• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Aframe - напреднал
EDITED:

Здравейте съфорумници и за много години! :-D

След дълги години четене на форума, попиване на всякаква информация по темата, безброй епизоди на Perkins Builder Brothers в тубата, смятане, чертане и мислене - най-накрая ще строим!
Или поне на 90% съм сигурен :-D Изчакваме някои естествени стъпки като среща с архитект (наш близък), чертежи, проект и т.н., та надявам се да продължим по стъпките за започване на строеж. Приятели, занимаващи се със строителство ми казаха - добре е, че си на 90% сигурен, защото, ако си на 100% няма да усетиш как ще литне целия бюджет, бързо-бързо :-D

В момента съм на етап идеен проект, с в Sketchup с точни размери на парцела и денивелация. Преминахме през няколко различни разпределения и все още не съм се спрял 100% на някое. Подозирам, че архитекта ще ми даде доста "акъл" в тази насока, но най-удачен за мен вариант остава 8.50 х 8.50 метра с 25см външни стени, за да се получи 64 кв.м. светла площ на плочата :? Макар че тръгнах с идеята за нещо съвсем малко, на стъпки, където да си прекарваме уикендите и да хвърляме някоя пържолка на скарата, в един момент жената каза "е какво.. ще хвърлим едни 20+к лева и накрая ще е дядовата ръкавичка", та, финално се реши, че ако е гарга, да е рошава (или поне малко).

Вътре ще сме с две спални, средна по размер баня и надявам се да вкараме малка тоалетна като допълнителна - може би в някоя от спалните. Останалата площ е за кухня, дневна и вход в едно. Харесват ни отворените помещения и макар че мислих вариант за обособяване на антре, май за момента не ми допада и го намирам за не-толкова полезно пространство. Отвън ще се изгради малък декинг на страната, на която е разположен входа на къщата и малко по-голям от съседната страна, който ще се ползва за вечери с приятели, барбекюта или просто да си изпиеш кафето сутринта, радвайки се на гледката. В задната част на къщата, където ще са разположени спалните ми се иска към едната да обособя кът с джакузи и външна баня. Отзад има един стар орех, от другата страна горичка, та ще се получи естествено уединение :wink:
Теренът е със средно денивелация, та ще се отвори вариант за едно 10-15кв. м. мазе, но това си остава план, подлежащ на промени, поне докато не го обсъдим с архитекта. :mrgreen:

Малко предистория... в следващ пост:

Планиране... в следващ пост:

Конструкция, стени и въпроси... в следващ пост:


Бая се отплеснах, а ще изскочат и още въпроси, но се надявам да се заформи добра дискусия :drinkers: Както при почти всеки, естествено и аз гоня бюджет и се опитвах да "надхитря" системата, ама нещата е ясно, че не стават така, та ще се търси здравословния баланс от добре направено и що-годе добро за джоба, който съвсем не е дълбок :-D В тази връзка - абсолютно всички съвети са добре дошли и ще съм благодарен за тях! Следва среща с архитекта, с който за момента сме обсъдили отгоре-отгоре какво търсим, та очаквайте включване съвсем скоро. Sorry for the long post - дано някой го прочете :-D :rolleyes:
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 10:46 am, променено общо 2 пъти.
vlax - майстор
чет яну 11, 2024 1:54 pmAframe написа:
... Sorry for the long post - дано някой го прочете :-D :rolleyes:
Почнах да чета,четох,четох и продължих четенето по диагонал до края. :-D
Имаш голям мерак за строителство.Сега ти е времето.Продължавай.Успех.
:partyman:
MamaMy - майстор
Четох всичко, но гледам имаш помощници и ще се справите. Акъл нямам и за мен си, та ще пропусна да го раздавам. Ще напиша само как аз си представям моя къща:
На един етаж, правоъгълна, едно ниво и без стъпала. Покрива двускатен от специалните термо панели за покрив. От външната страна са с метална керемида от вътре нормален термо панел. Всичко в едно за един покрив.
Цялата къща с метални колони, а покрива с дървени ребра. Отвътре без таван на общо помещение (всекидневна с кухненски бокс), а една част с под направена на подпокривна спалня, а отдолу сервизните помещения. Знае се, че топлия въздух се качва на горе и ще се стопля най-лесно. Дървените ребра ще се виждат и по една метална греда на няколко места напряко. Задължително 3 метра веранда на ширината на къщата като входа е по средата. Стените могат да бъда от каквото и да е. Въпрос на вкус.
kr1100 - майстор
чет яну 11, 2024 6:33 pmMamaMy написа:
Четох всичко, но гледам имаш помощници и ще се справите.
1. В коя държава ще строи ??
2. За проектирани изискваните проекти да е чувал автора ?? Само докато си узакони разните проекти и то от членове на сдружението на проектанти ще му се стъжни от мотаене
Aframe - напреднал
Малко предистория:


Парцелът го имаме от три години и понеже не бях супер сигурен дали, кога и какво ще се строи на него, гледах поне да се изчисти, поизравни малко и да се докара до нормално състояние.
Имам снимки на буквално всичко, което сме правили и ако продължим по план, ще бъдат споделени тук. :-D
Когато го взехме беше непристъпна от растителност, джунгла от храсти и тръни. Брутално количество къпинак, увит по мрежата от едната граница :shock: и пръснати стъкла навсякъде.
Поразчистихме го достатъчно, та поне да се ориентираме какво правим и започнахме със стъклата... Това го заклеймих като най-отвратителната напаст за един парцел... сигурно изнесохме над 200 кофи със счупени стъкла, всичките събирани на ръка от мен и жена ми с помощ от родата :? Всичко, общо взето правихме през уикендите, тоест нещата се случваха бавно....

В един момент, обаче се откри гледка по цялото място и с изчистени всички зеленини, гнезда на оси в земята, стъкла и какво ли още не - викнахме едно супер свестно момче с багер, който поразрохка земята и поизравни тук-таме. Премахнахме едно опасно дърво (бая височко), което беше поизгнило тук-таме, другаде съсухрило и най вече беше насредата на парцела (буквално) :lol: до него имаше здрава липа, но сметнах, че в един момент ще пречи и така както сме тръгнали по-добре да се свърши заедно с другото, та нея отрязахме.
Оставихме 4 млади дръвчета (ясен, ябълка, вишни) в парцела, които гледам да пазя защото са ни единствените, пък и дядо ми ги е садил някога :) На двете премахнати им извадихме и корените, доколкото можахме и затворихме ямата със пръст, която гледахме хубаво да трамбоваме, за да не сляга и да стане някое езеро в средата...
В този момент се откри цялостната гледка от парцела и ни стана густо... макар че е 520 квадрата си изглежда напълно достатъчен за малка къщичка. Ще се наложи да го направя на три тераси, които, обаче ще гледам да обособя по не-натрапчив начин, с отделни секции в двора.

Дървесината от свалените две дървета реших, че няма да се похабява и я разкроихме на плочи дебели по 6 сантиметра при дърводелец от съседното населено място. Тях оставих да просъхват на открито, под стрехата на дядовата къща, наредени с разстояние, запечатани краища и покрити хубаво, за да не ги вали. Надявам се да направим някоя хубава маса, скрин, шкафове и тн. Не е малко материала - най-дългите плочи са ми по 2.4м дължина, 6 броя по 35см ширина, останалите варират от 60см до 1.2м, пак със същата ширина.

След дървесината бе ред на по-важните неща, а именно заравняване на едно местенце за паркиране на автомобил, насип с чакъл че стана страшна кал. Чакъл и заравняване на пътя пред мястото, където от 50 години се стича вода и е калище в мокрите месеци... Там ще правя някаква покрита канавка за оттичане на водата, че иначе винаги ще си яде настилката... Тамън и на съседите добро ще направя.
Последва що-годе адекватна временна ограда от циментови колове (нови, но 2-ро качество, страхотна цена :-D ) и електрозаварена мрежа. След оградата, с доста четене и тълкуване на закона и лобистските разпоредби (по мое мнение) на доставчиците на ток и вода - успяхме и това да свършим. Захранихме с ток, пуснахме и вода. Учудващо - доста бързо се случиха нещата и всичко си вървеше в срок - общо-взето от пускане на заявление до захранване отне около 45-50 календарни дни, но все пак говорим за селски район, с вече населени съседи около парцела. Стълбът на електрото е точно пред мястото, съответно и там ми монтираха таблото, пък водата върви точно пред лицето на парцела. :partyman:

Да не се отплесвам повече, така или иначе на всичко има снимки и ако продължим по проекта, ще бъдат качени и всичко ще разпиша с подробни How-to стъпки, с цел да помогнат на някой друг, ако е възможно. Всичко сме правили аз и брат ми, с помощ от баща ни и дядо ни, под зоркия поглед на майка ми, баба ми и жена ми :)

Продължава в следващ пост
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 10:32 am, променено общо 2 пъти.
Aframe - напреднал
Планиране:


Идеята за къщата, първоначално бе да поставя един-два контейнера на стъпки. После си викам - тия пластмаси с пяна в средата много не ме кефят и понеже сме прекарвали някакво време по почивки край морето в такива - ясно ми е какво е чувството вътре и си казах - ОК, слагаме два контейнера само на конструкция, пък после ще си затворя стените с дърво. Оказа се, обаче, че в моята община си искат адекватна документация, дори за контейнери и нямаше как да минем само с документи за поставяне, та си казах - ако ще правим проект, поне да е устойчив във времето и да се лее бетон. Замразих проекта и оставих годината да си мине с ясната идея, че засега нищо не правим и чакаме правилния момент за каквото и да е, за да не се получава "на час по лъжичка" и постоянни промени в плановете... абе, да избегнем цялото напред-назад и т.н. :? Последните ни активности бяха да се опитаме да изолираме вик шахтата, което не направих навреме и сега си бия главата, ама ще го оправим... Общо взето след като иззидах шахтата, идеята ми беше да налепя 2см XPS отвън, а отдолу дренаж, ама точно пък тогава жената беше вече към 8-ми месец бременност, та нямаше как да прекарвам време там. Баща ми и дядо ми, за да ми направят добро, взели та направили обратен насип от пръст околовръс на шахтата и съвсем ми затвориха прозореца за изолация отвън. Една събота, след като температурите вече бяха паднали около нулата се вдигнахме с брат ми с идеята да залепя XPS поне отвътре и доколкото може да изолирам водомера и тръбата, да не се пръсне през зимата. Е, да де - ама отиваме и гледам тя догоре пълна с вода :? :? :? Оразмерихме 3 парчета по 5см дебели и ги сложих плътно поне отгоре, затворих капака и си тръгнахме :-D Ще видим напролет какво ще заварим....

Годината си свърши и преди седмица-две, възобновихме плановете... Реших, че именно 2024 ще е правилния момент за строеж, предвид уж достигнатото плато в строителните материали след огромните пикове, цялостната икономическа картинка и стремглавото ни запътване към еврото, което (мое мнение), неминуемо ще донесе след себе си трусове и "наместване" на цени на труд, материали и тн...

Къщата обмислям да е със метална носеща конструкция 10х10х3 или подобни. Голям коз за мен е, че баща ми от 40 години се занимава със шлосерски дейности, та с него ще я вдигаме и заваряваме на място. Той ще може да си ги вкара в 90 градуса ъгъл и една равнина, както и да измисли свързването как ще става - една за друга и за бетона. Обмислям да направя няколко броя вертикални колони (точния брой ще дойде след проекта), но мисля, че 9 броя (3м) по вертикалата ще са ми достатъчни. Металните греди са на 6 метра, та смятам да ги резнем на половина и да се получат по три метра високи стени, та да е по-лесно за работа. Ако разглеждам 64-те квадрата като 4 отделни квадрата по 16 квадрата, спалните и тоалетните са в тези 32квадрата, то останалите остават за дневна и кухня. По този начин, смятам че 9 броя греди по вертикалата ще са напълно достатъчни, но нека да изчакаме проекта... По хоризонталата, мисля да направя пояс през цяло и отделно да пусна лежащи през дневната и по протежението на стената на спалните, та да може после дървени талпи за покрива да легнат върху тях. :idea: Въпрос: Клоня към едноскатен, защото ми се струва по-лесно изпълним, но естествено това ще се съгласува с архитекта - пък кажете и вие.. какъв покрив предпочитате? Естествено, спрямо различните видове, ще се промени металната конструкция като вид и дължина, с цел да я използвам да носи покрива по-полезно. :mrgreen:

Стените мисля да ги затворя с талпи 2.5х12, например. Тъй като няма да носят нищо, единствено с тях ще изградя трегери и "jack stands" за отворите над прозорци и врати. Вътре смятам да пълня с каменна вата, оставяйки малко разстояние за кабели, контакти и ключове в негорими гофрета и метални кутии. Естествено, исках да са с OSB отвън (че ужким най-лесно) и гипсокартон вътре, ползвайки модела на Perkins Builder Brothers (много полезен канал от US), но пък те използват висококачествени OSB плоскости, които нямат нужда от мембрана - Zip system на advantech, заедно с "тиксо" zip tape, които осигуряват необходимата структура, да не няма задържане на влага. Обличат всичко необходимо с 0.5 ламарина, за да осигурят и перфектна защита от вода. Е.. такова OSB не открих на нашия пазар, пък и реших, че добре ще стане ако променя конструкцията на стената да е с гипсофазерни плочи Vidiwall отвън :-D

Продължава в следващ пост
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 10:54 am, променено общо 3 пъти.
Aframe - напреднал
Конструкция, стени и въпроси... в следващ пост:


След бая цъкане по термо-калкулатора на marisan, достигнах до следния вариант за конструкция, който ми се струва приемлив. Ествествено - търся съвети и от вас и особено в частта с мембраните, т.к. не успях да вържа кое фолио в калкулатора, коя мембрана е и каква роля трябва да играе... Отвътре-навън:

Външни стени:
-Гипсокартон 12.5
-OSB 12
-Дървени талпи 2.5х12 с 10см каменна вата 50кг между тях
-Гипсофазер 12.5
-EPS Baumit Open Term (Въпрос: има ли смисъл да е надупчен?) 2х10см с разминати фуги, налепени с монтажна пяна, директно към гипсофазера.
-Мрежа
-Монтажни винтове с дюбел на кнауф с тапичка за криене на металния винт.
-Тънка замазка и финишна драскана замазка в цвят по каталог

Вътрешните стени мисля да са с OSB и Гипсокартон от двете страни, 2.5х12 талпи и 10см каменна вата между тях.
Въпрос: Единствено се чудя откъм звукоизолация, дали тази 10см 50кг вата ще е достатъчна или да вкарам и дедикирани акустични панели от двете страни, мисля няма да оскъпи крайно много на фона на целия градеж :? Въпрос: Да слагам ли мембрана някъде и каква за външни и вътрешни стени? Ще се слага рекуператор, както и е възможно да решим да сложим някоя малка българска камина за уют. :lol:

Плочата:
Смятам плочата да я заложа с XPS термоизолация още при изливането, за да я отделя от фундамента, колкото мога. Естествено, отвън ще се изпълни с подходящ дренаж и обратен насип, но и това смятам, че архитекта най-добре ще определи. Иска ми се да заложа подово и да направя целия под от калиброван гранитогрес 120х60, който ще се лепи от доверен майстор, че на мен плочките нещо не ми вървят :-D Ще гледам да отделим и подовата замазка от стените, като тук обаче идва Въпрос: за отделяне на металните греди от плочата? Достатъчно ли е подложка от битумна лента между тях и плочата или се очаква нещо по специално? Металната конструкция ще е затворена в стените и се надявам да достигнем достатъчна херметичност, та да не се получава оросяване по тях... Обмислям освен боядисването им, да ги намажа и с битумна изолация отвсякъде... Друг Въпрос е за дървените талпи, където лежат на бетона и по връзката им с металните греди - достатъчно ли е и те да се изолират с битумна лента или да търся нещо по-специално като вариант? Американците строят с pressure treated дърво, където лежи в земята или бетона, ама не открих такова на БГ пазара, пък и сигурно ще е безбожно скъпо.

Покрива:
Е тук са ми повече неизвестните и събирам съвети... подпокривното няма да се обитава (може би), но това ще се реши с проекта, а от там може и да се промени конструкцията.
Кабелите по тавана мисля да пусна между гредите, а където ми трябва за осветление, да центрирам през дъска, спъваща гредите. Вариант е и да оставя покрива с видими греди и вече от самите подпокривни да висят кабелите за осветлението? Кутиите за ревизия мисля да оставя на подходящи места в стените - метални кутии, наравно с картона.
Отново идва питането за мембраната на покрива, а и също - 75кг/50кг 20см каменна вата достатъчни ли ще са за изолация?
За отвън на покрива мислех обикновени керемиди, ама като сметнах, че само те ще са над 2.5 тона тежест на покрива, сериозно обмислям вариант за листове ламарина, които пък мога да пусна и протежението на едната стена, върху скара от 2см, без финишна замазка на EPS-a :? Въпрос: Идеи, тук?

Прозорци и врати:
Гледам американците коват прозорците, т.к. PVC дограмата им е стъпва с пласмасова лента, излята към нея, от външната страна. После я лепят отгоре и отстрани с изолиращо тиксо, спазвайки движението на водата. Отдолу оставят отворено, та ако случайно влезне вода, да си изтече от там. Не намирам и такова тиксо, което би ми било полезно да залепя върху долната част на светлия отвор на прозореца и той да стъпи отгоре. Нашите дограми, реално са с монтажни винтове, дървени чопове и пяна, Въпрос: та се зачудвам как точно да ги обърнат отвън. Общо - взето, EPS-а ще си го налепя с родата, а мазилката ще оставя на професионалист, та обръщането май ще се направи от нас или поне ще го започнем.
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 11:46 am, променено общо 4 пъти.
Aframe - напреднал
чет яну 11, 2024 5:08 pmvlax написа:
чет яну 11, 2024 1:54 pmAframe написа:
... Sorry for the long post - дано някой го прочете :-D :rolleyes:
Почнах да чета,четох,четох и продължих четенето по диагонал до края. :-D
Имаш голям мерак за строителство.Сега ти е времето.Продължавай.Успех.
:partyman:
Значи.. сега като отворих от телефона и видях колко скрола ми е поста… майко мила :-D
Грешката е отчетена - ще гледам постовете да са къси. Благодаря ти за пожеланията!
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 10:34 am, променено общо 1 път.
Aframe - напреднал
Малък teaser
Прикачен файл:
predi.jpg Преди чистенето на парцела
Прикачен файл:
sled.jpg След чистенето на парцела
Снимки преди/след чистенето на парцела - бая работа беше... :lol:
Последна промяна от Aframe на пет яну 12, 2024 11:23 am, променено общо 3 пъти.
schuldiner - майстор
На терен със "средно голяма естествена денивелация" първо трябва да си изясниш вида и обема на бетоновите работи в основите. Подпорна стена към ската може да ти се струва неоправдан разход към момента, но в бъдеще това си е готово мазе, плюс че наистина работи като подпорна стена и дренаж.
За металната конструкция - чудесен избор! Но имай едно наум, дори изпълнител да е баща ти... Отклонения до 0,5-1 см на стена се преодоляват после с дървенията, но дотам. Тръгне ли накриво, няма изправяне.
Има и какво да се каже за детайлите на стените и покрива, ама по-късно.
Успех!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нова година - нов късмет (май...) - Дървена къща с метална конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: