• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gnt69 - майстор
Чл. 46. от ЗУТ: (1) (Доп. – ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. – ДВ, бр. 16 от 2021 г.) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, водоплътни изгребни ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.

(2) (Доп. – ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.

В ЗУТ пише така.
schuldiner - майстор
...А пък да ходя по институции една година да се моля за строеж на навес...

Ами прочети го тоя ЗУТ. 2,20 стрехата на граница, 2,50 ако е навътре в имота ти, максимум на билото 3 м свободно застрояване и 3,6 м долепено до сградата. В твоя случай ако си на граница със съсед стрехата макс. 2,20, билото макс. 3,60 м. Представяш проект от инженер-конструктор в общината и строиш, никого не чакаш.
aleksnp - специалист
Както съм дал снимката на къщата от северната страна, където мисля да правя навеса, къщата на съседа от запад е на 5.67 м от къщата, а на север, където се пада ниската страна на навеса, оградата на другия съсед е на 5 м. от къщата. Северния съсед е парцел с дървета и храсти, драки...от години никой не е стъпвал. На западния съсед къщата, която е двуетажна е граница на имота.

Изображение Изображение

Ако може някой да обясни, какво означават черните, сините и червените линии на скицата. И числата от 1 до 4 в имота ми.

От написаното по-горе, доколкото успях да разбера, навесът с желаните от мен размери, не е проблем да се построи. Ще е долепен до къщата, в най-високата част ще е под 3.6 м и стрехата до северния съсед е макс. 2.2 м и до оградата остава около метър. Правилно ли съм разбрал?
Колко ще струва проект от инженер конструктор и какво представлява?
aleksnp - специалист
Може ли някой да ми отговори дали съм разбрал правилно, понеже ми е трудно да тълкувам тези закони.
aleksnp - специалист
Ако инженер конструктор има интерес да проектира навес, моля да ми пише на лични съобщения.
brick - специалист
Не съм инженер-конструктор, обаче...

Скицата, която сте качили, е "от време оно" и има само архивна стойност.
За начало извадете актуална комбинирана скица, която и без това е необходима, ако ще строите навеса законно. После вадите виза за проектиране от общината. Във визата ще ви дадат отстоянията, които трябва да се спазят при разполагането на навеса. Едва тогава идва редът на геодезисти и проектант.
aleksnp - специалист
Скицата е от преди месец, не е от време оно.
brick - специалист
aleksnp написа:
Скицата е от преди месец, не е от време оно.
Не бях виждал в наши дни да издават чертана на ръка скица и с остарелите обозначения (МЖ, ПЖ и т.н.), затова предположих... Ако се практикува, предполагам e поради още неизготвен електронен кадастър и базиран на него устройствен план за населеното място.

Цветните линии са границите на имота ви според регулацията, цифрите 1-4 вас не ви касаят, те са "за служебно ползване" от геодезистите.

И сега същественото.
ЗУТ не разрешава да разполагате навес по описания от вас начин, само на 1 м отстояние от дъното на имота. Разстоянието до имотната граница трябва да е минимум 3 м.

Единственият друг допустим вариант е долепено до имотната граница, но тогава е нужно нотариално заверено разрешение от собственика на съседния имот, който автоматично получава правото да долепи своя постройка към калкана на вашата. В този случай на имотната граница е задължително "билото" на едноскатния покрив (до 3,6 м височина), а не както са писали по-горе стрехата. Покрив не може да се отводнява към съседен имот.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.
Трети вариант няма (щеше да има, ако дъното на имота беше южна граница, но при вас е северна).
aleksnp - специалист
Много благодаря за обясненията и насоките на всички, които се включиха в темата. Много неща ми се изясниха.
Като трети вариант, май ми остава да свия навеса до 2 м. за да има 3 м. до северната ограда. Става с размери около 8м. х 2 м. Така ще може ли?
brick - специалист
вт фев 14, 2023 6:22 amaleksnp написа:
Като трети вариант, май ми остава да свия навеса до 2 м. за да има 3 м. до северната ограда. Става с размери около 8м. х 2 м. Така ще може ли?
Да, аз такова свиване имах предвид като първи вариант, но не съм го написал изрично.

Възможно е обаче да има един бонус във ваша полза.

Черната линия на скицата (северната граница) е съществуващата ограда. Червената е регулацията (би трябвало да е синя всъщност, щом е вътрешна граница - техникът, който е изчертал скицата, е сбъркал цвета). Регулацията не съвпада със съществуващата ограда - "изправя" границата във ваша полза, така че съседът има да ви дава. Стига това да не е погрешност при изчертаването на скицата, имате право да преместите оградата - т.е. да направите нова ограда по регулационната граница и да премахнете старата, която се пада изцяло във вашия имот. Така навесът ще може да бъде малко по-широк от 2 м.
Дали обаче наистина "имате да вземате" и колко бихте спечелили (половин метър, един?), може да ви каже само лицензиран геодезист, като го наемете да трасира за нова ограда. И задължително да състави протокол за трасирането (обикновено го таксуват като отделна услуга). Ако се окаже, че имате право и решите да местите оградата, поговорете със засегнатия съсед предварително, не го поставяйте пред свършен факт.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: