• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 50
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
skostadinov - специалист
ср юли 13, 2022 12:51 amschuldiner написа:
Активни са 3-4 подобни теми, малко бъркам кой какво беше. Може и Блу така да ви меша... Все пак пример за икономисване от проект, което излиза през носа, ако не сте строител или не сте построил вече 1-2 къщи - имате ли детайлен проект с количествена сметка и спецификация на материалите? Икономията обикновено е 25% от проектирането, а загубата - понякога 100% от строителните разходи, т.е. строежът излиза двойно на планираното.
Теми има бол. Незнам кой какво меша, но каквото е да е лошо няма, случва се.

Аз лично детайлен проект и КС все още нямам. Арх. обеща до няколко дни да ми изпрати по-изчистени и детайлни версии на чертежите, а до 2 седмици техн. част би трябвало да е завършена, така че тогава ще ще имам и всички детайли. 95% (а може би и повече) от нещата вече сме ги изговорили и изчистили, така че се надявам да няма много изненади. Ако пък има ще си ги оправят, тъй като освен интериорен проект аз изпратих и един прилично детайлен списък с детайли, които да се вземат предвид в различните проектни части. Та да видим :)

Простете, но това с Икономията отново не разбрах до мен ли се отнася или е просто пример? Аз определено не бих пестил от проектиране. В момента в който видя всички детайли, ще ги прегледам подробно и ако има нещо, което не ми харесва или ме притеснява ще връщам за корекции, докато не ми хареса. Може дори да си платя за второ мнение, ако имам някакви сериозни съмнения. Но като цяло темата със сутерена за мен е приключена.

Между другото schuldiner вие с какво се занимавате ако не е тайна или в нарушение на форумните правила?
skostadinov - специалист
Забравих да спомена, че днес си поисках и си прегледах геоложкия доклад и до колкото разбирам изглежда, че няма кой знае какви драми с много високи подпочвени води, нестабилни почви, влачища и т.н. Дано да отговаря на истината :) Пише, че уж са правили замервания на терен и не е базиран само на исторически данни и данни от други терени в близост, та да видим.

Ако някой иска да го види. Качих го и него тук: https://www.dropbox.com/sh/pjjpqvyew3rt ... Qd7ia?dl=0

п.с. Оказа се, че от ЧЕЗ са ми объркали едното становище (за постоянния ток). Входирахме го за корекция. И не стига, че те са виновни (в едното становище написали 15KW трифазен, а в другото 15 KW (3 монофазни по 5kw) ), не стига, че чакахме още 2 седмици и накрая пратиха мейл, че не можело да се коригира и трябва ново заявление за изходни дании :axe: Направо без думи.
kivanov - специалист
ср юли 13, 2022 1:42 amskostadinov написа:
Забравих да спомена, че днес си поисках и си прегледах геоложкия доклад и до колкото разбирам изглежда, че няма кой знае какви драми с много високи подпочвени води, нестабилни почви, влачища и т.н. Дано да отговаря на истината :) Пише, че уж са правили замервания на терен и не е базиран само на исторически данни и данни от други терени в близост, та да видим.

Ако някой иска да го види. Качих го и него тук: https://www.dropbox.com/sh/pjjpqvyew3rt ... Qd7ia?dl=0

п.с. Оказа се, че от ЧЕЗ са ми объркали едното становище (за постоянния ток). Входирахме го за корекция. И не стига, че те са виновни (в едното становище написали 15KW трифазен, а в другото 15 KW (3 монофазни по 5kw) ), не стига, че чакахме още 2 седмици и накрая пратиха мейл, че не можело да се коригира и трябва ново заявление за изходни дании :axe: Направо без думи.
1. "Пише, че уж са правили замервания на терен" :) ако няма снимка със сонда и дупка значи, че само го пишат и реално ползват само архивни/съседни данни :)
2. Защо само 15kw? Финансови съображение или мислиш, че няма нужда от повече?
skostadinov - специалист
ср юли 13, 2022 2:14 pmkivanov написа:

1. "Пише, че уж са правили замервания на терен" :) ако няма снимка със сонда и дупка значи, че само го пишат и реално ползват само архивни/съседни данни :)
2. Защо само 15kw? Финансови съображение или мислиш, че няма нужда от повече?
И аз си мисля, че нищо не са мерили ама все тая, пак ми дава някаква яснота какво ме чака отдолу. Радва ме факта, че СВН е под 4.5 м. Да се надяваме да е така да не плувне всичко във вода :D

Относно тока по принцип 15kw ще са ми достатъчно на първо четене. Аз също като теб искам да предвидя зареждачка за EV и реално за нея ще ми трябва доста повече мощност, но имаме опасения, че в района няма свободна мощност достатъчно и не искам да рискувам да искам примерно 50kw и в изходните данни да ми напишат трафопост. Посъветваха ме да поискаме по-малко мощност, за да се подсигурим и после ми казаха, че като взема РС мога да подам заявление за увеличение на мощност ако поискам. Тогава вече и да ми откажат поне не рискувам да ми забавят нещата и да ми се налага да плащам едни 30-40k предварително.

Та това ми е основно идеята. Аз съм писал на ЕЛ. проектанта, че искам да оставим кабели заготовки и за ФВ, които планирам на втори етап, тъй че ще видим накрая какво ще излезне.
kivanov - специалист
ср юли 13, 2022 2:50 pmskostadinov написа:
ср юли 13, 2022 2:14 pmkivanov написа:

1. "Пише, че уж са правили замервания на терен" :) ако няма снимка със сонда и дупка значи, че само го пишат и реално ползват само архивни/съседни данни :)
2. Защо само 15kw? Финансови съображение или мислиш, че няма нужда от повече?
И аз си мисля, че нищо не са мерили ама все тая, пак ми дава някаква яснота какво ме чака отдолу. Радва ме факта, че СВН е под 4.5 м. Да се надяваме да е така да не плувне всичко във вода :D

Относно тока по принцип 15kw ще са ми достатъчно на първо четене. Аз също като теб искам да предвидя зареждачка за EV и реално за нея ще ми трябва доста повече мощност, но имаме опасения, че в района няма свободна мощност достатъчно и не искам да рискувам да искам примерно 50kw и в изходните данни да ми напишат трафопост. Посъветваха ме да поискаме по-малко мощност, за да се подсигурим и после ми казаха, че като взема РС мога да подам заявление за увеличение на мощност ако поискам. Тогава вече и да ми откажат поне не рискувам да ми забавят нещата и да ми се налага да плащам едни 30-40k предварително.

Та това ми е основно идеята. Аз съм писал на ЕЛ. проектанта, че искам да оставим кабели заготовки и за ФВ, които планирам на втори етап, тъй че ще видим накрая какво ще излезне.
1. Ако ти се дават едни 1200 лв можеш да си нарпавиш истински сондаж, но не знам има ли нужда.
2. Има логика. Правиш го по сигурния начин. Просто ще платиш 2 такси, но и аз бих направил същото като теб за да не ми го набият с трафопоста.
skostadinov - специалист
ср юли 13, 2022 4:31 pmkivanov написа:
1. Ако ти се дават едни 1200 лв можеш да си нарпавиш истински сондаж, но не знам има ли нужда.
2. Има логика. Правиш го по сигурния начин. Просто ще платиш 2 такси, но и аз бих направил същото като теб за да не ми го набият с трафопоста.
1. Ами да ти кажа честно не мисля, че има смисъл от истински сондаж защото доколкото разбирам като правиш изкопа пак има вероятност да излезне по-различно и като дойде да приеме геолога пак може да каже, копаеш до здраво и т.н. тъй че като копнем, ще разберем. Няма връщане назад така или иначе :D
2. Да, предпочитам да платя 2 пъти една не евтина такса и да згубя 1000-2000лв или там колкото е таксата, но да не рискувам едни 30-40к. А и увеличението всъщност може на доста по-късен етап да го поискам или когато всъщност ми притрябва. Арх. ми каза трябват ти 15kw трифазен. Тоест би следвало да е заложила ТП, конвектори, и всички нормални битови уреди. Но да видим :)
Днес пак подадохме ново заявление в бившето ЧЕЗ. Уж са казали, че за 2 седмици ще го извадят та да видим :)
feikot - специалист
15 киловата за да ги смачкаш трябв да си пуснал бойлер (3кв) ел кана (2 кв) кухненски плот (3кв) фурна (3.5 кв) и да заваряваш и пак няма да минеш тия 15 киловата защото освен бойлера и каната другите уреди работят циклично. Масово приетото преди беше 63А за апартамент/къща, сега гледам сложили 50А, което си е 11 киловата и половина (63А беше 13.8кв), което за мен за къща е малко все пак, но за модерна е достатъчно. Всички уреди са ти енергоспестяващи,осветление лед и т.н. ТП ти е енергоспестяващ уред и консумацията и не е повече от на фурната ти, за това да не те притеснява. По-скоро клетката за автомобила да е по-голяма ламя.
skostadinov - специалист
ср юли 13, 2022 6:55 pmfeikot написа:
15 киловата за да ги смачкаш трябв да си пуснал бойлер (3кв) ел кана (2 кв) кухненски плот (3кв) фурна (3.5 кв) и да заваряваш и пак няма да минеш тия 15 киловата защото освен бойлера и каната другите уреди работят циклично. Масово приетото преди беше 63А за апартамент/къща, сега гледам сложили 50А, което си е 11 киловата и половина (63А беше 13.8кв), което за мен за къща е малко все пак, но за модерна е достатъчно. Всички уреди са ти енергоспестяващи,осветление лед и т.н. ТП ти е енергоспестяващ уред и консумацията и не е повече от на фурната ти, за това да не те притеснява. По-скоро клетката за автомобила да е по-голяма ламя.
Да, напълно съм съгласен с теб. За EV зареждачката ще положа кабели в земята до навеса за коли да има пък ще го мисля по-нататък как може да се захрани.
feikot - специалист
По-скоро положи само гофре. Няма смисъл да старее кабела.
skostadinov - специалист
ср юли 13, 2022 7:10 pmfeikot написа:
По-скоро положи само гофре. Няма смисъл да старее кабела.
Добро предложение. Благодаря!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 50

Тема "Мисия Нов Дом - от А до Я" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: