• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kr1100 - майстор
нед апр 30, 2023 9:48 pmDessie написа:
..Плъзгащия комарник си го оставих, че иначе бяха едни компромисни решения за тая двукрила врата и не ги харесах.
Aко го вали дъжд, най-много 2-3 г. да изкарат ролките. После при плъзгане комарника запъва/ повдига се дали о предната или задната ролка - зависи на коя ще корозира остта и първо
Последна промяна от kr1100 на пон май 01, 2023 9:14 pm, променено общо 1 път.
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 6:39 pmkr1100 написа:
нед апр 30, 2023 9:48 pmDessie написа:
..Плъзгащия комарник си го оставих, че иначе бяха едни компромисни решения за тая двукрила врата и не ги харесах.
Aко го вали дъжд, най-мнго 2-3 г. да изкарат ролките. После при плъзгане комарника запъва/ повдига се дали о прдната или задната ролка - зависи на коя ще корозира остта и първо
При мен ако не се лъжа комарника е с горно водене, а и плъзгането е към закрита с навес веранда, така че не би следвало да имам проблем.
Ако не се лъжа и при Деси имаше някакъв навес по проект.
Dessie - специалист
И при мен е под навес, та се надявам да няма проблем :-)

Стоиле, пусни ми мейл на ЛС, са ти намятям няколко оферти :-)
skostadinov - специалист
пон май 01, 2023 8:43 pmDessie написа:
И при мен е под навес, та се надявам да няма проблем :-)

Стоиле, пусни ми мейл на ЛС, са ти намятям няколко оферти :-)
Пуснах! Благодаря ти много!
BLUEPUPIL - майстор
Бетоните ми се виждат „гладки“. Стар
бетонджийски трик. Важен е външния
вид. Вероятно водата е „мъничко“ над
необходимото за добра обработка.

Прости ми последния опит за вмешателство
по отношение на сутерена. Не заривай.
Изкопай още малко и направи подпорни
стени на около 1м от мазето. Подри ги към
основите през около 2м.


Прикачен файл:
QW44.jpg
QW44.jpg (42.75 KиБ) Видяна 598 пъти


Аз бих искал обяснение от архитектката
за дискредитираните ъглови стъпала. Че
и на 180°. Дори и клиентът да поиска да
ги има, тя е длъжна да го разубеди.
Няма по-трудоемка задача от
преправяне на стълбище и разбиване на
плоча за още няколко стъпала. Икономията
на площ от стълбище е табу в съвременната
архитектура и интериорен дизайн.

Армирането на последната плоча е добре да
е съобразено с позициите на вертикалните
подпори на покрива (попове), за да се
ограничи „неикономичното“ точково
натоварване на плочата.

Наскоро трябваше да ходя на един обект
да обяснявам, че попът стъпва върху
стоманобетонната греда на точно определено
място, защото е армирано по специфичен начин.
Ако искат да изместят позицията му, променяме
армировката на гредата.
skostadinov - специалист
вт май 02, 2023 12:39 pmBLUEPUPIL написа:
Бетоните ми се виждат „гладки“. Стар
бетонджийски трик. Важен е външния
вид. Вероятно водата е „мъничко“ над
необходимото за добра обработка.
И на мен ми направи впечатление, че бетона в мазето на пода е твърде гладък. Сложиха B30 cw 0.8. Но си нямам на идея дали е бил по-рядък или не. Баща ми уж гледа за тези неща. Явно така си е дошъл от бетоновия център защото ня място никой не е добавял нищо.
вт май 02, 2023 12:39 pmBLUEPUPIL написа:
Прости ми последния опит за вмешателство
по отношение на сутерена. Не заривай.
Изкопай още малко и направи подпорни
стени на около 1м от мазето. Подри ги към
основите през около 2м.
Не разбирам защо трябва да го правя. Имаш опасения свързани с подпочвените води и евентуално компроментиране на хидрото или става дума, сутерена да стане използваем жилищен етаж?
вт май 02, 2023 12:39 pmBLUEPUPIL написа:
Аз бих искал обяснение от архитектката
за дискредитираните ъглови стъпала. Че
и на 180°. Дори и клиентът да поиска да
ги има, тя е длъжна да го разубеди.
Няма по-трудоемка задача от
преправяне на стълбище и разбиване на
плоча за още няколко стъпала. Икономията
на площ от стълбище е табу в съвременната
архитектура и интериорен дизайн.
С моята архитектка изобщо не искам да говоря повече защото не мога да си сдържам нервите вече когато говоря с нея. Мисля, че е безмислено да и търся каквато и да е сметка.
Но в частнотст позицията на стълбището и стъпалата на ветрило беше одобрено от мен като компромисен вариант, за да получим разпределиенито на останалие помещения на 2та етажа, така както ги искахме и да оползотворим дворното пространство така както искахме.
Сега не отричам, че ние с жена ми нямаме опит и знания в архитектурата и до голяма степен не знаем какво може и какво не може. Може би ако архитектката и се занимаваше повече и имаше добри идеи би могла да предложи други варианти, които ние да харесаме, но....
То стъпалата ги коригираха допълнително на място майсторите защото както споменах в предния пост чисто конструктивно имаше липси и разминавания, които не позволяваха да се изпълни точно както беше начертано.
Абе дълга и широка.
Но като ходих на място и минах по тях, не бих казал, че е неудобно или проблемно.
вт май 02, 2023 12:39 pmBLUEPUPIL написа:
Армирането на последната плоча е добре да
е съобразено с позициите на вертикалните
подпори на покрива (попове), за да се
ограничи „неикономичното“ точково
натоварване на плочата.

Наскоро трябваше да ходя на един обект
да обяснявам, че попът стъпва върху
стоманобетонната греда на точно определено
място, защото е армирано по специфичен начин.
Ако искат да изместят позицията му, променяме
армировката на гредата.
Ибаси това не го знаех. Погледнах набързо и доколкото разбирам от гледане/четене на чертежи не ми се вижда поповете да стъпват на греди. То ако трябва да съм честен на таванската плоча не виждам греди освен тези по периферията :)
Ами тоз конструктор като ги е смятал тези неща не би ли тярбвало да ги направи както казваш ти?
Колко проблемно може да е това? Че се притесних сега?

То при мен покривната конструкция е много елементарна с множество попове, подкоси и прочие ама знам ли.
BLUEPUPIL - майстор
Ако подпокривното е необитаемо, нямаш
грижи. Подпираш на не повеча от 1.5м.
Поповете върху дървени греди по пода,
дублиращи столиците. Ако ще слагаш
тежки керемиди и искаш да си подготвен
за по-големи снегове и в средата на поле
от плочата се получи голям товар се
премоства със система от стоманени греди
по пода, стъпващи в/у колоните, ако плочата
е безгредова.
skostadinov - специалист
вт май 02, 2023 6:03 pmBLUEPUPIL написа:
Ако подпокривното е необитаемо, нямаш
грижи. Подпираш на не повеча от 1.5м.
Поповете върху дървени греди по пода,
дублиращи столиците. Ако ще слагаш
тежки керемиди и искаш да си подготвен
за по-големи снегове и в средата на поле
от плочата се получи голям товар се
премоства със система от стоманени греди
по пода, стъпващи в/у колоните, ако плочата
е безгредова.
Да, необитаемо ще е. Благодаря за съветите ще го имам предвид. Като зпочнат с покрива.
schuldiner - майстор
Нищо им няма на стълбите - сложи парапет и ще намалиш риска от падане /при слизане/ до несъществено ниво.
Доколкото разбирам, това е второстепенно стълбище и е допустимо да е малко по-стръмно и с по-тесни стъпала от входното например... Пък и ако движиш по външния периметър, си е баш дядовско :-D

В приличните проекти местата на поясите, респ. поповете, са дадени в проекта на покрива. Какви са съображенията на проектанта - натоварване на плочата, пределни размери на гредите, оптимизация на материалите и т.н - проектът се спазва такъв, какъвто е даден. Двайсетина сантиметра отместване при "възглавница" 80 см едва ли ще се усети, но все пак добре е да се спазва точно.

ПП "Възглавница" е анкерираната в плочата гредичка, върху която стъпват всички попове. Ако е чак такъв проблем, правят се две възглавници през 50 см и попът се подпира на гредичка, лежаща върху тях. И най-скапаната плоча ще удържи на площ 0,4 м2, щото на покрива просто няма чак такива точкови товари.
На въпроса колко носи чамова греда 10х10 или 12х12 с 50 см светло, ще отговоря "повече, отколкото може да се намери на покрива"...
Стоманените греди са добра идея, но... прекалена.
skostadinov - специалист
вт май 02, 2023 6:18 pmschuldiner написа:
Нищо им няма на стълбите - сложи парапет и ще намалиш риска от падане /при слизане/ до несъществено ниво.
Доколкото разбирам, това е второстепенно стълбище и е допустимо да е малко по-стръмно и с по-тесни стъпала от входното например... Пък и ако движиш по външния периметър, си е баш дядовско :-D
Е ще има парапет разбира се :)
вт май 02, 2023 6:18 pmschuldiner написа:
В приличните проекти местата на поясите, респ. поповете, са дадени в проекта на покрива. Какви са съображенията на проектанта - натоварване на плочата, пределни размери на гредите, оптимизация на материалите и т.н - проектът се спазва такъв, какъвто е даден. Двайсетина сантиметра отместване при "възглавница" 80 см едва ли ще се усети, но все пак добре е да се спазва точно.

ПП "Възглавница" е анкерираната в плочата гредичка, върху която стъпват всички попове. Ако е чак такъв проблем, правят се две възглавници през 50 см и попът се подпира на гредичка, лежаща върху тях. И най-скапаната плоча ще удържи на площ 0,4 м2, щото на покрива просто няма чак такива точкови товари.
На въпроса колко носи чамова греда 10х10 или 12х12 с 50 см светло, ще отговоря "повече, отколкото може да се намери на покрива"...
Стоманените греди са добра идея, но... прекалена.
Ами надявам се да го е измислил и сметнал добре човека :)
Ето го чертежа за покрива в случай, че на някой му е интересно: https://drive.google.com/file/d/1IX-Tuk ... sX_4R/view
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: