Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Christo - майстор
https://www.aa.com.tr/ru/%D1%82%D1%83%D ... B8/2813084

https://tass.ru/obschestvo/17013697

Изпратили са около 150 човека в Турция и около 50 в Сирия. За Турция е заминал и противопожарен самолет Бе200. Това нещо е доста голямо и се зарежда без да каца, движейки се на повърхността на водоема. В Сирия са се включили и техните военни. Щатите и ние, европейците се разсейваме за Сирия, щото Асад не е нашият човек, въпреки, че той моли за помощ дори чрез ООН.
MamaMy - майстор
Свърши се. Квото било, било. Бог да прости загиналите който и да е той и които и да са те. :cry: Спасителните екипи се прибират. Нямало шанс да има живи хора вече под развалините. Седмица без вода и край.
Dessie - специалист
Чета я темата от начало, обаче това е свръх конспирация… кмета не разрешавал незаконно строителство?!? Тоя човек от кога е кмет - от 100г? Преди неговото кметуване, не е имало сгради ли?
DundyTheCroc - майстор
Не само не е разрешавал незаконно строителство, но и е съборил вече построеното такова, поне аз така четох.
Dessie - специалист
Ми то хубаво съборил незаконното, ама преди 1999г имат едни норми за проектиране при земетръс, след това други. В България също има смяна на нормите в годините, да не искаш да кажеш, че сгради от 1945 трябва да бъдат съборени? За законност пък е съвсем друга дефиницията….защото сгради строени 1963 имат един набор от документи, който е несъотносим към сегашния ЗУТ
schuldiner - майстор
Dessie, сградите от 1945-та сами са се съборили, земетресенията са отсяли кое е годно, кое не.
Проблемът е чисто политически - кметът е принципен, както и предшествениците му, и никоя власт не е успяла да ги "сготви" както Иванчева /нея по друга линия/.
ПП Точно провеждах поредния, сигурно десети, инструктаж в кой от имотите как трябва да се държим. В настоящата къща командата е "БЕГАЙ!", тухла върху тухла няма да остане, гарантиано. Апартаментът в града, строен 1970 по тогавашните норми, за мен е най-сигурното място. Ама малка подробност, блокът тухла 6 етажа два входа го е строил баща ми с бригада "Заводски строежи" :wink:
Dessie - специалист
Е хубаво де, в този град няма строителство от тогава ли? Съборено ли е?
Виж, аз не споря, че кмета си изпълнява задълженията, но няма как да се твърди, че само защото е законно строителството, нито една сграда не е рухнала. По-скоро ключа от бараката се крие в ниско строителство и едно/двуфамилни къщи. Законно строителство е различно от качествено, това исках само да добавя :-)
schuldiner - майстор
Е хубаво де, в този град няма строителство от тогава ли? Съборено ли е?

Аз поне така разбрах от статията. Старото строителство се укрепва, опасните сгради се премахват, новите са в норма. Сигурно "престараването" е попречило общината да се наслади на бурен подем на строителство, респ. ръст на местната икономика - това не го пише - но резултатът е такъв, какъвто е.
И преди го казах - не е проблем правилата да се спазват, проблем е когато някои не ги спазват и печелят нечестно предимство. За България от опит мога да кажа, че повечето строители правят всичко възможно "да спят спокойно", но са натискани от Пазара, в който да си честен означава лузър.
kozl - майстор
ср фев 15, 2023 11:11 pmschuldiner написа:
Dessie, сградите от 1945-та сами са се съборили, земетресенията са отсяли кое е годно, кое не.
Проблемът е чисто политически - кметът е принципен, както и предшествениците му, и никоя власт не е успяла да ги "сготви" както Иванчева /нея по друга линия/.
ПП Точно провеждах поредния, сигурно десети, инструктаж в кой от имотите как трябва да се държим. В настоящата къща командата е "БЕГАЙ!", тухла върху тухла няма да остане, гарантиано. Апартаментът в града, строен 1970 по тогавашните норми, за мен е най-сигурното място. Ама малка подробност, блокът тухла 6 етажа два входа го е строил баща ми с бригада "Заводски строежи" :wink:
По некво съппадение сградата в която отраснах като ученик и студент е завършена 1971 г. Също от "Заводски строежи". Като Възложител беше ЖСК, съставено основно от служители от "Заводски строежи" и от собствениците на имотите засегнати от строежа.
Системата е пакетно повдигащи се плочи. Колоните са предварително изготвени в заводски условия. По споделено от баща ми в първоначалния проект шайби не са били заложени и противомеметръсната рола е изцяло отдадена на монолитната стоманобетонова стълбищна клетка, ноято се изпълнява преди плочите по технология "пълзящ кофраж". В процеса на строежа конструктора е предписал допълнителни противоземетръсни шайби. И е възникнал въпроса как да се направят допълнителните шайби след като плочите са вдигнати и предполагам и др.причини та шайбите са правени от плътни единични тухли, зидани с циментов разтвор.
Що за шайби са това :? На партерния етаж отлете такава за разширение на помещенията. Баща ми влезе в разпра със собственика на прекупеното жилище и победи Демокрацията, а шайбата се предаде.
Та мисла си как Демокрацията помага на земетресенията да събарят сгради. Та свидетел съм как при разширение на партерен етаж за търговска площ падна къща и без земетресение.
А дали помните падналата сграда на ул, Алабин при извършване на ремонти дейности.
Ами тези с климатицити как дупчат през конструктивни елементи дека им падне, па и с боркорона през долната армировка на гредата #-o
Па не сте ли виждали просечени шайби и колони, за да мине канала от там. Ако не сте аз съм.
Та преди земетръса като минех Демокрацията следва потоп в прах и руини.
Моят син от година живее в Швеция. Разказва ми, че етажната собственост трабва да те одобри за наемател. И още повече не може да си продадеш апартамента на купувач, който не е одобрен от ЕС на сградата :shock: И там Демокрация ама соц-дик :roll:
А тука нали требеше сградите да се паспортизират. И какво стана... Паспортизирани са сгради, които минаха по програмата за енергийна ефективност и новостроящите. И понеже съм от участниците в ЕЕ и съм прегледал известно количество паспорти на сгради, то личи си кога е работено по-сериозно за паспорта и кога е демократко претупан. Това е има леб треба да се усвоят средства, па от земетресението нема по добър тест за сградата.

Тема "Земетресение Турция (февруари 2023)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: