Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте. Преди около 3 седмици стартирах строителство на еднофамилна къща в покрайнините на София. Тъй като в местността има сравнително високи подпочвени води, от сега се замислям сериозно по въпроса с дренажа / отводняването около къщата, а и съответно на двора.

Тъй като къщата няма мазе, обмисляме следните 2 варианта:

Вариант 1 - класически "плитък" дренаж около цялата къща. Съответно отводняване посока улицата.

Вариант 2 - обратен насип по външните стени на основите с баластра (трошен камък) по съвет на строителя. Това би имало следният ефект:
1. ще се минимизира слягането около къщата
2. баластрата само по себе си би следвало да има дренажен ефект

Съответно, в този вариант, в най-ниската част на къщата би следвало да поставим вертикално дренажна тръба, ф400, в която да се събира дъждовната водата. Изпомпването на водата може да бъде автоматизирано с ел. помпа и поплавък. Водата може да се изпомпва към улицата.

Вариант 2 е сравнително евтин за реализация, но ме притеснява неговата ефективност.

Какво мислите?
Dessie - специалист
Мисля, че ще изпълниш и двата варианта :-) особено ако геолога дойде и види, че ти е мокър изкопа, 99.9 % ще се застрахова и ще ти каже докато изпълниш вертикалната планировка да заложиш под нивото на фундамента пръстен/ тръба, която временно да изпълнява ролята на шахта и от нея да изпомпваш. След оправянето на вертикалната планировка се преценява дали шахтата остава или не, оправят тръбите ако има нужда и се заустваш където трябва :rolleyes:

Едит: видях, че явно е приет изкопа ( за тия три седмици) …. При наличие на високи подпочвени води, не бих оставила само насип от чакъл…. Имах и аз такива терзания, проектанта беше предвидил само чакъл, геолога се застрахова и направихме гореописаното :-)

Тема "Дренаж на нова къща (докато е време)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: