• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср фев 15, 2023 3:22 pmaleksnp написа:
Моля, ако някой може да ми препоръча архитект в Горна Оряховица. До главният архитект на общината, не може да се стигне, приемните часове са заети за следващите седмици.
В тази сфера "седмици" не е баш много време. Запази си час и си подготви документите, да не ти изгори чакането и часа, щото нямаш нещоси
aleksnp - специалист
ср фев 15, 2023 11:09 pmn_a написа:
ср фев 15, 2023 3:22 pmaleksnp написа:
Моля, ако някой може да ми препоръча архитект в Горна Оряховица. До главният архитект на общината, не може да се стигне, приемните часове са заети за следващите седмици.
В тази сфера "седмици" не е баш много време. Запази си час и си подготви документите, да не ти изгори чакането и часа, щото нямаш нещоси
До колкото разбрах, документите са комбинирана скица, е и нотариален акт разбира се.
brick - специалист
aleksnp написа:
Ето снимка на границата на имота от запад - къща на съседите, мога ли за нея да залепя навес?
За да може, трябва съседската къща да е законна. И много вероятно общината ще поиска именно вие да докажете това. Т.е. дори да е законна къщата, ще ви трябва и съдействието на съседите.

aleksnp написа:
Тогава според скицата ми, на юг също трябва да се преместя, да се изравни чупката на имота ми. А на запад къщата на съседа е граница на имота, мога ли за нея да се залепя?
Да, именно така излиза, но никой не е казал, че общината ще ви даде тази площ безвъзмездно. Трябва да питате там какво са имали предвид, когато е изработван такъв ПУП. Отидете първо в отдел ТСУ и строителство, преди да анганжирате час при главния архитект (това може да се окаже и ненужно).
iliya_i - майстор
чет фев 16, 2023 2:24 pmbrick написа:
Трябва да питате там какво са имали предвид, когато е изработван такъв ПУП.
Може ли да предположа?
Съседните парцели от двете страни са с № 78 и 79. И помежду тях парцела на Aleksnp, дето няма нищо общо като номерация със съседните.
Новообразуван парцел, след отнемане на площи от съседните. И къщата е на границата, защото е от преди. Дори е имала прозорец към твоя двор, зазидан впоследствие.

В зората на "Демокрацията" дадоха право на ползвателите да закупят парцели, които им бяха дадени за ползване по някакво постановление за самозадоволяване. Но им разрешиха само до 600 кв. м. И ако двата стари парцела са били по около 900 кв - те ти между тях още един парцел за продажба.
brick - специалист
чет фев 16, 2023 3:36 pmiliya_i написа:
Съседните парцели от двете страни са с № 78 и 79. И помежду тях парцела на Aleksnp, дето няма нищо общо като номерация със съседните.
Новообразуван парцел, след отнемане на площи от съседните. И къщата е на границата, защото е от преди. Дори е имала прозорец към твоя двор, зазидан впоследствие.
Получен е не от двата, а след отделяне от парцел 78 - виж линията към улицата.
aleksnp - специалист
Аз скоро купих къщата, преди това бяхме в апартамент и затова съм толкова невещ с къщите....Знам, че парцел 78 и моят са били едно и го разделят и продават и е построена нашата къща. Съседската къща, предполагам е законна, понеже я има на скицата, навесът зад нея го няма.
brick - специалист
чет фев 16, 2023 6:11 pmaleksnp написа:
Съседската къща, предполагам е законна, понеже я има на скицата, навесът зад нея го няма.
Законна я прави наличието на валидни строителни документи, меродавни за момента на строежа - тяхно копие прилагате към заявлението. Скицата просто е извадка от кадастъра, който отразява (би трябвало) всичко съществуващо физически на терена - включително и незаконното.

Има обаче и по-лесен вариант - вместо да доказвате, че съседската къща е законна, може просто да получите съгласие от съседа за построяване на навес на границата, както вече обсъждахме за северния ви съсед. При напълно аналогичен случай, със същата дилема, в нашата община предложиха това (и го реализирахме), само дето там от страна на съседите имаше не къща, а незаконна лятна кухня.

Наясно сте, разбира се, че като долепвате навес към чужда къща, той трябва да е самостоятелна конструкция. Няма да може да захванете горната столица към къщата, както ако е към вашата - ще трябват още един ред самостоятелни колони и надеждно опаянтване, което оскъпява.
aleksnp - специалист
От всичко, което разбрах до тук, най-безболезнено ще е навес залепен за северната страна на моята къща с размери 8х2 метра, който ще кръстя склад или лятна кухня и ще е категория 6, без вода и ток. Сега сигурно трябва да се преизчислят колоните, столиците, ребрата.... Като намеря конструктор, той ще го направи в проекта, който трябва да представя в общината нали? Комбинирана скица и виза също? Какво да пиша в заявлението за виза, като обект за проектиране - лятна кухня или склад? Изграждането на обекта се налага поради......?
Описвам всичко подробно, за да е полезно и на други, вървящи по този нелек път.
aleksnp - специалист
В техническата служба отговориха, че нямам право да строя. От къщата до северната ограда, трябва да има отстояние не 3м., а 5 метра, колкото е в момента.
brick - специалист
aleksnp написа:
В техническата служба отговориха, че нямам право да строя. От къщата до северната ограда, трябва да има отстояние не 3м., а 5 метра, колкото е в момента.
Това изискване на ЗУТ е за основното застрояване (къщата) - минимално отстояние на сградата до дъното на имота.
Навесът е допълващо застрояване. В правилата за разполагане на такова в "Раздел VII. Допълващо застрояване, огради" никъде не се прави разлика между дъно и странични граници на имота, а се говори само за вътрешни граници, и допустимото отстояние при свободно застрояване е 3 м (дори 1,5 м в някои случаи).

Мотивираха ли се с нещо, или просто казаха "не може". С какъв точно служител говорихте?
Според закона главният архитект на общината е този, който разрешава или не допълващо застрояване, а не някой от подчинените му устно. Ако има отказ, трябва да е аргументиран. Аз на ваше място бих подготвил по всички правила едно мотивирано искане за виза по чл. 140 за навеса и бих го входирал в общината. Срокът за отговор, ако не се лъжа, е месец.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: