Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ср ное 30, 2022 3:35 pmburkov написа:
Като цяло хич не съм фен на заобикаляне или прескачане на изисквания, особено за неща от които ти зависи живота.

Но иначе конструктивно по темата.
Имам почти идентична конструкция, но от бетон. Калпаво направена и само ме тормози.
Разпределението обаче е напълно ок. Имам точно трапезария с кухня и малка баня, + съм оползотворил мястото под стълбите за камина и всички инсталации за вода и водна риза.

Щом си толкова близо до морето, може би нито дървото, нито метала са верните материали.
Можеш да минеш на бетонна конструкция с плочи и за двата етажа, и сандвич стена, или още по-добре тухла.
Поне ще знаеш че няма да го мислиш за поддръжката. Може и сандвич с термопанел и циментфазер.

Относно покрива, решавай дали ще е плосък за тераса или класическо двускатен.
Повече скатове става безмислено сложна и скъпа конструкция за тая малка квадратура.
не мисля, че има смисъл да се оскъпява с повече от двускатен покрив.Така или иначе сняг почти не вали там(южното черноморие е) и едноскатен ще е добре, но още го мисля и това и за сега везната клони към едноскатен с малък наклон и възможност след време за лесно преправяне на "равен" покрив.Прескачаните изисквания ще бъдат чисто административни, а не конструктивни.Лошо е, че строители и проектанти на такива малки постройки често нямат допирни точки и ако по проект е заложено нещо, то аз трябва да знам, че това е ок, както и след това този, който изпълни проекта ще е с необходимите размери "железа" или "дървении" ....както знаем всеки гледа да спести от нещо.
шоп - майстор
Помисли варианта къщето да е от 4 бр морски контейнера. Един авто кран и си готов. Особено както ще е нелегална. като те подгонят пак крана и бегом.
ср ное 30, 2022 4:21 pmшоп написа:
Помисли варианта къщето да е от 4 бр морски контейнера. Един авто кран и си готов. Особено както ще е нелегална. като те подгонят пак крана и бегом.
ще струва доста повече от нормална конструкция
шоп - майстор
ср ное 30, 2022 4:27 pmMag Fidan написа:
ще струва доста повече от нормална конструкция
Ти ако си мислиш, че с дървена или метална конструкция ще е евтино се лъжеш. Без пари не става.
Чираче - майстор
ср ное 30, 2022 2:26 pmky-kyy написа:
, които рязко не кореспондират с действителната ти същност на цървул.
Цървул може да наричаш баща си... :lol:
krasi92 - майстор
И двата материала са доказани с времето. Ако имаш биткойни ще намериш перфектен дървен материал. От Италия в момента е около 12000 за кубик. Метала е доста по евтин.
schuldiner - майстор
ср ное 30, 2022 12:59 pmMag Fidan написа:
здравейте, първо започвам с "ама нищо не рабирам" и продължавам...имам петно 24 квадрата, на което в момента изливат фундамент.На първи етаж ще бъде дневна с кухня и малка баня с тоалетна(отвън ще има голям навес) на втори етаж ще има 2 спални...та питанията са ми:
1. Вечната дилема....дърво или метал. Къщата в близост до морето(на 1км)
2. Дървото ме притеснява, че няма да мога да го намеря "сухо" и дори и да го намеря се притеснявам относно обработката(импрегниране и т.н.)
3. Ако е с метална конструкция съответно обработка на метал срещу корозия(чета, че трябва да е през около 5-10 години)
4. Покрив- едноскатен , двускатен или равен(с възможност за тераса, понеже има хубава гледка)
6. Облицовка- харесал съм циментфаер, който е с имитация на дърво(или камък) който се монтира на конструкция и тук изникват следните въпроси.между циментфазера и вътрешната стена трябва да има паропропусклива мембрана(от къде на къде да пропуска) каменна вата и гипсокартон. Необходимо ли е още нещо да се сложи или да бъде съобразено(освен ел. инсталацията и ВиК)
Съжалявам, ако публикацията е некомпетентна, но искам да сверя часовника с майсторите, които ми предлагат различен тип услуги и искам да е горе-долу като хората изпълнението.Благодаря :)
1 Ако я правиш сам - дървена или метална конструкция според това, от което разбираш повече или те кефи. Плюсовете и минусите им се балансират. Друг ако ще я прави е същото, ама провери дали наистина разбира.
2 Не е задължително да е сухо, импрегнацията не е скъпа и трудна.
3 Същото. Скритите части обработваш еднократно и повече няма откъде да се мокрят, че да корозират. Откритите си ги поддържаш редовно без проблем.
4 Едноскатен, почти плосък, 2-3 градуса наклон с бордове от три страни и едностранен улук. Желателно да е от сдвоени вертикално греди/ребра - хем за здравина, хем да има място за повече топлоизолация и вентилация срещу прегряване.

Примерен детайл стена: вътрешна облицовка, паробариера/найлон, лека вата между гредите на стената, хоризонтална външна скара, която пълниш пак с вата и покриваш с пародифузна мембрана с хидрото навън, циментфазер на вертикални летви или профили, защото оставяш мин. 2 см за вентилация.

Не е лошо да имаш стреха.
За банята и кухнята не знам дали не е по-разумно да оставиш щранговете видими отвътре. Скрити в стената ако нещо прокапе, кой знае кога ще усетиш... А и вътре са по-защитени от замръзване.
gogo7777 - майстор
ср ное 30, 2022 12:59 pmMag Fidan написа:
здравейте, първо започвам с "ама нищо не рабирам" и продължавам...имам петно 24 квадрата, на което в момента изливат фундамент.На първи етаж ще бъде дневна с кухня и малка баня с тоалетна(отвън ще има голям навес) на втори етаж ще има 2 спални...та питанията са ми:
1. Вечната дилема....дърво или метал. Къщата в близост до морето(на 1км)
2. Дървото ме притеснява, че няма да мога да го намеря "сухо" и дори и да го намеря се притеснявам относно обработката(импрегниране и т.н.)
3. Ако е с метална конструкция съответно обработка на метал срещу корозия(чета, че трябва да е през около 5-10 години)
4. Покрив- едноскатен , двускатен или равен(с възможност за тераса, понеже има хубава гледка)
6. Облицовка- харесал съм циментфаер, който е с имитация на дърво(или камък) който се монтира на конструкция и тук изникват следните въпроси.между циментфазера и вътрешната стена трябва да има паропропусклива мембрана(от къде на къде да пропуска) каменна вата и гипсокартон. Необходимо ли е още нещо да се сложи или да бъде съобразено(освен ел. инсталацията и ВиК)
Съжалявам, ако публикацията е некомпетентна, но искам да сверя часовника с майсторите, които ми предлагат различен тип услуги и искам да е горе-долу като хората изпълнението.Благодаря :)
Моята поредна ще е от метал, дърво, вар, стъкло. :)

Бързо, лесно, "вкусно"
gogo7777 - майстор
ср ное 30, 2022 1:04 pmky-kyy написа:
Къща се строи с тухли!
И аз съм я чел приказката за трите прасенца :lol:
Lisko - майстор
Бил Гейтс понеже не бил запознат с великите български архитектурни постижения в областта на бетонните панели и тухлите и си направил къщата от 500-годишни дървета.

Изображение

Изображение

Тема "чуденка за къща 6х4 на два етажа близо до морето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: