Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kozl - майстор
От чертежа 5N8x1500/m и 9N8ь1000/m са 16,5 м N8 в един метър ограда. За 200 м=3300 м по 0,4 кг/м=1320 кг.
Това е по проект, но може да се направи с мрежа N8 на карета по 20 см. А дали е направено с мрежата по проект не личи по снимките, защото не се вижда какво е в бетона.
Дебелата вертикална армировка е забита в земята за да държи мрежата вертикална. На една от снимките се вижда,че в петата на фундамента няма армировка в петата, а само е закрепена мрежата по стената.
В проекта не е предвидено стоманобетоновата част от оградата да е и подпорна стена та поненяма да има натоварване от земен натиск.
schuldiner - майстор
Сурвакането нещо е подранило :-D Проектът не е лош, според първите снимки е прилично изпълнен като за ограда, ама то и 1 тон желязо няма, камоли 3.
Неспазването на проекта е едно, направеното дали отговаря на договореното е друго, а цената дори да е по три, ако си подписал договор... лоша работа, дължиш я.
Доколкото разбирам, можеш да се хванеш, че не са вложени някакви количества стомана и бетон по някаква оферта. Виж като показа проекта как се изясни техническата част. Сподели какво си подписвал със строителя да се изясни и финансовата.
kvsandro - напреднал
нед ное 27, 2022 6:57 amschuldiner написа:
Сурвакането нещо е подранило :-D Проектът не е лош, според първите снимки е прилично изпълнен като за ограда, ама то и 1 тон желязо няма, камоли 3.
Неспазването на проекта е едно, направеното дали отговаря на договореното е друго, а цената дори да е по три, ако си подписал договор... лоша работа, дължиш я.
Доколкото разбирам, можеш да се хванеш, че не са вложени някакви количества стомана и бетон по някаква оферта. Виж като показа проекта как се изясни техническата част. Сподели какво си подписвал със строителя да се изясни и финансовата.
Да, съгласен съм, че се чувствам като насурвакан, но тази седмица ще разбера какво що.

Иначе договор нямам, имам само протокол за СМР, но имам да давам още пари, така че ако се наложи - ще го измислим. Друг е въпросът доколко ще искам да продължа със същия строител, ако установя разминавания.

Иначе днес ходих да направя още замервания и всъщност заварената мрежа не е 20х20, а е 22х22см ... така че сметките ми слизат още надолу и вече ги смятам 1800кг максимум действително вложена арматура.

Разминавания за другите неща не виждам, само за арматурата. Единственото, което не знам и как се смята кофража - на квадрат е, ама това дали се смята на какъв размер са били кофражните пана или за каква площ бетон е бил ползван? Щото имам написан кофраж 2 х 1.4кв.м (2.8кв.м) на линеен метър навсякъде, колкото бяха паната, но оградата на много места е висока под метър, даже под 80см. и също така дали се смятат двете страни на стената (щото и от двете има кофраж) или само едната?
gnt69 - майстор
нед ное 27, 2022 6:18 pmkvsandro написа:

Разминавания за другите неща не виждам, само за арматурата.
Аз пък виждам по снимките които си сложил разминавания и с количеството на бетона. По чертеж трябва да имаш основа широка 40 см на минимум 70 сантиметра дълбочина. По снимките виждам 20-тина сантиметра широка основа с центрирана мрежа по средата. Ти що не викнеш конструктора дето е чертал чертежа да погледне какво са сътворили. За куфража не се кахъри ще те излъжат с 20 квадрата което не е голяма беля, белята е че оградата не е направена като подпорна стена и както трябва. Дай някоя снимка на изкопана основа. :partyman:
kvsandro - напреднал
нед ное 27, 2022 11:21 pmgnt69 написа:
нед ное 27, 2022 6:18 pmkvsandro написа:

Разминавания за другите неща не виждам, само за арматурата.
Аз пък виждам по снимките които си сложил разминавания и с количеството на бетона. По чертеж трябва да имаш основа широка 40 см на минимум 70 сантиметра дълбочина. По снимките виждам 20-тина сантиметра широка основа с центрирана мрежа по средата. Ти що не викнеш конструктора дето е чертал чертежа да погледне какво са сътворили. За куфража не се кахъри ще те излъжат с 20 квадрата което не е голяма беля, белята е че оградата не е направена като подпорна стена и както трябва. Дай някоя снимка на изкопана основа. :partyman:
Бетонът, мисля че е ок и да има разминавания са с 1-2 кубика максимум. Изчислявах го и ми излиза с 10 кубика отгоре спрямо схемата, ама на много места имам доста по-висока ограда от предвидената заради терена и стъпките. Имам грубо 125 кубика общо B15/B25 за 200 метра. Ето снимки на изкопите, за съжаление не ги измерих колко са дълбоки, ама ако смятам по пръчките арматура, които са под "кота 0" бих казал около 70см.:

п.п. а така и не казах никаква сума - само бетонната част на оградата излзезе около 300 лева на линеен метър крайна цена. По последна информация, която ми бяха казвали - такъв тип ограда излиза към 250 лева на линеен метър, така че не изглежда да има голяма разлика там, но ако е трябвало да се вложи повече материал, а не е...
Прикачен файл:
izkop2.jpg
Прикачен файл:
izkop.jpg
Прикачен файл:
osnova.jpg
gnt69 - майстор
пон ное 28, 2022 12:26 amkvsandro написа:
Бетонът, мисля че е ок и да има разминавания са с 1-2 кубика максимум. Изчислявах го и ми излиза с 10 кубика отгоре спрямо схемата, ама на много места имам доста по-висока ограда от предвидената заради терена и стъпките. Имам грубо 125 кубика общо B15/B25 за 200 метра. Ето снимки на изкопите, за съжаление не ги измерих колко са дълбоки, ама ако смятам по пръчките арматура, които са под "кота 0" бих казал около 70см.:
Аз бакалската на едро като го смятам ми излиза по малко. За стъпката /основата/ 40х40 см излиза 0,16м3. За вертикалната част смятам 1м х0,20см =0,2м3. Или едното по другото 0,36м3 на метър по 200м=72м3. И по 2 метра да е вертикалната част пак са 112м3. По различен начин го смяташ явно. :partyman:
kozl - майстор
По принцип кофража се смята по повърхността на бетона, към която се допира,

А на снимките се вижда, че в основата при стъпката на фундамента няма кофраж, Там за кофраж служат стените на изкопа. Редно е там да се застила найлон м-у земята и бетона, но такъв не се вижда.
Баш Майсторо - специалист
Изпълнението от снимките няма нищо общо със схемата дадена в първия пост, ако така сте се договорили да бъде.
kvsandro - напреднал
Благодаря на всички за помощта. Наистина ми беше от голяма помощ да потвърдя съмненията си със странични и непристрастни "наблюдатели" :).

Ще си формулирам всичко и калкулирам наново, след което ще се обърна към строителя да изясним нещата. Тия дни ще се видя и с конструктора да ми даде и той мнение наживо, макар да не сме го викали да приема оградата преди изливане на бетона, което в последствие беше грешка.

Надявам се да е станало някакво недоразумение, което силно ме съмнява да е неумишлено, но все пак... Няма перо по сметките, което да не го изкарвам надписано, така че ще е неприятен разговор.
resistbody - майстор
пон ное 28, 2022 12:23 pmkvsandro написа:
Няма перо по сметките, което да не го изкарвам надписано, така че ще е неприятен разговор.
Радвай се, че е надписано на мен нищо не ми излезе, все едни 10% отгоре.. може и арамтурния да са ме цакали.. или е смятано по дриуги таблици тегло за метър желязо...

Тема "Цена на бетонова ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: