Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
garvanski - напреднал
Привет.
Имаме къща на 3км. от Враца, във Врачанския балкан, която от около година започнах да стягам като за уикендите и празниците. Дворът е терасиран с подпорни бетонни стени.
Проблемът е там, че от три- четири години наблюдавам, че едната от стените е започнала да поддава (прикачвам снимки да се добие представа). Размерът и е приблизително 6/1.7/0.3м. Върху тази стена е изградена задната стена на гаража. Подът в гаража също се е спукал и е пропаднал с около 1см. откъм стената.
Моля за мнения и съвети как мога да подпра стената, да спре да се движи.
Благодаря.
Прикачен файл:
IMG_20230225_163307.jpg
Прикачен файл:
IMG_20221126_135507.jpg
Прикачен файл:
IMG_20201220_121631.jpg
Прикачен файл:
IMG_20201220_120846.jpg
Последна промяна от garvanski на съб фев 25, 2023 5:20 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Като гледам единственото, което можеш да направиш е да я наблюдаваш :?
PIP - майстор
Има много влага, която размеква почвата и води до подаване на основите. Огледай за течове от покрива, не се вижда на тоя покрив къде му е наклона, улуците и водостоците. След спиране на теча 'от горе' може да положиш и някакви евтини плочки до стената с наклон да бяга дъждовната вода от зида, така че да не се пропива близо до постройката.
garvanski - напреднал
съб фев 25, 2023 8:22 pmPIP написа:
Има много влага, която размеква почвата и води до подаване на основите. Огледай за течове от покрива, не се вижда на тоя покрив къде му е наклона, улуците и водостоците. След спиране на теча 'от горе' може да положиш и някакви евтини плочки до стената с наклон да бяга дъждовната вода от зида, така че да не се пропива близо до постройката.

До миналата година имаше много дървета и лози около граажа, които премахнах именно, защото си мисля, че вкарват много влага около него.
Иначе наклона на плочата на гаража е назад, в посока към проблемната стена.
Lutchezar - майстор
На тестовете на машина за ядково пробиване от лидъл точно такава стена пробиваха. И там бяха забравили да сложат достатъчно тръби отдолу. Както казаха, като начало го направи да не се мокри там и отведи дъждовните води. За да е толкова зеленясало явно много вода има там...
biol - специалист
Дупчи стената
На влажно място подпорни стени се правят от габиони да може да тече водата.
При теб водата уплътнява земята и става супер тежко
Ако не те е страх, проби отвори долу и набий тръба с дупки за дренаж, може да го направиш на различни височини ако има арматура страшно няма .
Тествай на 30-40 с от горе и виж колко тече
garvanski - напреднал
Здравейте.
Благодаря ви за отговорите.
Днес ходихме до къщата с мой познат стр. инж. Огледа всичко внимателно, измери всичко каквото го интересуваше, направи няколко чертежа в тефтера си и каза, че е най-удачен вариант с 3 бр. подпори (контрафорси) по дължината на стената с височина около 120см. и шир. около 80см. Точни размери на фундамента, дълбочината и ъгъла на всяка подпора ще седне и ще изчисли колко е необходимо да са.
Отделно мократа част на стената ще трябва да търся някой с голяма боркорона да направи няколко отвора за да се дренира малката градинка, успоредно на гаража.
Според вас колко пари ще излезе всичко изброено (труд + материали)?
П. С.
Можете ли да ми кажете на каква цена върви пробиването на отвори 50мм или по-големи в стената. Дебелината й е около 30см.
Andri01 - майстор
Отвора 50мм. не е труден. Само се удължава опашката на боркороната ,а при пробиване патронника на дрелката влиза в отвора. Правил съм същия във фундамента на вилата.
Чираче - майстор
нед фев 26, 2023 2:47 pmgarvanski написа:
.... и каза, че е най-удачен вариант с 3 бр. подпори (контрафорси) по дължината на стената с височина около 120см. и шир. около 80см.
Поздрави тоя стр. инженер от мен, и му кажи, че така нищо няма да стане. Вероятно е някой млад човек? Аз бих укрепил стената по друг начин.
Svetoslavoff1 - майстор
нед фев 26, 2023 5:15 pmЧираче написа:
нед фев 26, 2023 2:47 pmgarvanski написа:
.... и каза, че е най-удачен вариант с 3 бр. подпори (контрафорси) по дължината на стената с височина около 120см. и шир. около 80см.
Поздрави тоя стр. инженер от мен, и му кажи, че така нищо няма да стане. Вероятно е някой млад човек? Аз бих укрепил стената по друг начин.
И какво ви дава основание да сте така категоричен в оценката си ? По моята класация специалистите биват кадърни, не толкова и слаби. Естествено опитът, натрупан с годините помага, ако се осмисля, а не е само стаж за пенсия.
А между другото, с контрафорси са укрепвани далеч по-важни, масивни и внушителни сгради.

Тема "Подпиране на поддала подпорна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: