• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kvsandro - напреднал
Здравейте,

Някой има ли опит с каменни/шистови керемиди, защото изглежда е доста рядко по нашите ширини. Намерих само две фирми в София, които предлагат такъв продукт, но нямат цени, писал съм им, но докато получа отговор реших да подпитам и тук. Та, ако някои знае нещо за цени, специфики при полагането и т.н. ще съм благодарен за такава информация. В момента съм се спрял на керемиди Tondach, но жената много иска такъв каменен/шистов покрив и проучвам вариантите. Предполагам ще е по-скъпо (надявам се не много) но пък веднъж се строи къща. Лошото е, че дори да намеря материала и да ми го доставят, ако фирмата няма опит и не ги положи качествено ще е неприятно, затова ще се радвам да споделите информация, в случай че някой се е сблъсквал. Каквото намерих из гугъл го изчетох.

Поздрави
Mitashki_MM - специалист
Ами по-скоро се подготви за поне 5-на цена спрямо керамичните керемиди, много въпросителни с полагането, че дори и геометрията на покрива може да се наложи да промениш заради такава глезотийка.
bigdragon - майстор
Изискват преоразмеряване на конструкцията на цялата сграда.
Много са тежки...
BLUEPUPIL - майстор
Ако иде реч за цепена скала (slate), няма
по-добро за покрив на къща.


Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (109.81 KиБ) Видяна 1007 пъти
Прикачен файл:
2.jpg



Ако става въпрос за изкуствен (композитен)
slate, само с 50-годишна гаранция.


Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (104.48 KиБ) Видяна 1007 пъти
Прикачен файл:
4.jpg



Въпрос, на следващата снимка материала на
покритието естествен ли е или е синтетичен?




Прикачен файл:
5.jpg
schuldiner - майстор
естествен ли е или е синтетичен?


С три калъпа няма как да мине за естествен :-D

Въпрос на лично мнение, но имитация на медна ламарина, имитация на камък, имитация на дърво са си просто цигания и кич. За късмет цената на шистите е наистина отказваща и не са разпространени.
За естествения камък /тиклите/ нещата не са много по-добре.
Преди няколко години присъствах на препокриването на параклиса в един манастир. Заговорих се с майсторите: "Нали знаете, че ги нареждате неправилно?" - "Да, шефовете така искат." Заменят дъбовата конструкция с чамова, а товарът от близо 200 кг/м2 идва множко, затова ги презастъпват на минимум, за да свалят до 120-150 кг/м2. резултат грозилище, с претенции за автентичност.

@kvsandro, подскажи какво точно е харесала жена ти.
Например, на мен ми харесват стари плочи с истински лишеи и мъхове, грубо окрайчени на размер ок. 50х50 см, наредени без презастъпване /като тротоарни плочи/. за целта конструкцията е стоманена, на гърба на плочите се монтират по два химически анкера и се закачат на стоманената скара с гайка. Хидроизолацията е под скарата - по-надеждно и естетично трудно се докарва... Но ако трябва да го смятам като пари, чак сам се плаша :-D Керемидите на Тесла май не са по-лош вариант :-D
brick - специалист
нед мар 12, 2023 11:01 amBLUEPUPIL написа:
Въпрос, на следващата снимка материала на
покритието естествен ли е или е синтетичен?
Естествено, че е изкуствен :)
1. Има много еднакви керемиди и всички капаци са еднакви.
2. Вижда се лека ромбоидна шарка върху някои керемиди (долния десен ъгъл и др. места на снимката) - може би мрежа, върху която са били метнати преди изпичането.
kvsandro - напреднал
нед мар 12, 2023 12:43 pmschuldiner написа:
@kvsandro, подскажи какво точно е харесала жена ти.
Например, на мен ми харесват стари плочи с истински лишеи и мъхове, грубо окрайчени на размер ок. 50х50 см, наредени без презастъпване /като тротоарни плочи/. за целта конструкцията е стоманена, на гърба на плочите се монтират по два химически анкера и се закачат на стоманената скара с гайка. Хидроизолацията е под скарата - по-надеждно и естетично трудно се докарва... Но ако трябва да го смятам като пари, чак сам се плаша :-D Керемидите на Тесла май не са по-лош вариант :-D
По принцип харесва френската архитектура, та по-скоро става въпрос за нещо такова, не чак с лишеи и мъхове:

Изображение

Иначе и аз знам, че ще е скъпо, предвид че толкова трудно е да намериш изобщо някой, който го предлага... Ще видим какво ще ми отговорят. Иначе може би ще минем на вариант сива керемида или имитация на шистови, но лошото е, че и такива трудно се намират - има главно антрацит и различните нюанси на естествените керемиди/кафеникави отенъци.
schuldiner - майстор
Не съм сигурен, че разбирам какво точно му харесва на това, ама предвид проблемите с намирането и доставката, плюс неясния монтаж /всъщност изкуствените не са по-сложни от обикновени керемиди/, в допълнение и цената минимум 50-60 евро без транспорта за имитацията и над 200 за истински... що не разгледаш не по-малко луксозния вариант за покрив от фалцова медна ламарина? Пак може да бъде във френско-бретонски стил, но доставката, монтажът и експлоатацията нямат същите рискове.

ПП Не съм аз човекът да съди, но... автоматичното пренасяне на нещо от океанския бряг примерно в полите на Витоша обикновено има обратен на красотата и естетиката ефект. То зависи и от къщите около теб... но винаги базата са наличните в околността материали. Т.е. хубаво е да угодиш на жената, ама ако теб те влече към нещо друго, аргументи колкото искаш!

ППП Видях подобен производител в Полша, но сайтът им ме изхвърли :-D и не ми се рови още през друг адрес. Във франция и Белгия има много резултати за toiture d'ardoise. Ако търсиш да си ги доставиш сам няма да е по-различно от това, което ще направи търговецът, освен, че може би ще е по-бързо и евтино.
kvsandro - напреднал
Не, не, от чужбина чак да се внасят такива неща - абсурд :) нямаме толкова пари за харчене. Все още нямам отговор от двете фирми, които намерих да ги "предлагат" в България, но подозирам, че може и да не получа. Иначе не съм фен на металните покриви, доколкото сме обсъждали и тя не ги харесва. Друг е въпросът, че според изработката може и да не си личи толкова лесно, че е метален, но все пак. Явно ще са обикновени керемиди. Благодаря на всички за съветите.
kvsandro - напреднал
Ако случайно някой друг се интересува, ще оставя тук инфото да има за следващите търсещи.

Успях да получа оферта от БГ фирма, изглежда предлагат този модел:

https://www.macblair.com/roofing/slates ... 250mm.html

PDF с размери, обяснения и монтажна информация:

https://www.macblair.com/amfilerating/f ... e_id/6902/

Фирмата е Smart Metal Group:

https://smartmetalgroup.com/shisti-plochi/

Офертата, която ми дадоха, към момента е за размер 40х25 като ориентировъчно количество на кв.м. дават 25 бройки. Според монтажната информация може да се свали и до около ~22 бройки на квадрат зависи от застъпването. Дали са ми някаква отстъпка 10% като с нея излиза по 6.75лв. с ДДС на бройка, тоест близо 170лв. на кв.м. само за материала без монтаж и аксесоари за монтаж - писали са, че се монтират с медни или неръждаеми пирони.

Ще видя ако намеря някой в района да полагал такъв покрив и колко би излезнал един монтаж.
  • 1
  • 2

Тема "Шистови керемиди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: