Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Киррил - специалист
Добри хора купиха къща до моята, но в едната стая тавана в следствие на теч от покрива е предизвикал загниване на първата греда до стената и тавана на отстояние около метър е частично пропаднал . Останалата част от тавана е здрава. Ориентировъчно 3,5 х 1 м.
Предполагам, че гредата трябва да се подмени с нова, да се свали старият материал и да се постави някаква таванска плоскост. Съседа иска да ползва за целта хидрофобен шперплат, на който от долната страна да задържи пластмасова мрежа (за да не ръждясва), после шпакловка.
Какъв друг бюджетен материал може да се приложи в случая освен строителен шперплат? Ще го работят след 2-3 месеца. Хората са пенсионери и ограничени в средствата, за това искат сами да го правят.... ако могат.
Търсих подобни по-стари теми с подобен казус но не намерих. Ако има - посочете ги.
MamaMy - майстор
Това е горе долу най-приемливия материал. Може да падне цената с дюшеме, но работата ще се увеличи много по коването.
Николай Ников - специалист
чет яну 18, 2024 10:00 pmMamaMy написа:
Това е горе долу най-приемливия материал. Може да падне цената с дюшеме, но работата ще се увеличи много по коването.
+1 или по стария добър и най-евтин начин. Летви /може слънчогледови стебла, или рогоска/ рабица и хоросан с чоп /свиннска четина няма да се намери затова от фризьорски салон отпадъчна човешка коса/.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет яну 18, 2024 10:30 pmНиколай Ников написа:
чет яну 18, 2024 10:00 pmMamaMy написа:
Това е горе долу най-приемливия материал. Може да падне цената с дюшеме, но работата ще се увеличи много по коването.
+1 или по стария добър и най-евтин начин. Летви /може слънчогледови стебла, или рогоска/ рабица и хоросан с чоп /свиннска четина няма да се намери затова от фризьорски салон отпадъчна човешка коса/.
бах, аз съм гражданка... Чопът винаги в бил от фризьорски салон :-0 :-0. Сега се купув апакет фибри от Практикер... Примерно
Николай Ников - специалист
n_a написа:

бах, аз съм гражданка... Чопът винаги в бил от фризьорски салон :-0 :-0. Сега се купув апакет фибри от Практикер... Примерно
[-X Чопа винаги е бил свинска четина. Има такава порода свине с много дълга четина /май сега не се отглеждат такива/ затова го замениха с коса. Дерат прасето и после се стриже четината. Фибрите не са същото, по думите на майстор мазачите.
schuldiner - майстор
Точно човешки косми са перфектният чоп. Четината е груба, не се огъва и по нея не лепне матрялот.
Алтернативата на шперплата е първо качество дъски /около 20 лв./м2 с обработката/. По-лесно се разкрояват и качват, по-здрави са, по-приятни за работа и за окото :)

ПП Ников, рогоСка???
Киррил - специалист
Благодаря за отговорите.
Другият вариант който им предложих е ламперия. Зависи кое е по-евтино.
Ламперия 13 см х 4 м х 10 бр. = 25 лв -2 пакета = 50 лв.
Кофражен (Хидрофобен) Шперплат 20ММ 2440х1220(20mm) - 50 лв. 2 броя = 100 лева.
Греди 16/16 см х 4м - 1 бр. 80 лв.
Може ли да се ползва стъклофибърна мрежа за саниране - 160 гр. или трябва нещо по-дебело и едро?
Варианта с 'чоп" отпада, защото няма от къде да се намерят в момента подходящи материали в достатъчно количество.
B0bi - специалист
При положение, че държат на шпакловка, ми се струва по-уместно с гипсо-картон.
Киррил - специалист
пет яну 19, 2024 9:22 amB0bi написа:
При положение, че държат на шпакловка, ми се струва по-уместно с гипсо-картон.
Предлага се гипсoфазер за външни стени Knauf Vidiwall HI SK 12.5 mm. , 1200 х 2000 мм. 20 лв х 2 = 40 лв.
Не знам дали е подходящ, но ще им предложа.
chapara - майстор
За мен лично най добрия вариант е: Хидрофобен шперплат за конструкция и напреко на фугите ламперия кована с ел.такер и пирони. Главите са ултра малки , китва се и толкоз. Шпакловка на хидр. шперплат забрави, той е направен да не могат да залепват по него бетони и други такива. Трябват праймери и полиестерни китове и отивате в джаза после шлаиф и автоемайл боя, заизтрезняване🤭

Тема "Частичен ремонт на таван от гредоред." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: