили и не искате да плащате
отново (за преработка към нещо по-изгодно за вас)
с мазе високо 2м си е направо архитектурна излагация
на високо ниво.
:axe:

Срещнахте ли се с конструктора?
Обсъдихте ли детайлите на
конструкцията? Или каквото
преценят това ще е. Ама, колко
ще струва това или онова? Тая
шайба дето се мъдри в стената,
утре като съборя стената за по-
голям обем, дали няма да ми пречи.
Разбрахте ли се лично с него за
хонорара му или архитектката
ще му даде, колкото си прецени
и той/тя ще работи в рамките на
парите. И като му звъннете да
дойде да прегледа армировката ще
ви каже да му пратите снимки.
Резултата ще е Hemorrhaging Money.
:lol:

Една стр. поговорка. Парите спестени
при проектирането се дават при
изпълнението, ама пак не е ..........
:cry:

Тук във форума има момчета, които са
пестили от проекти и пак стана хубаво,
само, че те или са строители и знаят
за какво иде реч и/или си го правят
сами.

И за какво пестене от фундиране и
подпорни стени става въпрос при
положение, че като чуят къде се
намира парцела и автоматично
цените скачат с 20% нагоре.
:wink:
feikot - специалист
Тия лампи на спалнята са неудобни и ще си удряш ръцете в тях. Успех в начинанието и според мен си сложи още една годинка за по-реален срок. Да речем същото, но 2024г. за да не останеш разочарован.
skostadinov - специалист
вт юли 12, 2022 8:42 pmfeikot написа:
Тия лампи на спалнята са неудобни и ще си удряш ръцете в тях. Успех в начинанието и според мен си сложи още една годинка за по-реален срок. Да речем същото, но 2024г. за да не останеш разочарован.
Да, тези нощни лампи и ние все още ги умуваме дали ще са точно този модел или нещо по-прибрано. Но до тогава много вода има да изтече, та имаме време да помислим. Благодаря все пак :)

За сега единственото нещо за което имам голям зор е евентуално ако можем да завършим грубия стореж и да затворим къщата преди началото на студовете. Просто искам да се възползвам от хубавите зимни дни, за да си действаме полека с някои довършителни работи. Ясно ми е, че вероятността да се нанесем с 2-те малки деца през 2023 (макар и все още не всичко да е завършено) е доста малка, но все пак надеждата умира последна. :prayer:
skostadinov - специалист
вт юли 12, 2022 5:27 pmBLUEPUPIL написа:
Това намирисва на неуважение към аудиторията,
от която искате съвети.
Не знам на вас на какво ви намирисва, но моите намерения към аудиторията винаги са били и ще продължават да бъдат единствено и само добри и положителни. Не веднъж съм изказвал искрените си благодарности към хората във форума. А и до сега реално не съм попитал за нищо в тази тема. Просто от дълго време планирам да споделя и моето приключение и реших, че е крайно време да го направя.
Някои хора поискаха да видят проект и аз без да го мисля много качих това което имам без да осъзнавам, че това ще предизвика повече негативни коментари от колкото позитивни, тъй като е твърде груб драфт. В дългото обяснение в първия пост вече съм обяснил, че при мен ситуацията с проектирането се получи странна заради голямата дупка м/у проектиране на идейна фаза и започването на техническата фаза. Но който е пожелал е прочел.
Съжалявам ако съм подразнил някого или ако някой се е почусвтал сякаш съм проявил неуважение. Целта ми е далеч от това
вт юли 12, 2022 5:27 pmBLUEPUPIL написа:
А първоначалните щрихи или идеен проект, за които
твърдите, че сте платили и не искате да плащате
отново (за преработка към нещо по-изгодно за вас)
с мазе високо 2м си е направо архитектурна излагация
на високо ниво.
:axe:
Вече няколко пъти се опитах да ви обясня, че вече сме минали през идеите, които споделихте. Обсъдили сме ги като възможности с архитекта и сме взели решение, че ще правим сутерен. Оценявам желанието ви да ме насочите в по-добра посока, но както вече съм споменавал потребностите и разбирането и усещането за комфорт, уют, дизайн е различно при различните хора. Различни са и приоритетите. Не веднъж съм виждал във ваши коментари, че вие сте фен на едноетажни къщи, което е чудесно, но не е задължително всички да сме на едно мнение.
вт юли 12, 2022 5:27 pmBLUEPUPIL написа:
Срещнахте ли се с конструктора?
Обсъдихте ли детайлите на
конструкцията? Или каквото
преценят това ще е. Ама, колко
ще струва това или онова? Тая
шайба дето се мъдри в стената,
утре като съборя стената за по-
голям обем, дали няма да ми пречи.
Разбрахте ли се лично с него за
хонорара му или архитектката
ще му даде, колкото си прецени
и той/тя ще работи в рамките на
парите. И като му звъннете да
дойде да прегледа армировката ще
ви каже да му пратите снимки.
Резултата ще е Hemorrhaging Money.
:lol:
С конструктора, както и с никой друг от екипа на архитектката не съм се срещал лично, макар и много да ми се искаше. Аз не съм много наясно какъв е процеса, но от първоначалните ми срещи с архитекти останах с впечатление, че поне тук в БГ това да се срещаш и договаряш само с архитекта е нормална практика. Офертата за цялостното проектиране не е никак ниска тъй, че мен не ме интересува кой колко пари ще получи. Това са си техни договорки. Платил съм си това, което ми е поискано, включително за набиране на изходни данни и входиране на проекта в общината, защото не искам да си хабя времето с процеси, които не са ми ясни. А относно какво ще свърши конструктора предстои да разберем. При мен се случи така, че след като имахме арх. подложка, направихме цялостен интериорен проект. По време на интериорното проектиране имахме въпроси към конструкцията, които ни бяха отговорени. Интериорните проекти са одобрени и сме щастливи от това което виждаме. Сега всички проектанти рботят базирайки се на интериорните техн. чертежи. До този момент е имало само леки забележки и нужда от съвсем леки корекции, но всичко друго е точно. Аз имам доверие на арх. и конструктора с който работи, така че предстои да разберем дали ще го опровергаят или не. Като имам по-изчистени варианти ще ги споделя, а пък който иска ще ги гледа и коментира :)
вт юли 12, 2022 5:27 pmBLUEPUPIL написа:
Една стр. поговорка. Парите спестени
при проектирането се дават при
изпълнението, ама пак не е ..........
:cry:

Тук във форума има момчета, които са
пестили от проекти и пак стана хубаво,
само, че те или са строители и знаят
за какво иде реч и/или си го правят
сами.

И за какво пестене от фундиране и
подпорни стени става въпрос при
положение, че като чуят къде се
намира парцела и автоматично
цените скачат с 20% нагоре.
:wink:
Не знам за какво спестяване на пари от проектиране говорите. Аз пари за проектиране не пестя. Нито пък имам намерение да пестя от бетон, арматура, хидро, топлоизолация, покрив, дограма, зидария и т.н.. Пари бих спестил само от нещо, което няма да ми е от никаква полза. Пример излишни помещения/стаи, излишна квадратура в помещения/стаи, тераси и пр. от които съм преценил, че нямам нужда. Не за друго не си взех архитект от Велинград за 1/3 от парите, а гелдах да си избера някой уж по-грамотен и с повече опит (дали е така, за момента мисля, че да) от столицата. Не за друго съм си платил и за цялостен интериоррен проект.
Не мисля, че съм казал, че сме предпочели варианта за сутерен с цел икономия и пестене на пари от подпорни стени и т.н. Ако пък съм го казал някъде, то е грешка и се извинявам. Решението беше взето поради простата причина, че не искам да увеличавам повече ЗП и РЗП, което неминуемо ще се случи и на 2-та етажа ако нямам сутерен в който да позиционирам ТП, Бойлери и всички други бумащин, и който сутерен така или иначе частично се образува поради наклонения терен.

Надявам се съм успял да отговоря на всички ваши коментари, които с изключение на добрите ви предложения в началото не са съвсем на място.
Благодаря все пак за времето, което отделяте! Поздрави и наздраве :partyman:
schuldiner - майстор
Активни са 3-4 подобни теми, малко бъркам кой какво беше. Може и Блу така да ви меша... Все пак пример за икономисване от проект, което излиза през носа, ако не сте строител или не сте построил вече 1-2 къщи - имате ли детайлен проект с количествена сметка и спецификация на материалите? Икономията обикновено е 25% от проектирането, а загубата - понякога 100% от строителните разходи, т.е. строежът излиза двойно на планираното.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: