Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Mitashki_MM - специалист
Привет - хванаха ме като много "кадърен" да сменя 6 счупени плочки на къщата на булката техните. Става дума за мястото около печката на дърва - навремето са покрили с плочки само 20см наоколо и после понеже все хвръква по някое въгленче дюшемето било пообгоряло и старите викнали накакъв комшия, който им налепил плочки директно върху него - те разбира се за 2г бяха станали тотално на сол - като им свалих ал. лайсни ги събрах с метлата. Дюшемето го изрязах в местото дето ще се покрива с гранитогрес и отдолу има насипана суха пръст повече от 15см. Къщата е на ?70г - съмнявам се да има здрава основа някъде отдолу. Сега съм на 2см под нивото, което ще гоня и се чудя се как да продължавам насетне - ако преутъпча пръста и нахвърлям една замазка с повече фибри (или някаква друга армировка) дали ще свърши работа за основа или да завия един двоен аквапанел в бичметата дето са държали дюшемето (отгоре поне не са гнили).
chapara - майстор
Те хубаво са те хванали за...., ама по разсъжденията с тия подходи..., ще се изложиш! Гранитогреса се води твърда настилка и се полага върху здрав и твърд под. Друг е въпроса че обикновенно там се дялкат и подпалки😎 От време,,оно" хората са правели ламаринени ванички според размерите на печката с борд и са ги слагали направо на дюшемето.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт авг 02, 2022 10:18 pmMitashki_MM написа:
Сега съм на 2см под нивото, което ще гоня и се чудя се как да продължавам насетне - ако преутъпча пръста и нахвърлям една замазка с повече фибри (или някаква друга армировка) дали ще свърши работа за основа или да завия един двоен аквапанел в бичметата дето са държали дюшемето (отгоре поне не са гнили).
Остави аквапанела, свали още 2-3см, армирай, забъркай бетонец и си излей една плочка, па макар и 4 санта. Лепиш гранитогреса отгоре и техните да колят агнето :cool:
Mitashki_MM - специалист
Голямо благодарско за съветите. Сега като зачистих малко видях, че всъщност цялата кахлена печка заедно с 20см-овата пола наоколо е направена върху някаква псевдо замазка дебела колкото дюшемето -2см и лежи върху неговите гредички и пръстта дето е нахвърлена между тях. Мисля си, че ако сега тръгна да режа гредичките за да отлея по-дебела плоча пред печката работата ще стане по-зле и дюшемето и зоната на печката ще почнат да играят повече една спрямо друга. Мисля да го трамбовам колкото мога, слагам един найлон, някаква армировка и после - 2.5-3см бетон. На старите ще им обясня, че плочките сигурно пак ще се спукат ама поне ще седят залепени за основата. Колко време се предполага да съхне такава 3см плочица в сенчеста стая на 25С?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ти не каза, че печката е кахлена!!!
Това тотално променя ситуацията!
Спри да правиш простотии!

Явно нямаш думите, дай снимки близък план и общ план

Кахлени печки не се строят върху дюшемето... НИКАКВИ ДЪРВЕНИИ НЕДЕЙ ДА РЕЖЕШ!
Никакви бетони върху дървении недей да лееш!
Успокояващото в личен план е, че и "техните" са също толкова семпли по темата
Mitashki_MM - специалист
Ами добре , сигурно не е според предписанията ама печката е направена така преди ?40г и е ползвана активно през почти цялото време без някакви проблеми
Прикачен файл:
20220803_141923_compress61.jpg
Това, което ми се струва, че са направили навремето е да извадят дъските на дюшемето, напълнили са дупката с 2см с бетон и отгоре са иззидали печката. Оплакванията на хората бяха само от много малкото място отпред докъдето стига бетона и съответно може да се покрие с плочки срещу хвърчащите въглени. Аз съм извадил 3 дъски до това положение:

Сега загледах, че дюшемето е ковано върху дъбови греди, които са си още здрави - нищо не пружинира, нито скърца някъде. Някой от тези подробности променят ли нещо в това, което питах в предния ми пост?

Прикачен файл

20220803_142003_compress61.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср авг 03, 2022 5:06 pmMitashki_MM написа:
...което питах в предния ми пост?
Прости, че бях ... груба, моля

Използвай сухи процеси, запълни с каквото искаш, до ниво и или слагаш плочки само върху цимента или уширяваш "огнената" зона с някаква сравнително гъвкава, негорима плоскост. Ползвала съм кухненски плот. Продават ламаринени корита за пред печка (извън сезона се маха)...
chapara - майстор
Ми то така, като ви пее радиото, кой ли го слуша, хах 😁😎

Тема "Замазка върху пръстен под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: