• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Hoвoceлckи - майстор
Извинявай ама не е кал. Хоросан си е, т.е. варов разтвор. Дали е със слама или чоп (коса/козина), или рабица/тел намотан на пирони ... не бих се ангажирал да кажа - нали е паднало. Ако ще се измазва, по който и да е начин си иска опит. Кара-таван си е "провокация" ...
chapara - майстор
нед сеп 11, 2022 10:31 pmHoвoceлckи написа:
Извинявай ама не е кал. Хоросан си е, т.е. варов разтвор. Дали е със слама или чоп (коса/козина), или рабица/тел намотан на пирони ... не бих се ангажирал да кажа - нали е паднало. Ако ще се измазва, по който и да е начин си иска опит. Кара-таван си е "провокация" ...
Втелясваш се :-D Как разбра че е хоросан, с оглед??
Ква провокация като седи 100+години?

Пропуснах да добавя, ама подписите кой ли ги чете, че стопанисвам такъв гредоред с кара тавани от 204кв.м.
Най здравата конструкция, научно потвърдено!

Всичко което съм описал съм го правил преди 8 години 1:1 и не е мръднало :drinkers:

Казах час и половина труд+4 цигари и една бира, докато свързва гипса :cool:
schuldiner - майстор
нед сеп 11, 2022 10:48 pmchapara написа:

Най здравата конструкция, научно потвърдено!
В това леко се съмнявам.
Както и в смисъла от комбинацията летви-мрежа. Отворите между летвите са за да може с юнашки замах разтворът да се хвърля така, че да влезе над тях и да държи контра. Като имаш още една цедка, над летвите ще отиде едно нищо.
Преди соца не знам с кви л.йна са мазали, ама разтворът "по учебник" си е като за масивни тавани - вароциментов или варопясъчен. Няма значение рабица, камъш или летви.
kr1100 - майстор
пон сеп 12, 2022 7:41 amschuldiner написа:
...Преди соца не знам с кви л.йна са мазали, ама разтворът "по учебник" си е като за масивни тавани - вароциментов или варопясъчен.
И конски фъшкии са слагали, конска грива, коса от хора.... омесени в р-ра.
chapara - майстор
Какъв СОЦ, това са къщи от началото на миналия век!
Hoвoceлckи - майстор
пон сеп 12, 2022 7:41 amschuldiner написа:
В това леко се съмнявам.
Както и в смисъла от комбинацията летви-мрежа. Отворите между летвите са за да може с юнашки замах разтворът да се хвърля така, че да влезе над тях и да държи контра. Като имаш още една цедка, над летвите ще отиде едно нищо.
Аз пък леко се съмнявам, че си го правил :-D НЕ се хвърля! Тегли се голямата мала или се маже с натиск с мистрията. По принцип летвите са надялкани за да се задържа хоросана, но ... с рабица е малко по-добре. И задължително поне на две ръце. С гипсовата мазилка нямам опит.
schuldiner - майстор
@chapara
Е тъй де, преди сто години всякак може да са ги правили. Твоята може да е със зехтин и жълтъци, ама няма кой да каже. Нали се сещаш, всяко село си има калище, ама калта различна и рецептата е "тайна на майстора".
По соца вече има "научен подход" и стандартизация на технологиите. При гипсовите, варовите и циментовите разтвори говорим за еднакви навсякъде по света съставки и пропорции. Черно на бяло си пише също за хвърлянето, за вида на "решетката", за разтвора. Пише и защо така се прави, та имам повече доверие на учебника, ако ще да е остарял социалистически, а не на някакви недостоверни практики без обяснения...
В случая да се позакърпи временно може с каквото си харесаме. На практика и аз не бих хвърлял разтвор по тоз таван, че от вибрациите да не отлепи другаде. Затуй лепилце, плоскост някаква и полека с шпакловката...

Новоселски, за съжаление твърде много такива кръпки правя. Вече като видя покрив за ремонт с каратаван и си знам, ще има щети. Желая ти късмет с тегленето на хоросан по тавана... носи си каска.
Hoвoceлckи - майстор
Чак пък каска :-D На мен ми стига шапка от вестник. Виж на теб ще ти трябват поне очила. Може би и гумиран гащеризон ... По-същественото е да бъде застлан пода с нещо, по което лесно може да де събира разтвора за ново мяткане :-D Не казвам, че не ремонтираш каратавани, може да го правиш по всякакъв друг начин, но не и с свърляне. Няма да ти отговарям повече. Точка.
chapara - майстор
Кво фърляне :shock: , пружина измазвал ли си :lol:
Истинската мазилка с чоп се маже, точно на два пъти. Първа ръка, гасена вар само и свински косъм, тънко по рабицовата мрежа. Като изсъхне с варов разтвор.

Гипсовата мазилка е друга бира и не е за всеки :cool:
Grozdev - специалист
Май късно се включвам може и да е решен проблема с някой от всички Описани предложения..
Но от снимката мога да кажа,
Че левите са измазани с глина и кълцана СЛАМА ( МЕКИНА)
/Няма тайни в тази техника. /
А после е изгладено с хоросанов
/Варов / разтвор, най вероятно с ЧОП. =козина от всякакво животно, дори човек!
В по новите има и намотана тел на гвоздеи. Ама преди 100г телата е била кът и не достъпна за всеки.
Сега може се оправя с всичко
Квото му попадне на чиляка,, от магазина!
А колко ще издържи в времето е друг въпрос! :yawinkle:
  • 1
  • 2

Тема "Запълване на дупка в тавана на стара селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: