Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kozl - майстор
След това пагубно земетресение друсането се увеличи драстично.
Ама не мога да вдена по каква причина :?
Земята ли се активизира в повече или джурналистите :?
Dessie - специалист
пет мар 10, 2023 12:43 pmkozl написа:
След това пагубно земетресение друсането се увеличи драстично.
Ама не мога да вдена по каква причина :?
Земята ли се активизира в повече или джурналистите :?
Беше ми попаднало инфо в нета преди време, че разлома е на три плочи - източноанадолската, арабската и африканската. Имаше много добре обяснена графика с движението на плочите и изразено съмнение, че втория трус не е вторичен, а е отделно друго земетресение с епицентър на над 100 км от първото и такива двойни земетресения били изключителна рядкост. В същото време се говореше, че анадолската плоча се е преместила на запад с близо 3-4 метра.
Подобни размествания там според мен е естествено да предизвикат вълна от размествания на гранични плочи и активиране на други разломи. В случая най-големи опасения се изразявах около Вранча, като най-близък до Бг и с потенциал за магнитуд над 7. То и там се поотпусна положението де - няколко усетени на територията на Бг и още доста, неусетени. Гледам от около седмица се тресе с епицентър около СтЗ, макар и слабо…. В същото време в Турция са на всеки час-два и рядко са под 3 М, а Вранча се поуспокои в последната седмица….
Тъжната истина е, че все още няма доказан научен метод за предвиждане на подобни събития. Конспиративно гледано, големи изпускания на радон, движението на планетите от Слънчевата система и други подобни теории при някакви хипотетични изчисления могат да се доближат до прогноза, но всеки избира на какво да вярва….
За журналистите - не знам, избягвам всякакви медии, та даже нямам идея дали се говори….
savagebs - специалист
Какво ще кажете за многото кооперации построени в 90те години след идването на "демокрацията" множество 5-6 етажни сгради построени една до друга без никаква фуга между тях, коя построена законно коя не в стил що да слагаме 1бр N 20 като може да мушнем 2хN10 вместо нея. Гледам масово у нас сега строят сгради с безгредови плочи, по бързо им идва и сигурно по евтино а дали е по добре .........
BLUEPUPIL - майстор
нед мар 12, 2023 1:39 amsavagebs написа:
Гледам масово у нас сега строят сгради с безгредови плочи, по бързо им идва и сигурно по евтино а дали е по добре .........

Въпросът дали по-евтините безгредови плочи
са подходящи за сеизмични райони е повече
от актуален. Твърдението, че като прибавим
шайби, нещата се оправят не е съвсем вярно.
Остава проблемът с продънването над колоните.
Прибавянето там на профилна стомана е решение,
което не сработва напълно, поради трудности
свързани с това ст. профил и бетона да бъдат
накарани да работят заедно.
:!: И остават две решения, които отнемат от
етажната височина 10-20см, drop panels над
колоните и/или греди широки 50-100см, които
„стърчат“ под плочата 10-20см.
:cool:
Смешното е, че луксозни сгради от най-високите
ценови диапазони (затворен тип комплекси с
къщички и/или 3 етажни блокчета) се строят
за икономия с безгредови плочи.
:lol:
kozl - майстор
нед мар 12, 2023 11:50 amBLUEPUPIL написа:
по-евтините безгредови плочи
И кое им е по-евтиното от плочите, които се носят от греди :?
шоп - майстор
нед мар 12, 2023 1:18 pmkozl написа:
И кое им е по-евтиното от плочите, които се носят от греди :?
Кофража, труда и арматурата. макар, че последното не е 100% сигурно.
LazarGanev - "Велик майстор"
"Безгредовите" плочи нито са безгредови, нито са по-евтини откъм материали, напротив, имат повече и по-кораво желязо. Откъм кофража - да по-евтини са, щото са по-технологични. Основното им предимство е, че можеш да си местиш стените както пожелаеш, без да се виждат греди
savagebs - специалист
Който е правил кофраж на плоча на безгредова и гредова ще усети кое и с каква скорост се изпълнява, безгредовата е ясно че изисква доста повече усилване и по голяма дебелина на бетона но съм виждал и започнала продънване в областта на колоните.Лично аз си избрах за моята къща рамкова конструкция с 60/30 колони и 60/30 греди над тях и плочи 20см, според мен има ли безгредова и колона си трябва чашка над колоната , после картонаджията ще направи яките ефекти :)

за новите сгради които са многоетажни и са изпълнение по проекта съм сигурен че са по устойчиви от блокове с по 15 етажа от панели или пълзящ кофраж даже и само заради много по малкото тегло на самата сграда, в Бургас усилваха един леко наклонен блок

за старите сгради се сещам за още проблеми, пропадаща течаща , канализация в основите и водосточни тръби изливащи водата директно в основите от което следват други проблеми за сградата
BLUEPUPIL - майстор
пон мар 13, 2023 9:11 amsavagebs написа:
=== но съм виждал и започнала продънване в областта на колоните.... според мен има ли безгредова и колона си трябва чашка над колоната ===
=D>

Прикачен файл:
1.jpg


пон мар 13, 2023 9:11 amsavagebs написа:
=== Лично аз си избрах за моята къща рамкова конструкция с 60/30 колони и 60/30 греди над тях и плочи 20см ===
Изборът е повече от добър за къща и е
йерархично аналогичен на двигател с
вътрешно горене V12.


Прикачен файл:
5.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (58.96 KиБ) Видяна 391 пъти
Прикачен файл:
3.png
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (56.01 KиБ) Видяна 391 пъти

Тема "Земетресение Турция (февруари 2023)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: