Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Martina_22 - помощник
съб мар 04, 2023 10:31 amBLUEPUPIL написа:
Ако е зидария, колко е широка?
Ако е широка 12-15см, как ще
се укрепи с-щу земетръс?
:)
Зидарията е широка 12 см. За другия въпрос - съжалявам, не съм технически грамотна и не мога да ви отговора. Доста начесто има колони ако това е от значение и разстоянието между колоните ще се запълни с тухли.
iliya_i - майстор
нед мар 05, 2023 10:33 amMartina_22 написа:
съб мар 04, 2023 10:31 amBLUEPUPIL написа:
Ако е зидария, колко е широка?
Ако е широка 12-15см, как ще
се укрепи с-щу земетръс?
:)
Зидарията е широка 12 см. За другия въпрос - съжалявам, не съм технически грамотна и не мога да ви отговора. Доста начесто има колони ако това е от значение и разстоянието между колоните ще се запълни с тухли.
Защо не питате проектанта?
Ако е съгласен да напише и да се подпише на проекта, че е съгласен с промяната.
Киррил - специалист
Преди 200-300 години къщи на два-три етажа се строяха къщи и все още са в разцвета на силите. Дали са имали квалифициран проектант, за да им каже коя стена къде да е и от какво да е. Я да видим съвременен проектант дали ще проектира къща която да издържи толкова години.
Разходете се в Копривщица, старият Пловдив.....

Цялата работа е едни хора да вземат едни пари. Колко проектанта има осъдени у нас за некачествено проектиране.
Виждам и магистралите с един куп проектанти и надзори - с 10 см. по-малко асфалт.

п.с.
Къщата ми е строена 1958ма година. Стени по 70 см. дебели печена тухла, тавани гредоред, основа камък.... Не е мръднала и няма нищо напукано. Вижте къщите от проектантите на какво дередже са след последното земетресение. И сега, като не знам кой е бил проектанта преди 80 години какво да правя?
За да се отговори, все пак трябва да се знае какви са размерите на стената. В моята къща съм правил преградни стени с размери 2,8 х 2,40м. от гипсокартон и вече 15 години са отлични!
ulieliadi - специалист
Ако са тухли на 12см, сменяй с гипсокартон! По-здраво, по-право, по-сухо, по-бързо, по-добра шумоизолация и не на последно място по-евтино!
Martina_22 - помощник
нед мар 05, 2023 1:30 pmulieliadi написа:
Ако са тухли на 12см, сменяй с гипсокартон! По-здраво, по-право, по-сухо, по-бързо, по-добра шумоизолация и не на последно място по-евтино!
Благодаря за съвета, в крайна сметка реших да си спестя цялата тази бумащина с проектанта и да оставим нещата както са били - тухлени стени, заложили сме на тухли поротерм, надявам се да си оправдаят цената.
torbalan - Дървен философ
съб мар 04, 2023 12:49 amMartina_22 написа:
Здравейте. Ще се радвам да получа съвети за преградните стени при строителството на къща - тухла или гипсокартон. И какви са предимствата и недостатъците и при двата вида?
Никакво значение няма дали ще са от тухли или от гипсокартон преградните стени.

Но, ако имате проект и нямате сериозна причина да го нарушавате, по-добре го следвайте. Какво казва строителя - няма значение.
Неговата работа е да следва проекта.

Стените от гипсокартон, ако се направят като хората, много малко се отличават от тухлените стени. Бедата е, че масово ги претупват и стават едни, като картонена кутия. :)
kr1100 - майстор
[quote=Martina_22 post_id=1128395 time=1677962390 user_id=96126
Ами аз ако трябва да разбирам от всичко, нямаше да ми трябва и строител ;) В крайна сметка нали за това са тези форуми за взаимопомощ. Очевидно вие ги ползвате за да си избивате комплексите ;)
[/quote]

С телевизор, радио и кухи лейки не споря.
Писаха ти много хора -имаш проект , за който си платила - придържай се стриктно по проекта.
И това , ако не го разбереш след време ще страдаш.
Ами от форума някой ще те посъвтва да икономисаш от арматура за плоча пр. И това ли направиш ??
Martina_22 - помощник
нед мар 05, 2023 5:11 pmkr1100 написа:
[quote=Martina_22 post_id=1128395 time=1677962390 user_id=96126
Ами аз ако трябва да разбирам от всичко, нямаше да ми трябва и строител ;) В крайна сметка нали за това са тези форуми за взаимопомощ. Очевидно вие ги ползвате за да си избивате комплексите ;)
С телевизор, радио и кухи лейки не споря.
Писаха ти много хора -имаш проект , за който си платила - придържай се стриктно по проекта.
И това , ако не го разбереш след време ще страдаш.
Ами от форума някой ще те посъвтва да икономисаш от арматура за плоча пр. И това ли направиш ??
[/quote]

Ами напусни темата ми!
schuldiner - майстор
Проектантът е в правото си да откаже замяна на тухли с леки вътрешни стени. Но никой не може да ти забрани да попиташ. Още повече това е от полза за сградата и конструкцията. Има си недостатъци леката преградна стена, но те са за ползвателя. За проектанта са основно плюсове. Строителят е абсолютно прав да попита първо теб. Това по никакъв начин не означава, че няма да се съобрази с мнението на проектанта при отказ.
Колегите по форум не разбират всичко в детайли - промените в довършителните работи са нещо съвсем нормално, стига да се координират. А изказването за "осъдени проектанти заради некачествено проектиране" ще го пропусна като пълен идиотизъм. В този форум, освен една скорошна препратка към Господарите по повод сглобяема къща, не се сещам някой да е давал подобен пример.
Martina_22 - помощник
нед мар 05, 2023 6:40 pmschuldiner написа:
Проектантът е в правото си да откаже замяна на тухли с леки вътрешни стени. Но никой не може да ти забрани да попиташ. Още повече това е от полза за сградата и конструкцията. Има си недостатъци леката преградна стена, но те са за ползвателя. За проектанта са основно плюсове. Строителят е абсолютно прав да попита първо теб. Това по никакъв начин не означава, че няма да се съобрази с мнението на проектанта при отказ.
Колегите по форум не разбират всичко в детайли - промените в довършителните работи са нещо съвсем нормално, стига да се координират. А изказването за "осъдени проектанти заради некачествено проектиране" ще го пропусна като пълен идиотизъм. В този форум, освен една скорошна препратка към Господарите по повод сглобяема къща, не се сещам някой да е давал подобен пример.
Благодаря за градивния отговор! Строителя предложи вариант, но тъй като за първи път в живота си строя къща трябваше да попитам хора минали по този път освен в обкръжението ми и в интернет пространството. За съжаление смислените и градивни коментари са малко. Вече реших да не усложнявам процеса с допитване до проектанта и всичко останало свързано с евентуални промени.

Тема "Преградни стени от тухла или от гипсокартон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: