Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kvsandro - напреднал
Здравейте,

Искам да попитам как може да се сметне количеството арматура нужно за бетонова ограда (60см)? Оградата е с дължина 200л.м. като размерите на "чертежа" са в сантиметри. Каква е средната цена за линеен метър на такъв тип ограда?


Изображение

Интересува ме, тъй като имам оферта, която излиза на около 320лв. на линеен метър със заложени 3тона арматура и ми се струва малко множко?

Благодаря предварително.

п.п. арматурата в оградата изглежда по този начин:

Съответно като правя сметките... заварената мрежа е максимум 10кг за 4х2метра, тоест се реже на две и стават 8 метра (4х1 + 4х1). Арматура н8 е около 400 грама за метър, през 50 см сложена:

200м = 25х(4х2 метра)= 250кг
= 400 по 1м. N8 = 160кг

И на 500кг чак да ги закръгля или да удвоя на 1000кг, ако съм объркал нещо - 3000кг ми се струват доста далеч? Или аз бъркам в сметките.

Изображение
resistbody - майстор
Спазари се само за труд и си купи мрежите, защо да го смяташ.. или набии колове с мрежа.. за хумник ти е тая ажурна ограда 200м.. освен яко няма да изпълваш..
kvsandro - напреднал
Оградата ми трябва, защото къщата е в населено място и трябва все пак да си оградиш парцела, нямам намерение да споря с нови съседи кой в чий имот е влезнал, а и имам домашни любимци и т.н. които не искам да се шляят навън. Иначе оградата ще се направи с жив плет. В случая ме интересуваше как точно се прави сметката и дали съм в грешка или не. Затова питам, ако някой може да сподели, ориентировъчно - колко арматура се очаква да отиде за такъв тип ограда и 3 тона не са ли много?
PIP - майстор
Смяташ ли арматурата за гредите в основите?
kvsandro - напреднал
нед ное 20, 2022 2:21 amPIP написа:
Смяташ ли арматурата за гредите в основите?
Смятам каквото виждам. Къде трябва да е тази арматура и как се събират 3 тона? Затова питам как точно трябва да се изчисли. Имам и това с подложния бетон и не се вижда друга арматура.

https://imgur.com/a/YEXDqvQ
krasi92 - майстор
Я вземи една мрежа 8мм и я измери колко тежи. Отдолу в бетона също идва арматура дето не я виждаш. За един метър височина мрежата е добре да е двойна и бетона да е поне 20 см. Щом ти се вижда скъпо действаш с приятели и направи си сам.
PIP - майстор
нед ное 20, 2022 4:04 amkvsandro написа:
нед ное 20, 2022 2:21 amPIP написа:
Смяташ ли арматурата за гредите в основите?
Смятам каквото виждам. Къде трябва да е тази арматура и как се събират 3 тона? Затова питам как точно трябва да се изчисли. Имам и това с подложния бетон и не се вижда друга арматура.

https://imgur.com/a/YEXDqvQ
Ами уточнявай какво е готово и какво ще се прави. Ако е само за мрежата е много, ако е със заровената арматура в основите е възмножно, 3т желязо за 200м са 15кг/за метър, зависи какво ръбесто желязо и колко бигли на метър са ползвали.
kozl - майстор
нед ное 20, 2022 12:22 amkvsandro написа:
Съответно като правя сметките... заварената мрежа е максимум 10кг за 4х2метра, тоест се реже на две и стават 8 метра (4х1 + 4х1). Арматура н8 е около 400 грама за метър, през 50 см сложена:

200м = 25х(4х2 метра)= 250кг
= 400 по 1м. N8 = 160кг

И на 500кг чак да ги закръгля или да удвоя на 1000кг, ако съм объркал нещо - 3000кг ми се струват доста далеч? Или аз бъркам в сметките.
Първо чертежа не отговаря на снимките. Второ армировка в средата на бетона е тъпотия.
На снимките липсва хор.фундамент. Явно не се прави такъв. Дано бетоновата стена не служи за подпорна.

1 кв.м мрежа Ф8 каре 20х20 см. тежи към 4 кг, защото има 10 пръчки в него по 1 м и всяка с тегло към 400 гр. Така тази мрежа с размери 4х2 м=8 кв.м по 4 кг=32 кг.
Ама като гледам снимките и сметките ти криви, ама криви. На една от снимките се виждат 8 хор.реда армировка. Ако в бетона и скритата част от снимката има по 1 ред това са 10 реда, през 20 см са 180 см височина. Т.е. ако оградата е дълга 200 м по 2 м височина на армировката, това е 400 кв.м по 4 кг=1600 кг.

И ако смятам армировката по чертежа и над 3 тона ще излезе.
Димитър Димов - специалист
:?
Последна промяна от Димитър Димов на нед ное 20, 2022 11:14 am, променено общо 2 пъти.
nikolson - майстор
Към проекта има спецификация и количествена сметка. Там пише какво и колко се прави. Погледни и сравни.

Тема "Цена на бетонова ограда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: