Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Lutchezar - майстор
Да подпреш едно блато крепейки се на друго блато (образно казано) не е добра идея. Грешката е допусната още при конструирането. Дупчи всички стени на тераси и оправи дренирането. Когато и АКО изсъхне вече има смисъл да се мисли как да се укрепи.
И разкарай надалеч всички покривни води, по възможност и повечето дъждовни. На парче няма как да стане, комплексен е подходът.
Чираче - майстор
нед фев 26, 2023 6:01 pmSvetoslavoff1 написа:

И какво ви дава основание да сте така категоричен в оценката си ? По моята класация специалистите биват кадърни, не толкова и слаби. Естествено опитът, натрупан с годините помага, ако се осмисля, а не е само стаж за пенсия.
А между другото, с контрафорси са укрепвани далеч по-важни, масивни и внушителни сгради.
Основание ми дава опита, който имам.
По подобен начин е укрепена катедралата Нотр Дам в Париж. Но за това трябва здрава основа. В случая тук липсва такава. И въобще не се мисли в тая насока за проблема.
Andri01 - майстор
=D> =D> =D> чирак си тука , само в сайта ,нали ?А иначе - най-малкото професор в строителството или..... Както един глупак се пишеше тука,преди 3-4г.
Чираче - майстор
нед фев 26, 2023 8:29 pmAndri01 написа:
=D> =D> =D> чирак си тука , само в сайта ,нали ?А иначе - най-малкото професор в строителството или..... Както един глупак се пишеше тука,преди 3-4г.
Не разбрах какво искаш да кажеш. Давай направо....
schuldiner - майстор
нед фев 26, 2023 2:47 pmgarvanski написа:
Здравейте.
Благодаря ви за отговорите.
Днес ходихме до къщата с мой познат стр. инж. Огледа всичко внимателно, измери всичко каквото го интересуваше, направи няколко чертежа в тефтера си и каза, че е най-удачен вариант с 3 бр. подпори (контрафорси) по дължината на стената с височина около 120см. и шир. около 80см. Точни размери на фундамента, дълбочината и ъгъла на всяка подпора ще седне и ще изчисли колко е необходимо да са.
Отделно мократа част на стената ще трябва да търся някой с голяма боркорона да направи няколко отвора за да се дренира малката градинка, успоредно на гаража.
Според вас колко пари ще излезе всичко изброено (труд + материали)?
П. С.
Можете ли да ми кажете на каква цена върви пробиването на отвори 50мм или по-големи в стената. Дебелината й е около 30см.
5-6 хил. лв. макс. Не че толкова струва изброеното, а повече не бих вложил - или ще проработи, или нищо няма да помогне. За начало 1000-1500 лв. е приличен лимит.
Контрафорсите са стандартно решение, но трябва да се знае дълбочината на фундиране на сградата и хоризонталната армировка на старата стена.
Дренирането в сегашната ситуация е нож с две остриета. Очевидно решава един проблем, но след осушаването на основите може да породи друг, примерно при песъкливи почви ще има известно слягане... И съвсем не е сигурно, че водата причинява свличане или някакъв прекомерен натиск на подпорната стена. Възможно е също влагата в плитки основи да избутва нагоре бетона при замръзване.
Чудесно е, че имаш познат строителен инжинер. Ще го слушаш! Но не очаквай чудеса - при свлачищата най-важно е да се откажеш навреме :-D Ама дано не е такова...
moimoimoi - майстор
отведи нанякъде водата от покрива на гаража с олуци
под подпорната стена или нареди тротоарни плочки или бетонирай алея 1,2-1,5 метра широка по цялата дължина на стената за да изсъхне около стената
BLUEPUPIL - майстор
Трябва да се уточни дали се движи склона или
поддава само подпорната стена. Ако е второто
има разумни решения, но не са евтини.
Доколкото се вижда, подпорната стена служи
и за фундамент на сграда. Моето предположение
е, че подпорната стена има много малки пети
или изобщо няма такива.


Прикачен файл:
1QW.jpg
1QW.jpg (15.84 KиБ) Видяна 595 пъти



И локалният натиск върху почвата надвишава
нейната носимоспособност. Подпорната стена
явно не е хваната с (достатъчно) армировка
с останалите основи, което е видно от
пукнатините, защото бетона не работи добре
на опън.

Какво може да се направи? Като изключим
скъпите решения като изливни пилоти и пр.
предложението за контрафорс е приемливо,
ако се работи без икономии, ама дали си
струва да се прави?



Прикачен файл:
2QW.jpg
2QW.jpg (34.66 KиБ) Видяна 595 пъти
Прикачен файл:
3QW.jpg
3QW.jpg (38.32 KиБ) Видяна 595 пъти
Прикачен файл:
4QW.jpg
Прикачен файл:
5QW.jpg
5QW.jpg (8.98 KиБ) Видяна 595 пъти


Аз съм за решението от снимка 4QW, където
контрафорсите стъпват върху обща фундаментна
греда.
:cool:

Къщата до гаража, как е фундирана?
Да не би тя да се нуждае също от
превантивни мерки?
:wink:
garvanski - напреднал
нед фев 26, 2023 5:15 pmЧираче написа:
нед фев 26, 2023 2:47 pmgarvanski написа:
.... и каза, че е най-удачен вариант с 3 бр. подпори (контрафорси) по дължината на стената с височина около 120см. и шир. около 80см.
Поздрави тоя стр. инженер от мен, и му кажи, че така нищо няма да стане. Вероятно е някой млад човек? Аз бих укрепил стената по друг начин.
Човекът не е млад инженер, а е с доста солиден опит, с много реализирани обекти и се е утвърдил в сверата си.
Ако желаете споделете как вие бихте укрепили стената, ще ми е полезен всеки съвет.
Благодаря.
schuldiner - майстор
вт фев 28, 2023 11:32 amBLUEPUPIL написа:
Трябва да се уточни дали се движи склона или
поддава само подпорната стена. Ако е второто
има разумни решения, но не са евтини.
Е, а де! Ако се движи скатът, всичко е до време - затова и закопаването на много пари не е разумно.
Ако само подпорната стена поддава, трябва да се знае защо.
Аз съм сигурен, че дори с най-яките контрафорси при плитки основи на другите стени гаражът ще продължи да се разчеква. Просто няма да е по наклона...
Тук дренирането винаги ще е от полза и дори да има слягане на пода, ще е еднократно и поправимо. Но е съвсем отделна мярка.

ПП Възмутен съм от нежеланието на "специалисти" да разберат смисъла от фундирането под точката на замръзване! Абсолютно равен терен, много пропусклива почва /плътен фин пясък/, колегите копнали 50 санта и наливат ивици, щото "то само бунгало и във Варна няма зима"... Строители с над 30-годишен опит ми се подхилват, като им обяснявам, че замръзването под основите ги надига, особено при леки постройки отгоре. За капак, наоколо пълно с вилички с разхождащи се основи /Ракитника, Варна/, ама то било от друго...
BLUEPUPIL - майстор
Замръзналата вода цепи яко армиран бетон.

Тема "Подпиране на поддала подпорна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: