Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
чет фев 16, 2023 7:17 amkozl написа:
По некво съппадение сградата в която отраснах като ученик и студент е завършена 1971 г. Също от "Заводски строежи". Като Възложител беше ЖСК, съставено основно от служители от "Заводски строежи" и от собствениците на имотите засегнати от строежа.
Системата е пакетно повдигащи се плочи. Колоните са предварително изготвени в заводски условия. По споделено от баща ми в първоначалния проект шайби не са били заложени и противомеметръсната рола е изцяло отдадена на монолитната стоманобетонова стълбищна клетка, ноято се изпълнява преди плочите по технология "пълзящ кофраж". В процеса на строежа конструктора е предписал допълнителни противоземетръсни шайби. И е възникнал въпроса как да се направят допълнителните шайби след като плочите са вдигнати и предполагам и др.причини та шайбите са правени от плътни единични тухли, зидани с циментов разтвор.
Що за шайби са това :? На партерния етаж отлете такава за разширение на помещенията. Баща ми влезе в разпра със собственика на прекупеното жилище и победи Демокрацията, а шайбата се предаде.
Та мисла си как Демокрацията помага на земетресенията да събарят сгради. Та свидетел съм как при разширение на партерен етаж за търговска площ падна къща и без земетресение.
А дали помните падналата сграда на ул, Алабин при извършване на ремонти дейности.
Ами тези с климатицити как дупчат през конструктивни елементи дека им падне, па и с боркорона през долната армировка на гредата #-o
Па не сте ли виждали просечени шайби и колони, за да мине канала от там. Ако не сте аз съм.
Та преди земетръса като минех Демокрацията следва потоп в прах и руини.
Моят син от година живее в Швеция. Разказва ми, че етажната собственост трабва да те одобри за наемател. И още повече не може да си продадеш апартамента на купувач, който не е одобрен от ЕС на сградата :shock: И там Демокрация ама соц-дик :roll:
А тука нали требеше сградите да се паспортизират. И какво стана... Паспортизирани са сгради, които минаха по програмата за енергийна ефективност и новостроящите. И понеже съм от участниците в ЕЕ и съм прегледал известно количество паспорти на сгради, то личи си кога е работено по-сериозно за паспорта и кога е демократко претупан. Това е има леб треба да се усвоят средства, па от земетресението нема по добър тест за сградата.

Думите на kozl са подвеждащи, създаващи условия
за погрешно възприемане и проектиране(психология)
на строителната реалност.

1..Пакето Повдигащи Плочи
Родени 1926 в USA, бързо преминават в забвение.
След срутването в Свищов 1977, изпадат в
сеизмична немилост.

2..Етажна собственост
Институтът на комунална съсобственост, беше
инструмент за контрол и манипулация. Бетонните
гета раждат престъпност и насилие. В Европа и
САЩ постепенно се отървават от тях.

3..Премахването на носещи елементи

Факт е, защото е проектирано евтино т.е. с
малки отвори тип кимизарник. Може ли да
бъде спряно, може. Но после избирателят ще
„наказва“. Щом ще прави наказателен вот,
нека си живее в изтърбушената соц. катакомба.
Още повече, че така още по-лесно ще рухне
(буквално) мита за качественото тоталитарно
строителство.

4..Политиката над всичко
Връщам Ви назад в годините. Аз съм още в
щатите, а в България се провежда поредното
събрание за приемане на Еврокод. Става един
от бившата номенклатура и дума:
И в крайна сметка ще излезе, че сградите
проектирани по Еврокод ще бъдат с 100-300%
по сеизмично устойчиви от тези до сакралната
1987г. Как ще обясним на хората, че съгласно
новите норми живеят в сгради с не добро
сеизмично поведение? Кой ще плати
укрепването?
чет фев 16, 2023 7:17 amkozl написа:
И понеже съм от участниците в ЕЕ и съм прегледал известно количество паспорти на сгради, то личи си кога е работено по-сериозно за паспорта и кога е демократко претупан.
И когато не е демократко претупан и колегите
кажат истината следва откат, народно недоволство
и мъмрене тип прав си, ама си трай, хората
не искат да чуят грозната истина. Използвай
премълчаването, химерите и надеждата.

Във всеки паспорт, трябва да фигурира изречението,
че сградата не отговаря на действащите в момента
норми.

Подробният анализ на конструкцията е доста скъп.
И не се прави по полит. причини. Ако ти е интересно
ето:

60 метров ЕПК блок зона Б-@.
1..Фундаментната плоча върху оводнени глини е на
ръба на безопасното;
2..Възелът стена-плоча е с недостатъчно сечение;
3..Само две носещи надлъжни стени от двете страни
на общия коридор;
4..Липса на греди над външните стени;
5..Армировка и бетони с нисък клас;
6..Бетони с хлориди, водещи до корозия.

Започват да изтичат 50-те години за блоковете.
Гробна тишина. Ще ги укрепваме ли или ще
ги събаряме. Кой носи отговорност, държавата
или собствениците. Държавата, защо е
допуснала високо строителство над 15м (до 1989),
след като няма пари за качествено такова?
Киррил - специалист
Имало ли е преди толкова много земетресения по целия свят?

Това са ЗЕМЕТРЕСЕНИЯТА през ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА:

1 трус с магнитуд 6
7 труса с магнитуд 5 и 6 по Рихтер
43 труса с магнитуд 4 и 5 по Рихтер
187 труса с магнитуд 3 и 4 по Рихтер
476 труса с магнитуд 2 и 3 по Рихтер
601 труса под магнитуд 2, които хората обикновено не усещат.

Много силно земетресение с магнитуд 6,1 удари Филипинско море, Филипините, преди 17 часа.
Последното земетресение в Европа е в Хърватия с магнитуд 4,8.
brum - майстор
Със сигурност е имало. И със сигурност част от тях не са ги следели с толкова детайл :) .

Преди 100 години ако е имало същият цикъл нали се сещаш как ще го измерят прецизно и ще съберат достатъчно информация която да стигне и до днес.

И е нормално като се отприщи някъде голямо напрежение да има след това яко трусове от затихващ характер. Най-вероятно още ще има. Стига да са затихващи и да няма покачване нещата са ОК.

Ако ни удари и нас тук както в Търция може да стане страшно. Че като знам държавният контрол и строителният надзор как работи без да стига до обектите въобще не е ясно колко блокове ще останат и тук.
BLUEPUPIL - майстор
Румъния


Прикачен файл:
234.jpg
234.jpg (95.61 KиБ) Видяна 804 пъти



Както се вижда от схемата, опасните зони навлизат
в българска територия.
След земетресението от 1977, румънците преписват
от американските кодове, за да постигнат по-висока
дуктилност.
After the 1977 event, ductility rules for RC structures were imported into Romanian codes from American Concrete Institute ACI code of practice. Those ductility rules were improved and enlarged in 1990 according to the EUROCODE 8 requirements.
У нас това става 10 години по-късно и то
срамежливо (разбирай недостатъчно), през 1987,
когато над 95% от проектирането и строителството
на соца е реализирано. Дори продължават да се
изграждат блокове по старите типови проекти, чак
до началото на 90-те.

И така много изостанахме по отношение на бетона.
Реално класа на бетона на всички стари блокове с
изключение на панелите правени на вибромаса с
гъсти бетони е около 20MPa, a би трябвало да е 30.
За гладката армировка да не говорим, положението
в сравнение с почти 2пъти по-яката армировка от
500MPa е отчайващо.

И сега някой може да каже, че много трудно е
пробил един бетон и затова смята, че е здрав.
Двете неща не се припокриват. Но дори и да приемем,
че като цяло това е вярно, то остава болезнения
въпрос с дуктилността. Способността след деформация
бетона и стоманата да се върнат в изходно положение
с възможно най-малка увреда по отношение на
възможността да поемат бъдещи натоварвания.
Lutchezar - майстор
Blue, нещо си пропуснал, не знам къде си бил 77ма и след това, след земетресението всички строежи бяха замразени, обикаляха комисии и обследваха всеки блок и всеки апартамент стая по стая.
Нашия блок го подложиха на доукрепване на основите, няколко години беше като да живееш в центъра на строеж, поне че и други ревяха, помня че се отлагане нанасянето в новите сгради докато не се проверят.
Та дори и по норматив да се е променило след 10 години, на терен нещата бяха други.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет фев 17, 2023 4:43 pmLutchezar написа:
Blue, нещо си пропуснал, не знам къде си бил 77ма и след това, след земетресението всички строежи бяха замразени, обикаляха комисии и обследваха всеки блок и всеки апартамент стая по стая.
Нашия блок го подложиха на доукрепване на основите, няколко години беше като да живееш в центъра на строеж, поне че и други ревяха, помня че се отлагане нанасянето в новите сгради докато не се проверят.
Та дори и по норматив да се е променило след 10 години, на терен нещата бяха други.
На баба у блока, обследваха и правиха шайби в апартамента на първи етаж... После този апартамент го купи един човек, бизнесмен (в последствие със строителна фирма, общински съветник, че май и депутат) и първата му работа, бе да премахне шайбата...
Andri01 - майстор
:? Много интересно: как направиха "шайбите" или " шайбата"??? И как: "премахнаха" шайбата/те/? И друго - какво / горе долу представляваха шайбата/те// ,които сте видели Вие?? Или е просто ЕЖК,...каке? :? :lol:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет фев 17, 2023 9:51 pmAndri01 написа:
:? Много интересно: как направиха "шайбите" или " шайбата"??? И как: "премахнаха" шайбата/те/? И друго - какво / горе долу представляваха шайбата/те// ,които сте видели Вие?? Или е просто ЕЖК,...каке? :? :lol:
ЕЖК е, разбира се
BLUEPUPIL - майстор
пет фев 17, 2023 4:43 pmLutchezar написа:
Blue, нещо си пропуснал, не знам къде си бил 77ма и след това, след земетресението всички строежи бяха замразени, обикаляха комисии и обследваха всеки блок и всеки апартамент стая по стая.
Нашия блок го подложиха на доукрепване на основите, няколко години беше като да живееш в центъра на строеж, поне че и други ревяха, помня че се отлагане нанасянето в новите сгради докато не се проверят.
Та дори и по норматив да се е променило след 10 години, на терен нещата бяха други.
През 77 бях в детската градина. По време на
труса си бях в къщи в 16 етажен блок ПК,
завършен 1968 в Баталова воденица.
:wink:

За укрепването, много интересно как
е ставало, защото сега дори с модерните
методи укрепването на ЕПК е почти невъзможно.
:?
За панелите е по-лесно. Ама е скъпо.
На вход около 500.000€
за гарсионера 15.000€
за двустаен 20.000€
за тристаен 25.000€
:lol:
Може да се направят между
външните шайби, балкони широки
1.2-1.5м
:)

Тема "Земетресение Турция (февруари 2023)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: