• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, отдавна чета форума по различни теми и го намирам за много полезен.
Накратко-закупих парцел на село със стара къща, която съборих напълно и разчистих мястото с намерение да строя малка едноетажна къща до 100кв.м.
В момента съм на етап проект и съгласуване с ВИК И Енерго Стара Загора.
В имота има вода с партида и нов водомер а също ток с партида до 6кВ, първа група.
От ВИК ми дадоха писмо за съгласуване на проекта,
но от Енергото ми искат да пускам нова партида за повече мощност-до 15кв. за 700лв
В момента предпазителя на енергото е 50 А. които са ми напълно достатъчни за сега, тъй като не смятам да строя още в кризата и по време на инфлация.
От друга страна новата къща ще е на друго място в имота доста по-навътре и далеч от улицата. Доколкото разбирам те се задължават да свържат новия обект независимо от разстоянието от стълба и електромера, но дали е така на практика.
Уточнявам че съм електротехник с опит в стрителството и много неща смятам да си правя сам, без да бързам но ще ми трябва и помощ "отвътре" тъй като живея в чужбина.
Къщата ми трябва по-скоро да има къде да си прибера багажа и да се ползва за лятна вила за почивка.
Имам още въпроси но ще ги оставя за по-късно.
Благодаря за вниманието!
Dessie - специалист
Не разбирам от мощности и там не мога да кажа, но доставчикът има задължение да изпълни до електромерното табло, което обикновено е на границата на имота, от там до къщата си ти
schuldiner - майстор
Е, ти ако на първите 700 лв. се плашиш, значи не си готов още :-D
На мен ми е по-интересно на какво основание ти запазиха партидата, след като вече нямаш сграда.
Здравей Marconi,
Имаме мноoого общо с теб. Драсни ми едно писмо на 2628@mail.bg Ти да не би да живееш в Канада?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб яну 14, 2023 8:48 pmCanadasucks написа:
Здравей Marconi,
Имаме мноoого общо с теб. Драсни ми едно писмо на 2628@mail.bg Ти да не би да живееш в Канада?
Ooops! Що не му драснеш на лични, а?
hidrazin - майстор
ср яну 11, 2023 1:40 pmMarconi написа:
В момента предпазителя на енергото е 50 А. които са ми напълно достатъчни за сега, тъй като не смятам да строя още в кризата и по време на инфлация.
Първо, от къде разбра че партидата ти е до 6kW ???
Второ - ако наистина е до 6kW то като нищо ще ти сложат бАшон 25А който отговаря за тази партида.
Трето - за партида до 15kW ще ти сложат бАшон 50А - колкото е в момента.
ср яну 11, 2023 1:40 pmMarconi написа:
Доколкото разбирам те се задължават да свържат новия обект независимо от разстоянието от стълба и електромера, но дали е така на практика.
И да и не. Това важи за нови потребители на които тепърва им слагат електромер и до сега са нямали.
Ти вече си бил присъединен от електромера до къщата която си съборил.
Никой няма да върви след теб и да възстановява това което си разрушил.
Евентуално ако в момента партидата ти е до 6kW а си платиш за по-голямата до 15kW ще ти осигурят кабел от електромера до новата къща.
Но само кабел. Нали не си въобразяваш че вътре в имота ще ти изкопаят канал, пясък, лента, обратна засипка ...?
Или ще ти сложат стълбове в имота за тяхна сметка? :-D
ср яну 11, 2023 1:54 pmDessie написа:
Не разбирам от мощности и там не мога да кажа, но доставчикът има задължение да изпълни до електромерното табло, което обикновено е на границата на имота, от там до къщата си ти
Това НЕ Е ВЯРНО за НОВИ клиенти - това което описвате.
За клиенти I-ва и II-ра група доставчикът е длъжен да ви осигури кабел от електромера до ГРТ на сградата във вашия имот или поне до мястото където влиза в новата сграда.
Независимо от необходимата дължината на кабела във вашия имот.

Прикачен файл:
Цена присъединяване.jpg

:partyman:

P.S.
съб яну 14, 2023 9:43 pmn_a написа:
Ooops! Що не му драснеш на лични, а?
За к'ъв чеп?
Да'н съ та налазили некви жендърски мисли? :-D
Dessie - специалист
@hidrazin - точно същия договор съм подписала като нов потребител :-), обаче някак си тълкувах, че точката на включване е електромерното табло, а не вътрешността на сградата. Електромера ми е монтиран на стълб на границата на имота. Да разбирам, че после те ще си прекарат кабел до къщата ли?
hidrazin - майстор
съб яну 14, 2023 10:23 pmDessie написа:
Да разбирам, че после те ще си прекарат кабел до къщата ли?
Тълкуването е като при врачките - няма нищо общо с истината.
Гледайте си проектите, обяснителните записки към проектите и четете законите и наредбите.
Както ВЕЧЕ писах са длъжни да ви доставят и прекарат кабел в имота от електромера до таблото/входа на кабела в сградата.
Но пък НЕ СА ДЛЪЖНИ да го монтират естетически, скрито, красиво...
За какво говоря? Ако не ви прецакат да е за ваша сметка то ще го прекарат по най-лесния и бърз за тях начин.
Хвърлен върху керемиди, вързан с тел за асмалък, накован с грозни скоби по фасадата на къщата...
И ще са прави - няма закон който да ги задължава да е естетическо.
Твърде вероятно (ако настоявате за това парче кабел) то да е от алуминиев кабел. :-D
Наредбата и най-вече цените за присъединяване не са променяни от десетилетия.
А само заради тъпата Украйна, последната година цените на кабелите станаха ужасни. (и не само на кабелите)
СЪВЕТ: Ако чак толкова държите на правата си за това парче кабел - отидете в местното ЕРП и поговорете културно и спокойно.
Поискайте да ви го доставят (с необходимата дължина по проект)с условието че вие ще си го прекарате/положите/монтирате.
Така кабела ще ви е без пари и в същото време ще можете да го положите скрито (под земя, мазилка, окачена фасада...) и да не загрозява.
Успех!
:partyman:
P.S. Мразя да пиша повече от три реда.
Причината - повечето хора не могат да четат повече от три реда... :cool:
resistbody - майстор
И аз съм с заварени партиди, имам становище за мощността, но някак си самоволно ми ги намалиха с времето... не че ме бърка, като харчиш повече ти пращат едно писмо и ти го хвърляш в коша и така...
Кабел си купих до таблото, което ще го местим и него.. както казва хидрата, ако искате до вътрешното табло да ви вържат кабел, ще ви го опънат въздушно по диагонала... та за 200лв по добре си го пусни подземно за твоя сметка..
Dessie - специалист
@hidrazin, @resistbody - благодаря!
  • 1
  • 2

Тема "Нова къща строеж 2023" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: